Baralemuk, Stationsstraat 1, Sas tan Gent Stoomen- "Verven Kent [I „FROLIO"? importeurs: Drutterij GOUDSWAARD N V. Korte berichten Marktberichten a. 3 HUIZEN en ERVEN b. 3 HUIZEN en ERVEN c. 19HUIZEN en ERVEN Jtug. Bierens Dordrecht „FftOLIO" is de Schrijfmachine Goavernestraat 13, Rotterdam. boekhandel „De Zeeuwsche Koerier", Sas van Geot. Advortontlën. ABONNEERT OP OE ZEEUWSCUE KOERIER. Basta Ververij voor Zeeland. Lago prijzen. Franoo zending (32) Vraaht nieuwe prijscourantbet ie uw 1f oordooi F OOSTBURG, 9 Juli. Tarwe f 10,25 10.75 chevalier f6,erwten f8,bruine boonen f haver f 6,00. MIDDELBURG, 10 Juli. Op de graanmarkt was de aanvoer te gering om noteering op te maken. Woensdag 30 Juli 1930, Soliede en voordeelige credicliuslelling Neemt spaargelden op: Van leden 3»/4 pCt. direct opvraagbaar: 3s'4 pCt. met één jaar opzegging. Van nlet-leden3 pet. direct opvraagbaar; 3l/i pCt. met één jaar opzegging. Opent loopende rekeningenmet 3 pCt. rente voor credit voor leden en 2s/4 voor niet leden en 41'* voor debet voor leden. voor iedereen Ze is eenvoudig, uiterst soliede, gemakkelijk te bedienen en kost maar F 38.--. Ce zien bij Voor andere plaatsen actieve agenten gevraagd. Mishandelde Indianen. Op de jaarvergadering der Vereeniging tot bescherming der Indianen (Indian Defense Association) die in de nabijheid van Boston gehouden werd, deelde de voorzitter mede, dat het Regeeringsdepartement, belast met de zorg voor de belangen der Indianen (Bureau of In dians affairs toestemming gegeven had, om de jeugdige Indianen, die zich „weerspannig" toonden bij den arbeid, met de zweep te tuch tigen, welke maatregel algemeen verontwaardi ging onder ae vergadering verwekte. Ofschoon dit besluit lijnrecht in tegenstelling is met de politiek, die de Amerikaansche Regeering tot nu toe tegenover de Indianen volgde, wordt er toch reeds druk gebruik gemaakt van deze concessie, zoodat in breede kringen der Ver- eenigde Staten heftig geprotesteerd wordt te gen dezen terugkeer naar de tijden der mensch onwaardige slavernij. Aan het hoofd van deze tegenstanders staat John Habbard, vroeger professor aan de uni versiteiten van Cornell en Colorado, die jaren lang onder de Indianen vertoefde en op grond van eigen ervaringen met beslistheid optreedt tegen de bewering, dat de Indianen van na ture wreed en weerspanning zijn en daarom reeds in zijn jonge jaren alleen met de zweep aan het werk gehouden kan worden. Wanneer zich bij de Indianen zulke trekken van weer spannigheid en verzet toonen, dan is dit alleen een gevolg van slechte of verkeerde behande ling en dan moet men eerst maar eens be ginnen om speciaal op dit punt verandering te brengen; laat men ze dan eerst maar eens „menschwaardig" behandelen, alvorens naarde zweep te grijpen. Hubbord eischt onmiddellijke intrekking van dit regeeringsbesluit. Op het oogenblik beperkt het zich nog tot de jonge Indianen, maar hoe lang zal het duren dat ook de oude Indianen, mannen zoowel als vrouwen, weer onder de zweep van ruwe opzichters zullen te lijden hebben!? Dan zou men de verschrikkelijke gruwelen, waarvan men in de Amerikaansche slaven- literatuur der vorige eeuw zulke droevige voor beelden vindt, in de 20e eeuw, de eeuw der „hu maniteit", met al haar afschuwelijkheden weer opnieuw zien opbloeien! De geschaakte grootmoeder. Blindheid tengevolge der liefde en blindheid als gevolg van onvoldoende verlichting, zijn oorzaak geworden dat drie jonge Serven ten slotte in de gevangenis terecht kwamen. In het dorp Rastonac bij Prokuplje (Zuiti- Slavië) woont in haar gezellig