Stadsnieuws. PUROL Provin Binnenland. Buitenland. Kerknieuws 2aak de redding zien komen van de boëren zelf. Maar er kunnen omstandigheden zijn, waarin een beroep op den Staat geoorloofd en zelfs geboden is. En die omstandigheden zijn er nu, daar onze boeren te kampen hebben tegen den geweldigen staatsarm, die er bij de boeren in andere landen achter staat. Er zijn maatregelen, die eerst op langen ter mijn werken, zooals goed landbouwonderwijs, ruime voorlichting omtrent afzetmogelijkhe den, meerdere algemeene voorlichting op land bouwgebied (er zijn menschen, die alles ver wachten van een afzonderlijk Ministerie van Landbouw, tot wie spr. echter niet behoort, om dat alles afhangt van een man, die aan het hoofd van het betrokken departement staat) verbetering van verkeersmiddelen enz., maar er zijn ook maatregelen, die direct baat bren gen. Deze verdeelt spr. in niet- en wel doeltref fende. Wat zouden we b.v. met een beschermend hoog tarief moeten uitvoeren? Wat hebben we aan een hoog invoerrecht van boter, kaas, groenten, eieren, bloembollen en andere pro ducten, die juist uitgevoerd moeten worden. Wat verbouwt men hier niet genoeg? Feitelijk alleen broodkoren. Alleen dus een invoerrecht op graan zou zin hebben. Voor zoover het aan spr. ligt, zal echter deze kwestie, evenals de sociale verzekering, buiten bespreking blijven, want dan zal het politiek venijn zijn werking gaan doen. Dan vliegen de politieke partijen elkaar naar de keel en ko men de boeren tusschen twee stoelen te zitten. De politieke strijd zal dan gestreden worden op de ruggen der boeren. Vooralsnog neemt de A.-R. partij dit standpunt in. Een ander middel is het verleenen van steun bij uitvoer (een zgn. uitvoerpremie). We zien echter, dat op dit gebied de eene staat neu traliseert, wat de ander heeft gedaan, b.v. Oostenrijk en Zwitserland. Weer anderen noemen het onderhandelings tarief. Hiervan is spr. echter in de tegenwoor dige omstandigheden zeker geen voorstander, omdat de verdragspolitiek op dit oogenblik ge heel verstard en vastgeloopen is. Ook socia lisatie kan ons de noodige hulp niet brengen. Welke middelen zijn er dan wel? Ten eerste een weg zoeken, die ons in staat stelt, ons effectief te verzetten tegen de dumpings- politiek van andere staten ten koste van mil- lioenen onzen landbouw in verdrukking bren gen. Hier moet den staat om hulp gevraagd worden. Ten tweede staatssteun aan sommige takken van productie, die voor den landbouw niet ge mist kunnen worden, b.v. de bietencultuur. Hierbij merkt spr. op, dat het ingediende wets ontwerp geen daadwerkelijke hulp aan de boeren brengen zal. Er zal dan meer moeten gebeuren. Ten derde stelle de staat door milde crediet regeling, zoo noodig renteloos geld beschik baar voor het financieeren van niet aan da delijk bederf onderhevige voorraden, b.v. aard appelmeel. Ten vierde verlaging van lasten (spoor- en tramtarieven, vleeschaccijns, crisis-opcenten op de grondbelasting. Deze maatregelen vallen binnen het vermogen van den Staat en be- teekenen voor den landbouw wel eenige hulp. Men moet echter niet verwachten, dat door een serie Staatsmaatregelen de crisis zal kun nen worden opgelost. Spr. kent alle landen, waar de laatste jaren de landbouw op den Staat leunde, maar nergens is de toestand be ter dan hier. 400.000 werkloozen te New-York. Volgens de voorloopige officieele gegevens bedraagt het aantal werkloozen te New-York op het oogenblik ongeveer 400.000. De revolutie in Bolivia. Officieel wordt uit Bolivia gemeld, dat de orde daar hersteld is. Hindjosa, de chef der opstandelingen is gevlucht naar Argentijnsch grondgebied. De aardbeving in