Ho. 3639 Vrijdag 11 Jali 1930 45ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Buiten!. Overzicht EX Buitenland. Prouineienieuws. Eerste Blad. I-Vaat U HUREN BAAI VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND POSTREKENING No. 52419. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. verschaft U wolken vangertot. DE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs J 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advertentiën 20 cent per.regel, bij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING CZ H 1 IT8TEKEND OE8CHIKT VOOR PUBLICITEIT =8= De werktijd in de Steenkolenmijnen. Geen over eenstemming bereikt Frankrijk en de ontrui ming van het Saar-gebied De Furopeesclie Statenbond zal voorloopig wel een vrome wensch blijven De regeering Mas Donald in een moeilijk parket De anti-communisten- actie in Finland Tsjang Kai Shek voorspelt het einde van den burgeroorlog in China. De arbeidsconferentie te Genève heeft ten slotte geen meerderheid voor een conventie terzake den werktijd in de steenkolenmijnen kunnen vinden. Men zal dus nog een jaartje over de zaak kunnen nadenken. Wat overigens geen uitstel beteekent. Immers de conventie zou eerst in werking getreden zijn, zoodra een zevental landen, ten nauwste bij de productie betrokken, ze zouden hebben geratificeerd. Een nu staat al reeds vast, dat van één dier lan den de ratificatie zeer twijfelachtig was, ter wijl een ander had verklaard niet tot ratifica tie te zullen overgaan, alvorens ook een con ventie is gesloten voor den arbeidsduur in de bruinkolenmijnen. Welnu, deze laatste aange legenheid komt eerst volgend jaar aan de orae zoodat in alle geval van een in werking treden der conventie omtrent den arbeid in de steen kolenmijnen toch binnen het jaar niets had kunnen komen. Nu het Rijnland ontruimd was, werd van Duitsche zijde gehoopt dat ook het Saargebied weer spoedig onder algeheele Duitsche souve- reiniteit zou staan. Daarvan zal echter voor loopig niets kunnen komen. De onderhandelin gen tusschen Duitschland en Frankrijk zijn geschorst, om niet te zeggen afgebroken omdat er geen kans was om tot overeenstemming te komen omtrent het door eerstgenoemd land te betalen bedrag voor den terugkoop der mij nen. Tusschen wat Duitschland biedt en wat Frankrijk vraagt, moet een wanverhouding be staan als van 1 tot 10. In de pers vallen beider zijds harde woorden, maar we hebben de laat ste jaren al zooveel op het punt van onderhan delingen meegemaakt, dat we geleerd hebben geduld te beoefenen. Tusschen de verst verwij derde standpunten vindt men tenslotte wel een brug. Trouwens voor Frankrijk is er alles aan ge legen, zich de buren aan de overzijde van den Rijn tot vrienden te maken. De tegenstelling Frankrijk-Italie dwingt Marianne zich op al les voor te bereiden, ook op een welwillende neutraliteit van het land, waarmee het zoo pas een strijd op leven en dood heeft gevoerd. Die tegenstelling Frankrijk-Italië kwam ook weer tot uitdrukking' in de wijze waarop door Mussolini het memorandum van Briand ter zake de oprichting van een Europeeschen Sta tenbond werd beantwoord. Mussolini wil gelijk heid van alle naties in dien bond, Briand scha keering naar haar beteekenis; Mussolini wil ook Rusland en Turkije er deel van laten uit maken, Briand wil deze beide uitsluiten; Mus solini wil tot leidende gedachte van den Staten bond maken: de ontwapening, Briand daaren tegen de veiligheid, welke hij door den Volken bond, het verdrag van Locarno en het Kellogg pact nog niet voldoende gewaarborgd ziet. Kortom, er is zulk een verschil in opvatting, een verschil dat ook in de antwoorden der an dere naties tot uitdrukking komt, dat men te Genéve van Briands initiatief vooralsnog wei nig resultaat verwacht en van oordeel is, dat op de conferentie welke over de oprichting van 'n Europeeschen Statenbond zal hebben te deli bereeren, niet verder zal komen dan de instel ling van een studiecommissie, waarmee de zaak voor langen tijd in den doofpot zal gaan. I Het rapport van de commissie Simon heeft in Britsch-Indië geen gunstigen indruk ge maakt. Ook de Mohammedanen, die tot dusver aan de zijde van het officieele bestuur hebben gestaan, zijn over die in het vooruitzicht ge stelde toezeggingen, waardoor naar zij meenen zelfbestuur tot met St. Juttemis wordt verscho yen, hoogst verontwaardigd, zoodat het geen verwondering behoeft te baren, dat Mac Do nald, naar verluidt der geruchten, met de ge dachte rondloopt, in het najaar nieuwe verkie zingen te houden, teneinde ofwel ztyn positie na eens overtuigen gebruikt de „LE8S1 VITK" cbooner waschgoed krijgt gij nimmer. Wneller werk bestaat er niet. -loeder staat verstomd te kijken an 't bereikte resultaat. In