landhuisje de oude boerin Jagoda Ilitsch met haar beeld - schoone kleindochter. De jongste der drie ge broeders Arangel, uit het naburige dorp, was zeer verliefd op het mooie meisje, maar de grootmoeder wilde niets weten van een huwe lijk tusschen deze twee en toen hij toch met zijn aanzoek voor den dag kwam, werd de ver liefde jongeman met barsche woorden afge wezen. Verontwaardigd over deze afwijzing besloten de drie broers het meisje te ontvoeren. Zij spanden hun beste paarden voor den wagen en reden in een stikdonkeren nacht naar Rastovac. Zonder eenig gerucht te maken slopen zij naar het huis, kropen door een open venster naar binnen en bereikten gelukkig zon der opgemerkt te worden, de slaapkamer. Een diepe ademhaling bewees hun, dat het schoone meisje vast sliep en dat zij niet behoefden te vreezen dat zij ontdekt zouden worden. Daar er geen tijd te verliezen was, sloegen zij het slapende meisje de dekens over het hoofd, om haar het roepen te beletten, wikkelden haar in lakens en kussens, die zij met een touw vastmaakten. Nadat zij haar zoo in den wagen gelegd had den, reden zij zoo snel mogelijk weg. Op aanhoudend verzoek van den jongste der broers, die graag even het gezicht van zijn ge liefde wilde zien, werd er onderweg halt ge houden. Met een kreet van schrik deinsde hij echter terug, want uit het kussen grijnsde hem het verrimpeld gezicht der oude vrouw tegen. De ongelukkigen waren in een verkeerde kamer terechtgekomen en hadden in plaats van de kleindochter de grootmoeder geschaakt. En hier begint hunne misdaad. Zij koelden hunnen woede aan het arme oudje, dat zij met hunnen stokken bewerkten en op straat wierpen, v/aar zij bewusteloos bleef liggen. Daar werd zij den volgenden morgen geheel verstijfd van kou door enkele boeren gevonden. De „koning der moerassen". Een echte Balkan-bandiet laat zich niet ge makkelijk om het leven brengen. Pas wanneer hij levend in de handen der politie valt wat intusschen niet vaak gebeurt kan men er van verzekerd zijn dat in kort geding zijn dood vonnis wordt uitgesproken: om aan een lang durig vervelend rechtsgeding te ontkomen, waagt iedere gevangene voorzoover die nog iets waarde aan 't leven hecht, een poging om te vluchten, maar in de meeste gevallen wordt hij hierbij doodgeschotenafgeloopen. Nu heeft zich op den Balkan echter het zeld zame geval voorgedaan, dat een berucht roo- ver, die, zooals men dacht, reeds jaren gele den door de Roemeensche politie doodgescho ten was, in Bulgarije weer is opgedoken. Een zekere Terentie Wassileff stond in 1925 en '26 bekend als de schrik voor de bewoners der Donaudelta. Het duurde niet lang of hij had zich den „vereerden" bijnaam van „koning der moerassen" verworven. Zijne gruweldaden zijn ontelbaar. In Braila vermoordde Teren tl de familie van den officier van justitie, die zich „met hem bezig gehouden" had, later ont voerde hij de dochter van een „Tschokoi", een rijk Roemeensch grondbezitter naar de moe rassen en hield het meisje daar zes maanden lang gevangen. De sterk vertakte kanalen en het moeras sige land van de Donau-delta verschaften Terenti uitstekende schuilplaatsen, zoodat zelfs de grootste premies, die uitgeloofd wer den aan militairen en politie, niet in staat waren den gevreesden bandiet te vangen. In het jaar 1926 trok Terenti over den Do- nau en kwam naar Zuid-Bulgarije waar hij maandenlang, totaal onbekend, zijn brood ver diende als bakkersknecht. Dit eerlijk bedrijf begon hem echter al heel gauw te vervelen en nu begon Terenti in Bulgarije zijn roof- en moordpartijen. Onder zijn