I: Vreest geen Examen Stadsnieuws Kerknieuws Onderwijs Sociaal JTieuws Gemengd JTieuws Ingezonden Medeéeeling. Uit het Buitenland. HOE NEW YORK DE BEMANNING VAN DE SOUTHERN GROSSE BEGROETTE. Evert van Dijk, links, en Kingsford Smith groeten de verlaten van het stadhuis, waar de burgemeester ze complimenteerde. De twee andere leden van de bemanning volgen in de tweede auto. menigte het ST. JANSTEEN Nieuwe Parochie. Woensdag bereikte ons 't bericht dat Mgr. de Bisschop van Breda be sloten heeft in deze gemeente een nieuwe paro chie te stichten en wel in de buurtschap Hei kant met de oprichting waarvan belast is de WelEerw. Heer E. Doens, thans kapelaan te Hulst. HULST. H. L. J. Maertens f Dinsdag jl. is na voor zien te zijn van de H.H. Sacramenten der Ster venden in den ouderdom van 82 jaar te Hulst overleden de heer H. L. J. Maertens, ridder in de orde van den H Gregorius den Grooten en in de orde van Oranje-Naussau, president- der St. Vincentiusvereeniging en lid van het R.-K. Kerkbestuur te Hulst. Kostelooze Rijwielplaatjes. De Ontvanger der Directe Belastingen, Invoerrechten en Accijn zen te Hulst maakt bekend, dat voor de be handeling van aanvragen voor kostelooze rij- wielbelastingmerken (geldigheidsduur 1 Aug. 1930lAug. 1931) zitting zal worden gehouden des avonds van 68 uur op de navolgende da gen: 15, 17. 22 24, 29 en 31 Juli a.s. Oudheidkundige Kring. De oudheidkundige kring „De vier Ambachten" organiseert in de maanden Juli en Augustus in de trouwzaal van het stadhuis alhier, een tentoonstelling van kleederdrachten van Zeeuwsch-Vlaanderen. (8) jwant er is een middel dat U kalm houdt en waardoor Uw geest helder blijft. Mijnhardt's Zenuwtabletten behoeden U voor zenuwachtigheid. Ze zijn verkrijgbaar in kokers van 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. van het stadhuis verschijnen. Voorts hooren wij, dat het in de bedoeling ligt, de vereeni- gingen in de gelegenheid te stellen, Hare Ma jesteit op een nader vast te stellen wijze te hul öigen. Kardinaal Vannutellif Woensdagavond, half 6, is de deken van het College der kardinalen, kard. Vincenzo Van nutelli, in den ouderdom van 94 .jaar over leden. Zijne Eminentie was tot het laatste oogen- blik helder van geest. Audiëntie. Z D. H. de Bisschop van Breda zal a.s. Za terdag en Zondag, Dinsdag en Woensdag der volgende week geen audiëntie verleenen. Benoemingen. Z. D. H. de Bisschop van Breda heeft be last met de oprichting eener parochie te Hei kant, gemeente St. Jansteen, den weleerw, heer E Doens. O. L. school. Vermoedelijk zal 17 dezer een schoolreisje gemaakt worden naar Blanken- berge. Oudercommissie Tot secretaris der Ouder commissie van de O. L. school is gekozen de heer M. de Vriendt. Gemeenteraadszitting op Maandag den 14 Ju li 1930 des namiddags 7 uur. Aan de orde. I Mededeeling ingekomen stukken. II. Voorstel tot vaststelling van het bedrag der gemeentelijke vergoeding bedoeld in art. 101 der lager-onderwijswet 1920 over 19^8 voor de Bijzondere lagere scholen. III. Verzoekschrift van de R.-K. Bouwver- eeniging „Volksbelang" te Sas van Gent om in beginsel te besluiten tot het verleenen van me dewerking om het bouwen van 25 arbeiders woningen door die vereeniging te bevorderen. IV. Voorstel omtrent te houden feesten bij het aanstaand bezoek van H.M. de Koningin aan de gemeente. V. Voorstel tot wijziging der gemeente be grooting voor 1930 Het a.s. Koninklijk Bezoek. Naar wij verne men zal H. M. de Koningin ter gelegenheid van haar bezoek aan onze gemeente op het bordes Eindexamen R.H.B.S. Geslaagd voor het eindexamen der R.H.B.S. te Terneuzen afdeeling B.: L. E. Cornelissen, mej. A. M. Kroon. J. H. van der Valk, allen te Terneuzen; K. van Hellemond, Hulst; D. Tolle naar, Zaamslag. Afgewezen geen. Akte L.O. Voor de akte L.O. slaagde Dinsdag Mej. M. Eeckelaer, Hulst. Examen handwerken Aan de Chr. kweekschool te Middelburg is voor 't examen handwerken o.m. geslaagd mej. E. A. de Feijter te Zaamslag. Vak examen Telegraafdienst. Aan het te ,s-Gravenhage gehouden vak examen in den telegraafdienst heeft met goed gevolg voldaan de kantoorbediende le klasse bij den P.