Transpirerende eiken Klaverruileis en Weistaken „Oe Vereenigde Vrienden", Sas van Gent eenige leerlingen Stadsnieuws. Onderwijs. Gemengd JTteuws. Laatste berichten Te Koop: Het Harmoniegezelschap Advmrtmntlén lofeientfen MoleieellDf okstls en voeten Uit h«t Binnenland. Uit het Buitenland. bij G. G. HBIJNSDIJK, AXEL Telef. Wr. 20. (13) vraag! niet beneden 14 jaar. Zloh aan te melden tot uiterlijk 4 Juli a.s. bij P. MARTENS, Poelstraat. Na raadpleging van den ligger der wegen 'en voetpaden met de kaart, waaruit blijkt,, dat die weg alleen als voetpad bekend staat, zegt de voorzitter, dat hij zich kan voorstellen hoe dat daar gegaan moet zijn. Op het voetpad, dat niet breeder is dan 60 c.M. is iemand be gonnen om er met een kar over te rijden. Nu is de voetpad stuk en voor rijweg is het pad te smal. *0 De heer Adriaansens deelt mede, dat het pad in onderhoud is bij het Polderbestuur en B.' en W. moeten erop toezien, dat dit onder houd behoorlijk geschiedt. De heer Kerckhaert zegt, dat er al genoeg aan gedaan is om het in orde te krijgen en meer dan in al dien tijd, dat Adriaansens wet houder was. De voorzitter zegt, dat B. en W. nog eens zouden kunnen nagaan hoe verbetering kan worden aangebracht. Z. h. st. wordt zulks goedgevonden. Niemand meer het woord verlangend, sluit de voorzitter de vergadering. Waterschap „Stoppeldijk". Bij Kon. Besluit is met ingang van 13 Juni benoemd tot voor zitter van het waterschap Stoppeldijk c.a., de heer L. A. C. van Esbroeck te Hengstdijk. OOSTBURG. Eerste lustrum R. H. B. S. Begin September de juiste dag is nog niet bepaald, zal de Rijks H.B.S. haar eerste lustrum feestelijk herden ken. Er zullen verschillende openluchtspelen plaats hebben. O.a. zal worden opgevoerd het blijspel van Pieter Langendijk „Wederzijdsch Huwelijksbedrog." IJZENDIJKE. Auto-pech. Een gezelschap jonge dames uit IJzendijke, dat Donderdag per huurauto een uitstapje had gemaakt naar de tentoonstelling te Antwerpen, keerde des nachts terug, toen tusschen St. Pauwels en Kemseke een der voorwielen van de auto zoodanig los raakte, dat verder voortrijden onmogelijk werd. Na dat de chauffeur eenigen tijd getracht had, echter tevergeefs, om het wiel weder in orde te brengen, nam een juist passeerende auto het defecte voertuig op sleeptouw naar Hulst, waar men omstreeks 2 uur aankwam. Hier werd de autogaragehouder K. uit zijn bed ge haald en nadat de auto in de garage ter re paratie gedeponeerd was, kon het gezelschap tegen drie uur met een auto van den heer K. den verderen tocht naar IJzendijke voortzet ten. r «flM Dit was dus een minder aangenaam slot van een genoeglijken dag. (Z.) WATERLANDKERKJE. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente Yer gaderde vorige week. Afwezig de heer Wijffels. De bouwverordening werd zoodanig gewij zigd dat bij nieuwbouw de verplichting zal op gelegd worden om een gleuf in de voordeur te maken of een brievenbus aan te brengen. Besloten werd öm de helft van de premie op de ambtenaren te verhalen inzake de Ziek tenet. Wegens verbouwing van de bijzondere scho len te IJzendijke moest de gemeente f 74,54 meer bijdragen aan die gemeente volgens art. 86 der L. O. Wet. Met 5 tegen 1 stem werd besloten om de jaarwedden van den burgemeester, secretaris en gemeente-ontvanger te laten zooals zij nu is. Een verzoek van mej. Enters-Koppejan, te lefoon-celhoudster om verhooging jaarwedde werd aangehouden tot nader onderzoek. Ten slotte werd op verzoek van den heer J. Vermeulen besjoten om de brandspuit op Za terdag 28 Juni te probeeren. (M. Crt.) Als directeur van het muziekgezelschap Nut en Genoegen is de heer G. Termunt te IJzen dijke aangewezen in verband met een zaken reis naar Indië van den tegenwoordigen di recteur. CADZAND. Herbenoeming burgemeester. Bij Kon. be sluit is herbenoemd tot burgemeester van Cad sand, de heer I. Erasmus. k ZUIDZANDE. Gemeenteraad. Dinsdagmorgen