Perzië Door den Latijnschen aartsbisschop in Per zië, Mgr. L. Martin, heeft de H, Vader 10.000 lire geschonken voor degenen, die bij de laat ste aardbeving in Perzië getroffen werden. Bij deze catastrophe werden 45 katholieken ge dood en 25 gewond. Nieuwe immigratie-beperking in de Ver. St. De voorzitter der immigratiecommissie van het huis van afgevaardigden, Johnson, heeft met het oog op de heerschende werkloosheid het voorstel ingediend, om de imigratie uit Europa met 50 pCt. te verminderen. Hittegolf in de Ver. Staten. Te Chicago heerscht op het oogenblik een hitte van 41 graden Celcius. In de staten van het Midden-Westen heeft de hittegolf tot nu toe 15 dooden geëischt. Korte Berichten. Te Genève vierde gisteren de Intern. Fed. van Christ, vakvereenigingen haar 10-jarig bestaan. De heer Serrarens werd bij deze ge legenheid hartelijk gehuldigd. Inqeionden Bfedeéeelinq (5) Wie helpt de St. Vincentiusvereeniging te Sas van Gent aan bovenkleeren voor een jon getje van ongeveer zes jaar? Ook een manscostuum zal zeer welkom zijn. Secretariaat: H. Bockstael, Schulpenpad. Raadsvergadering. Vergadering van den Raad op Donderdag, den 26sten Juni des na middags 7 uur. Aan de orde: I. Mededeeling ingekomen stukken. II. Aanbieding der begrooting van de Gezond heidscommissie over 1931. III. Missive van Gedeputeerde Staten met nieuwe jaarwedde-regeling van Burgemeesters, Secretarissen, Ontvangers en Wethouders. IV. Voorstel om geen gebruik te maken van de bevoegdheid om de gemeente ingevolge het bepaalde in art. 14 der Wet van 15 Juli 1929 (Stbl. 388) in een klasse te rangschikken. V. Voorstel tot vaststelling verordening be treffende de klassificatie van de gemeente voor de heffing der personeele belasting. VI. Voorstel tot vaststelling verordening tot het doen vervallen van de heffing der perso neele belasting naar de grondslagen paarden, pleiziervaartuigen en biljarten. VII. Voorstel tot vaststelling verordening tot wijziging van het percentage, genoemd in art. 13 2 der wet op de personeele belasting. VIII. Verzoekschrift van A. Vernaeve om ge meentegrond in erfpacht, afwijking van art. 7 der Bouwverordening en bijdrage in de hooge- re fundeeringskosten der op dien grond te bouwen dubbele woning. IX. Voorstel tot wijziging der gemeente-be- grooting voor 1930. Gevonden. Gisterenmorgen is in de Station straat een bril gevonden. Terug te bekomen aan de maréchaussée-Kazerne. Doorzitten Zonnebrand Het bezoek van het Witpaard Arend. Naar wij vernemen, zal het 107-jarig oude Opperhoofd van den stam der Ossaga-Indi- anen met zijn echtgenoote Wa-The-Na a.s. Woensdag 25 Juni te ongeveer half vijf op Schiphol te Amsterdam per vliegmachine van Berlijn aankomen. Het Opperhoofd zal na aan komst zijn intrek nemen in Carlton Hotel en aldaar logeeren, terwijl op Donderdag enkele musea en belangrijke gebouwen te Amsterdam zullen worden bezichtigd en ook een lezing door hem zal worden gehouden. Vrijdag vertrek naar Den Haag waar het Opperhoofd zijn intrek zal nemen in Hotel Wittebrug. Op Zaterdag 28 Juni zal te zijner eere te 's Hage een demonstratie van de Haag sche Padvinders plaats hebben, terwijl hij Zon dagmiddag een korte lezing voor de Radio zal houden. Verder staan nog bezoeken aan enkele an dere plaatsen van ons land op het programma De Belgische oorlogsinvaliden. De Brusselsche correspondent van de Msb. meldt De regeering heeft de pensioenen der Bel gische oorlogsinvaliden met 50 pCt. verhoogd. De zuigelingensterfte te Lubeck. Naar de gezondheids-dienst mededeelt, is het aantal dooden tengevolge van de voeding met het z.g. Calmette-praeparaat tot 42geste- gen. Nog 93 zuigelingen