De Zeeuwsche Koerier Vrijdag 4 Juli 1930 Tweede Blad. Provincienieuws. Kerknieuws. Het Geheim vao den Voddenraper. Onderwijs. Gemengd JTteuws. Bij Examens FEUILLETON. ▼an 45e Daargang. No. 3636. Ui! het Binnenland. Ui! het Buitenland. Ingezonden Mededeeling (6) iiafutjkp R.-K. JEUGDDAG TE BEUNINGEN Zondag werd te Beuningen bij Nijmegen een R.-K. Jeugddag gehouden voor Maas en Waal.. De deelnemers brengen den Romeinschen groet aan Mgr. Diepen. WESTDORPE. Stnad der werkloosheid in de gemeente West dorpe gedurende de maand Juli 1930. Waren ingeschreven op 1 Juni 1930 6 werk lozen. Bijgekomen in de maand Juni 1 totaal 7. Vervallen in de maand Juni 6 werkloozen. Aantal werkloozen op 30 Juni 1930 1 SLUISKIL. Auto tegen een meerpaal gebotst. Dinsdag nacht omstreeks half twaalf kwam uit de rich ting Neuzen de Patissier S. uit Gent (B.) met zijn auto, waarin nog 4 andere heeren gezeten waren Aan de bocht bij het café van den heer F naderde een auto uit de richting Sas van Gent Volgens, ooggetuigen moet de chauffeur hiervan zijn lichten niet gedoofd hebben, waar door de heer S. geen uitzicht meer had en zijn auto op een meerpaal botste, met gevolg dat een der inzittenden door de voorruit geslingerd werd en een bloedende hoofdwond kreegi De bestuurder bleef ongedeerd. De overige inzit tenden bekwamen ook geen letsel doch waren natuurlijk danig geschrokken. Dokter van Loy, inmiddels gewaarschuwd, nam den gewonde mee naar de R.-K. Verpleging en legde een verband. Ook werd de politie met het gebeurde in kennis gesteld, die een onderzoek instelde De auto van den heer S., die eerst acht dagen in diens bezit was, was aan de voorzijde ge heel ingedeukt. Den heer B. autoverhuurder al hier bracht het verschrikte gezelschap naar Gent. Een en ander trok op dezen mooien zo meravond heel wat publiek. NIEUWE HEILIGVERKLARINGEN Het leven van Pater Da Corte. Tot de zaligen, die Zondag 29 Juni heilig verklaard zijn, behoort ook de pater Francis caan Theophilus da Corte, die weinig bekend is en over wiens leven wij daarom hier een en ander mededeelen. De nieuwe heilige werd den 30sten October 1676 geboren in het stadje Corte op het eiland Corsica. Hij behoorde tot een voorname welgestelde familie en was de eenige zoon van Antonio Signori en Maria Magdalena Arrighi. Reeds als kind muntte hij uit door een hel der verstand en scherp geheugen. Spoedig na de voleinding van zijn school jaren trad hij in de op Corsica zeer populaire orde der Franciscanen en verwisselde zijn naam Blasius met den Kloosternaam Theo- philius. In 1694 legde hij de geloften af en werd daarna naar Italië gezonden om zijn studies te voltooien. Te Rome in het klooster Area Coeli en te Napels in 't klooster van Santa Maria la Norva was hij steeds een toonbeeld van alle deugden en werd in 1700 door den bisschop van Pozzuoli tot priester gewijd. Van dien dag af duurde zijn zegenrijk apos tolaat meer dan veertig jaar. Bekend als een uitmuntend predikant en novicemeester werk te hij voortdurend aan het heil der zielen. Naar Rome teruggeroepen, stichtte hij een nieuw klooster in Toscana, waarvan hij gar diaan werd en waar hij de laatste zes jaren Naar het Fransch van RAOUL DE NAVERY. 83) En als had dit offer haar gezuiverd en waar dig gemaakt, de smart van Jeanne te deelen, knielden beiden aan den voet van het bed van Elise neer. Toen Jeanne snikken op de hare hoorde ant woordden, hief zij het hoofd op. Wie zijt gij? vroeg ze, wie zijt gij, dat gij mijn dochter komt beweenen? Ik heet mevrouw Montravers, antwoordde de bankiersvrouw. Ge komt te laat! stamelde Jeanne. Neen, neen, riep Diana, dat kind leeft nog; het ligt in een bezwijming, ze is niet dood; God zal u niet zwaarder willen beproeven, u, die onschuldig aan alles zijt. Moge God ook ons sparen die het verleden willen uitwisschen en weder goed maken Bid, Jeanne bid overluid,wij zullen uit 't diepste onzer harten de woorden herhalen, die gij zult uitspreken. Wij hebben het gebed vergeten, maar willen het weder lee- ren en den Vader in den hemel vragen wat wij noodig hebben. Helaas! snikte Jeanne, mijn gebeden, mijn van zijn leven doorbracht. Hij stierf den 19den Mei 1740 en werd in de kerk van het klooster Fucecchio, dat hij ge sticht had, bijgezet. Tetstond na zijn dood geschiedden er op zijn voorspraak vele