vergaderde de raad dezer gemeente in voltallige zitting. Aan het door de vereeniging voor Vreemde lingenverkeer te Breskens aan de Staten van Zeeland gezonden adres inzake verlaging van tarieven voor personenvervoer, zal adhaesie worden betuigd. In de Dorpstraat zal een nieuw gedeelte klinkerpad worden gelegd. Op voorstel van B. en W. wordt, in verband met de circulaire van Ged. Staten betreffende salarisherziening van den burgemeester, secre taris, ontvanger en wethouders, besloten, aan dit college bericht te zenden, dat de tegen woordige regeling wordt geacht, voldoende te zijn. Voor het heffen van personeelè belasting in 1931, werd de gemeente op voorstel van B. en W., ingedeeld in de 9e kl. Het voorstel van B. en W. om op hun ver zoek aan de oudercommissie een toelage te verstrekken voor het houden van een kinder feestje, kon geen meerderheid vinden. Indien echter het feestje kon worden gehouden op 1 September zou er voorwaardelijk f 75 worden verleend. N - 1 Ziekenfonds. De ledenvergadering van het plaatselijk ziekenfonds besloot woensdagavond in verband met de invoering van de Ziektewet dit fonds op te heffen; de eigendommen ten gelde te maken en de opbrengst hiervan te doffen- i Wie helpt de St. Vincentiusvereeniging te Sas van Gent aan bovenkleeren voor een jon getje van ongeveer zes jaar? Ook een manscostuum zal zeer welkom zijn. Secretariaat: H. Bockstael, Schulpenpad. Kiesvereeniging. Donderdagavond a.s. half 8 is er zooals gisteren van den kansel werd medegedeeld vergadering voor de leden der R.-K. Kievereeniging alhier. Op die vergade ring zullen voorstellen kunnen worden gedaan voor de agenda van de a.s. vergadering van den Rijkskieskring „Middelburg". Ongeval. De heer L. W. alhier had Zaterdag avond bij het schieten op den Molenberg het ongeluk een neervallenden pijl juist op het voorhoofd te krijgen, waardoor hij een bloe dende, doch gelukkig niet ernstige, wond op liep. De stagnatie aan de Glasfabriek. De door ons in ons vorige nummer gemelde stagnatie in het bedrijf der Glasfabriek alhier, als ge volg van een defect bij de electrische centrale der fabriek, heeft, naar wij vernemen, op de productie geenerlei ongunstigen invloed gehad. Zooals bekend, wordt op deze fabriek des maandags niet gewerkt en nu had de di rectie teneinde rustig het defect te kunnen herstellen dien blinden dag naar Vrijdag verschoven, zoodat heden inplaats van Vrijdag is gewerkt. Wij hoorden voorts, dat storingen, als Don derdagavond jl. geconstateerd, geenerlei sensa tioneel karakter dragen. Dergelijke defecten doen zich meermalen voor zonder dat hiervan naar buiten iets blijkt. (U) behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel daarvoor. Het kost 45 en 60 ct. per bus en is evenals Purol, verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. Geslaagd te Nijmegen voor het eindexamen Gymnasium (St. Canisius-College) voor diplo ma A. de heer B. Dumoleijn te Hontenisse Aan de Universiteit te Groningen is bevor derd tot doctor in de Godgeleerdheid ds. L. J. Cazemier Ned. Herv. predikant te Ter Neuzen op proefschrift: Oud-Egyptische voorstellingen aangaande de ziel Bij Kon. besluit is tijdelijk benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Ter Neuzen, de heer M. Klok te Zierikzee. Rechtbank te Middelburg. In de zitting van 20 Juni werd de volgende zaak behandeld: C. W., 56 jaar, melkveehouder te Ter Neuzen was door den kantonrechter te Ter Neuzen d.d 15 Mei jl. veroordeeld tot f 125 of 20 dagen hechtenis wegens het in voorraad hebben (verkoopen) van melk van ondeugdelijke sa menstelling (pl 20 pCt water) De verdachte was in hooger beroep geko men. Eisch bevestiging. De verdediger mr A. Bolle vroeg vrijspraak, omdat de melk niet ver- valscht was. In de zitting van 20 Juni werd o.a. het vol gende vonnis uitgesproken: verduistering: J. G., 58 jaar, koopman te Axel, vrijspraak. De officier van Justitie