slachtoffers behoort o.a. het ge- heele gezin bestaande uit drie personen van een Fransch ingenieur die in Zuid-Bulgarije, nabij de Turksche grens werkzaam was. Op den eenzamen weg plunderde Terenti de rei zigers uit, onteerde de vrouw en de dochter van den ingenieur en doodde ten slotte de ge heele familie: vader, moeder en dochter. Deze afschuwelijke misdaad verwekte toen tertijd het grootste opzien, omdat dit sinds langen tijd het eerste geval was, dat buiten landers in Bulgarije als slachtoffers van een gemeenen moordenaar vielen. Terenti verdween en dook korten tijd daar na weer op in zijn „koninkrijk der Donau- moerassen", waar hij, zooals men dacht, door de politie bij een vervolging doodgeschoten werd. De Regeeering van Roemenië ademde verlicht opten onrechte zooals thans schijnt. Dezer dagen n.l. arresteerde de Bul- gaarsche politie in Philoppopel een verdachte, die zich voor deserteur van het Roemeensche leger uitgaf. De gearresteerde was wel in het bezit van een legimitatiebewijs als Bulgaarsch boer: toen hij echter in verhoor genomen werd en bij het onderzoek bleek, dat de man, die zich Jantscheff noemde, op de linkerborst een getatoueerde Moeder Gods en op de rechter borst een zeer mondaine vrouwenfiguur had. Deze speciale kenteekenen waren indertijd, toen Terenti aan de politie ontsnapt was, aan alle politiebureaux van den Balkan bekend gemaakt. Het signalement van Terenti werd voor den dag gehaald, en zie, alles klopte: lengtemaat, blauwe vlek tusschen de wenkbrauwen, gou den tand in de bovenkaak en ten slotte de karakteristieke tatoueering. Ten slotte gaf de verdachte nog toe dat hij geboortig was uit dezelfde plaats waarvan de gezochte en doodgewaande Terenti afkomstig was, zoodat vrijwel iedere twijfel omtrent de identiteit van den gevangene is uitgesloten. Men is wel benieuwd welk land het recht zal eischen om Terenti aan de galg te mogen han gen: Roemenië, waar Terenti eigenlijk al dood is of Bulgarije, dat ook aanspraak maakt op Terenti's hoofd. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Aan onze Katholieke arbeiders in de gemeente Schoondijke. Het verzoek van enkele belanghebbenden deed mij het onderstaande schrijven. Nu het roode dundoek der socialisten ook hier stil aan begint te wapperen, en de betoo gingen en redevoeringen niet van de lucht af zijn, nu hun geschreeuw, onze dorpsherberg tot een politieke arend maakt, wordt het hoog tijd, dat hier in Schoondijke eens aan de op richting van een R.-K. Werknemersbond ge dacht wordt,. Het feit, dat hier in West Zeeuwsch-Vlaan- deren, de organisatie-s der S.D.A.P. sterk groei en, zij het dan ook door onbewuste volgelin gen, tegenover de onsamenhangende arbeiders groep in het katholieke kamp hier, gaven mij voldoende stof voor dit stukje. Vele werklieden meenen nog altijd, dat het socialisme niets meer is, dan een partij die zich uitsluitend en alleen bezig houdt met de lotsverbetering der arbeidersklasse. Indien on ze arbeiders een goed katholiek blad lazen, of meer belang gingen stellen, in hetgeen er op politiek terrein voorvalt, zij zouden tot een andere conclusie komen. Of denken velen wel licht dat voor hun lot van katholieke zijde niets gedaan wordt? Weten zij dan niet dat het R. K. Werkliedenverbond in Nederland reeds de 160.000 voorbij is. Maar ter zake: Het wordt wel eens naar voren gebracht, als zouden in Schoondijke te weinig leden zijn voor een der gelijke organisatie. Onzin, heeren, met 40 a 50 leden kan evenveel bereikt worden als met 200 Daarom moest dezen winter een actie op touw gezet worden tot