Posterijen Jteehtszakeu. Burgert. Standen Loop der bevolking Jtandelsberiehten Jïïarktberiehten Gemengd JTieuws. Ioo«ionl6D MeieieêltBj (6) Zomersproeten ver AXEL. Ter graanmarkt van Zaterdag waren de prijzen als volgt: tarwe f io.oo a 10,50 rogge f6 a 6,50 wintergerst fo, a fo, zomergerst f o, a f o, haver f 6 a 6,50, erwten {7, a 7,50 paardenboonen fo a o, dui- venboonen fo a bruineboonen fa lijnzaad f 12 a 14» groen vlas fo,a o, gebookt vlas f03, a f 0,6 gezwingeld vlas fO,35 a o,45, aardappels f 0,80 a i,oo, stroo f 12 a 14, boter f 1,50 a 1,55, eieren f 4,50 a 5. HOLST, 23 Juni. Graanmarkt. Middenprijs per 100 kgr. Tarwe f 10 a 10,50, rogge f 5 a 5,50 wintergerst f6 a 7,00, zomergerst f6 a 6,50, haver f 5,00 a 6,00, erwten f 7 a 8,00,br. boonen f a lijnzaad f 15 a 17, karwij- zaad f a Boter per kgr. f o,— a o, eieren per 26 stuks f 1,17. Veemarkt. Aan gevoerd 7 stuks rundvee, verkocht 2; 51 varkens, verkocht 34. BOTTERDAM, 23 Juni. Veemarkt. Op de veemarkt van heden waren aangevoerd 427 vette runderen, 312 vette en graskalveren, nuchtere kalveren, 258 schapen en lammeren, 1009 varkens. Uit hef Binnenland. Uit het Buitenland en de omgeving biedt het kasteel een eenige gelegenheid om de meisjes, die geheel de week hard moeten werken, een buitenontspanning te bezorgen in een andere atmosfeer dan onze bosschen 's Zondags gewoonlijk brengen. Het werk der K. J. V. vraagt nu en dan plechtigheden als processies en H. Mis in de open lucht. Daarvoor biedt Bouvigne een zeld zame gelegenheid. Eveneens is er een prachtige gelegenheid voor oud-Brabantsche volkskunst en tooneel- spel. Den aanstaanden zomer reeds zal begon nen worden met het spel van den Heilighen Sacramente van der Nieuwervaart. Het kasteel kan ingericht worden als mu seum van godsdienstige Brabantsche kunst, vooral Maria-kunst. Vermoedelijk komt er ook het Bisschoppelijk Museum. Voor daguitstapjes van scholen en patro naten kan een afzonderlijk gedeelte worden ingericht. Het behoeft geen betoog, cat Z. D. H. Mgr. P. Hopmans zijn volle goedkeuring hechtte aan dit grootsche werk. Rijwielbelastingplaatjes. De rijwielmerken voor het dienstjaar 1 Aug. 1930—31 Juli 1931 zullen van 16 Juli af aan de postkantoren verkrijgbaar zijn. Politierechter te Middelburg. In de zitting van Maandag jl. waren o.a. de volgende personen gedagvaard: C. F. C., 31 jaar, bierbrouwersknecht te Sluis, wegens mishandeling van Maria van Hoye en Leontine van Gassen te Sluis op 29 Mei jl. Eisch: f 10 of 10 d. h. Uitspraak f 5 of 5 d h. C. d'H. te St Jansteen, wegens mishandeling van Rosalia d'Hooge te St. Jansteen op 30 Mei 1930. Eisch f 10 of 10 d h. Uitspraak f 5 of 5 d. h. P. J. St. 23 jaar, werkman, te Hontenisse we gens diefstal van 4 zilveren guldens, toebehoo rende aan Louisa Hemelaar, te Hontenisse op 24 April 1930. Eisch en uitspraak: f 25 of 25 d h. V. de R., 35 jaar, bakker te Graauw, wegens beleediging van den wachtmeester Francke en den maréchaussée Bartelson te Graauw op 27 Mei jl. toen die ambtenaren hem eene oproe ping kwamen uitreiken. Eisch en uitspraak: f 15 of 15 d. h. P. F. de K., 38 jaar schippersknecht te Os- senisse, wegens beleediging van den gemeente veldwachter Aarnoudse te Ossenisse, op 10 Mei jl. toen deze surveilleerde. Eisch en uitspraak: f 15 of 15 d. h. dwijnen spoedig door een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. TER NEUZEN. Nadruk verboden Huwelijks-aangiften. 20 Juni. Jan Cornelis Geelhoedt, 26 jaar jm en Adriana Woutrina ten Hoeven, 24 jaar jd. Pieter Johannes Dooms 21 jaar jm en Johanna Franchise Harms, 27 jaar jd. Huwelijks-voltrekkingen. 