zijn ziek. De weg Philippine-Driekwart geen Rijksbelang Zooals vroeger gemeld, is door het gemeente bestuur van Philippine een verzoek gericht tot den Minister van Waterstaat om voor ver betering van den weg Philippine-Driekwart ontheven te worden van het betalen van een vierde der kosten, geraamd op f 62.500, aan gezien dit de draagkracht der gemeente te bo ven gaat, en ook niet evenredig is aan het be lang dat die gemeente bij dezen verkeersweg- vormende een verbinding tusschen het Oos telijk en het Westelijk deel van Zeeuwsch- Vlaanderen, heeft. Naar we vernemen is door den Minister aan dat gemeentebestuur te kennen gegeven, dat voor het toekennen eener rijksbijdrage in de kosten van dat werk geen aanleiding bestaat. Het rijk is bij deze zaak niet betrokken, zoo dat het niet op zijn weg ligt, maatregelen te beramen om de gemeente vrij te stellen van een deel der kosten. (Tern. Crt.) TER NEUZEN. Rotterdamsche Bankvereeniging. Naar wij vernemen is, met ingang van 1 September a.s. als opvolger van den heer H. E. O. Bruwiere, tot directeur van het filiaal der Rotterdamsche Bankvereeniging te Terneuzen benoemd, de heer B. J. Schreuder, sedert verscheidene ja ren werkzaam als algemeen procuratiehouder bij het filiaal te Vlissingen. Socialistenmeeting. Zondag heeft alhier de groote Zeeuwsche meeting, georganiseerd van wege het gewest Zeeland der S.D.A.P. en de Federatie van Zeeuwsche Bestuurdersbonden, plaats gehad op het voetbalterrein nabij de Westsluis. Het woord werd gevoerd door mej. Suze Groene weg alsmede door de heeren A. C. de Pauw, L. Onderdijk en Rippen. De arbei- derszangvereeniging uit Vlissingen zong eeni ge liederen, waarna door de arbeiders jeugd centrale nog enkele nummers werden ten beste gegeven. Na afloop van de meeting volgde een op tocht door de stad, alwaar ten c.a. half 6 de stoet, waaraan door een 2000tal vrouwen en mannen werd deelgenomen, ontbonden werd. Geslaagd. De heer J. J. Kopmels alhier is ge slaagd voor het examen van kommies der be lastingen eerste klasse. Aangehouden. Door de politie alhier is op verzoek van de Belgische justitie aangehouden een minderjarig meisje, afkomstig uit Gent, dat reeds eenigen tijd met een persoon, even eens uit Gent afkomstig, op stap was. Het meis je is ter beschikking van de Belgische justitie gesteld. AXEL. Gemeenteraad. In de gisteren gehouden Raadsvergadering werd wegens bedanken van den heer J. Scheele Wr., gekozen als lid van de schattingscommissie voor de inkomstenbe lasting de heer Iz. de Feijter Wz. Gunstig werd beschikt op verzoeken tot aan koop van bouwgrond van A. van 't Hoff (6 per ceelen), J. van Drongelen, P. J. Verpoorte, P. E. A. Velleman (2 perc.), I. J. Brakman (2 perc.) en J. Overdulve. Besloten werd o.m. aan de Prov. Staten te verzoeken in het Prov. wegenplan op te ne men den weg door de kom, die verbinding geeft op de geprojecteerde wegen van dit plan (Neuzen-AxelDrieschouwenHulst, Drie- schouwenRoode Sluis en Drieschouwen-^ WestdorpeSas van Gent.) Aan de ^rven van de wed. A. van Puyvelde zal het betaalde vergunningsrecht over 1930 '31 worden teruggegeven. De ontwerp-regeling voor salarissen van Bur gem., secretarissen, weth. en Ontvangers, vast gesteld door Ged. Staten, werd niet aanvaard. De Raad is van oordeel, dat de tijden er niet naar zijn om salarissen te verhoogen. Om advies naar Burg. en Weth. werden ver wezen: een verzoek van de Kath. Handelsdagschool te Hulst om meer subsidie voor 1931; idem van den heer W. A. den Boggende, gem ontv., om de borgtocht voor dat ambt te ver lagen van f 13000 tot f 6000; idem van de heeren Le Feber en Van den Berg, resp. boekh. van de