het oprichten van een R. K. Werklieden vereeniging Toont dan uw warme belangstelling, nög meer, wordt lid, opdat het socialisme in zijn streven ook het landje van Cadzand onder haar vaandel te scharen, stuit op de Katholieke organisatiegroepen, met het minst op dié der Werkliedenvereenigingen. Ge zien de plaatsruimte voor diepere uitweiding te beperkt is, sluit ik hier. Ik kom nog wel eens nader op deze kwestie terug. U geachte Redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte, teeken ik hoogachtend, EUGENE TOURNOIS Geachte heer Redacteur, Vergun ons eenige plaatsruimte in Uw blad. Naar aanleiding van 't door u opgenomen be richt in Uw nummer van Woensdag, 9 Juli, inzake een vechtpartij te Westdorpe, wenschen ondeigeteekenden te verklaren, dat: le de aanleiding tot de vechtpartij geens zins verband hield met een meisje; 2e is er niet met bierglazen geslagen door de drie gearresteerden. Z Aanleiding tot de vechtpartij gaf het zingen van het Duitsche liedje „ein Prosit" door de ondergeteekenden, waarop de in het bericht aangeduide jongelui uit Sas tot handtastelijk heden overgingen. Wij wenschen een en ander nadrukkelijk te constateeren teneinde onjuiste gevolgtrekkin gen te voorkomen. Tevens wenschen wij nadrukkelijk te pro testeeren tegen de kwalifikatie, vechtersbazen" daar het van algemeene bekendheid mag wor den geacht, dat wij rustige burgers zijn, die met ieder in uitstekende harmonie verkeeren. U dankzeggend, geachte redacteur voor de ver leende plaatsruimte, teekenen wij hoogachtend, JAN VERLAEK. JACOB VERLAEK RUDOLF GOLDGRUBER. Het verhoogde Duitsche invoerrecht op bo ter komt misschien 15 Juli reeds in werking. Veilingsvereeniging Aviculturac. Aanvoer 195 K.G. boter; prijs f 1,241,91. Boter en eieren aangevoerd door Walchersche boerinnen (officieele prijsnoteering)boter f 1,02, eieren f5,20. Aangevoerd door han delaren boter f0,95, eieren f5,00. Part. prijs boter f 1,10, eieren f6,00, poelje f3.50. Notaris CALLENFELS te Ter Neuzen zal op des nam. 21/, uur, krachtens art. 1223 B.W. in het Hotel Rotterdam, bij den heer V. WIJNE, te Sas van Gent in het openbaar verkoopen aan de Westkade te Sas van Gent, gemerkt 8 A tot en met C, kadaster Sectie C no's 2604, 2605 en 2606 geheel en 2610 ged. aan de Poelpolderstraat (Hol- landsche Stuiver) aldaar, gemerkt 698 B tot en met D. kadaster Sectie C no's 2607, 2608 en 2609 geheel en 2610 ged. aan de Poelstraat aldaar, ge merkt 681 F tot en met X, ka daster sectie C nummers 2569 tot en met 2588. Alle perceelen zijn per week ver huurd. Betaling koopsommen 27 Augustus 1930. Onkosten 6 dagen. Lasten 1 Januari 1931Aanvaarding na de betaling. Nadere inlichtingen ten kantore van den Notaris voornoemd. (43) Aangesloten bij de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank te Eindhoven. Provisie in loopende rekening bedraagtvoor leden met crediet 1/8 pCt. voor leden zonder crediet nihil, voor niet leden ]/4 %q Verleent voorschotten h 4'/4 pCt. Plaatst pandbrieven van de Boerenhypotheek h 4'/« pCt. Kantoor geopend 's Maandags en Donderdags van 6 tot 7 uur namiddag verder bij aanwezigheid van den kassier. Raad van Toezicht: A. GOETHALS, L. N. COENE, Directeur P. COENE, B. PUYLAERT. onder id. L. DUCARMON C. VAN ACKER bestuurslid. A. VAN LEEMPUT, Kassier, Stationsstraat 7. Onze Boerenleenbanken hebbenen behouden het algemeen vertrouwen, wat zij om hare doelmatige inrichting ten volle waardig zijn. Wordt lid onzer Vereeniging en profiteert van de voordeelen welke zij U biedt. 72 IOO

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 3