No. 3636 Vrijdag 4 Jnli 1930 45ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Eerste Blad. Eerste Hulp -J- PUROL Kameroverzicht. BuitenL Overzicht Previncienieuwz. VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND fOSFHFEFHINC Na 52419 Dit nummar bestaat uit TWEE BLADEN. Een Grootvorstin schildert Aquarellen. Ingezonden Mededeellng (li) DE ZEEUWSCHE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advertentiën 20 cent per.regel, bij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE IEZER8KRINQ IT8TEKEND GE8CHIKT VOOR PUBLIOITBIT De Zuster van Tsaar Nicolaas, grootvorstin Olgo Alexandrowna, is het eenige naaste fa milielid van dezen ongelukkigen vorst dat nog in leven is. Ze woont in Kopenhagen, maar ze is dezer dagen naar Berlijn gekomen, omdat haar beide zoons Tichon en Gurius toelatingsexamen kwamen doen voor het Russische Gymnasium Het zijn kinderen uit haar tweede huwelijk met Overste Kulikowski. In de aula van het gymnasium voor Russische Emigranten in de Pruisische Hoofdstad kregen we gelegenheid met haar en haar kinderen te spreken. Welnu, Olga Alexandrowna, die bij het Russische volk buitengewoon populair is om haar demo cratische gevoelens en haar eenvoud, vertelde óns het volgende: „Ik voed mijn kinderen op, zooals in ons on gelukkig vaderland de kinderen opgevoed wer den: op echt-Russische wijze. Ik kan het niet hèlpen, maar ik blijf hopen, dat, nu wij oude ren ons land waarschijnlijk wel nooit meer zullen terugzien, onze kinderen tenminste nog eenmaal naar het nieuwe Rusland mogen terug keeren. Mijn kinderen kennen hun vaderland niet eens. Waar andere emigranten-kinderen een eigenaardig accent hebben aangenomen, onder invloed van de vreemde taal hunner nieu we omgeving, spreken wij thuis nog zuiver Russisch. Ook zijn mijn jongens goed thuis in de Russische aardrijkskunde en geschiedenis. Toen vroegen we haar naar haar leven in Kopenhagen. Ze vertelde: „Mijn moeder, Tsarina Maria Fedorowna, bracht haar laatste levensdagen door op het kasteel Hvidore en daar verleende zij ook aan ons gastvrijheid. Maar na haar dood werd Hvi dore publiek verkocht en wij waren zoo goed als dakloos. Mijn man, overste Nikolaus Kuli- kowsky, met wie ik ten naaste bij twintig jaar getrouwd ben kreeg van een Deensch millonair die in Amerika woont maar in Denemarken uit gestrekte goederen bezit, opdracht het beheer over die bezittingen op zich te nemen. Mijn man is cavalerie-officier en buitengewoon goed op de hoogte van alles wat met het fokken en verzorgen van renpaarden samenhangt. En die Deensche millionair bezit een schitterende stal met renpaarden, daar heeft mijn man nu het opzicht over. We wonen in de buurt van een aardig stadje, Holte, dat maar 18 Kilome ter van Kopenhagen verwijderd ligt. Mijn man heeft een flink inkomen en ik verdien er nog wat bij met schilderen. Ik maak namelijk aquarellen, die zeer in den smaak vallen en goed verkocht worden. Zoo onlangs in Belgrado, waar al de schilderijen, die ik ingezonden had, ook. verkocht werden. We leven dus van wat we beiden verdienen. Het is mij niet gelukt ook maar één kostbaarheid uit Rusland te redden. Er zijn geruchten in omloop als zou de Tsaren familie nog over een groot vermogen beschik ken, maar dat is niet in overeenstemming met de werkelijkheid. Er was sprake van een fan tastisch groote schat, die berusten zou in een kluis van een Londensche bank, maardie schat bestaat heelemaal niet. De aanspraken yan de valsche Anastasia op de erfenis van Tsarin Alexandra, zijn natuurlijk ongerecht vaardigd. Ik ben de eerste van de fmamilie Romanov geweest, die naar Berlijn reisde, om dat geheimzinnig personage te zien. En ik heb er mij ten stelligste van overtuigd, dat zij, zoo ze dan al geen oplichtster is, niet het minste met mijn nicht heeft uit te staan. Ik hoor, dat ze nu ook al weer uit Amerika is gezet. Mijn man en ik gaan geheel op in ons huise lijk leven. We bemoeien ons absoluut niet met de politiek. Ik begrijp dat u als journalist van my graag vernemen zoudt, hoe ik denk over zekere vraagstukken. Maar dan moet ik u te leurstellen. wy emigranten kunnen