gasfabriek en gem. opz., om 21 dagen vacantie in plaats van 14. Naar aanleiding van een schriftelijke vraag van 4 raadsleden om een zwemgelegenheid te openen van 10-6 voor vrouwen en 6,30-10 uur voor mannen, onder behoorlijk toezicht en met verzekerde veiligheid ontstond een breed voerige discussie. Het verzoek werd in handen van B. en W. gesteld om advies. Dhr. Esselbrugge vroeg om maatregelen voor behoorlijke stilte bij muziek-, en zang uitvoeringen, waarop de voorzitter antwoordde dat het nu door de nieuwe verordening moge lijk is om proces-verbaal te maken, als daar over treding geschiedt, Hij hoopt, dat het pu bliek daar rekening mee zal houden en ook aan de hoofden der scholen is aangezegd om er de kinderen op te wijzen. Voorts vroeg, dhr. van Esselbrugge de haag te snoeien van de weide op den hoek Armen- dijkBuitenweg en ook een verbod om de Oosterstraat uit Westelijke richting in te rij den verder dan den hoek Julianastraat en het verkeer door deze straat te leiden wegens het gevaar van de tram. Dhr. 't Gilde vroeg een vlag voor de open bare school. De heer Dieleman vestigde de aandacht op het Spuipad en dhr. P. de Feijter op de straat verlichting te Spui, opdat die met de aanst. winter in orde zal zijn. De voorzitter wist op al deze vragen een bevredigend antwoord te geven. (Ax. Crt. Notarieel examen. Voor het notarieel exa men, tweede deel, slaagde te 's-Gravenhage de heer J. A. Vink, van Axel. KOEWACHT. Bloedig drama. Zondagvoormiddag werd de ze gemeente in opschudding gebracht door het gerucht dat een zekere v. A. zich den hals had afgesneden. De man, die voor een goed huisvader bekend stond, was zeer zwaarmoedig en zenuwachtig, i Ziehier wat er verteld werd. V, A. was zooals naar gewoonte naar de vroegmis geweest en ging naar huis terwijl zijn vrouw nog enkele boodschappen moest doen. Onderweg had hij nog tegen eenige kennissen staan praten over koetjes en kalfjes. Deze had den niets aan hem gemerkt zeiden ze. Thuis was zijn meisje aan het spelen met een vriendinnetje. Opeens ziet ze haar vader bloe den en gaat naar de buurman met de woor den: „Sies komt eens kijken want mijn vader bloedt zoo". Deze liep er in allerijl naar toe' en vond den ongelukkige met de ellebogen op tafel met het hoofd in zijn handen, 't Was daar een waar bloedbad. Heel het huis was een bloedplas. In allerijl werd om den dokter en den pastoor gereden en de politie gewaarschuwd. De pastoor kon hem nog den H. Olie toedie nen. Toen de dokter kwam kon deze slechts den dood constateeren. De ongelukkige laat een vrouw en 5 kinde ren achter. (Zei.) CLINGE. De Tweede Zeeuwsche Klompenbeurs. Voor de Tweede Zeeuwsche Klompenbeurs die dit jaar alhier zal gehouden worden op Woensdag 20 en Donderdag 21 Augustus a.s. hëèft, naar Z. meldt, de Minister van A., H. en N. wel willend een subsidie beschikbaar gesteld van f 125. De opening van de beurs zal geschieden door den directeur van 's Rijks Nijverheids laboratorium te Delft. STOPPELDIJK. Verdronken. De 28-jarige werkman J. is Za terdagavond nabij de Lier bij het baden ver dronken. HULST. Verfraaiing Raadszaal. Het gemeentebestuur van Hulst heeft den schilder J. Goedhart op dracht gegeven tot het maken van een portrét van de Koningin voor de raadszaal van het gemeentehuis. Posterijen. Tot kantoorbediende eerste klas se der Posterijen zijn benoemd de heeren A. Rottier en E. Claeys, beiden te Hulst. BOSCHKAPELLE. Wielerfeest. Het wielerfeest van de fietsclub „De Zwaluw" van Zondag jl. had weer een ge animeerd verloop. Er waren niet minder dan- 570 deelnemers. Diverse wedstrijden waren ge organiseerd, als „Rad van Avontuur", ringrij- den, enveloppentrekken