wonderen en talrijken, die in het gebed tot hem hun toevlucht namen, wer den op wonderbare wijze verhoord. De „Causa" der zalig en heiligverklaring werd in 1755 ingeleid. Den 19en Januari 1896 vaardigde Paus Leo XIII het decreet zijner zaligverklaring uit. (Msb.) De heer J. H. B. Buthfer, directeur der am bachtsschool te Ter Neuzen, is in gelijke be trekking benoemd aan de ambachtsschool te' Goes. Voor het practijk-diploma boekhouden, uit gaande van de Vereeniging van Leeraren in Boekhouden, slaagde de heer Jac. Heijgelaar, te Ter Neuzen. Te Delft slaagde aan de T. H. voor het pro- pead. examen scheikundig ingenieur mej. A. C. Buyze te Ter Neuzen. Geslaagd te 's-Gravenhage voor het exa men gemeente administratie (Ned. Ver. voor Gemeentebelangen) de heer J. D. J. Martens te Graauw. Geslaagd aan de R.-K. Kweekschool 't Wit- hof te Etten voor het examen akte L.O. de heeren L. Dorsselaer te Lamswaarde en L. van Graafschepe te Sluiskil. De chauffeur was dronken Dezer dagen reed een Fordauto uit Gestel op den Aalsterweg bij Eindhoven tegen een tele foonpaal en vervolgens tegen twee boomen. De auto werd gekraakt, de inzittenden kregen tranen zullen niets vermogen, niets! Bezit gij dan geen geloof meer? Ik geloof wat mijn dochter gelegd heeft, zij sterft voor haar vader. En om haar op te wek ken, om haar van den dood te doen op staan, zou Cesar Niquel hier moeten zijn en rouw moedig op de borst moeten kloppen. Bij die woorden zonk de man, dien niemand had hooren binnenkomen, met een doffen dreun op de knieën. Als nu die man tot God zei: Ik onderwerp mij, ik heb berouw, ik beloof tot U, o, God, terug te keeren, red mijn dochter? zou God zich laten vermurwen en mijn kind redden, vervolgde Jeanne in vervoering. God, herhaalde een in tranen stikkende stem, ik onderwerp mij, ik heb berouw, ik be loof tot u terug te keeren, wees mij genadig, red mijn dochter. Jeanne slaakte een gil en keek om. Cesar, riep zij, Cesar! Als gehoorzaamde Elise aan een geheimzin nige stem en ontwaakte zij uit den doodsslaap, die haar omkneld hield, lispelde zij: Vader! vader. Zij leeft, riep Jeanne. Zij leeft, herhaalde Cesar. Vader! vader! sprak Elise, de armen uitbrei dend. Dë ongelukkige snelde naar het bed der lij- deres en drukte haar in vervoering aan zijn borst. Zijt gij daar? fluisterde Elise; ik dacht te sterven. Ach, ik heb mij verbeeld, dat u een ernstige verwondingen. Een tienjarig jongetje bekwam een schedelfractuur en zal wellicht het rechteroog moeten missen. Pastoor Hamers diende hem ter plaatse de laatste H. Sacramenten toe, waarna hij naar het gasthuis vervoerd werd De chauffeur brak eenige ribben en het neus been. Een 16-jarig meisje brak een dijbeen, ter wijl een 20-jarig meisje lichte kwetsuren opliep Nader bericht men dat de chauffeur dron ken was. De man is gearresteerd. De toestand van den jongen is naar omstandigheden goed. Jongen door een autosproeiwagen overreden. De achtjarige J. Smit te Vlaardingen klom achter op een auto-sproeiwagen van de ge meentereiniging. De jongen had het ongeluk te vallen en het achterwiel van den zwaren wagen over het hoofd te krijgen, waardoor dit vreeselijk werd verminkt. De dood trad onmiddellijk in. Den chauffeur treft geen schuld. Het tragische van dit ongeval is, dat een viertal weken geleden, de vader van den thans verongelukten knaap bij het auto-ongeluk op den Rotterdamschen dijk nabij Schiedam om het leven is gekomen Vervoer met motorische kracht. Volgens de laatste statistiek over het aantal vervoermiddelen met motorische kracht neemt Zweden op dit gebied onder de landen van Eu ropa de zesde plaats in. Eerst komt Engeland met 1,370.711, vervol gens Frankrijk, met 1,265.841, dan Duitschland met 609.030, Italië met 230.509, Spanje met 178,176 en Zweden in de zesde plaats met 144,519 dergelijke vervoermiddelen, zijnde in laatstgenoemd geval één per 41 bewoners. Indien motorfietsen, waarvan er in Zweden 60.000 zijn meegeteld worden, is het gemiddel blijft men kalm en helder, indien men vooraf Mijnhardt's Zenuwtabletten gebruikt. Koker 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. groot gevaar dreigde. O ja, gij hebt gelijk: een groot gevaar dreig de mij. Ik smeekte den hemel om uw redding, en de hemel was voor mij gesloten. Dat heeft lang geduurd, zeer langHet