PUROL Stukgefoopen EEN MIJNVERZAKKING BIJ CHARLEROI. De verwoesting die werd aangericht in de omgeving van de mijne" bii Charleroi, waar dezér dagen een ernstige verzakking plaats had. het veer WalsoordenHansweert er rekening worde gehouden met den nieuwen toestand, .die zal ontstaan nadat de plannen tot ophef fing en verplaatsing van het station Vlake --naar Kruiningen zullen zijn verwezenlijkt; daarbij in aanmerking nemende, dat wanneer de ferry-boothaven dan aan de Oostzijde van het kanaal zal worden gegraven de tramaan sluiting vandaar naar het station wordt aange legd, er zich een veel intensiever personen- en vrachtvervoer zal ontwikkelen en bovendien door vermijding van den kanaalovergang het auto- en vrachtwagenvervoer, zelfs interna tionaal, sterk zal toenemen? WESTDORPE. Examen bouwkundig opzichter. Voor het schriftelijk examen voor bouwkundig opzich ter te_Utrecht, gehouden op 22, 23 en 24 April en voor het mondeling gedeelte van het zelfde examen op 18 Juni te Arnhem, slaagde de heer A. "de Clercq, alhier. Doodgebleven. Vrijdagavond is een zekere D. Goossens uit Wachtebeke, werkzaam bij den landbouwer A. van Waes, alhier toen hij na afloop van zijn werk naar huis terugkeerde, op Eversdam (tusschen Westdorpe en Zuid- dorpe) doodgebleven. Naar men ons mededeel de, had de man ook reeds den vorigen dag tee kenen van ongesteldheid gegeven. Dokter van Loy constateerde den dood door hartverlam ming. De man was 69 jaar oud. Het lijk is aanvankelijk in het lijkenhuisje te Westdorpe geborgen en vandaar gisteren ochtend naar Wachtebeke overgebracht. SLUISKIL. Schoorsteenbopw. Vrijdagmorgen zijn een viertal Duitsche vaklieden begonnen met het bouwen van een fabrieksschoorsteen voor de in aanbouw zijnde nieuwe ovens der Cokes- fabriek. JdL 4tL -• -—3- Geknipt. Vrijdagavond werden door de be- eedigde wakers der Ammoniakfabriek wederom vele werklieden bij het verlaten der fabriek aan een fouilleering onderworpen. Tegen een drietal arbeiders werd proces-verbaal opge maakt wegens diefstal van nieuwe spijkers en koperdraad. Tevens werd hun direct ontslag aangezegd. Vlaggetjesdag Wit-Gele Kruis. Zondag 29 Juni a.s. zal alhier de vlaggetjesdag gehouden worden ten bate van het Nationaal bureau. Daar ook een gedeelte van de opbrengst in de plaatselijke kas mag gedeponeerd worden, zal wel niemand onze ijverige verkoopsters te leur willen stellen. TER NEUZEN. Gemeenteraad. Donderdag 26 dezer n.m. 2 uur vergadert de Raad dezer gemeente ter be handeling van de volgende punten: 1. Ingekomen stukken. - 2.-Stemmen over het voorstel om aan den heer D. Tholens Azn. alhier eene toelage uit de gemeentekas te verleenen, zonder eenige voorwaarde, of een jaar salaris uit te keeren. 3. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceel gemeentegrond aan P. M. Maat, alhier. 4. Idem tot wijziging van het bedrag der ze kerheid van den gemeente-ontvanger en tot wijziging van diens instructie, in verband hiermede 5. Idem tot wijziging van het raadsbesluit van 22 Mei 1930 tot het aangaan van eene geld leening groot f 57.000. 6. Idem tot verhooging van de salarissen der gemeente- ambtenaren. 7. Idem tot wijziging van de gemeente-be- grooting dienst 1929. 