Onze gratis Ongevallen verzekering. Ho. 3634 Maaodag 30 Jnni 1930 45ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN mmiEnim »«ia. Kameroverzicht. Het van den Voddenraper. Binnenland. VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND - FEU I LLETON. DE ZEEUWSCHE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Ad verten tien 20 cent per. regelbij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING C IT8TEKEND GE8CHIKT VOOR PUBLICITEIT Teneinde onze abonné's voor eventueele on aangename abuizen te vrijwaren, zenden wij dezer dagen aan alle abonné's, die zich voor de gratis-ongevallenverzekering hebben opge geven, bericht, dat zij op onze lijst van de te gen ongevallen verzekerde abonné.s zijn ge noteerd. Wie zijn opgaaf aan ons heeft ingezonden en zulk een kaart niet ontvangt, gelieve ons hiervan onverwijld in kennis te stellen. Slechts zij, die de bovenbedoelde bevestiging van ons ontvangen, zijn zeker, dat zij op de officieele lijst genoteerd staan. Het spoorwegpensioenfonds aan de orde. De spoorwegen zullen het tekort zelf moeten aan vullen. Het regeeringsvoorstel dienaangaande haalde slechts ternauwernood een meerderheid De Tweede Kamer heeft vorige week in een tweetal yergaderingen een, naar te verwachten valt, kortstondige zomerzitting ingeluid. Goedgekeurd werd het voorstel om een cen trale organisatie i» het leven te roepen voor keuring, adyies en onderzoek OP natuurweten schappelijk gebied- Bedoeling is hoofdzakelijk bij een bepaald onderzoek eenheid in leiding te krijgen, samenwerking tusschen de geleer den en voorts bij de particulieren voor een der gelijk wetenschappelijk onderzoek belangstel ling te wekken- Ook de laboratoria aan de uni versiteiten zullen voor dat onderzoek beschik baar worden gesteld. Minister Ruys kreeg een crediet van f 25000 om deelneming van den lanbouw aan de ten toonstelling te Antwerpen te steunen en een van f 360.000 voor aankoop der landgoederen de Wolfsberg en de Muntberg onder Groesbeek Een subsidie van f 30,000 werd uitgetrokken yoor de bouw-controlevereeniging. Grooter kluif betrof de dekking van het te kort van het spoorwegpensioenfonds. Dit te kort wordt per 1 Juli geschat op het peulschil letje van f 230.420.711, ruim 230 millioen. Dit tekort moet worden aangezuiverd. En nu heeft de regeering een regeling getroffen, waardoor jaarlijks de spoorwegen 60 jaar lang een extra bedrag van f 10 millioen in het pensioenfonds zullen storten. Tegen dit voorstel rezen ernstige bezwaren. De katholieke afgevaardigde Hermans betoog de dat de regeering een deel van het tekort in het fonds dient over te nemen; anders wor den op de spoorwegen zulke hooge lasten ge- Naar het Fransch van RAOUL DE NAVERY. 81) Maar op dat oogenblik dacht hij er eigen lijk minder aan om de juweelen van mevrouw Montravers te verdedigen, dan wel om Cesar Niquel te verhinderen zijn leven voor altijd te bezoedelen. Met dat doel voor oogen wilde hij niet terug treden. Daar het hem echter te doen was om zijn tegenstanders buiten staat te stellen hun boos opzet te volvoeren, en niet om hun leed te doen, riep hij zijn helpers toe: Maak ze onschadelijk, maar mishandelt ze niet. De drie bandieten gebruikten echter de zelfde voorzorgen niet; zij moesten zich tot eiken prijs van die eensklaps uit den grond verrezen verdedigers der beide vrouwen ont slaan. Vreezende het onderspit te zullen delven, deden zij een beroep op Niquel, maar deze bleef, somber en mêt over elkander geslagen armen, werkloos toeschouwer van het tooneel. Hij had slechts één doel gehad: zijn dertig duizend franc terug te bekomen. Het