Buitenland. Prouineienieuws. Stadsnieuws. Onderwijs. Burgert. Standen IaoezoDéen Meledeelina. Zomersproeten ver dwijnen spoedig door oen pot Sprutol. Bij alle Drogisten. baren tijd het reeds jarenlang geklag der wer kelijke mobilisatie-invaliden voor goed een ein de zal nemen, dit, mede tot verheuging van tallooze landgenooten en zulks tot hooge eer van Regeering en Parlement. OTTO WALSEMANN Leider van den Nederlandschen Mobilisatie- Invaliden Kring. Bureau: Goedestraat G No 14. Utrecht (6) De vijftigste zuigeling te Lubeck overleden. Het aantal zuigelingen dat te Lubeck na de toediening van het naar men zegt, verkeerd behandelde Calmette-vaccin overleed, is thans tot 50 gestegen. Een conferentie van geneesheeren uit het rijk heeft- beraadslaagd over de behandeling, welke toegepast zal worden op de zuigelingen, die nog ziek zijn. Een geneesheer uit Dresden heeft daarbij merkwaardige resultaten meegedeeld van een door hem toegepaste methode. De „Gulden- Vlies" optocht te Brugge. De fraaie stoet van het „Gulden Vlies", onge veer 1200 meter lang, waaraan de adel, de burgerij en het volk van Brugge en Vlaanderen in middeleeuwsche kleedij zullen deelnemen, trekt door de schilderachtige straten der al oude stad Brugge op de Zondagen 13 Juli en 17 Augustus. De optocht wordt gehouden ter herdenking der 500ste verjaring van de Gulden Vlies-orde, ingesteld door Philips den Goeden te Brugge. Amerika's onafhankelijkheidsdag. Zooals gewoonlijk heeft de Amerikaansche onafhankelijksheidsdag ook dit jaar weer tal rijke slachtoffers geëischt, zoowel door het ont ploffen van vuurwerk als door auto-ongeluk ken, terwijl ook velen bij het baden verdron ken zijn. Te New-York alleen zijn 20 slachtoffers te betreuren, terwijl het totale aantal slachtoffers voor de geheele V. S. ruim 200 bedraagt. Het juiste aantal gewonden is nog niet be kend. Botsing ^usschen blanken en negers. In een gemeente in den staat Alabama is het tot een botsing tusschen blanken en ne gers gekomen, waarbij 5 blanken en 2 negers gedood zijn, terwijl ruim 20 personen gewond werden. De opwinding onder de bevolking is zóó groot, dat men voor verder bloedvergieten bevreesd is. De woelingen in Br. Indië. De minister voor Indië heert in antwoord op een vraag medegedeeld, dat in Indië sinds het begin van de onafhankelijkheidsbeweging 3302 personen zijn gearresteerd. De politie is tijdens de onlusten met de grootste voorzichtigheid opgetreden, om zoo veel mogelijk menschenlevens te sparen. Aardbevingen in Bengalen. Te Rangnoer, in Bengalen, zijn verscheiden menschen gewond ten gevolge van instorting van gebouwen door aardschokken. Het gerechtsgebouw en het gemeentehuis zijn beschadigd. Te Malda zijn het gerechtsgebouw en andere gebouwen beschadigd. Ontvoeringen in de chineesche missies. Bandieten hebben twee Engelsche vrouwelij ke zendelingen ontvoerd in de provincie Foe kiën. Zij vragen een losprijs van 100.000 dollars In het Noorden van de provincie Hoenan ontvoerden communisten een Spaanschen Katholieken missionaris. Een brug gestolen. Te Warschau is een zonderlinge diefstal ge pleegd. Er is n.l. in de voorstad Czernikóff een geheele houten brug die over 't Weichselkanaal was, verdwenen. Men heeft niets van het af breken gemerkt, hoewel daar ter plaatse toch een zeer druk verkeer is. Korte Berichten. De Fransche Kamer heeft het voorstel goed gekeurd, om het volgend jaar het 50-jarig be staan der leekenschool te vieren. Het Koninklijk bezoek aan Zeeuwsch-Vlaanderen. Volgens het officieuze