-, T.-, en T-dienst W. van Vessem van het post en telegraafkantoor te Axel. Alg. ontwikkeling. Dezer dagen behaalde onze dorpsgenoote M. Martinet het diploma Algemeene Ontwikkeling van het Instituut Neerlandia te Arnhem. Uitbreiding verplichte ziekteverzekering tot loonarbeiders die niet in een onderneming werkzaam zijn. De Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid heeft bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig gemaakt het volgende ontwerp besluit tot vaststelling van een algemeenen maatregel van bestuur als bedoeld in art. 22, eerste lid, der Ziektewet. Artikel 1. Personen, niet werkzaam in een onderneming, die echter krachtens het eerste lid van artikel 21 der Ziektewet verzekerd zou den zijn, indien zij in dienst waren van een onderneming, zijn verzekerd overeenkomstig de bepalingen der Ziektewet in de navolgende gevallen: a. indien zij in loondienst werkzaam zijn aan inrichtingen, staande onder beheer van een natuurlijk of een rechtspersoon en zij niet in gevolge Ons besluit van 11 October 1929, Staatsblad no. 456, van de verplichte verzeke ring zijn uitgezonderd; b. indien zij in loondienst werkzaam zijn van personen, die een vrij beroep uitoefenen, als dat van advocaat, procureur, notaris, archi tect, accountant, ten behoeve van de uitoefe ning van dat beroep; c. indien zij in loondienst werkzaam zijn van rechtspersoonlijkheid bezittende vereeni- gingen of van stichtingen; d. indien zij in loondienst werkzaam zijn als chauffeur, koetsier, tuinman of in een soort gelijke betrekking; e. indien zij in loondienst werkzaam zijn bij in aanbouw, aanleg, herstelling of slooping zijnde bouwwerken, uitgevoerd in eigen be heer. Artikel 2. Dit besluit treedt in werking met ingang van een nader door ons te bepalen da tum. Aan de toelichting ontleenen wij het vol gende: Het eerste lid van artikel 22 der Ziektewet geeft aan de Regeering de bevoegdheid om bij algemeenen maatregel van bestuur de ver plichte ziekteverzekering uit te breiden tot groepen van loonarbeiders, die niet n een on derneming werkzaam zijn en daarom in ver band met het bepaalde onder artikel 1, lid 1, der Ziektewet, niet zijn arbeider in den zin der Ziektewet en mitsdien niet zijn verzekerd in gevolge die wet. Deze uitbreiding van de ver- plchte verzekering mag zich echter, naar het tweede lid van artikel 22 der Ziektewet be paalt, niet uitstrekken tot personen, uitslui tend belast met het verrichten van huiselijke of persoonlijke diensten. Het onderhavige ontwerp-besluit strekt tot uitvoering van het in vorenaangehaald wets voorschrift bepaalde. Letter a van artikel 1 brengt onder de ver plichte verzekering de personen, in loondienst werkzaam aan inrichtingen, staande onder be heer van een natuurlijk of een rechtspersoon. Het begrip „inrichting" wordt hier in de be- teekenis gebezigd, waarin het wordt gebezigd in artikel 1, derde lid, letter b, der Arbeidswet 1919. Onder „inrichting" vallen derhalve niet met het oog op het behalen van winst geëx ploiteerde ziekenhuizen, sanatoria, opvoedings gestichten, winkel van coöperatieve vereeni- gingen, welke haar werkkring niet uitstrekken tot niet-leden der vereeniging enz. Het Kkninklijk besluit van 11 October 1929 (Staatsblad no. 