niet ant woorden op de vraag welke regeerlngsvorm .voor Rusland het best geschikt is, omdat we geheel van ons vaderland zyn afgesneden. Dat is een zaak die het Russische volk zelf aangaat Ook wil ik me niet uitlaten over de rol die Grootvorst Cyrillus zou moeten spelen. Hy is pen der weinige Romanovs die nog leven. Ik zelf onderhoud de meest vriendschappe lijke betrekkingen met hem. Maar toen hy HET PAUS-MONUMENT dat Zondag jl. in Desio, de geboorteplaats van den H. Vader, werd ingewijd do or Kard. Schuster. zich tot tsaar proclameerde, was mijn moeder, Tsarina Maria, zeer verwonderd en ook ik stond er eenigszins vreemd van te kyken. Be halve grootvorst Cyrillus leven nog zyn broers Andrey Wladimirowitsch en Boris Wladimiro- witsch. Ze wonen in Parijs en verkeeren in tamelijk-moeilijke omstandigheden, maar Grootvorst Cyrillus resideert ineen ka steel in Frankryk. En hy zit er nog warmpjes in ook: zijn geld staat op een Engelsche Bank" (Nadruk verboden) Om in het gezin aan groot en klein, dadelijk hulp te kunnen verleenen by Brandwondenen Snijwonden en alle andere Huidverwondingen, is het zoo veilig thuis altijd by de hand te hebben een doos of tube (van onzen parlementairen medewerker.) Bescherming van de binnenschipperij ge vraagd K. N. L. M. krijgt drie millioen sub sidie Invoerrecht op gebruikssuiker: tot standkoming van het wetje verzekerd. Socialis tische propaganda-politiek. Behalve de landbouw maakt blijkbaar ook de binnenschippery een crisis door en nu is het eigenaardig, dat de middelen welke wor den aangewend om den landbouw een weinig te ontlasten we denken hier vooral aan goed kooper vrachttarieven per spoor de binnen schippery nog verder in het moeras brengen. Dit althans werd betoogd door het sociaal-de mocratisch raadslid De Boer, die een interpel latie, tevens zijn maidenspeech hield, over den noodtoestand in de binnenschipperij, en een motie ter tafel bracht de regeering verzoekende met een steunregeling van rykswege dien nood toestand uit de wereld te helpen. Deze motie werd intusschen met 51 tegen 19 stemmen verworpen, niet echter dan nadat minister Ruys de Beerenbrouck ver klaart had, dat hy nauwgezet volgt wat door de gemeenten zelf in het belang der schippers wordt gedaan, en vanuit de Kamer met klem op opheffing van de brug- en sluisgelden was aangedrongen. Aangenomen werd de gewyzigde overeen komst tusschen het Rijk en de Kon. Nederland sche Luchtvaartuig, waardoor de K.L.M. over een zevental jaren een subsidie krijgt van in totaal f 3 millioen. De Kamer zal intusschen elk jaar het recht hebben zich over de subsidie uit te spreken, zoodat er controle blijft over het beheer der K.L.M. Aan de orde kwam tenslotte nog het voor stel om een invoerrecht van f 2.40 per 100 Kilo 24 cent dus per Kilo op gebruikssuiker te hef fen. Dit vooral als compensatie voor den ac- cyns, Juist omdat dit recht een compensatie vormt voor den accijns verklaarden de libe rale te zullen voorstemmen. De sociaal-demo craten zullen dat ook doen, als de regeering ge gelijktijdig den suikeraccijns met f 2,40 per 100 Kilo zou gaan verlagen. Een erg mooie wensch, die helaas niet voor verwerkelijking vatbaar is. Dat weet de S.D.A.P. ook wel, maar zij kan gerust dien eisch stellen, want aanvaar ding van het invoerrechtwetje is toch verze kerd. Op een verwerping zou ook de S. D. A. P. welke de arbeiders die in de bietenteelt werk- ^zaam zijn, graag te vriend wil houden, het niet durven laten aankomen. Duitschland bevrijd van de bezettingstroe pen Italië's houding ten opzichte van Frank lijk geeft reden tot ongerustheid. De dertigste Juni vormt een mylpaal in de geschiedenis van West-Europa. Op dien dag toch is het laatste gedeelte van het Fransche bezettingsleger uit Duitschland teruggenomen; van dien dag af is Duitschland weder vry, By het Verdrag van Versailles was bepaald, dat Frankrijk het recht had tot 1935 een bezet tingsleger op Duitsch grondgebied te houden, voor de naleving der vredesvoorwaarden te waarborgen. Dat reeds vyf jaar vroeger de be zetting kon worden opgeheven is een feit van groote draagwydte voor de verhouding