programma voor het bezoek van de Koningin, den Prins en de Prin ses aan Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen op 16 Augustus, zal de Koninklijke Familie des mor gens vroeg per trein naar Vlake reizen en van daar met een der provinciale booten naar Ter Neuzen. Van daar gaat het dan per auto over Axel, Zuiddorpe, Westdorpe, Sas van Gent, Philippine en Hoek naar Ter Neuzen terug. Per boot zal dan weder naar Walsoorden worden gevaren, waar de auto's weder gereed staan voor een tocht over Kloosterzande, Graauw, Clinge, St. Jansteen, Koewacht naar Hulst, waar eenigen tijd vertoefd zal worden om dan via Walsoorden, Hansweert en Vlake de terugreis te maken. De verbindingsweg tusschen Oost- en West- Zeeuwsch-Vlaanderen. Door een 75-tal personen, die geregeld van den weg IJzendijke via Biervliet naar Philip pine gebruik maken, is 'n adres aan den Mi nister van Waterstaat gezonden, waarin op spoedige verbetering van dezen weg of ten spoedigste aanvangen met den nieuwen ver bindingsweg aangedrongen. Zeeuwsche Polder- en Waterschapsbond. Zaterdag 19 dezer houdt bovengenoemde bond een algemeene vergadering te Kruiningen in „Het Wapen van Zeeland" Op deze vergadering zal moeten worden voor zien in de bestuursvacatures, ontstaan door 't periodiek aftreden van de heeren P. Dumon Tak, W. Kakebeeke en P. W. Maarleveld. Prof. L. van Vuuren uit Utrecht houdt een voordracht over.: Onze Volkskracht en de land bouw, in het bijzonder ten aanzien van Zuid- Beveland. Na afloop der vergadering vindt een ge meenschappelijke maaltijd plaats in „Hotel Ko renbeurs" te Kruiningen. In den namiddag wordt een autorit gemaakt door Oostelijk Zuid Beveland, gedurende welke o.a. verschillende soorten van wegdekken zul len worden bezichtigd. SLUISKIL. Geslaagd. Voor akte nuttige handwerken slaagde Donderdag jl. Mej. Eliza van Graef- schepe van hier leerlinge R.K. Kweekschool 't Withof te Etten. Kolentransport. In de afgeloopen maand kwa men voor de cokesfabriek in lossing 5 stoom- en 14 Rijnschepen met een inhoud van pl.m. 36293 ton kolen. TER NEUZEN. Ongeluk op een modderbak. Enkele modder bakken van den aannemer die het baggerwerk bij Sluiskil uitvoert waren Donderdag, na de la ding in de Schelde te hebben gelost weer in de haven teruggekeerd. De bemanning benut dien tijd om de kleppen dezer onderlossers weer dicht te zetten, waartoe deze met behulp eener lier worden opgedraaid. Vermoedelijk is op een der bakken een pal losgeschoten en heeft de slinger der lier den opvarende die daarmede aan het werk was getroffen, waar door deze in de laadruimte stortte. Hij bleef op een der kalven hangen, doch was met zijn. hoofd op ijzer neergekomen, en bekwam daar door een ernstige hoofdwonde. Zijn makker ver schrok dermate, dat hij op het dek van het vaartuig neerviel. De bemanning van het mede in de nieuwe haven liggende Nederlandsche motorschip „Gees", had een en ander gezien en vermoeden dat er iets voorviel waarbij hulp noodig was, begaf er zich direct heen. De eerstgenoemde man werd op het dek gehaald en door den ka pitein van het motorschip geheel naar eisch verbonden, hetgeen geconstateerd werd door den later ter plaatse komenden geneesheer. De man, afkomstig van Sliedrecht, is naar het ziekenhuis alhier overgebracht. (Ter Crt.) GRAAUW. Onderlinge paardenverzekering. Woensdag werd de halfjaarlijksche verzekering gehouden van de Onderlinge Paardenverzekering afdee- ling Graauw N. C. B. Het batig saldo bedroeg f 1832,91. Besloten werd, de premie terug te