Buitenland. Stadsnieuws. Prouincienieuws. Voor Dames. Gemeenteraad van Sas van Gent Ingezonden Mededeeling(9) nadere toelichting van de Ingezonden program ma's te verlangen. 6. Een algemeen programma of een onder deel daarvan zal door de Commissie niet kun nen worden afgekeurd dan na de desbetref fende omroepvereeniging in een vergadering te hebben gehoord. Indien een programma of onderdeel daarvan niet door de Commissie wordt toegelaten, is de omroep-vereeniging gehouden, binnen 5 da gen, nadat zij daarvan met omkleeding van redenen schriftelijk mededeeling heeft ontvan gen, een ander programma of aanvulling in te zenden. Wordt ook dit afgekeurd, dan wordt de andere omroepvereeniging, die op denzelf den zender uitzendt, verzocht den vrijgekomen tijd door een algemeene uitzending te voorzien. 7. Een vereeniging, die een algemeen pro gramma uitzendt, met afwijking van het door de Commissie goedgekeurde programma, zal gedurende ten hoogste een half jaar van ver zorging van het algemeen programma kunnen worden uitgesloten. Zoolang geen algemeene beroepsinstantie is ingesteld, bestaat van deze beslissing beroep op den minister van Water staat. 8. De besluiten van de Commissie worden genomen met meerderheid van stemmen. Bij staking van stemmen beslist de stem van den voorzitter. 9. De commissie kan geen besluiten nemen wanneer niet ten minste drie leden tegenwoor dig zijn. 10. De Commissie wijst uit haar midden een plaatsvervangend voorzitter aan. 11. Alle van de Commissie uitgaande stuk ken worden door den voorzitter en den secre taris onderteekend. De Commissie kan de afdoening van spoed- eischende zaken van gering belang aan den voorzitter overlaten. 12. Het jaarverslag over de werkzaamheden van de Commissie wordt opgenomen in het jaarverslag van den Radio-Raad. Staking in het café-bedrijf te Antwerpen. De bond van personeel in het café- en hotel- bedrijf te Antwerpen heeft besloten op 21 Juli a.s., den nationalen feestdag van België, een 24-uurs-staking te proclameeren, ingeval vóór dien datum de loon-eischen niet zijn ingewil ligd. De onderhandelingen loopen reeds van ver leden jaar October, maar tot nu toe hebben de patroons nog zoo goed als geen concessies ge daan. Cholera in Afghanistan. In Afghanistan zou cholera heerschen. De Perzische gezondheidsdienst gaf last tot het sluiten van de grens en het toepassen van quarantaine. Een groote hoeveelheid serum is per vlieg tuig verzonden, verscheidene artsen zijn ver trokken om de bevolking in het grensgebied in te enten. Aan de grens zijn ziekenhuizen opgericht. De zuigelingensterfte te Lubeck. Naar uit Parijs wordt gemeld, publiceert het Instituut-Pasteur een mededeeling, volgens welke het preventief B.C.G.-vaccin, door het instituut bereid, niet de oorzaak is van de zui gelingensterfte te Lubeck, maar dat de sterfge vallen te wijten zijn aan een noodlottige ver gissing op het gemeentelijk laboratorium te Lubeck, waar men het B.C.G.-vaccin verwissel de met virulente cultures. Het einde der Rijnland bezetting. De raad van gezanten heeft den Duitschen gezant te Parijs officieel konnis gegeven, dat de bezetting van de gebieden aan den Rijn op 30 Juni des middernachts geëindigd zal zijn, waardoor ook de werkzaamheid van de Rijn landcommissie een einde zal nemen. De arbèidsconferentie te Genève. Ter slotzitting der internationale arbeids- conferentie is de mijnarbeid-conventie niet aangenomen. Er was een vinnig debat. Ten slotte werd met 105 tegen 22 stemmen besloten, de kwestie het volgend jaar opnieuw op de agenda te plaatsen. De conventie inzake den arbeidstijd van het kantoor-, handels- en winkelpersoneel werd met 86 tegen 31 stemmen