was een vreeselijke doodstrijd. En nu zijt gij gered! zei Niquel, het voor hoofd zijner dochter met kussen bedekkende. Geredja voor altijd gered! Maar terwijl zij deze woorden sprak, was haar glimlach te hemelsch, om zich nog met de zaken van deze wereld bezig te houden. Intusschen brak het morgenlicht 'door, en kon Cesar de vrouw en de dochter van den bankier onderscheiden; hij bleef als versteend staan. Ik ben verloren! riep hij uit. Mevrouw Montravers naderde hem en sprak, zijn hand vattende: Wees niet bevreesd! gij zult de dertig dui zend frank, die gij verloren hebt, terug be komen. Ach! mevrouw, hernam Cesar, ik vorder niets meer! Ik heb als een nietswaardige, als een krankzinnige gehandeld; de droefheid had mijn verstand beneveld. Ik was op het punt een misslag te plegen, en indien vader Falot u niet ter hulp gekomen ware Ik weet het, viel mevrouw Montravers in, maar ik vergeef. Wie zou in zulke jammervolle omstandigheden niet het hoofd verliezen! Overigens, ben ik zelve er niet de aanleidende oorzaak van geweest? Gij eischte door geweld de voor Zweden één vervoermiddel op de 29 bewoners. t j Vliegtuig in vlammen Vrijdagnamiddag had op het vliegterrein te Darmstadt een ernstig vliegtuigongeval plaats. Een min of meer oud, klein vliegtuig met twee politiebeambte van de academische vliegeniers groep had bij den strat een vergassingsont ploffing en moest op het dicht naast het vlieg terrein gelegen stadion van de hooge school een noodlanding maken. Daar de vlammen met de benzinetank in aanraking kwamen, vloog het vliegtuig in brand. De piloot kon er nog juist uitspringen, zoo dat hij met lichte brandwonden vrijkwam. Daa rentegen kon zijn medepassagier, politiewacht meester Biqkel, die aan zijn plaats was vast gebonden, zich niet meer uit het vliegtuig red den en verbrandde. Over de oorzaak van het ongeval wordt ge meld, dat de piloot bij het starten vermoedelijk met de boomen in aanraking kwam en daarop nog eens gas gaf, wat de ontploffing veroor zaakt moet hebben. De luidsprekers in de St. Pieter. Men meldt uit Rome enkele interessante bi- zonderheden omtrent de luidspraekers, door de firma Philips in de basiliek van Sint Pieter aan gebracht, die 22 Juni jl. bij de heiligverklaring werden gebruikt. Genoemde firma heeft het zeer moeilijke vraagstuk van gelijkmatige klankverdeeling in de Vaticaansche basiliek op schitterende wijze opgelost. Op alle punten der basiliek waren de toespraken van den H. Vader en de liturgische gezangen en gebeden zeer duidelijk te volgen. In het geheel werden zeven microfoons, twee versterkers, zeventig luidsprekers opgesteld; 300 meter kabel voor microfoons en bijna zes kilometer kabel voor de luidsprekers waren ge legd. Om zich een idee te vormen van de groote moeilijkheden, welken zich voordeden bij een regelmatigen klankverdeeling, moet men in het oog houden, dat de toestellen telkens weer opnieuw moesten worden ingesteld naargelang gesproken of gezongen werd. van mij de gelijke som van het kleine vermo gen, dat gij verloren hadt; ik weigerde en sprak van rechtbanken en justitie. Thans vraagt gij niets, en bied ik vrijwillig de ver loren som aan Deze man, ging mevrouw Mon-» travers voort, terwijl zij op den voddenrapper wees, heeft mij herwaarts gevoerd, mij tegen over mijn werk geplaatst; ik zie er nu het schandelijke, misdadige en verfoeilijke van in, en ik heb er berouw over. Mevrouw! Mijn echtgenoot is u dertig duizend francs schuldig en ik heb aan u te danken, dat ik een diepen blik in het leven geworpen heb, en tot de erkenning gekomen ben, dat ik een ver keerden weg bewandel; die dienst is onbetaal baar. Behoud deze juweelen, welk ik nooit meer wil dragen; ik sta ze u af, want ik heb er een afgrijzen van; herinner u mij en mijn dochter, zonder ons te vervloeken Jeanne die intusschen genaderd was, viel voor mevrouw Montravers op de knieën. U vervloeken? maar gij hergeeft ons het leven! Beschuldig u zelve niet, 't is niet uw; schuld, gij wist niets Nooit heeft men het recht voor het lijden van anderen onverschillig te blijven. Ik ben schuldig, en 't is mij een voldoening zulks te( bekennen, want van het oogenblik af, dat het berouw de ziel vervult, is het herstel niet verre meer. j - (Wordt vervolgd.)

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 5