brengen op 2 pCt. In de tweede helft van 1929 waren 6 uitkee- ringen gedaan voor gestorven paarden. Des ondanks werd een goed slot verkregen van f 1135,25. Op het oogenblik telt de vereeniging 30 leden die te samen 179 paarden verzekerden HULST. Benoemd. De heer Jan Koene thans onder wijzer te Nieuw-Namen is als zoodanig be noemd aan de R. K. Jongensschool „St. Willi- brordus" alhier. Geslaagd. Mej. G. Eeckhout, die onlangs de L. O. akte behaalde slaagde vprige week voor de akte nuttige handwerken. De a.s. feesten. Naar gemeld wordt heeft het plan van burgemeester Truffino en den heer Lockefeer om ter gelegenheid van de a.s. fees ten en het bezoek van de Kon. Familie een pas sende straatversiering te arrangeeren, bij de Hulstersche bevolking een gunstig onthaal ge vonden. Reeds zijn verschillende buurtcommis sies gevormd. De bijdragen van de inwoners vloeien mild toe. BRESKENS. Directeur BreskensMaldeghem. Maandag trad als nieuwe Directeur der Tramwegmaat schappij BreskensMaldeghem in functie de tot nog toe waarnemend Directeur, de heer A. de Thouars, alhier. Werkgeversver. v. W. Z.-Vlaanderen. Men verstrekt ons het volgende communiqué: Ter bespreking van eenige West Zeeuwsch- Vlaamsche belangen werd Woensdag in hotel De Vuijst een vergadering gehouden. Deze was belegd door de Werkgeversvereeniging voor W. Zeeuwsch-Vlaanderen en bijgewoond door de heeren J. J. Wallien, wethouder van Breskens en lid der Prov. Staten; I. van Melle te Bres kens, I. A. Risseeuw te Oostburg, A. I. Cats- man en A. Wijffels te Aardenburg, allen leden van de Kamer van Koophandel; N. J. Harte te Ter Neuzen, secretaris dier Kamer en verschil lende vertegenwoordigers van diverse vereeni- gingen uit het district. Na geanimeerde besprekingen, onder leiding van den voorzitter, den heer Fr. Klaaijsen te Breskens, werd besloten; a. er bij de bevoegde autoriteiten op aan te dringen, dat de nieuw in de vaart te brengen Ferryboot zoodanig wordt gebouwd, dat er, wanneer later rails op de boot mochten wor den gelegd, ook GESLOTEN goederenwaggons konden vervoerd worden. Volgens het voorstel van G. S. nl. zou dit slechts alleen met open waggons mogelijk zijn, terwijl het groote ver voer toch in gesloten waggons plaats heeft; b. pogingen in het werk te stellen, dat die rails zoo spoedig mogelijk op boot en pontefl wordt gebracht, opdat met medewerking der Trammaatschappijen een doorloopende trein verbinding worde verkregen, wat voor den han del in het algemeen een belangrijk voordeel zou beteekenen; c. er op aan te dringen, dat de veren op de Wester-Schelde tot Rijksveren worden ge maakt; d. te ijveren voor verlaging der vrachttarie ven op boot en tram; e. te trachten een latere bootverbinding te krijgen, daar na 7,10 geen boot meer uit Vlis- singen naar Breskens vertrekt, terwijl de be woners van Oost Z.-Vlaanderen door een la tere boot b. v. 2 uur langer te Rotterdam kun nen verblijven; f. aan te dringen op postvervoer met de eerste morgenboot; g. idem op vroegere postbestelling in ver schillende gemeenten; h. idem op een uniforme regeling voor de open stelling der telefoon op de verschillende ge meenten i. te trachten voor Zeeuwsch-Vlaanderen om zijn bijzondere ligging een billijker regeling der telefoontarieven te verkrijgen; j. het rapport van de Kanaalcommissie BreskensSluis af te wachten, vóór een defi nitief standpunt in te nemen. CADZAND. Gemeenteraad. De Raad der gemeente Cad- zand kwam Woensdagavond jl. in voltallige vergadering bijeen. Medegedeeld werd, dat blijkens