aangenomen. Na de gebruikelijke plichtplegingen tusschen den voorzitter en de leden werd daarna de 14de inteernationale arbeidsconferentie geslo ten. Nieuw politiek schandaal in Djuitschland. Naar het B. T. meldt, is te Dresden de Rus sische koopman Alexander Oeralzek gearres teerd, die een vervalschten wissel van 250.000 Mk., ten name van een afgevaardigde van den Pruisischen landdag luidende, trachtte te ver zilveren. De opstand in Bolivia. Naar gemeldt wordt hebben de opstandelin gen in Bolivia de macht in handen. Stormbe richten, In Frankrijk woeldde de vorige week hevig onweer gepaard gaande met hevigen regenval Uit tal ^van plaatsen worden overstroomingen gemeld. Op het traject Parijs-Nimes is nabij Brionde de spoordijk zoodanig door het water ondermijnd, dait het verkeer moest worden stopgezet. Naar uit New-York wordt gemeld, zijn er bij de onweders, die aan de Oostkust van de Ver- eenigde Staten gewoed hebben. 33 personen gedood en 12 gewond. De materieele schade, die aangericht wérd, is zeer groot. Een hevige met hagelslag gepaard gaande onweersstorm ontlastte zich boven Harbour Grace (New-Foundland) en omgeving en richt tea groote schade aan. Twee personen werden gedood. In de haven zijn 30 visschersschepen omgeslagen. De telefoon-, telegraaf en electrische gelei dingen zijn gestoord. Vreeselijke onweersstormen, gepaard gaande met zwaren hagelslag hebben de Zuidelijke pro vincies van Canada geteisterd. Door d'n bliksem en hagelslag, waarbij stukken ijs van een pond, zijn 53 menschen gedood. De materieele schade is zeer groot. Berlijn werd Vrijdagavond door een hevig on weder geteisterd, dat met een wolkbreuk ge paard ging. In Neukölln woelden de watermassa's de be timmering van een tunnel van den ondergrond schen spoorweg los, zoodat de straat over een oppervlakte van ongeveer 100 vierkante meter inzakte, waarbij enkele lantarenpalen en mas ten omvielen. Korte Berichten. De revolutionnairen in Bolivia zijn aan de winnende hand. De regeering is ten val ge bracht. Het leger stelde een voorloopige nieuwe regeering in. Op de Italiaansche begrooting wordt 500 mil- lioen meer uitgetrokken voor bewapening. In het Finsche parlement komen 3 wetsvoor stellen aan de orde ter beveiliging van den staat (tegen het communisme). Dames die gesteld zijn op een goed en dege lijk toiletpoeder, maken gaarne gebruik van Purolpoeder, dat aangenaam en gezond voor de huid is. Doos met donsje 45 ct. en evenals Purol verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. Zitting van Donderdag 26 Juni 1930 n.m. 7 uur. Voorzitter: Burgemeester L. W. G. Hoefna gels. Mede aanwezig: de wethouders A. A. Mar- quinie en P. A. Neeteson en de leden J. J. de Leux, Ch. C. A. de Mul, A. Stouthamer, V. Ver- schaffel en P. J. P. IJsebaert alsmede de se cretaris. Ten half 8 opent de voorzitter de vergade ring en verzoekt de secretaris de notulen der vorige vergadering te lezen. De secretaris leest de notulen der Raads zitting, gehouden op Zaterdag 7 Juni 1930. De Raad keurt deze zonder op- of aanmerkingen goed. I. Mededeeling ingekomen stukken. De secretaris doet mededeeling, dat zijn in gekomen a. Een missive van de Ministeries van Finan ciën en Binnenlandsche Zaken en Landbouw, houdend bericht, dat, aan de hand eener voor loopige berekening de uitkeering per inwoner, bedoeld in art. 3 onder b der wet van 15 Juli 1929 (Stbl. 388) voor Sas van Gent wordt ge raamd op f 5.9606. De aandacht wordt erop ge vestigd, dat dit cijfer geen bindend karakter draagt en dat hiermede niet wordt gegeven het bedrag der voorloopige uitkeering, bedoeld in art. 11, tweede lid van genoemde wet (fin. verhouding Rijk en gemeente) en in paragraaf 5 van het Kon. Besluit van 4 Nov. 1929 (Stbl. 476). Mededeeling van het bedrag dier voor loopige uitkeering zal t.z.t. plaats vinden. Wordt voor kennisgeving aangenomen. b. Adres van het R.