8. Idem tot wijziging* van de gemeente-be grooting dienst 1930. HULST. Kantonrechter-plaatsvervanger. Herbenoemd tot kantonrechter plaatsvervanger in het kan ton Hulst J. M. L. Maertens.. OSSENISSE. Coöperatieve Boerenleenbank. Alhier had ten huize van L. G. Hermans de algemeene vergadering van de Coop. Boerenleenbank plaats. De rekening en balans over 1929 wezen aan ontvangsten en uitgaven f 129,900,99 aan. Het aantal leden bedroeg 85, waarvan er 38 tegen woordig waren. Het aantal spaarbankboekjes bedroeg 108. De rentestandaard bleef hetzelfde als vorig jaar. Het salaris van den kassier werd met f 50 verhoogd. Een voorstel van het bestuur om een spaar kas op te richten, afgescheiden van de gewone spaarbankboekjes, werd goedgekeurd. De heer R. Hermans werd herkozen als lid van den Raad van Toezicht, de heer J. v. d. Kinderen als bestuurslid. Medegedeeld werd, dat de niet-aanwezige leden met een kwartje beboet zullen worden. CLINGE. Gemeenteraad. Woensdag vergaderde de ge meenteraad Op verzoek van het Klompencomi té Werd voor de op 20 en 21 Augustus a.s. te houden klompenbeurs alhier een subsidie be schikbaar gesteld van f 100. Opnieuw kwam in behandeling de circulaire van Ged. Staten inzake de Jaarwedderegeling voor burgemeesters, secretarissen en ontvan- gers. Met algemeene stemmen verklaarde de Raad zich tegen verhooging der wedden. Het heffingspercentage der gemeentelijke in komstenbelasting 1930 1931 werd bepaald op 3.1. Bij de rondvraagwerd op voorstel van den Voorzitter besloten, ter gelegenheid van den vijftigsten verjaardag van H.M. de Koningin aan de schoolgaande kinderen foto's vanhet Koninklijk Huis uit te reiken. Aan het verzoek van den heer van Duyse (politietoe zicht op het laten losloopen van honden in de omgeving van met mond en klauwzeer be smette terreinen wegens het gevaar van over brenging dier ziekte), zal zooveel mogelijk wor den voldaan. De heer Vercauteren vroeg om tariefsver mindering van het kaaigeld voor bieten. De Voorzitter beloofde zulks bij B. en W. ter sprake te zullen brengen. Ingezonden Mededeellog (9) voelen, verzacht en geneest men met Ooot 30-60. Tube 80 ct. Bij Apoth. «n OrogUtea STOPPELDIJK. Raadsvergadering. Vergadering van den Raad dezer gemeente van Donderdag 5 Juni 1930, n.m. half zes. Tegenwoordig de voorzitter met de leden: H. Kerckhaert, W. Staal, A. Adriaansens, D. F. Raes. en P. Baart. Afwezig de leden: A. van Cranenbroeck en J. C. Vereecken. Notulen. De notulen der vorige vergadering worden goedgekeurd. Ingekomen stukken. Ingekomen zijn: a. Een schrijven van het gemeentebestuur van Hontenisse, houdende verzoek adhaesie te willen betuigen aan het adres van den raad dier gemeente inzake het verkrijgen van een z.g. Ferrybootdienst WalsoordenHansweert. Besloten wordt zonder hoofdelijke stemming aan dit adres adhaesie te betuigen: b. Rekening en begrootffilf van de Commissie voor den Grindweg. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Rekening Gez. Commissie. Ingekomen is de rekening van de Gezondheidscommissie te Hulst over 1929 met begeleidend schrijven. De voorzitter stelt voor, hiervoor eene com missie van onderzoek te benoemen, die dan te gelijk de rekening van het Algemeen Armbe stuur over 1929 kan onderzoeken. Na gehouden stemmingen en herstemmin- gën worden tot leden dier commissie benoemd de heeren: le. P. Baert, die verklaart de benoeming aan te nemen; 2e. D. F. Raes, die verklaart de benoeming niet aan te nemen en in wiens plaats gekozen wordt A. Adriaansens, die ook verklaart de benoeming niet aan te nemen, waarna in diens plaats wordt benoemd A. van Cranen broeck 3e. J. C. Vereecken. Subsidie geitenfokver. Ingekomen is eene aanvrage om subsidie van de geitenfokvereeni ging „St. Joseph" te Stoppeldijk om voor het jaar 1930 eene bijdrage te ontvangen van f 25 en tevens f 10 ter bestrijding van de gemaakte onkosten op de tentoonstelling in 1929. De voorzitter zegt, dat B. en W. daaromtrent geen voorstel hebben doch de beslissing wil len overlaten aan den Raad. De heer Kerckhaert zegt dat f 10 gevraagd wordt voor de gehouden tentoonstelling in 1929 en f 25 gewone subsidie voor 1930 doch voor zoover hem bekend, is