enz., waarvoor aardige prijzen beschikbaar waren gesteld. Onder alle deelnemers had ten slotte een gratis verloting van twee fraaie rijwielen plaats. Winners waren Jos. de Bakker Dzn. Boschkapelle en club „Graauw". BRESKENS. Benoemd. Tot onderwijzeres aan de Bi>z. School te Almelo is benoemd mej. C. E. van Nus, alhier. Verkeer met België. Op 28 Juni a.s. zal het rechtstreeksche tramverkeer BreskensKnoc- ke geopend worden. GROEDE. Permanent feestcomité. In de Vrijdagavond gehouden vergadering, waarin door het comité dat de jongste feesten had georganiseerd, re kening en verantwoording werd overgelegd, is besloten een permanent comité op te richten voor het organiseeren van feesten, alhier. Het batig saldo der jongste feesten, ad f268, werd voor het nieuw op te richten comité gereser veerd. De vijftiende Stille Omgang te Breda. Op grootsche, heerlijk indrukwekkende wijze heeft ons Diocees Breda Zondag jl. aan den Christus Eucharisticus hulde gebracht. Nadat Zaterdagavond ter voorbereiding van d'n Stillen Omgang in de Bredasche Kathedraal een plechtig Lof was gecelebreerd, waaronder plebaan Schraauwen in een gloedvolle predi cate de geloovigen had aangespoord om den hemel een heilig geweld aan te doen, opdat de intentie voor dezen Omgang: „het behoud van het geloof en van den waren Godsdienst zin in ons bisdom" in vervulling zoumogen gaan, is Zondagochtend door een schare van meer dan 22000 katholieken uit alle deelen van het bisdom aan den Stillen Omgang deelge nomen. Ten 7 uur des avonds is de Eucharistische Jubeldag besloten met een plechtig Lof, ge celebreerd door Z. D. H. Mgr. Hopmans en bij gewoond door tal van autoriteiten op geeste lijk en wereldlijk gebied, waarvan velen in ambtsgewaad. Onder het Lof hield pater Arsenius M. Cap. een indrukwekkende predicate. HET KASTEEL VAN BOUVIGNE. Centrum der E. K. beweging. In een spoedeischende vergadering besloot de gemeenteraad van Ginneken om het kasteel van Bouvigne met de boerderij en de landerij en, gelegen aan den ingang der Mastbosschen bij Breda en samen groot 5.38 H.A. aan te koopen en te verhuren voor den tijd van 50 jaar aan den Zeereerw. heer Directeur F. Frencken, ten behoeve van de E. K.-actie. Omtrent dit besluit deelt men ons nog het volgende mede: Om te voorkomen, dat de bij het kasteel be- hoorende gronden verkaveld verkocht zullen worden, heeft Ginneken de geheele bezitting aangekocht. De koopprijs bedraagt f 100.000. Als huurder heeft zich aangemeld de Pius X-stichting (E. K. werk) te Breda. De vrij aan zienlijke herstellingskosten komen ten laste van den kooper, dus van Ginneken. Het rijk zal daaraan bijdragen voor 50 pCt. tot een maximumbedrag van f 15.000, de provincie voor 20 pCt. De overblijvende kosten zijn voor Ginneken. Voor aankoop en herstellings werken zal deze gemeente een annuiteitslee- ning aangaan van f 120.000 maximum, renten de 4% pCt. op een aflossingstermijn van 50 jaar. Waar de aflossing jaarlijks f 2200 'be draagt is het vrij gemakkelijk te zien, 'dat Ginneken gedurende een termijn van 50 jaren een betrekkelijk klein geldelijk offër te bren gen heeft en daarvoor behouden mag een der mooiste kasteelen, gelegen in een der fraaist» streken van Nederland. Omtrent de plannen van Directeur Frencken met het nieuwe huis der E. K.-actie deelt men ons mede: Het kasteel zal worden gebruikt om vacan- tiedagen te geven aan de rijpere jeugd.- Er zullen regelmatig groepen bijeenkomen van meisjes uit de bisdommen Breda en 's Bosch, niet het minst die onzer arbeidende meisjes. Voor de K. J. V. van Ginneken, van Breda

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 2