18 Juni. Antonius Henricus Hermans (van Wassenaar) 26 jaar jm en Alma Maria Paulina van den Eeckhout 33 jaar jd. 19. Dingenis Pieter Liebers 30 jaar jm. en Elisabeth van Luik 28 jaar jd. Geboorten. 19 Juni. Robertus Aloijsius Fran- ciscus, zoon van Franciscus Charles Aloijsius Clemminck en Rosalia Johanna van Kerkho ven. 20. Maria Josephina, dochter van Ede- mondus Seraphinus de Smit en Sara Janna Cornelia Harte. Overlijden. 10 Juni. Jacobus Anthonij Fran cois Leunis (overl. te Zalt Bommel) 22 jaar, zoon van Martinus en Maria Magdalena Kaan 16. MiGhiel de Bruijn, 87 jaar, weduwn. van Cornelia de Zeeuw. 18. Pieter de Kraker, 84 j. weduwn. van Maria Buijsse. TER NEUZEN In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: J L van Mossevelde, bakkersknecht, Noord straat 5 van Axel. D. E Wolfert, bankwerker, P 20 van Gouda. G. Ch. H Gentinne, koopman, Van Steen bergenlaan 10, van Hamburg (D.) B. van Damme geb. de Boer, zonder, a b. Tholensstaat 57, van Rotterdam. C. B. Emmaneel, veldarbeider, O 184 van St. Jansteen. J. P. C J de Smit, electriclen, Nieuwediep- straat 51 van Nieuwerkerk D. M. de Bruin, smid, Noordstraat 74, van Wissenkerke. C. de Jonge, zonder, a b, Van Steenbergen laan 46, van Tholen. J. J van Hoeve, dienstbode, Noordstraat 50 yan Biervliet. M. Verburg, zonder, O 87 van Kortgene. Vertrokken: E. C Claus, zonder, Baandijk 12a naar Char leroi (B.) A. H van Acker, fabrieksarbeider, Piersens- p.tr. 3, Sluiskil naar Selzaete (B) AMP Hermans, geb v d. Eeckhout, zonder P 69 naar Wassenaar. A. Zaph, monteur, N. Kerkstraat, 7, Sluis kil naar Maagdenburg (D) A. P Zeuschner, timmerman, Kanaalweg 76 Sluiskil, naar Luxemburg. W. Hinrichs, timmerman, Steenkamplaan 10 naar Maastricht. J. Le Mat, zonder, Lange Kerkstraat 68 naar Naaldwijk. Faillissementen. Failliet verklaard wed. A. Blommaert Jansen, manufacturierster te Clinge. Rechter commissaris mr. J. H. Bybau. Curator mr. R. J. J. Lambooy te Hulst. Prijzen voor vette koeien eerste kwaliteit f1,03 a 1,15, tweede f0,91 a 1,02, derde to,8o a 0.90; ossen eerste kwaliteit f0,90 a 1,07 tweede f0,78 a 0,99, derde f0,70 a 0,78; kalveren eerste kwaliteit f1,38 a 1,48, tweede fi.io a 1,21, derde f 1,00 a 1,10; schapen eerste kwaliteit fo,6i a 0,70, tweede f0,54 a 0,61, derde f0,44 a 0,53lammeren f0,83 a 0,90; varkens eerste kwaliteit f0,59 a 0,81, tweede f0,57 a °iS9» derde f0,55 a 0,57; export fo,6o a 0,65. Vlas. Aangevoerd uitsluitend schoon van Groningsch 8000 kgr., prijzen f0,70 a 0,75, van Hollandsch geel 8500 kgr., prijzen fo, a o,van blauw 2000 kgr., prijzen fo,8o a o,van wit Zeeuwsch K.G, prijzen o, a o, van dauw-rood 560 kgr., prijzen 65. Aardappelen. Westlandsche schoolmeesters zand, 10-12, idem klei 8-10, Eerstelingen 8-10, Westlandsche Eerstelingen 6-8, idem kleine ronde 46, bravo's 0,70-1,20, Red Star 50-100, Malta (spring) 8-10 alles per KG., fabrieks- en voeraardappelen 22 ct. per H.L. Binnenlandsche granen. Tarwe weder ruim ter markt. Prijshoudend verkocht f 10.65—11 in enkele gevallen iets meer, voerkwaliteit tot f 10,50. Andere artikelen worden vóór den nieuwen oogst niet meer genoteerd. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Sas van Gent, 23-6-'30. De aansluiting met de Provinciale Boot 14 u. Ter NeuzenVlissingen. Bij aankomst van den trein 13.54 uur Ter Neuzen, bleek, Maandag, dat 4 reizigers met de boot 14 uur naar Vlissingen wilden. Bij het afgeven der kaartjes, werd, op de vraag naar de autobus, geantwoord, dat deze er dadelijk zou zijn. Na enkele minuten ge wacht te hebben werd van het station gezegd, dat de bus niet kwam, maar dat de boot was opgebeld, en deze zou wachten, maar dan moesten de reizigers zich spoeden. Toen op een drafje naar de boot, die tijdelijk in de nieuwe sluis aanlegt, zoowat een half uur van het station. Bij deze hitte, is het vanzelf sprekend dat de reizigers, het zweet van het aangezicht gutste bij de aankomst aan de nieuwe sluis. Nog erger was het, toen bleek dat de boot reeds den hoek was omgedraaid op weg naar Vlissingen. Binnen Ter Neuzen teruggekeerd, werd ver nomen, dat de bus een gezaghebbende moest wegbrengen. Maar waarom dan niet door een andere gelegenheid gezorgd voor de reizigers of wel aan het station verwittigd: doet de groote moeite niet om naar de boot te loopen, ge haalt ze toch niet. U, mijnheer de redacteur, dankend voor de plaatsing, die zijn nut moge hebben. H. G. HollandDenemarken. Ook ditmaal heeft katholiek Nederland ge toond, dat het altijd bereid is, om een offer te brengen voor een goede zaak. Het aantal families, die zich hebben aange boden overtreft verre het aantal kinderen, die in aanmerking komen. Gaarne had ik gebruik gemaakt van alle aanbiedingen om niemand teleur te stellen. Maar dat is nu eenmaal on mogelijk. De kinderen komen den 3en Juli in Holland aan. De families, die een kind kunnen ver wachten, worden daarvan in kennis gesteld, terwijl tevens het uur van aankomst wordt meegedeeld. Correspondentie aangaande de Deensche kinderen tijdens hun verblijf hier te lande richte men aan Pater Suitbertus Smitz, R. K. Pastorie, Ammerzoden (Gld.) De dag van vertrek is bepaald op 8 Augustus Aan allen mijn hartelijken dank, eveneens aan de katholieke pers, die altijd bereid was om hare hulp te verleenen. Ny kobing F 21/6 3e PATER A. SMITZ, O. M. Conv. Hoe de Koningin de post kreeg. Op wel zeer ongewone wijze heeft Dinsdag middag de Koningin de voor haar bestemde post ontvangen, zoo meldt de Standaard. De postauto uit Den Haag nl., welke de post, bestemd voor de Koninklijke reizigsters, aan boord van de „Batavier V" zou brengen, ver trok eerst om kwart voor 5, d.w.z vijf minuten vóór het tijdstip dat de boot uit Rotterdam zou vertrekken, uit de Residentie. Onderweg had de chauffeur bovendien nog eenige malen pech door open bruggen, enz., zoodat hij veel te laat aan de Boompjes te Rotterdam arri veerde. Op order van den directeur van het Haagsch postkantoor is hij toen snel doorgereden naar Hoek van Holland waar hij echter tot de ont dekking kwam dat de boot reeds volle zee had gekozen. Men heeft toen echter een extra loodsboot gecharterd, welke de „Batavier" achterna is gegaan en spoedig heeft ingehaald Het betrof hier een belangrijke post, zoodat de postdirecteur het gewenscht achtte, dat deze zending H. M. bereikte. Noodweer in Kennemerland. Zondagavond is midden-Kennemerland in het bijzonder Beverwijk en naaste omgeving door een ontzettend noodweer geteisterd. Te gen 8 uur kwam van uit zee een zware bui op zetten, die zich in ongekende hevigheid boven de tuinbouwstreek ontlastte. De geweldige slag regen ging weldra over in een ware lawine van stukken ijs. De straten waren in een oogwenk tijds bedekt met een ijslaag, alsof het midden in den winter was. In sommige straten stroomde het water met groote kracht naar de lager gelegen gedeelten, waar zich weldra groote plassen vormden, om dat de riolen den enormen watrvloed niet konden verzwelgen. In de Breestraat stond het water meer dan 20 c.M. hoog en tallooze kelders liepen onder. Langen tijd waren de straten onbegaanbaar. De serre van hotel „Ter Burg", op het Stationsplein liep onder water, zoodat de bezoekers overhaast de vlucht moes ten nemen. Eigenaardig was het, dat zich tij dens