er in 1929 geen ten toonstelling gehouden. De heer Baart is van oordeel, dat de ge vraagde f 10 voor 1929 niet meer kunnen wor den toegestaan omdat dit jaar reeds verstre ken is. De heer Staal is van meening, dat, omdat de f 25 die voor 1930 gevraagd zijn, reeds op de begrooting 1930 voorkomen, daarmede ook zijn toegestaan. De heer Kerckhaert kan die meening niet deelen. Wel is de post op de begrooting ge bracht, echter in afwachting van de subsidie aanvrage. De voorzitter zegt, dat hier verschil van op vatting is. De Raad heeft de post op de be grooting gebracht, doch meent, dat er nog een verzoekschrift moet inkomen, wat elk jaar gebeurt en waarover dan elk jaar beslist moet worden. De heer Staal zegt nogmaals van meening te zijn geweest, dat reeds stilzwijgend werd goed gekeurd door het plaatsen van de post op de begrooting. Hierna wordt met algemeene stemmen be sloten de gevraagde f 25 subsidie voor 1930 toe te staan. Ten aanzien van het verzoek om een bijdra ge van f 10 voor de tentoonstelling van 1929 stelt de heer Baart voor dit aan te houden tot dat kan worden aangetoond, dat die tentoon stelling werkelijk is gehouden. De heer Kerckhaert zegt, dat er wel een stamboekkeuring is gehouden, doch hij weet ook, dat er geen tentoonstelling is geweest. Er was voor 1929 toegestaan f 25 subsidie en nog f 25 bovendien voor een tentoonstelling. En nu vragen zij f 10, dus het schijnt wel, dat de tentoonstelling ook niet gehouden is, anders hadden ze recht gehad op f 25 De voorzitter zegt, dat B. en«W. zouden kun nen informeeren of een tentoonstelling ge houden is. Of er nu weinig of veel deelneming geweest is, doet aan de zaak niet af omdat de kosten toch even hoog blijven. In de volgende vergadering kan dan nader beslist worden. Dit voorstel wordt zonder hoofdelijke stem ming aanvaard. Schoolgeld. Ingekomen is een verzoek van J. Pieters om ontheffing van schoolgeld over 193Ó en èen voorstel van B. en W. om aan A. Bal over 1929 een bedrag van f 0,40 schoolgeld kwijt te schelden. Ten aanzien van het eerste verzoek zegt de voorzitter, dat hij verneemt, dat Pieters nog al met ziekten in zijn huisgezin te kampen heeft B. en W. stellen dan ook voor om over 1930 ontheffing te verleenen. Omtrent A. Bal wordt medegedeeld, dat deze vertrokken is naar België en dus geen verhaal mogelijk is, zoodat B. en W. voorstellen dezen post oninbaar te verklaren. Zonder hoofdelijke stemming wordt aldus besloten. Wijziging beg^ooting. Zonder hoofdelijke stemming wordt besloten tot wijziging van de gemeentebegroting 1929 en begrooting vanhet G.E.B. over 1929 overeenkomstig de gemaakte ontwerpen. Overname G. E. B. Voorlezing wordt gedaan van een aan B. en W. gericht schrijven van de P.Z.E.M. inzake voorwaarden van overname van het gemeentelijk electriciteitsbedrijf. De PZEM blijft bezwaar maken tegen het laten vervallen van de vrijwaringsclausule. De heer Staal zegt, dat B. en W. geen be zwaren hebben die clausule te handhaven om dat bij eventueele aanspraken van derden toch de beslissing blijft bij den kantonrechter of scheidsgerecht en die aanspraken hier nim mer zoo hoog kunnen loopen. De heer Raes vraagt inlichtingen omtrent de geplante palen op den dijk van Jos. de Maat. De heer Kerckhaert deelt mede, dat hem f 1 per paal als vergoeding is geboden, «doch hij verlangde f 2,50 en daarna is de zaak blij ven rusten. De voorzitter vraagt, of de Raad er iets in ziet om zich te blijven verzetten. De heer Baart vraagt of de PZEM overigens met de andere voorgestelde wijzigingen ac- coord gaat, n.l. krijgen de menschen van Vo gelfort nu den stroom ook voor f 0,35? De heer Kerckhaert zegt, dat ook daar de stroomprijs f 0,35 zal