overige Was hem onverschillig. Hij wilde geen bloed vergieten en zijn geweten zeide hem op dat oogenblik, dat h*j partij moest kiezen voor VOORBIJGANGERS ONDER EEN INSTORTEND HUIS BEDOLVEN. Het tooneel van de ramp in Perth Amboy, waar twee vrouwen bedolven werden onder een plotseling instortend huis. legd, dat het personeel, door slechtere arbeids voorwaarden, en het publiek, door hoogere ta rieven, er de dupe van worden- Er is stellig ver band tuschen het financieel beheer en de dienstvoorwaarden- Men mag dit voor deze semi-officieele instelling betreuren, maar zoo lang het bestaat, zullen slechte financieele uit komsten op het personeel gedeeltelijk worden afgewenteld. De sociaal-democraten van der Waarden en Braambeek, de anti-revolutionnair Smeenk en de vrijzinnig-democraat Oud onderschreven ten volle dit betoog. De ministers De Geer' en Reymer beloofden wel, dat de personeelsvoorwaarden niet van de bedrijfsuitkomsten afhankelijk zouden worden gesteld en dat voor hoogere tarieven niet hoeft te worden gevreesd, maar een groot deel der Kamer bleek toch niet te overtuigen en het was slechts met een meerderheid van 35 tegen 33 stemmen dat het regeeringsvoorstel werd aanvaard. Een zevental katholieken onthielden er hun stem aan. In het feit dat de regeering in den raad van commissarissen der spoorwegen de meerder heid bezit en zij afdoende toezeggingen voor vader Falot en diens gezellen en zich los scheu ren van de bandieten, die bem tot medeplichti ge aan een afschuwelijken diefstal gemaakt hadden. Reeds lag de Guit door eep geweldigen vuist slag aan het hoofd getroffen, op den grond en d'n Staak waren eenige tajiden stuk geslagen en het bloed stroomde heip uit den mond; alleen de Wildeman was no^ ongedeerd. Vader Falot had een opbeduidende wond aan het voorhoofd bekomen; hij streed als 'n leeuw en m'n kon aan de behendigheid, waar mede hij de slagen zijner tegenstanders ont week of afweerde, zien dat pij in den wapen handel bedreven was. Ekster, riep hij, geleid de dames naar haar rijtuig, als zij ten minste def kracht nog heb ben om voort te gaan. Bevend van ontzetting narp mevrouw Mon travers den arm van de palf bewustelooze Diana en trok haar met zicp voort, door den Ekster vergezeld. f/ Op dat oogenblik plofte dé Wildeman, door een diepen messteek in de borst getroffen met een ruwen gil op den grond ,èn bleef nog al leen de Staak over, die hijgend den kamp met zijn tegenstanders verwoed volhield, maar de overwinning kon niet lang meer twijfelachtig blijven; een vuistslag strekte hem languit naast zijn makkers op deri"0 bebloeden vloer neder. Nu vatte vader Falot den pngelukkigen Ce- sar Niquel bij den arm en sqrak gebiedend: Keer naar huis terug, ep zwijg, wat er ook gebeure. Ach! mijnheer, smeekte Niquel, gij zult mij de arbeidsvoorwaarden heeft gedaan, mag het personeel geruststelling voor zijn toekomst vin den. DE RADIO OMROEP. Algemeen programma-commissie benoemd. Bij beschikking van den minister van Wa terstaat is ingesteld eene commissie tot keu ring van het algemeen programma voor den radio-omroep. Voor het tijdvak tot en met 31 December 1933 zijn benoemd tot leden van deze com missie Dr. J. Th. de Visser, voorzitter van den Radio-Raad, tevens voorzitter, mevr. B. Boon van der Starp, prof. mr. P. S. Gerbrandy, prof. W. Nolet, J. W. de Vries, allen leden van den Radio-Raad, tot secretaris, E. P. Weber, secre taris van den Radio*Raad. Met betrekking tot de hierbedoelde commis sie en het algemeen programma zijn de vol gende regelen vastgesteld: immers niet verraden? Ik ben een bede van barmhartigheid