-K. Kerkbestuur van de parochie van de H. Maria Hemelvaart te Sas van Gent met verzoek, overeenkomstig het be paalde in art. 72 der Lager Onderwijswet 1920, de benoodigde gelden te mogen ontvangen voor tien dubbele schoolbanken en twee ka chels ten behoeve van de onder zijn bestuur staande R. K. School te Sas van Gent, Klooster laan 43. Het adres is vergezeld van een memo rie van toelichting. De voorzitter zegt, dat dit adres juist even vóór den aanvang der vergadering is binnen gekomen. Het is door B. en W. zoodoende nog niet behandeld kunnen worden. Spr. stelt der halve voor, het in handen te stellen van B. en W. Z. h. st. gaat de Raad hiermede accoord. II. Aanbieding der begrooting van de Gezond heidscommissie over 1931. De ontvangsten en uitgaven zijn geraamd op een bedrag van f 1583.94, de bijdrage voor Sas van Gent op basis van 2 ct per hoofd der be volking op f 61,40. De voorzitter zegt, dat de betreffende be scheiden in handen worden gesteld van de Commissie belast met het onderzoek der be grootingen enz. Wordt voor kennisgeving aangenomen. III. Missive van Gedeputeerde Staten met nieuwe jaarwedde-regeling van Burgemeesters, Secretarissen, Ontvangers en Wethouders. Aan bedoelde Missive ontleenen wij: Naar aanleiding van een bij ons ingekomen adres aan de afdeeling Zeeland van den Neder- landschen Bond van Gemeenteambtenaren om een herziening tot stand te brengen van de jaarwedden van de burgemeesters, secretaris sen en ontvangers der gemeenten in deze Pro vincie, hebben wij overwogen, in hoever naar billijkheid aan het verzoek van adressant zou kunnen worden voldaan. Ten einde eene vergelijking te kunnen ma ken met de jaarwedden dier functionarissen, zooals die in de andere Provinciën des Rijks worden genoten, zijn de voor hen geldende re gelingen aan de in deze Provincie bestaande regelingen getoetst. Het resultaat va ndat onderzoek is, dat de jaarwedden dier functionarissen in Zeeland over het algemeen lager zijn dan in de andere Provinciën. Een en ander heeft ons de overtuiging bij gebracht, dat er alle reden is, om een herzie ning yan de thans bestaande regeling tot stand te brengen, waarbij enkele der bovenbedoelde wedden eenigermate worden verhoogd. In de overige bepalingen van de thans nog van kracht zijnde regeling zijn enkele veran deringen aangebracht, o.a. in dier voege, dat een kindertoeslag is ingelascht en dat de thans nog voor sommige ontvangers bestaande driej aarlij ksche verhoogingen worden gebracht op tweejaarlijksche verhoogingen volgens deze regeling. Overeenkomstig de bepalingen der Gemeen tewet verzoeken wij U het gevoelen van den Raad in te winnen omtrent de concept-rege ling, welke hierachter is afgedrukt en ons zijn gevoelen vóór 1 Juli 1930 mede te deelen. Is op dien datum geen bericht ontvangen, dan wordt geacht, dat de Raad met de voor gestelde regeling accoord gaat. Waar niemand der aanwezigen op voorlezing der geheele circulaire blijkt prijs te stellen, leest de secretaris, alleen dat gedeelte, dat be trekking heeft op de wijzigingen, die voor de gemeente Sas van Gent bij de voorgestelde re geling zouden intreden. De gemeente Sas van Gent zou met een be volkingscijfer van 30014000 zielen vallen in de zesde klasse, waardoor de aanvangs-jaar wedde van den burgemeester op f 2500, die van de secretaris eveneens op f 2500, die van den ontvanger op f 800 en die van elk der wethouders op f 200 zou komen. Deze aanvangsjaarwedde wordt telkens na twee jaar