tus schen de beide volken. Er is een ontzaglijke dosis tact, beleid, goede wil van beide zyden toe noodig geweest om tot dit resultaat te ko men. Twee mannen mogen het zich een on sterfelijke eer rekenen, daartoe op een wyze te hebben by gedragen, die hen onder de groote mannen der geschiedenis rangschikt, Strese- mann, de Duitsche minister van Buitenland- sche Zaken, te vroeg overleden om het eind resultaat van zyn arbeid te zien, en zyn Fran- Inoezecdea M'dedeciing sche collega Briand. Hun groote streven is geweest, de voorwaarden te scheppen voor een toenadering tusschen twee volken, welke weer geheel normale betrekkingen veroorloven zou. Hun arbeid is een gestadig en vruchtbaar werken geweest in het belang van den vrede. Zijn door de terugneming der bezettingstroa pen alle hatelijk-drukkende na-oorlogsweeën van Duitschland weggenomen, zoodat slechts redelijke financieele lasten overblijven en ho- penlyk een periode van goede verstandhouding tusschen Frankrijk en Duitschland is Ingeluid, tusschen Italië en Frankrijk stapelen zich steeds donkerder wolken op. Er is een koorts achtige wedloop in bewapening begonnen. De De Italiaansche oorlogsbegrooting wordt met niet minder dan 500 millioen lire verhoogd; oorlogsschepen worden op stapel gezet en, wat het ergste is, er wordt stelselmatig in Italië een vyandige stemming gekweekt tegen Frank rijk, zoodaternstige mannen zich afvragen of de Volkenbond, die heeft op te treden wan neer oorlogsgevaar dreigt, niet tusschenbeide heeft te komen. Er zal ook nu weer heel wat beleid noodig zijn, om de tegenstellingen tusschen de beide landen te overbruggen. Het hernieuwde Ita liaansche volk schreeuwt om expansie; het ontvolkte Frankryk moet voor zyn prestige be houden wat het heeft. En ten slotte gaat het niet alleen om een stuk Fransch grondgebied, en om de verdeeling van Noord-Afrika, maar ook om de hegemonie in de Middellandsche Zee. Er is alleszins reden, om de toekomst in dit deel van Europa met bezorgdheid in te zien Besmettelijke Ziekten. Het aantal gevallen van besmetteUjke ziek ten over de week van 22 tot en met 28 Juni in de provincie Zeelan bedroeg: Roodvonk: Axel 2, Ellemeet 2, Goes 1, St. Maartensdijk 3, Mid delburg 1, Noordwelle 1, Vlissingen 2. Diphthe- rie: Heinkenszand 6. ST. JANSTEEN. Gemeenteraad. Aan het verslag van de Vrij dag jl. gehouden raadszitting, voorkomende in het Hulster Blad ontleenen wij het volgende Vrydag werd alhier Raadsvergadering ge houden onder voorzitterschap van den heer Plasschaert, waarn. Burgemeester. Afwezig met kennisgeving de heer C. Yse- baert. Tot de ingekomen stukken behoorden: Kennisgeving benoeming van den heer P. H. Geirnaerdt tot Burgemeester van St. Jansteen. Proces-verbaal van kasopname gemeente-ont vanger en Dir.-Boekh. gem. Electr. Bedrijf. Verzoek van de gem. Clinge om bydrage voor de te houden klompenbeurs. Werd evenals vo rig jaar met f 25 gesteund. Het verzoek van de Vereeniging tot bestrijding van de Tubercu lose om eene jaarlijksche bijdrage van f 50 werd evenals vorige jaren toegestaan. De circulaire van Gedeputeerde Staten aan gaande herziening salarissen van burgemee sters, enz. ondervond ampele bespreking, waar bij geen overeenstemming werd verkregen. Een stemming had tot uitslag 4 voor, 4 tegen en 2 enthoudingen. Besloten werd tot intrekking van de sub sidie ad f 3000 voor opruiming van krotwonin gen daar het geen toeslag geeft voor die zaak. Tot heden was f 750 uitgegeven. By de rondvraag dhr. Vael, of er al gedacht isover de installatie van den nieuwen burge meester en daar zooveel mogeiyk eenig fee stelijk karakter aan te geven, zooals gebruike- lyk is. Hy stelt voor een bedrag uit de gemeen tekas beschikbaar te stellen en vraagt wat het Dag. Bestuur daar over denkt. De voorz. antwoordt dat ze daar nog niet over gedacht hadden, omreden ze dat aan den raad overlieten. Op zyn vraag wat zooal noo dig zou zijn, antwoordde dhr. Vael, dat hy ge dacht had van een f 500 a f 600. Dhr. Schiffer merkte op dat by benoemin gen als deze noch de Raad noch de bevolking

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 1