te Middelburg heeft hooger beroep aangeteekend tegen de navol gende vonnissen der rechtbank van 13 Juni: L. van R., 39 jaar, huisvr van A H de V., zonder beroep, wonende te Ter Neuzen, waar bij zij wegens verduistering is veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf, voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. E. L B., 38 jaar, schoenmaker te Graauw, ter zake van diefstal veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf, voorwaardelijk met een proef tijd van 3 jaar. J D, 53 j. rijwielhandelaar, Hoek, wegens ver duistering veroordeeld tot 1 maand gevan genisstraf, voorwaardelijk met een proeftijd van 1 jaar. EEN MENEER DIE EEN TROUWRING KWAM UITZOEKEN. En een bediende, die z'n oogen den kust gaf. Bij een juwelier te Amsterdam vervoegde J zich Donderdagmiddag een als heer gekleed jongeman met de mededeeling, dat hij een kostbaren gouden trouwring wilde koopen. Zooal» gebruikelijk, werd den bezoeker een voorraad getoond, teneinde daaruit een keuze te maken. De cliënt onderwierp de gouden ringen aan een serieuze beschouwing, doch kwa mtot de conclusie, dat hij, aangezien er geen ring in den voorraad was, die hem be vredigde, een ring op bestelling wilde laten vervaardigen. Intusschen had de bediende bemerkt, dat de bezoeker een gouden ring tersluiks in den zak had laten glijden. Hij maakte den klant daarop attent, waarna deze onder aanbieding van voorgewende excuses den ring weer te voorschijn haalde en aan den bediende over handigde. Dat de „bestelling" geen voortgang meer had, laat zich, na de poging tot besteling, ge- grijpen. Intusschen waarschuwde, nadat de man was vertrokken, de juwelier eenige collega's, en toen bleek, dat bij enkelen hunner de bedoel de jongeman dergelijke pogingen tot oplich ting had aangewend. De bediende had inmid dels den bezoeker, die in zijn optreden, voor dat hij was betrapt, een zeer beschaafden in druk had gemaakt, in het oog gehouden. De politie heeft toen op aanwijzing van den be diende den man aangehouden. Bij het politie-onderzoek aan het hoofdbu reau is men tot de conclusie gekomen, dat de gearresteerde, die J. van S. heet, 24 jaar is en te Amsterdam woont, nog in een vijftal andere gemeenten dergelijke pogingen tot oplichting heeft ondernomen en dat hij daar wèl „succes" heeft gehad. Thans echter bevindt hij zich op het hoofd bureau te Amsterdam in verzekerde bewaring. Onder een vrachtauto geraakt. Vrijdagmiddag is te Zaandam op den West- zanerdijk ter hoogte der biscuitfabriek „Vi- comte" der firma Hildering de 10-jarige A. Schipper, die per rijwiel op weg was naar het badhuis te Westzaan onder een auto van den vrachtdienst Purmerend-Haarlem geraakt, waarbij een der wielen hem over het hoofd ging. Toen de knaap deerlijk verminkt werd op genomen, bleken de levensgeesten reeds te zijn geweken. Het lijk werd naar de kliniek te Zaandam overgebracht. Den chauffeur treft geen schuld, maar hij was zoo van streek, dat een collega hem moest vervangen. Een sympathieke daad. De leerlingen der Rijkskweekscholen voor onderwijzers te Groningen hebben bijeengje, bracht de kosten voor de verpleging van de twee leerlingen te Haarlem, die in 'n zieken huis te Maastricht moesten worden opgeno men, als gevolg Yan het ongeluk te Geulhem. New-Yorks krankzinnige moordenaar. De door de politie van New York met koorts achtigen ijver gezochte krankzinnige, die, ge lijk gemeld, reeds twee slachtoffers maakte, is noch steeds niet aangehouden. Niettegenstaan de de reusachtige razzia, waaraan in den nacht van Woensdag op Donderdag ongeveer 2500 politiemannen deelnamen, heeft de waan zinnige wederom een man door revolverscho ten gewond. Om middernacht drong plotseling een onbe kende in een auto, dwong den bestuurder, die met zijn vrouw in den wagen zat in snel tempo verder te rijden, sloeg hem ploseling met den kolf van een" revolver neer en schoot hem een kogel in de