GMIeierd en Porselein Dinsdag 8 Juli 1930 HULST. d. Uil het Parlement. Buitenland. Provincienieuws. h i j. v Landb enUeeteelt Sociaal JTieuws. Sport en Spel. Marktberichten Advortmnilën. Aanbesteding. D. E. Wolfert Hzd., t a. Hel bouwen van een S. b. liet bouwen van een MAGAZIJN lliiisvljjllentoonstelling te houden van 15-22 Aug. lüdO. AXEL. Ter graanmarkt van Zaterdag waren de prijzen als volgt: tarwe f io.oo a 10,50 rogge f6 a 6,50 wintergerst fo, a fo, zomergerst f o, a f o, haver f 6 a 6,50, erwten f7» a 7,50 paardenboonen fo a o, dui- venboonen fo a bruineboonen fa lijnzaad f 16 a 14, groen vlas f o,a o, gebookt vlas f04, a f 0,6 gezwingeld vlas f0,35 a 0,4s, aardappels f 0,80 a 1,00, stroo f r 3 a 15, boter f 1,60 a i,/o, eieren f 4,50 a 5. HULST, 30 Juni. Graanmarkt. Middenprijs per 100 kgr. Tarwe f 10 a 10,75, rogge f 5 a 5,50 wintergerst f6 a 7,00, zomergerst f6 a 6,50, haver f 5 a 5,50, erwten f 7,50 a 8,5o,pr. boonen fioa ,11, lijnzaad f 15 a 17, karwij- GOES, 1 Juli. Boter f0,85, eieren f4.40. Aanvoer V.P.Z. 17905 stuks, f4,80 per 100 stuks. ROTTERDAM, 30 Veemarkt. Op de veemarkt van heden waren aangevoerd 427 vette runderen, 234 vette en graskalveren, nuchtere kalveren, 345 schapen en lammeren, 761 varkens. Groote voorraad C*r Neuzen. HOOtenlSSO, Z.al ten verzoeke van den Heer C. L. D HO O G H E te Sint Jansteen, op 4 X 44,56 K. Rogge, 4 X Eerst, 5 X Ha*er, 3 X Erwten, 2 X Duivenboonep, en 2 X Weigres, II chinist zooals gebruikelijk daar ter plaat se uiterst langzaam gereden werd en met fluit en belsignalen gewaarschuwd is. Mogelijk heeft de bestuurder van de auto de ze signalen niet gehoord, hetgeen gemakkelijk verklaarbaar zou zijn, daar hij in een afge sloten ruimte zat. Kranig optreden: Verleden week Donderdag bemerkte een inwoonster uit de wijk Zandstraat dat van e envijf paar kousen, die ze had te drogen gehangen, er twee paar waren ver dwenen. Daar in den voormiddag een leurder aan de deur was geweest, die carbolballen had aangeboden, had de vrouw het vermoeden, dat genoemde persoon de kousen had ontvreemd. Waar zij op het erf nog één kous vond, zou genoemd persoon drie kousen hebben mede ge nomen. Per rijwiel trok zij erop uit om den man in kwestie op te sporen. Volgens aanwijzing van de inwoners uit de omgeving was de leurder in de richting van Sluiskil geloopen door een binnenweg. Zij ach tervolgde he men tusschen Sluiskil en de wijk Zandstraat haalde zij hem in. De vrouw sprong van haar rijwiel en plaatste dit vóór den ke rel, dien zij sommeerde de kousen, diea hij bij haar had weggenomen, terug te geven. Aan vankelijk deed de man, of hij van niets wist, maar toen de vrouw een dreigende houding- aannam, achtte hij het raadzaam o mde drie kousen te voorschijn te halen en ze aan haar te geven waarna de vrouw, zeer voldaan, met haar kousen huiswaarts peddelde. Verplaatsingen. Naar wij veremen, wordt de heer R. Verhelst, stationchef te Philippine, overgeplaatst naar Sluiskil-Brug. Tevens wordt de heer J. Oostdijk ambtshalve overgeplaatst van hetzelfde kantoor naar Koe schor. De heer Brakman, thans chef te Sluiskil- Brug wordt plaatsvervangeno chef. Dr. Mabilde.f De vorige week is te