de wolkbreuk geen onweersverschijnselen voordeden. Daarna eerst barstte het onweer in volle hevigheid los. Het onweer heeft vooral onder Wijk aan Duin groote schade toegebracht aan de te velde staande producten. De aardbeien hadden van den hagel veel te lijden, terwijl veel sla en jonge boonen vernield werden. Van de wa renhuizen bleef geen bovenruit heel, evenmin als van het z.g.n. platte glas van de broei bakken. Langs de duinenreep had de bui alleen een malschen regen tot gevolg gehad. Toen de bui over was, vermaakte de Bever- wijksche jeugd zich met het gooien met ijs- ballen. De ijslaag moest van de trottoirs wor den afgeschept. Hoe groot sommige hagelsteenen waren, moge worden geillustreerd met het feit, dat op het strand te Zand voort een 17-jarig jong- mensch, dat door zulk een steen werd getrof fen, bewusteloos neerzeeg. Hij moest per auto naar zijn woning te Haarlem worden gebracht In Santpoort moesten vele ruiten van het Provinciaal Ziekenhuis het ontgelden. HEVIGE ONWEDERS. Een vuurbol. Boven Aarle Rixtel barstte Zondagavond te gen 8 uur een hevig onweer los. Plotseling kon men boven den tuin van de R. K. pastorie een grooten vuurbol waarnemen van wel acht me ter in doorsnede. Boven het struikgewas spat te de bol uiteen en richtte daardoor geen noe menswaardige schade aan. Door den hevigen regen, die met het onweer gepaard ging, liepen vele veldgewassen belang rijke schade op. Veel rogge, haver en aardap pelen sloegen tegen den grond. Te ongeveer 12 uur 's nachts was het onweer uitgewoed. V Bij het zware onweer vergezeld van hagel slag, dat zich Zondagavond boven Wormer- veer ontlastte, sloeg de bliksem in een autobus op de Marktstraat voor het perceel van den heer Bos. De ruiten van de bus werden Ver nield doch de hevig geschrokken passagiers bekwamen geen verwondingen. Overval op een kaslooper. Maandagmiddag omstreeks één uur kwam de 55-jarige kaslooper T. de Visser van de Kas vereeniging met een tasch, waarin zich een aantal effecten bevond, die een vrij groote waarde vertegenwoordigden, van de trap van een perceel aan het Koningsplein bij den Hei- ligenweg, waar zich de kantoren van dé effec tenfirma Wessebiu bevinden. Plotseling kwam hem een ongeveer 31-jarige man tegemoet, die hem met een gummistok op het hoofd sloeg. De slagen hadden echter niet het gevolg, dat de dader ervan verwacht had. De kaslooper verloor het bewustzijn niet, maar sprong in tegendeel op den aanvaller toe. Deze zag, dat de aanslag mislukte en nam de vlucht. De kaslooper rende hem onder het roepen van: „Houdt den dief" na en met behulp van enkele voorbijgangers kon de daderin de Kalvertraat bij het Spui worden gegrepen. Hij werd onmid dellijk aan de politie overgeleverd, die hem op het bureau aan den Singel aan een eerste ver hoor onderwierp. De man,die een 31-jarige bankbediende is, en reeds gedurende enkele maanden werkloos was, legde een volledige bekentenis af. De gum mistok, waarmee hij den banklooper had aan gevallen, werd nog op hem bevonden. Hij zal aan de justitie worden overgegeven. De aange vallen banklooper, die ook naar het bureau aan den Singel was gebracht, heeft geen noe menswaardig letsel bekomen. Naar nader wordt vernomen, was de dader eenige maanden geleden uit Amerika gekomen Sindsdien is hij hier ter stede steeds zonder betrekking geweest. Heden wordt hij overge bracht naar het huis van bewaring. Voor 300.000 francs aan juweelen beroofd. Blijkens een bericht in de Belgische bladen is de heer Th. de Bruijn uit Amsterdam, toen hij met den Parijschen trein aan de Gare de Midi te Brussel arriveede, beroofd van een hoe