een oogwenk is Uw wascb klaar, JL middel werkt snel en probaat, IH/n Uw wasch wordt niet geschaad. te versterken ofwel de verantwoordelijkheid ook in Engeland zelf maakt men het hem vooral ten aanzien der werkloosheid zwaar ge noeg aan anderen te kunnen overdragen. In Finland hebben we een kabinetswisseling beleefd, afgedwongen vooral door de boeren, die een scherper optreden tegen de communis ten eischen. In China schijnt Tsjang Kai Shek nogmaals het pleit voor de centrale re geering te zullen winnen; met het sterk com munistische Zuiden heeft hij afgerekend en naar het Noorden versterkt hij zijn front. De dictator heeft reeds verklaard dat binnen een maand de binnenlandsche oorlog geëindigd zou zijn. De aardbeving in Br.-Indië. Volgens een nietbevestigd bericht zijn de heu veis van Sakki in tweeën gespleten. Het dorp is bij de jongste aardbeving geheel verzwolgen In de laatste paar dagen zijn honderd twaalf aardschokken geregistreerd. Naar schatting beloopt de aangerichte schade vijf en twintig duizend p.st. Frankrijks bewapening Gisteren heeft Tardieu nog een wetsontwerp ingédiend, strekkende tot het verleenen van 1,2 millioen francs voor bewapeningsdoelein den. Meer dan de helft van dit bedrag is reeds voor de oorlogsmarine en het luchtvaartminis terie uitgegeven. Bovendien kondigt de Fransche minister van oorlog aan, dat hij nog eenige millioenen zal verlangen voor de aanvulling van de arsenaal voorraden. Merkwaardige vermindering van het Alcohol misbruik in Engeland. De Commissaris voor het gevangeniswezen rapporteert een merkwaardige afneming der dronkenschap. Terwijl er in 1914 36.711 man nen en 15.140 vrouwen waren gevangen gezet wegens dronkenschap, zaten er in 1928 slechts 6025 mannen en 2762 vrouwen gevangen we gens het alcoholmisbruik. „Een nieuwe oorlogsverschrikking". Onder het onderschrift „Een nieuwe oorlogs verschrikking" wijst de luchtvaart-correspon dent van de „Star" erop, dat Engeland, even als andere landen, met proeven doende is, om na te gaan, of vliegtuigen met kanonnen kun nen worden bewapend, die granaten kunnen afschieten. Tot dusver hadden de oorlogsvliegtuigen, zoo als men weet, alleen machinegeweren aan boord. De proeven werden genomen met meermoto- rige Vickers-Napier-bombardeervliegtuigen Feesten te Middelburg 30 Aug2 September '30 Op Zaterdag 30 Augustus 1930 zullen de kin deren hoogtijvieren. Elke buurtcommissie heeft op zich genomen, een sprookje in elkander te zetten. Zij allen te zamen zullen een optocht vormen. „De sprookjeswereld", waarvan de EEN DER SEPARATISTISCHE WIN KELS die na de ontruiming van Rijn land werd gebombardeerd. Ingezonden Mededeellng lengte meer dan 1500 Meter zal bedragen. Als prijs voor het mooiste sprookje wordt door dè feestcommissie aangeboden een concert in de buurt, op een door de buurtcomissie aan te wijzen plaats. De spookjes-optocht zal Zaterdagmiddag uit gaan en Maandag 1 September nog eens de ronde doen. Des Zaterdagsavonds wordt een gondelvaart gehouden. Twaalf (wellicht nog meer) vaartui gen, alle electrisch verlicht, zullen langs de verschillende kaden en door het kanaal door Walcheren varen. Verder zal er den geheelen Zaterdag volop muziek zijn. Volkstelling en gemeenteraden. Het mag als bekend worden verondersteld, dat de vaststelling van het bevolkingscijfer overeenkomstig de tienjarige volkstelling be paalt het aantal leden van de gemeenteraden volgens een vastgestelde schaal. Op 31 December a.s. wordt de algemeene volkstelling gehouden, doch de officieele vast stelling der cijfers valt na het tijdstip der ver kiezingen voor den gemeenteraad in het vol gend jaar. Naar aanleiding van haar in ver band hiermede gestelde vragen is door de Re geering een wetsontwerp ingediend, waarbij wordt bepaald, dat voor de vaststelling van het aantal zetels in den gemeenteraad zal gel den het resultaat der voorloopige tellingen. Dit wetsvoorstel is van invloed b.v. voor de gemeente Ter Neuzen, waar wegens het be volkingscijfer boven 10.000 is gestegen en het aantal zetels van 13 op 15 zal worden gebracht Voorts zal dit van de gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen volgens ons bekende ge gevens ook van invloed zijn voor Sas van Gent en Sluis, waar wegens stijging der bevolking boven 3000 het aantal raadsleden wordt ver hoogd van 7 tot 11. (Tern. Crt.) Ingezonden Mededeeltng (49) Ik vergeet verdriet en zongen, En rnjjn dobbcitje zelfs ook. Als ik, aan den kant van 't water, 'n Pijpje DOUWt EGBERTS rook. Zelfs de vischjes in den vijver Komen aan liet oppervlak Ruik eensDat is DOUWE EGBERTS! Meeriy kWat een pracht tabak. Clingt DooruvSo» ECHTE FRIESCHE 20-50CT.PER ONS Al

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 1