en ge rechtigheid, niet van haat en wraak. Falot en zijn vrienden gingen de gelag kamer door. Meer dood dan levend, zat de waardin ach ter de toonbank. Zij had het rumoer, den strijd, de kreten gehoord, zij had de vrouwen zien weggaan en begreep dus, dat de aanslag mislukt was: liever had zij gezien dat de Staak en zijn bondgenooten gezegevierd hadden. Vaarwel, moeder, sprak vader Falot, uw huis is niet rustig genoeg voor mij; ik geloof niet dat ik hier nog een voet zetten zal. De waardin begaf zich naar de achterzaal zonder iets te antwoorden. Er is van het mes gebruik gemaakt, her nam vader Falot, wil ik 'n dokter sturen? De duivel zal het werk wel afdoen, ant woordde zij. Zeg eens, hernam vader Falot, haar bij den arm vattend, de kleine Jack, wiens livrei de schouders van den Ekster dekt, moet hier nog zijn. Dat de duivel dat galgenaas van een Ekster hale! morde de waardin, moge de gouillotine hem een kop kleiner maken Ik zal hem een andere toekomst bereiken, sprak Falot, de waardin volgend naar een af gesloten hokje, waar Jack nog altijd in een diepen slaap lag. Welk ambacht, zult ge dat heertje dan wel laten uitoefenen? vroeg het wijf bits. Dat van eerlijk man! Vader Falot nam Jack op, zette hem in de vigelant, beval den Ekster naast hem te gaan 1. De commissie draagt den naam van Alge meen-Programma-Commissie en is gevestigd te 's-Gravenhage. 2. De Commissie is bevoegd zaken bij rond schrijven aan de leden af te doen en vergadert zoo dikwijls de voorzitter of tenminste twee leden dit wenschen. 3. De vergaderingen van de Commissie wor den voor zoover dit door den voorzitter ge- wenscht wordt geoordeeld, bijgewoond door vertegenwoordigers van de omroep-vereenigin- gen, die medewerken aan het algemeen pro gramma. 4. Het algemeen programma zal moeten be vatten mededeelingen van woord-, toon- of beeldinhoud van ontspannenden, leerzamen, aesthetischen of ethischen aard en zal zooda nig moeten zijn, dat aan den inhoud niemand redelijkerwijze aanstoot kan nemen. 5. De omroepvereenigingen zijn gehouden vier weken vóór de uitzending het algemeen programma in tienvoud aan den secretaris der commissie in te zenden. Voor zoover dit het gesproken woord betreft, zal de volledige tekst moeten worden ingezonden. De commissie is verder bevoegd elke door haar gewenschte zitten, en daarna Cesar, die bij het rijtuig van mevrouw Montravers stond, als wilde hij haar vergeving vragen, bij de hand vattend, zeide hij: Ga nu mee, als ge wilt dat Elise blijft leven. Kent gij Elise? Ik weet waarom zij sterft. Cesar liet het hoofd hangen als een getemd wild dier, en stapte in de vigelant, geheel on verschillig omtrent hetgeen men met hem voor had. Nadat vader Falot fluisterend aan den Ekster eenige bevelen had gegeven, betaalde hij den koetsier, gaf dezen insgelijks een paar bevelen en de vigelant reed weg. Dan trad Falot voor het portier van de koets van mevrouw Montravers. Mevrouw, stelt u vertrouwen in mij? vroeg hij eerbiedig, maar op dien eigenaardigen be schaafden toon, waaraan men den man van opvoedings, zelfs onder de schamele kleeding herkent. O ja, ja! antwoordde Diana en haar moeder als uit één mond. En ge zult mij niet verdenken, waarheen ik u ook voer? Hoe zouden wij dat kunnen? Hebt ge ons niet het leven gered? Dan zal ik zelf u tot koetsier dien, hernam vader Falot. Hij besteeg den bok en legde de zweep over de paarden, zonder aan de beide dames te zeggen, waar hij voornemens was haar heen te voeren; het was echter niet naar het paleis Montravers. (Wordt vervolgd)

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 1