een schrij ven van den Commissaris der Koningin, de heer I. Erasmus, met ingang van 20 Juli a.s. opnieuw tot Burgemeester is benoemd. Voorts werd een schrijven van het dage- lijksch bestuur van de PZEM medegedeeld, waarbij afwijzend wordt beschikt op een ver zoek van den Raad om de maximale avond belasting in het stadion „Potjes" per maand af te rekenen. Besloten werd tot een kleine uitbreiding van het laagspanningsnet. Met de Kerkvoogdij der Nederl. Herv. Ge meente zal in nader overleg getreden worden over den aankoop van een terrein, dat bestemd zal worden voor schoolplein. Een nieuwe bouwverordening werd vastge steld; daarin komt een bepaling voor, dat in de woningen, die in den vervolge zullen ge bouwd worden, een brievenbus aanwezig moet zijn. In verband met de nieuwe wet op de finan- cieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten is door B. en W. aan de leden van den Raad schriftelijk uiteen gezet de verandering, die door deze wet in de gemeentetijke financieele huishouding zal komen. De door B. en W. ge dane voorstellen tot herziening van het belas tingstelsel werden alle aangenomen. Voor de toepassing van de gemeentefonds belasting werd de gemeente in de 3e, voor de personeele belasting in de 9e klasse gerang schikt. De meening werd uitgesproken, dat de nieu we regeling voor minstens de helft der be lastingschuldigen een aanmerkelijk voordeel zal brengen. De gemeenterekening over 1929 werd door B. en W. aangehouden; zij wijst f 38426 in ont vang en f 34428 in uitgaaf aan, voor wat den gewonen dienst en een bedrag van f 17767 aan inkomsten en uitgaven voor wat den kapitaal- dienst betreft. Het bestuur der St. Vincentiusvereeniging, alhier, maakt met erkentelijkheid melding van de ontvangst van een manscostuum en van een jongenspak. Sas gaat weer een winkelweek houden Het ten vorige jare opgerichte comité voor 't houden van winkelweken, dat zijn eerste pogen met een zoo verblijdend succes bekroond zag, maakt aanstalten om opnieuw in Sas van Gent een winkelweek te organiseeren. Zoo mogelijk grootscher opgezet nog en beter georganiseerd dan de eerste. Van 30 Augustus tot en met 10 September a.s. in welke periode ook Koninginnedag en Sassche kermis vallen zal deze tweede de monstratie van het kunnen der Sassche win keliers plaatsvinden. We twijfelen er niet aan of gezien de re sultaten der vorige „Sawiwe" geheel nering doend Sas zal ditmaal van de partij zijn. De propagandisten, die dezer dagen zullen rondgaan om tot medewerking aan te sporen, zullen stellig niet veel moeite hebben om de winkeliers te overreden. Wie zou z'n eigen voordeel niet willen zoe ken! Ook De Zeeuwsche Koerier zal zich in die dagen niet onbetuigd laten en de actie van den Sasschen Middenstand door het uitgeven van extra-edities, welke in Sas van Gent en om geving huis aan huis zullen worden verspreid, krachtig steunen. Wederkeerig rekenen wij daarbij op de medewerking van alle deelne mers om deze effectieve reclame-nummers zoo veel mogelijk tot hun recht te doen komen. Middenstanders de handen ineen! Er staan voorname belangen op het spel! Prijsschieting. Bij de Zaterdagavond gehou den prijsschieting voor de leden-schutters van den Kring, alhier, waaraan 14 schutters deelnamen, was de uitslag als volgt: 1 W. Lammens 6 pnt. 2 Andr. Ververs 5 pnt. 3 Ch. Vergauwen 4 pnt. 4 J. Asselman 4 pnt. 5 Schatteman 3 pnt. 6 Eug. v. d. Hemel 3 pnt. 7 Th. Lammens 3 pnt. 8 P. Doens 3 pnt. 9 M. Houtepen 1 pnt. 10 Vervaet 1 pnt. 11 R. Cor.tvriendt 1 pnt. 12 