456), waarvan aan het slot van letter a wordt gesproken, zondert van de ver plichte ziekteverzekering uit degenen, die in gevolge het bepaalde bij artikel 3 der Pensioen wet 1922 onder ambtenaar worden verstaan, en hen, die ingevolge het bepaalde in artikel 4, eerste lid, onder h, i, j, k, 1, en n Pensioen wet 1922 als ambtenaar worden beschouwd. De verwijzing naar dat Koninklijk besluit houdt verband met de voorgestelde uitbreiding der De bepaling onder letter c brengt onder de verzekering het personeel in dienst van de vereenigingen van onderscheiden aard, als vak vereenigingen van werkgevers en werknemers, vereenigingen ten behoeve van bevordering van het verkeer, liefdadigheidsverenigingen, enz. Ilotelrat aan het werk. In het bekende hotel „Imperial" te Karlsbad heeft een of meer hotelratten een diefstal ge pleegd ten bedrage van ongeveer 2y2 millioen gulden. De dief heeft uit de kamer van een voor haar gezondheid te Karlsbad vertoevende Ameri- kaansche een paarlen halssnoer, een platina- ring met groote diamanten en een ring met kleine briljanten gestolen. De politie volgt een bepaald spoor. Zij heeft de overheid der naburige landen reeds ge waarschuwd, daar zij vermoedt, dat de dief, die in hetzelfde hotel gelogeerd heeft, over de grens gevlucht is. Een emmer mest voor tien cent. In een klein grensstadje van den Zuidelijken Staat, die door de Rio Grande van Mexico ge scheiden is, kwam geregeld een jonge man, die zich Philip Henson noemde. Hij liet zich met een vrachtauto per veerpont over de rivier zetten en op dien vrachtauto stond een groote kuip gevuld met 'n soort brei die 'n afschuwe lijke lucht verspreidde! „Alcohol" dachten de douanen natuurlijk. Zij onderwierpen eerst de auto aan een grondig onderzoek, roerden daarna met hun ijzeren stokken in de kuip maar konden geen wiskey ontdekken: de kuip bevatte niets dan een soort kunstmest, dat Henson aan de boeren wilde verkoopen. Henson betaalde dus de voorgeschreven in voerrechten voor kunstmest, reed door de stra ten prees zijn uitstekende kunstmest aan: prijs 10 cent per emmer en maakte goede zaken. Spoedig was de goede kwaliteit van zijn kunstmest door heel de stad bekend. Henson kwam nu voortaan iedere week de rivier over, schetterde lustig op zijn trompet en schreeuw de tegen de menschen dat zij de ramen moe sten sluiten. Hij was geregeld in den voormiddag al uit verkocht, dan vulde hij zijn kuip weer met de hoeven van runderen en allerlei hoornafval en trok de rivier weer over. Hij was even tevreden als de douanen want hij betaalde invoerrechten voor de hoeven de Vereenigde Staten verdienden dus dubbel aan hem. Dat ging zoo een half jaar. Iedereen in de stad kende reeds den vroolijken blonden jongen, die thans tweemaal per week met zijn trompet een helsch lawaai maakte en daarbij met een Amerikaansche vlag zwaaide. Tot op zekeren de brave „stinkboy", zooals men hem algemeen noemde, door de douane gedwongen werd om met twee beambten verder de rivier op te varen en daar de kuip leeg te maken om ze eens nader te onderzoeken, Alle protesten werden afgewezende brei werd er uit ge daan en nu kwamen er op den bodem der kuip meer dan zes dozijn kleine platte gummizakjes te voorschijn, die alle.... cocaine bevatten! Daar hij bij iedere smokkelreis ongeveer 8 pond van het vergif bij zich had, waren er geduren de dat half jaar aanzienlijke hoeveelheden door zijn genten overgenomen. De eigenaars van tui nen en bloembedden in die stad hebben nu het meeste spijt van het verraad van een dezer „achtenswaardige" mannen, want nu kan men nooit meer voor één dubbeltje een heelen em mer kunstmest koopen.

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 2