dienst voor burgemeester en secreta ris vijfmaal met f 200 verhoogd, voor den ont vanger met vijfmaal f 120. De voorzitter verklaart, dat B. en W. voorstel len, om die nieuwe regeling voor Sas van Gent aan te nemen. (Wordt vervolgd.) Wie helpt de St. Vincentiusvereeniging te Sas van Gent aan bovenkleeren voor een jon getje van ongeveer zes jaar? Secretariaat: H. Bockstael, Schulpenpad. Oudercommissie, Door den heer G. Bakker is ontslag genomen als secretaris der ouder commissie van school A, alhier. Woningbouw. Zaterdagavond vergaderde de R. K. Woningbouwvereeniging „Volksbelang", alhier, in het patronaat. Het voorzitterschap werd waargenomen door den heer M. van Goethem. Deze deed mededeeling van enkele ingeko men stukken o.a.ivan een schrijven van Mr. v. Hellenberg Hubar, meldend, dat het Rijk, voor de woningen mets Rijksvoorschot gebouwd, voor schriften kan vaststellen inzake de te heffen huur. Voorts van een schrijven van den heer Warrens, dat hij niet bereid is f 200 te four- neeren voor de geraamde kosten van voorbe reiding, verbonden aan een subsidieaanvraag voor het bouwen van woningen. Daarna kwam een bestuursvoorstel in be handeling om het bestuur met 2 leden uit te breiden en derhalve te brengen op 7 leden. De voorzitter deelde mede, dat men iemand ge vonden had, die de vacature van secretaris zou willen vervulleA, waarvoor aanvankelijk nië- and te vinden was geweest. Ook in de voor zittersvacature jzou wel voorzien kunnen wor den. Het is dé bedoeling, zoo verzekerde de voorzitter, om pogingen aan te wenden om tot bouwen te komen zoodra de bestuursfuncties zullen zijn aangevuld. De vergadering bleek tegen de voorgestelde bestuursuitbreihing geen bezwaar te hebben en koos tot nieuwe bestuursleden de heeren C. Aarsen en A. Pervers, waarvan de eerste bereid gevonden wer#, zich te belasten met het se cretariaat. Alsnu werd'een voorloopige bespreking ge opend omtrent de bouwplannen. Medegedeeld werd dat van verschillende architecten de toe zegging was d itvangen plannen te ontwerpen, waarvoor ingéval de Raad het voorschot mocht afstemmen, nifets berekend zal worden. Op die basis kunnen we in zee gaan, meende men. Het bestuur' achtte het evenwel gewenscht ter vermijding1 van noodelooze kosten eerst een principieele uitspraak van den Raad uit te lok ken. Te dien Óinde was een concept-adres op gesteld, hieropT'neerkomen, dat den Raad wordt verzocht in beginsel te besluiten de bouwplan nen van „Volksbelang" te bevorderen. Hangende de beslissing van den Raad zal in middels poolshoogte worden genomen, waar het best zal wórden gebouwd. Uit de besprekingen bleek dat het de bedoe ling is, een "\iader, na raadpleging van B. en W., te bepalen aantal woningen te bouwen P zoowel in de kom als in de wijk Zandstraat. De heer Warrens deed nog de mededeeling, dat, op aan hem toebehoorend terrein, van par ticuliere zijde 14 woningen zullen worden ge bouwd. Prijsschieting. Bij de gehouden prijsschie- ting op de liggende wip bij P. Goethals alhièr, was de uitslag als volgt: Hoogvogel en le zijvogel M. Houtepen, 2é zij vogel R. de la Ruelle, allen alhier. Aantal deelnemers 17. Wielerbaan Sas van Gent. Gisteren werd alhier op de wielerbaan eén 3- uren koppelwedstijd verreden. Ruim duizend toeschouwers waren aanwezig. De uitslag luidt als volgt: 1 Alessandro Tonani—M. de Wolf 7 punten, 2 R. de Neef—van Nevele 12, 3 A. Ran- schaertOderie 22, 4 C. de Baetsv. d. Leur 24, op een ronde 5 VervustDrappier 27, 6 De Schepper—de Bruijcker 29, 7 Stockman—Poos- sens 29, 8 MeerschaertBuijsse 30 punten. In drie uren werden afgelegd 120 K.M. Het koppel RanschaertOderie was in pracht-conditie en leverde uitstekend