Onze gratis Ongevallen verzekering. No. 3633 Vrijdag 27 Jnni 1930 45ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Eerste Biad. Buitenl. Overzicht Uit het Parlement Binnenland. Buitenland. Prooineienieuws. HEERENBAAI VERSCHIJNT ELKEN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND POSTREKENING Nb. 52419. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. verschaft U wolken van genot. DE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advertentiën 20 cent per regel, bij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING IT8TEKEND QE80HIKT VOOR PUBLIOITEIT Teneinde onze abonné's voor eventueele on aangename abuizen te vrijwaren, zenden wij dezer dagen aan alle abonné's, die zich voor de gratis-ongevallenverzekering hebben opge geven, bericht, dat zij op onze lijst van de te gen ongevallen verzekerde abonné.s zijn ge noteerd. Wie zijn opgaaf aan ons heeft ingezonden en zulk een kaart niet ontvangt, gelieve ons hiervan onverwijld in kennis te stellen. Slechts zij, die de bovenbedoelde bevestiging van ons ontvangen, zijn zeker, dat zij op de officieele lijst genoteerd staan. De Duitsche ministercrisis. Geen liefhebbers voor de portefeuille van financiën. Het dreigt een sukkelpartij te worden. Ook de En- gelsche regeering staat voor een moeilijke zaak: De oplossing van hef Indische vraagstuk en van de werkloosheidscrisis in het moeder land. De papieren resultaten van de Inter nationale arbeidsconferentie te Genève. Wat zal hun practische waarde zijn. Koning schap of republiek in Spanje? De ministercrisis in het Duitsche rijk is een feit geworden. Moldenhauer, de minister van financien, heeft geen meerderheid voor zijn plannen, welke onder meer een noodoffer van .alle rijksambtenaren boven een bepaald sala ris omvatten, kunnen vinden en heeft daarop ontslag gevraagd. Een plaatsvervanger heeft de Rijkskanselier nog niet kunnen opduiken. Hij zocht dien opvolger in de democratische partij, maar daar, inziend dat in de moeilijke omstandigheden de minister van financiën het zwarte schaap zal zijn en dat zijn impopulari teit haar terugslag allicht ook zal hebben op de partij, heeft men voor het aanbod bedankt. Daarbij heeft de Katholieke kanselier, dr. Brüning, ook nog met de moeilijkheid te kam pen, dat de Duitsche Volkspartij uit de regee- ringscoalitie dreigt te treden. Hij regeert reeds met een minderheid zoodat zijn parle- mentaie positie nog weer aanmerkelijk zou worden verzwakt, om niet te zeggen hopeloos gemaakt. Een rijksdagontbinding, gesteld al, dat ze een oogenblik overwogen werd, belooft ook al niet veel goeds als men ziet dat in Sak sen de verkiezingen een schitterende overwin ning voor de nationaal-socialisten, de Hit- lerianen hebben gebracht, mannen van uiterst rechts, van wie voor een regeering slechts moeilijkheden te wachten zijn. Het ziet er naar uit, dat het den eersten tijd met het Kabinet nog wat sukkelen zal zijn. Geef mij goede financiën en ik geef u een goede re geering, zegt een bekend Fransch spreekwoord De goede financien, daaraan ontbreekt het op het oogenblik in Duitschland, en daarom zal het ook nog lang tobben blijven, want een saneering der financiën is in den regel een kwestie van langen duur. Het tweede gedeelte van het bekende rap port Simon contract der toekomstige staten yan Britsch-Indië, heeft in Engeland een gun- stigen, in Indië daarentegen een buitengewoon ongunstigen indruk gemaakt. Het bewandelt op zeer voorzichtige wijze den evolutionnairen weg naar een dominion en het spreekt van zelf dat de Indische nationalisten voor wie het dominion-statuut nog niet ver genoeg gaat, doch die onmiddellijke onafhankelijkheid ei- schen, weinig minder dan vuur en vlam spu- ,wen. Mogelijk* heeft de publicatie van het rapport een felle reactie tengevolge, die dan zou opkomen op een moment dat de toestand zich geleidelijk iets gunstiger liet aanzien. Met dat al wandelt ook de Engelsche regee ring niet op rozen. Het werkloosheid-vraag stuk is voor haar een dagelijks wederkeerend kruis. En had zij nog een oogenblik hoop, dat haar gevaarlijkste politieke tegenstandster, de conservatieve