Selzaete plotseling overleden de heer dr. C. Mabilde, oud-geneesheer-directeur van het krankzin nigengesticht te Selzaete. De overledene was ook in Zeeuwsch-Vlaan- deren een bekende figuur, die velen met raad en daad bijstond. Koningschieting. Bij de Maandag jl. gehou den Koningsschieting werd de hoogvogel afge- mikt door Ed. Renique, waardoor hij koning werd van de nieuw opgerichte schuttersvereeni ging aldaar. Opgeblazen. Hedenochtend heeft de genie nabij het luchtspoor van den N.C.B. aan de Oostkade alhier stukken oude vestigmuur, die aldaar nog in den bodem zitten en die verwij derd moesten worden om een beschoeiing te kunnen aanleggen, met dynamiet laten sprin gen. Het publiek werd door de politie op een af stand gehouden. Bij een der ontploffingen kwam een steen terecht op het dak van de woning van mad. de wed. Oole, waardoor eenige pannen werden gebroken. Ook het dak van den N.C.B. werd beschadigd. Uiteraard trok dit ongewone schouwspel nog al bekijks. Geslaagd. Mej. C. C. de Bel, alhier, slaag de Maandag voor het eindexamen der Rijks kweekschool te Middelburg, Suikerwetje. Thans is het eindverslag verschenen over het wetsontwerp tot heffing van een compen- seerend invoerrecht op sommügen soorten van suiker. Korte Berichten. Nabij Leningrad is trein uit Irkoetsk ont spoord; 23 personen werden gedood, 28 gewond Bij een botsing tusschen politie en commu nisten in Mexico vielen 20 dooden. IJZENDIJKE. De Juni-premiekeuring. Vrijdag 1.1. werd al hier de Juni-premiekeuring gehouden voor de leden van het N.S.T. De uitslagen waren: k 2-jarige merriën: le prijs Leonara de Water, eig F. C. Dielerrfan Waterlandkerkje, 2e Robine, eig Gebrs de Dob belaere, IJzendijke, 3e Petrosca de Water, eig F. C Dieleman Waterlandkerkje, 4e Rosetta, eig. gebr. de Dobbelaere IJzendijke, 5e Iris van Sasput, eig Cam Cammaert Schoondijke, 6e Isa van Sasput, eig Cam. Cammaert, Schoon dijke, 7e Margreet, eig. A. Verhage, Schoondij ke, 8e Laay, eig Pr. de Dobb/elaere Biervliet. 3-jarige merriën, kleine maat: le prijs Rozetta, eg. gebr de Dobbelaere, IJzendijke, 2e Herta van Sajsput, eig C. Cam maert Schoondijke, 3e Quiquina, eig Gebr de Pobbelaere IJzendijke, 4e Olga, eig. G. Buysse, Biervliet. L i k 3-jarige merriën, groote maat: le prijs Narrette eig. A. van Tiggefen IJzen dijke, 2e Speranza, de Pyramide, eig. P. Kre- mers, IJzendijke, 3e Dolfine, eig. H. J. Cam maert Hoofdplaat, 4e Caprice, eig gebr. de Dob belaere IJzendijke. 4-jarige merriën, kleine maat: le prijs Irma d'Amice, eig. A. J. C. Temmer man, IJzendijke, 2e Aria, eig. J. P. Dieleman den Hamer, IJzendijke, 3e Fantina, eig G. Buysse, Biervliet, 4e Blondine, eig. A. Leen- houts, te IJzendijke. 4-jarige merriën, groote maat: le prijs Martha de Water, eig. F. C. Dieleman Waterlandkerkje, 2e Patrice, eig. gebr. de Dob belaere, IJzendijke, 3e Esperanza de Lemberg eig. A. Haverbeke, Biervliet, 4e Erna, eig. A. J. C Temmermans IJzendijke, 5e Martha, eig. P. .Kremers, IJzendijke, 6e Caline, eig. H. J. Cammaert, Hoofdplaat. 