borst. De politie speurt thans naar een in de af- geloopen maand uit een krankzinnigengesticht ontvluchtte gek, die het zich tot taak rekende, de vrouwen tegen de „opdringerigheid" der mannen te moeten beschermen. Vrouw vergiftigt haar man. Op het oogenblik wordt te Gwelo een ge-, ruchtmakende vergiftigingszaak onderzocht. Een 34-jarige vrouw, van Hollandsche fami lie, wordt verdacht haar man in een plaats bij Llanelly vergiftigd te hebben. Twee dagen na den plotseiingen dood van haar man, die 31 Mei stierf, werd de vrouw gearresteerd. het schijnt, dat er dikwijls ongenoegen be stond tusschen het echtpaar, over de veelvul dige bezoeken van een jongen farmer. De verdachte is tijdens het deskundig onder zoek in voorarrest gesteld. Autocar verongelukt. In de buurt van Tarbes is een toerauto, waar over de chauffeur het stuur verloren had, te gen de helling van den weggereden. Twee toe- risten werden gedood, twee anderen zwaar ge wond. Volgens een nader H. V.-bericht uit Parijs bevonden zich in de auto-car 24 personen. De wagen was naar Lourdes onderweg. Volgens dit bericht zouden er 2 dooden en 10 ernstig gewonden zijn. De auto, die in dit telegram tegen een muur terecht gekomen was, werd totaal vernield. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Een achtste eeuwgetij. Wanneer het waar* is, dat in de oogen van Onze Lieve Heer duizend jaren zijn als één dag, wat beduidt dan eigenlijk een achtste eeuw van een zich ontwikkelend parochie leven? Dat beteekent Ijier twaalf en een half jaar van moeizame zorg voor den Parochieherder, van noesten arbeid voor zijn medehelpers in het priesterschap, van veelvuldige en zware geldelijke offers voor onze meerendeels zeer eenvoudige parochianen, die in het zweet huns aanschijns op de scheepswerven en in de fa brieken het dagelijksch brood verdienen; en alle zeilen bijzetten om aan de financieele las ten der Parochie te voldoen. Zoo gedacht, bestaat er toch wel reden om op 29 Juni a.s. de viering van het koperen feest der H. Hart-Parochie in de Gorzen te Schie dam God te bedanken voor alle weldaden over de huisgezinnen gedurende den af geloopen tijd in ons stadskwartier uitgestort. Ons feest wordt alleen kerkelijk gevierd. Door een bijzonder gebed onder de H. Com munie en het plechtig H. Misoffer zullen onze parochianen uiting geven van hunne dank baarheid en Gods zegen afsmeeken over hun ne weldoeners Helaas, zal de Gorzenparochie één der meest noodlijdenden van het Haarlemsch Bisdom blijven. Haar ingesloten gebied, de vele ge mengde huwelijken, het groot getal niet prakti zeerenden, de werkeloosheid op de fabrieken zijn wel even zoovele oorzaken, dat zij een kind van zorgen blijft. Veel hulp zal ons brengen een noodzakelijk parochiehuis, waaraan onze mannen zelf in hun vrijen tijd arbeiden, doch dat nu half af gewerkt moet blijven, wegens gebrek aan gel delijke middelen voor algeheele voltooing. Wie denkt nu eens bijgelegenheid van het koperen Parochiefeest er aan een groote of kleine feestgave ten bate van ons Parochie huis te sturen? Het adres van den Zeer.Eerw. Heer Pastoor is J B W. M. Moller, Lekstraat 55 Gorzen te Schiedam,, (gironummer 79982) Zend hem Uw gave voor zijn behoefti ge parochie, opdat het goede zaad gedurende deze twaalf en een half jaar uitgestrooid niet verstikke maar honderdvoudige vruchten moge voortbrengen. God laat zich door Uw edelmoedigheid niet overtreffen. Het Feestcomité Schiedam, H Hartparochie (Gorzen) Lekstraat 55 SAS VAN GENT. Woningbouw. Naar wij uit goede bron ver nemen, zal binnen een veertiental dagen een aanvang worden gemaakt met het bouwen van woningen op het land van den heer Th. War rens, in de wijk Zandstraat. Van particuliere zijde is hiervoor 100 strek kende meter grond aangekocht. De grondeigenaar is momenteel over den ver koop van meer grond nog in onderhandeling. SO

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 3