partij, zou uiteenvallen, op een buitengewone vergadering dier partij werd met een overweldigende meerderheid slechts 4 stemmen waren tegen het vertrouwen in de leiding van Baldwin hernieuwd. De internationale arbeidsconferentie te Ge nève loopt op haar eind. In de steenkolencom- missie is een conflict uitgebroken, dat de werk gevers noopte de commissie te verlaten. Waar vele regeeringsgedelegeerden zich van stem ming plegen te onthouden, hadden toen de arbeidersvertegenwoordigers vrij spel en ze hebben daarvan gebruik gemaakt om verschil lende bepalingen door te zetten, welke ratifi catie van den conventie door verschillende re geeringen illusoir maakt. En daar de conventie niet in werking zal treden, tenzij ze is gerati ficeerd door België, Duitschland, Engeland, Frankrijk, Nederland, Polen en Tsjecho-Slowa kije, is de vrees gewettigd dat we omtrent de ar beidsvoorwaarden voor de arbeiders in de steen kolenmijnen wel een mooie conventie op pa pier zullen krijgen, maar dat al die mooie be palingen niet zullen worden uitgevoerd. In een onderhoud met een voormalig mi nister moet de Spaansche koning zich hebben uitgesproken vooreen democratisch, repre sentatief koningschap in den geest van Enge land. Na den val van Primo de Rivera is de republikeinsche gezindheid in Spanje sterk toe genomen. Mogelijk dat deze verklaring van de koning de monarchale gedachte den overhand doet behouden. Goedkoope treinen op Zondag. Het Kamerlid Kersten heeft den Minister van Waterstaat gevraagd: Is het den Minister bekend, dat goedkoope treinen op Zondag worden ingelegd, zoo b.v. van Roosendaal naar Amsterdam op Zondag 29 Juni 1930 en op 22 Juni 1.1. van Rotterdam naar Arnhem en Nijmegen? Is de Minister bereid aan dit loopen van goedkoope treinen een einde te maken, gelijk zijne excellentie toezegde te zullen bevorde ren in zijn Kamerrede van 26 November 1929? Meikersen voor Prinses Juliana. De fruithandelaar Jac. Bouman heeft Maan dag, naar aan het Vad. uit Tiel wordt gemeld, de eerste Meikersen per luchtpost verzonden aan Prinses Juliana, die in Noorwegen vertoeft Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond". Tot leden van het hoofdbestuur der Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond" in 8 te ver vullen plaatsen werden gekozen J. A. de Boer te Onderdendam, mr. J. A. H. Coops te Apel doorn, mej. dr. E. C. van Dorp te Bloemen - daal, mr. A. N. Molenaar te Wassenaar, C. G. Roos te Lekkerkerk, K. H. Scholte Ubing te Winterswijk, dr. I. H. J. Vos te Amsterdam. R. K. Comité Pleegouderstrein Weenen-Buda- pest. Het R. K. Comité Pleegouderstrein Weenen- Boedapest te Alkmaar, verzoekt ons mede te deelen zulks in antwoord op de vele tot het comité gerichte desbetreffende vragen dat tot uiterlijk 15 Juli a.s. deelnemers voor de tegen 12 Augustus georganiseerde reis naar Weenen (of Boedapest) aangenomen kunnen worden. Een bijzondere attractie van deze reis is, dat de deelnemers voor Boedapest aldaar de groote St. Emericus- en St. Stephaansfeesten op 19 en 20 Augustus kunnen bijwonen. Men make intusschen spoed met de aanmel dingen. Korte Berichten. Het aantal werkloozen in Engeland is in de eerste helft van Juni met 110,193 gestegen. Gezondheidscommissie. Door den Commissaris der Koningin in Zee land is benoemd tot lid der gezondheidscom missie, zetel Hulst, de heer J. A. F. Hermans, arts te Hontenisse en in die, zetel Goes, de Ioaeiouüen MedeCeeliDp (50) A6 BuitenluchtGezond en heerlik I ja, dat wéét ik allemaal. Maar de lucht van DOUU/E EGBERTS Uit mijn pijp is ideaal 'tJs genot bij volle teugen, Het is geurig zacht en fijn, Het brengt in my n mannenleven Reuzengeur en zonneschijn. Clmge Doorcnbo» ECHTE FRIESCHE 20 *50 CT. PER ONS heer mr. H. C. J. Zaaijer, advocaat en procu reur aldaar. Provinciale Staten van Zeeland. Dinsdagavond werd de eerste gewone zitting «L T - w I NET TE LAAT. Bij zijn bezoek aan Hamburg moest de „Graf Zeppelin" onverwacht vertrekken, daar de hitte de cel len deed uitzetten. Een groep passagiers, die nog wilden instappen, doch juist te laat was.

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 1