5-10-jarige merriën, kleine maat: le prijs Robustine de Coury eig Cam. Cam maert, Hoofdplaat, 2e Elza eig. Wed. van den Hauwe IJzendijke, 3e Mimi, eig. A. v. d. Meulen -Becu, IJzendijke, 4e Anna eig. P. Kremers IJzendijke, 5e Niska, eig. gebr. de Dobbelaere IJzendijke, 6e Irène d'IJzendijke, eig. A. J. E. Temmerman, IJzendijke, 7e Minerva eig. gebrs de Dobbelaere IJzendijke, 8e Oil h de Labou- reur, eig. G. Buysse, Biervliet, 9e Lena, eig. H. J. Cammaert, Hoofdplaat 10e Nonni de Labou reur eig J P Dieleman, den Hamer, IJzend-ke lie Saar eig. P. Kremers, IJzendijke. 5-10 jarige merriën, groote maat: le prijs Buna, eig. H. J. Cammaert, Hoofd plaat, 2e Dolfine de Sasput eig Cam. Cam maert, Schoondijke, 3e Flora, eig. A. v. d. Meu lenBecu, IJzendijke, 4e Erna, eig. wed. v. d. Hauwe IJzendijke, 6e Snel, eig. Pr. de Dobbe laere Biervliet. Vervoer van aardappelen. Het centraal bureau der tuinbouwveilingen ontving van den minister van Waterstaat be richt, dat de regeering met het oog op de te genwoordige buitengewone omstandigheden be sloten heeft voor het tijdvak van 1 Juli15 Augustus a.s. reductie van 30 pCt. te verlee- nen op de spoorwegvracht voor het vervoer van aardappelen van Nederlandschen bodem in binnenlandsch verkeer of naar het buiten land. Wat elke maand te doen geeft. (In moes- en bloemtuin, keuken en kelder.) Nadruk verboden, (le helft Juli). Men kan voortgaan in deze maand kropsla te zaaien en te verplanten, stam-suikerboon- tjes te leggen, maar hoe eer hoe liever, en niet om er pootgoed van te winnen, postelein te zaaien en snijbiet. Voorts in 't begin dezer maand Chineesche kool (Castonner Witkop). Juli-Aug.: snijkool of snijmoes, gele- en win- ter-postelein. Van enkele dier groenten willen we iets zeggen. Snijkool kan men ook al in 't voorjaar hebben, als ze in 't najaar ongeveer begin October wordt uitgezaaid; ze houdt zich goed in den winter. Men eet er de donker groene langgesteelde bladeren van; indien de hartbladeren niet geleden hebben, dan kan men ze in 't voorjaar opnieuw afsnijden. De gele snijkool, ook wel zachte gele boterkool geheeten, is vooral aanbevelenswaard. Meest zaait men ze vroeg in 't voorjaar of in 't na jaar, maar ook in deze maand kan men dit doen. 't Geschiedt in rijen en de planten houd men 6 a 8 c.M. van elkaar. Later, na gebruik, wordt de snijkool met den grond omgegraven omdat ze spoedig in zaad schiet. Van snijbiet die al van half April tot Augustus wordt ge zaaid, worden de jonge bladeren gegeten, ge kookt als spinazie. Van sommige soorten leve ren de breede, merghoudende bladstelen, een gerecht, dat veel met asperges overeenkomt: men neemt de buitenste witte huid eraf, en kookt de stelen in zout water. Aanbevelens waardige soorten zijn: de witte Zomersnijbiet waarvan alleen de breede, vleezige, witte blad- ribben genuttigd worden (de planten moeten minstens een halven Meter van elkaar komen en de goudgele snijbiet. Als sierplant wordt wel gebruikt de Braziliaansche biet. Het is nu ook de tijd, om winterpostelein of doorwas te zaaien; de smaak komt dien van postelein zeer nabij, 't Is een heerlijke groenten, die geringe eischen stelt. Ze wordt ook als sla en soep groente gebruikt. Men zaait dicht, dunt later uit, welk dunsel kan worden gegeten; van de overblijvende planten, die op een afstand ko men van 10 a 15 c.M., snijdt