werk. Feesten te Middelburg, provincie Zeeland. Een der mooiste onderdeelen van de feeste lijkheden, welke men te Middelburg op touw zet ter viering van den 50sten jaardag van H. M. de Koningin, zal de historische optocht zijn. Uit den aard der zaak moest het onderwerp verband houden met eene gebeurtenis uit het Koninklijk Huis. De keuze is gevallen op den intocht van Prins Willem V, stadhouder, in 1786, met zijne gemalin en zijne drie kinderen, onder wie de latere Koning Willem I. De Prins kwam destijds aan met een jacht aan de Oost punt en is met een vrij grooten stoet door een deel der stad gereden naar de Abdij. In afwij king daarvan zal de rit door de stad eenigs- zins worden uitgebreid en eindigen op het groote marktplein dat aan zeer veel bezoe kers gelegenheid geeft den stoet in alle onder deelen te zien. Het prinselijk paar stelt zich voor daarna in een der zalen van 't Stadhuis te recipieeren. Het vaartuig, waarmede de prins zal aan komen, zal eene getrouwe nabootsing zijn van het in 1786 gebruikte, evenals ook de karossen welke in den stoet zullen voorkomen. De medewerking der Middelburgsche inge zetenen is algemeen. De hoofdpersoon van den optocht zullen worden voorgesteld door den heer Mr. W. F .E. baron van der Feltz, sub- tituut-officier van justitie, en zijne echtge- noote, barones van der Feltzde Vries van Doesburgh. De vendels Zwitsersche soldaten zul len worden aangevoerd door de hoofdofficieren van het garnizoen. De stoet zal tweemalen door de Middelburg sche straten trekken; in den middag en in den avond. WESTDORPE. Geslaagd. Bij het dezer dagen gehouden exa men voor gemeenteadministratie slaagde de heer G. van Haelst, ambtenaar ter secretarie alhier. SLUISKIL. Geslaagd. Donderdag slaagde voor het exa men L. O. onze dorpsgenoote mej. Eliza van Graefschepe, leerlinge van de R. K. Kweek school 't Withof te Etten. St. Annavereeniging. Donderdagnamiddag hadden de leden hiervan hun jaarlijksch feest je. Door de zorgen der Eerw. Zusters en milda- digheid der parochianen, werden de kleintjes onthaald op chocolademelk en versnaperin gen. Verschillende ouders gingen een kijkje nemen op het ruime schoolplein, waar de kin deren zich naar hartelust vermaakten. Een echt kinderfeestje! HULST. Gemeenteraad. Vrijdagvoormiddag vergader de de gemeenteraad. Afwezig waren de heeren Lockefeer en Fri- cot, met kennisgeving, en verder de heeren Blommaert, Wauters en de Cauwer. Na de vaststelling der notulen, werden de te keningen over 1929 van het Gemeentelijk Grondbedrijf en Vleeschkeuringsbedrijf voor- loopig vastgesteld en die van het Burgerlijk Armbestuur goedgekeurd. Wijzigingen werden gebracht in de Gemeen- tebegrooting en de begrooting van het Gemeen telijk Gasbedrijf over 1929. Aanbieding geschiedde van de rekening van het Gemeentelijk Gasbedrijf 1929. Het. primi tief Kohier van de belasting op de honden voor 1930 werd vastgesteld. Een voorstel tot pnbewoonbaarv^rklaring van de woning Koekebakkershoek A £7; een om afwijkend te beschikken op het verzoek van het waterfeestcomité om levering van het be- noodigd stookgas voor het vullen van een lucht ballon en een tot onderhandschen verkoop van het niet voor straatverbreeding benoodigd deel van het aangekochte perceel hoek Molenstraat Godsplein werden alle zonder hoofd, stem ming aangenomen. Goedgekeurd werd het voorstel tot uitbrei ding van de brandvrije archiefbewaarplaats, en de Oudheidkamer van den Oudheidkundi gen kring en tot het vernieuwen en onderhoud van verschillende localiteiten in het stadhuis, te zamen begroot op f 10,000. Over dit voorstel werd lang gesproken, ter-

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 2