C. Feijen 1 pnt. 13 J. Adriaansens 1 pnt. 14 J. v. d. Veken 1 pnt. Als extra prijzen werden uitgereikt souve nirs uit het genadeoord Lourdes (Frankrijk) geschonken door den Zeereerw. heer pastoor. Brutale aanranding. Zaterdagavond ten cir ca half 9 wandelde mej. E. de Cl. uit West dorpe langs de Oostzijde van het kanaal in de richting Sas van Gent, toen haar een wiel rijder achterop kwam, die, haar tijdens het passeeren, haar handtasch, welke aan haar arm hing, ontrukte en daarmee in flinke vaart in de richting Sas van Gent van doorging. Het niet weinig verschrokken meisje volgde hem zoo snel zij kon, doch toen zij te Sas arri veerde, was daar natuurlijk geen spoor meer van den dief te ontdekken. Zij deed daarop aangifte bij de maréchaus- sée, die terstond maatregelen nam om den ke rel op te sporen. Omtrent de indentiteit van den aanrander tast men momenteel nog in het duister. De mogelijkheid bestaat, dat een werklooze schip persknecht het feit heeft gepleegd. Wielrijden: Onze renner Ranschaert, die Za terdagavond op de Wielerbaan te Wandre (Bel gië) deel nam aan een 3-uren koppelwedstrijd, moest na het derde klassement den wedstrijd staken, daar zijn koppelgenoot Oderie terwijl hij af wilde lossen viel, en zich zoodanig aan zijn schouder bezeerde, dat van verder rijden geen sprake meer kon zijn. Gisteren behaalde Ranschaert op de wieler baan te Kapellebrug in een 90 K.M. koppelwed strijd den 2den prijs. Zijn koppelgenoot was R. de Corte uit Waerschoot (B.) Aanrijding? Men meldt ons: Zaterdagmorgen zagen voorbijgangers nabij de bierbrouwerij van den heer Wauters, alhier, een plas bloed op den grond liggen. In de nabijheid daarvan lagen overblijfselen van een bril en van een electrische fietslantaarn. De maréchaussee nam een en ander in oogen schouw. Zij heeft deze eenigszins misterieuze zaak verder in onderzoek. Het vermoeden ligt voor de hand, dat er een aanrijding heeft plaats gehad. Hanzereis naar Luik. Naar wij vernemen, zal het bezoek van De Hanze, alhier, naar de we reldtentoonstelling te Luik doorgaan. Er hebben zich een 12-tal deelnemers opge geven. V. Een koe werpt 4 kalveren. Op de hofstede van den heer Cyr. van Acker in de Westdorpe- polder heeft zich Zaterdag het zeldzame feit voorgedaan, dat een koe vier levende jongen ter wereld bracht n.l. 3 vaarsjes en een stier kalf. Het moederdier alsmede de 3 vaarsjes zijn gezond, het stierkalf is echter gestorven. Gouden bruiloft. Gisteren mochten de echte lieden A. A. de Maesschalck-Bockstael den dag herdenken, waarop zij vóór 50 jaar in het hu welijk traden. De oudjes gingen gisteren, ver gezeld door hun talrijke kinderen en klein kinderen naar de kerk om de H. Mis bij te Vronen, die uit dankbaarheid voor hen werd opgedragen. Van verschillende zijden kwamen felicitaties binnen. Op de door het Nederlandsch Technicum P.B.N.A. te Arnhem gehouden examen slaagde voor het diploma Beton Techniek de heer. W. J M. Nieuwelink Mz te Hoek. Examen electro-techniscli ingenieur. Aan de Technische Hoogeschool te Delft slaagde voor 't propaedeutisch examen electro- technisch ingenieur, le gedeeldte,* de heer A. J. de Bruijne, geboren te Cadzand. PHILIPPINE. Over de maand Juni 1930. Geboorten. Anna Camilla Maria, dochter van Edm. van Durme-Dooms. Paulina Maria, d. van Franc. N. Lauret-de Wit. Arthur Augustus zoon van Aug. P. Verschore-Dhollander. GRAAUW. Huwelijks-aangiften. 11 Juni. Immerie Al pheus Triest, 27 jaar jm. en Mathilda Herwegh.

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 2