men de bladeren af: Zoo ongeveer half Juli kan men nog wel eens andijvie zaaien. Is de grond droog, dan eerst goed vochtig maken. Na 't zaaien, bij felle droogte (anders niet) een mat over leg gen. Men neme nu als soort winterandijvie, om dat deze harder is dan de zomersoort, die in 't najaar al gauw van de nachtvorsten te lijden heeft. Ook hier uitdunnen, niet verplanten, de afstand wordt ongeveer een voet. De bespui ting van aardappelplanten of Bourgondische pap ter bestrijding van de aardappelziekte wordt voortgezet indien het voortwoekeren van de ziekte dit noodig maakt. Het loof der win teraardappelen wordt deze maand voor het eerst bespoten Waar de koolplanten veel aan draaihartigheid lijden, wordt h£t hart der planten tweemaal per week bespoten met een oplossing bestaande uit 2 pCt. zachte zeep en 1 brandspiritus. Eieren en reeds aan wezige rupsen van het koolwitje de z.g. kool rupsen worden van de bladeren der koolplan ten afgezocht. Men tele de kool zooveel mo gelijk^in 't vrije veld. Bij huizen en schuttin gen vindt men de meeste koolrupsen. De vruchtentijd nadert, waarom we nu en later eenige vruchtenrecepten zullen geven. Eerst een recept voor aardbeieengeleisalade. Steenen vormpjes of kopjes vult men met een gehal veerde aardbei, vedrer met verwarmde oranje marmelade; men laat de kopjes staan, tot alles stijf geworden s. Op een liefst glazen schaal, plaatst men uitgezochte, gave en afgedroogde slablaadjes, op ieder van deze keert men den inhoud van een kopje om, tot de schaal vol is Over 't geheel wordt geslagen room of dikke vanille uitgestort. Aardbeien met room: men neme een Liter kleine aardbeien, die sterk worden gekneusd. Een half pond poedersuiker wordt er door geroerd en 't geheel flink door elkaar geroerd. Neem dan één eiwit, klop dit goed stijf en roer het door de geklopte aard beien met suiker, wel een half uur lang, tot dat alles flink stijf is geworden. Dt gerecht wordt hoog opgemaakt (gebombeerd) op een schaal; de room, of ook wel vanilievla wordt er afzonderlijk voorgediend. Frambozen-pie, (^ebak in schaal). Bestel of maak zelf een pasteikorst. Voorts hebt ge gezorgd voor een paar pond frambozen en één pond rijpe roode bessen. Bessen en frambozen worden uitge zocht, schoongewasschen, ontdaan van steel tjes en takjes, dan zacht gekneusd. Suiker (een half pond) en een lepel bloem worden er door geroerd; deze vla doet men in de pasteikorst en zet deze korst of pie in den oven, waar ze een kwarter in blijft. Na bekoelen wordt het gebak aldus koud voorgediend. Voor het bereiden van verschillende gerechten is het goed voor de huisvrouw het volgende te weten: vier wijnglazen van gewone grootte hebben een gewicht, als zij met droge waren gevuld zijn, van ongeveer een half pond, met natte waren 1.4 Liter, zoodat 8 wijnglazen vocht zijn een halve Liter en idem droog 1 pond. De Bondsdag van St. Raphaël. Zondag jl. heeft de Ned. R.