veelheid juweelen ter waarde van 300.000 frcs. De heer de B. kwam uit Parijs en boog zich op het station te Brussel uit het portierraam, terwijl hij op de bank van zijn coupé het kof fertje, waarin de juweelen zaten, even onbe heerd liet. Toen hij eenige oogenblikken later zijn plaats weer innam, bemerkte hij tot zijn groote ontsteltenis dat zijn koffer verdwenen was. Onmiddellijk deed hij aangifte van den dief stal bij den commissaris van politie op het Brusselsche station. Deze waarschuwde ter stond de politie van het parket. De dief moet behooren tot een internationa le bende treindieven. Krankzinnige doodt zijn vrouw en vier kinderen Een Reuter-telegram uit Newhaven (Con necticut) meldt: Zaterdag waren duizenden vacantiegangers hier getuigen, dat een man, blijkbaar in een plotselinge vlaag van waan zin, zijn vrouw en vier kinderen doodde, door hen van een hooge rots, in de buurt, in den afgrond neer te storten. De man verbleef, na zijn afschuwelijke daad nog een uur op de rots, waarna ook hij zich naar beneden stortte. Het misdadigersbedrijf in de V. St. Uit New-York wordt gemeld, dat vijf ban dieten, of misschien anti-fascisten, een Ame- rikaansch-ItaliaanscKe club hebben overvallen Zij openden een snelvuur uit hun revolver en maakten zich daarna per auto uit de voeten. Twee leden der club werden ernstig gewond. Te Philadelphia zijn 13 misdadigers gearres teerd, die zich aan talrijke misdaden en ten minste 20 roofovervallen hebben schuldig ge maakt. De leider van deze bende is reeds on langs in hechtenis genomen. De tegen hem uitgesproken vonnissen luiden in totaal 140 jaren gevangenisstraf. Elf jachten gekapseisd. Naar Reuter seint, zijn te New-York, bij de zeilwedstrijden, elf jachten gekapseisd of ge zonken. Ongeveer 40 personen geraakten te water; allen werden echter gered. Geheimzinnige moorden te New-York. De politie te New-York wordt op het oogen- blik bezig gehouden door een geheimzinnige moordzaak. Een onbekende heeft aan verschil lende bladen per brief medegedeeld, dat hij van plan was, zestien personen in de komen de dagen te vermoorden en dat hij bij het verzenden der brieven reeds twee van deze moorden had uitgevoerd. Tegelijkertijd worden in de brieven aan de politie nog onbekende feiten, betrekking heb bend op twee moorden, die in de afgeloopen week gepleegd zijn, meegedeeld, die bij onder zoek inderdaad juist bleken te zijn. De politie is dan ook van meening, dat de briefschrijver de werkelijke dader is. Mishandeling in een gevangenis. Volgens berichten uit Belgrado heeft de re dactrice Isolde Reiter, uit Gross Beckerer, die onlangs in hechtenis werd genomen, doch thans weer op vrije voeten is gesteld, bij den minister-president een aanklacht ingediend tegen verschillende politie-officieren en agen ten wegens ernstige mishandeling. Zij verklaart, dat de politie haar tot de be kentenis heeft willen dwingen, dat zij bij de publicatie van haar artikelen in opdracht van den vroegeren Duitschen afgevaardigde Wil helm Neuner heeft gehandeld. Zij werd daarom aan een foltering onder worpen, waarbij zij aan handen en voeten ge bonden en op den grond geworpen werd, waar na een agent haar de bastonnade toediende. De foltering duurde van des avonds 9 uur met korte tusschenpoozen tot middernacht. Ten einde haar gegil, dat door het geheele bureau weerklonk, te smoren, werd haar een prop in den mond geduwd en een deken om het hoofd geslagen. Door de pijnen gedwongen, heeft zij op alle vragen, die men haar stelde, maar ja gezegd. Voordat zij op vrije voeten werd gesteld,

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 3