-K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphaël" te Breda zijn Bondsdag gehouden. Ongeveer 80 afdeelingen waren vertegen woordigd. Ten 12 uur heeft Kap. Maertens, geestelijk adviseur van de afd. Breda, in de St. Joseph- kerk een H. Mis opgedragen, waaronder pas toor Donderdus een vurige predicatie hield. Na afloop der plechtigheid trok men in op tocht naar de veemarkt, alwaar bij het H. Hartbeeld een prachtige mand met bloemen werd geplaatst. Ten 3 uur werd in den tuin van Concordia de bondsvergadering met een welkomstwoord door den bondsvoorzitter geopend. Pater Engelbertus, O.M.C. hield alsdan een geestdriftige feestrede. Ten slotte sprak de voorzitter een enthou siast slotwoord, krachtig waarschuwend tegen de vijanden van buiten en van binnen en aan sporend tot plichtsbesef en erkenning van het gezag. Sassche Boys IIKoewacht 01 Zondag jl. had de aangekondigde voetbal wedstrijd tegen Koewacht te Koewacht plaats, welke onze Boys een 10 nederlaag gaf te slik ken. Ofschoon het spel der Boys beter was dan dat van Koewacht waren zij niet erg gelukkig en wisten het niet verder te brengen dan tegen paal en lat. TUUR DE SUPPORTER zaad f a Boter per kgr. f o,— a O, eieren per 26 stuks f 1,17. Veemarkt. Aan gevoerd 5 stuks rundvee, verkocht 2; 41 varkens, verkocht 23. Prijzen voor vette koeien eerste kwaliteit f1,03 a 1,15, tweede f0,91 a 1,02, derde fo,8o a 0.90; ossen eerste kwaliteit f0,90 a 1,07 tweede f0,78 a 0,89, derde f0,70 a 0,78; kalveren eerste kwaliteit f1,43 a I»53* tweede f 116 a 1,26, derde f1,05 a 1,15; schapen eerste kwaliteit fo,6i a 0,70, tweede f0,54 a 0,61, derde f0,47 a 0,54; lammeren f0,85 a 0.90; varkens eerste kwaliteit fo,6i a 0,63, tweede f0,59 a °>6i, derde f0,57 a 0,59; export fo,6o a 0,65. Vlas. Aangevoerd uitsluitend schoon van Groningsch 2000 kgr., prijzen f 0,60 a 0,75, van Hollandsch geel 6000 kgr., prijzen f o,6o a 0,75, van blauw 1200 kgr., prijzen f0,70 a 0,80, van wit Zeeuwsch 2000 K.G, prijzen 0,60 a 0,75, van dauw-rood 1600 kgr., prijzen 62. Aardappelen. Westlandsche schoolmeesters zand, 7-9, idem klei 6-7, Eerstelingen 7-8, Westlandsche Eerstelingen 6-8, idem kleine ronde 4 5, bravo's 0,50-1,00, Red Star 50-90, Malta (spring) 6-9 alles per KG. Architect HENNINK is voornemens om op MAANDAG 7 JULI 1930, des n.m. half vijf uur in hotel «Rotterdam* te Sas van Gent in het openbaar aan te besteden beide aan de Westkade te Sas van Gent. Bestek en teekening f 1,ver krijgbaar bij het bureau van >De Zeeuwsche Koerier*. Inlichtingen worden verstrekt op alle werkdagen van 89 uur v.m. aan het Architecten-Bureau HENNINK te Sas van Gent. 30 in alle soorten en kwaliteiten. Voorhanden bij: 14 3 De Notzfris E. B. DUMOLEYN te des namiddags 2 uur (N. T.) in het openbaar verkoopen '1 '1 alles wassende in den Groot Ferdinanduspolder, nabij het Kapersgat, te Sint-Jansteen, alwaar te vergaderen. 29 Inschrijvingen tot deelname worden ingewacht tot 10 Juli e k. bij ondergeteekenden Mej. PHIENE VAN WAESBERGHE en E. F. DE BLOCK B i8f, Hulst, dhr. L. LOUWERSE, St. Jan steen, dhr. G. ADRIAANSENS, Walsoorden en dhr. J. MARTENS te Graauw, waar tevens iD8ChrijvftDQSbl)j6tt6D en inlichtingen zijn te bekomen. Inzending werkstukken uiterlijk 8 Aug. a s. voor de dames bij Mej. PHIENE VAN WAESBERGHE en voor de heeren bij dhr. E. F. DE BLOCK beiden te HULST, resp. Groote Markt en B 18 f. (5o) HET COMITÉ.

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 3