bedragen, doch de garan tie wordt met 10 pCt. verminderd. Zij zullen dus meer kunnen gebruiken om aan hun ga rantie te komen. Met algemeene stemmen wordt daarop be sloten de voorwaarden van de PZEM te aan vaarden. De heer Baart vraagt of hierdoor komt vast te staan, dat het net met 1 Juli a.s. overgaat. De heer Kerckhaert zegt, dat dit zoo is als de Provincie zich ermede kan vereenigen. Jaarwedden. Ingekomen is een schrijven van Ged. Staten, houdende een ontwerp-regeling der jaarwedden van Burgemeesters, Secretaris sen, Ontvangers en Wethouders, waaromtrent bericht wordt gevraagd; vóór l Juli et*. De voorzitter zegt, dat de regeling voor deze gemeente geen verandering brengt dan een kindertoeslag voor den secretaris,, minder periodieke verhoogingen voor den ontvanger en voor de wethouders ^net ingang van 1 Sept. 1931 eene vermindering van f 30. De heer Baart vraagt of het juist is, dat de ontvanger er dan in de toekomst f 100 mee achteruit gaat? De voorzitter zegt, dat dit zoo is omdat de gemeente in zielental is achteruit gegaan en in een lagere klasse is gekomen. De aanvangs- wedde blijft dezelfde. B. en W. stellen voor deze regeling goed te keuren, waartoe zonder hoofdelijke stemming besloten wordt. Benoeming geneesheer. Aan de orde is de benoeming van een geneesheer, belast met de armenpractijk voor het Noordelijk deel der ge meente. De uitslag der gehouden stemming wijst uit, dat zijn uitgebracht op den heer Josephus Al- phonsus Franciscus Hermans, arts te Honte nisse 4 stemmen en op den heer P. J. N. de Gier, arts te Hulst 1 stem, zoodat benoemd wordt verklaard de heer Hermans voornoemd. Voetpaden. Na gedane rondvraag door den voorzitter wijst de heer Adriaansens erop, dat de menschen van Pauluspolder ook gaarne een voetpad zouden zien langs den Zuidweg omdat zij bij het passeeren van auto's en rij tuigen ook van den weg af moeten evenals de menschen van Sassing, die een voetpad ge kregen hebben. Vroeger lag er een voetpad langs, doch dat is nu weggedaan. De heer Staal denkt, dat dit behoort bij het Polderbestuur. Dit kan wel worden nagegaan op den ligger. De heer Adriaanssens wijst ook nog op den slechten toestand van den Heernisse-Kerkpad. De heer Staaal zegt, dat B. en W. hier reeds lang mee doende zijn geweest om een strookje grond aan te koopen, doch die verbetering stuit af op het gemis aan medewerking van Burm, die niet verkoopen wil. Hij mag niet van zijn geldschieter. De heer Kerckhaert zegt, dat die menschen daar al 50 jaar wonen en het is altijd goed geweest. Door B. en W. is echter al moeite genoeg gedaan. De heer Adriaansens is het daarmede niet eens. Naar zijn oordeel is er niets gedaan. De voorzitter zegt, dat nog in zijn tijd po gingen tot verbetering door aankoop van grond zijn gedaan. Een der eigenaars had er bezwaar tegen om een strookje grond te ver koopen. Misschien is er nogwel eens* mee te praten. De heer Kerckhaert zegt, dat de secretaris wel de stukken zou kunnen halen waaruit blijkt, dat er al genoeg voor gedaan is, doch de heer Adriaansens verwijt hier hetzelfde als in de Hengstenvereeniging. Hierop ontstaat tusschen de heeren Kerck haert en Adriaansens een opgewonden debat over de Hengstenvereeniging hetwelk r mede door het gehamer van den voorzitter niet goed te volgen is en waarbij de heer Adriaan sens vloekend en met zijn vuisten op de tafel slaand zijn standpunt verdedigt De heer Staal legt nogmaals uit waarom Burm weigerde. De heer Adriaansens is van oordeel, dat die menschen toch moeten geholpen worden op de een of andere manier. Misschien kan onteige ning plaats hebben, zooals de heer Staal meent. De heer Baart zegt ook van oordeel te zijn, dat de weg daar te smal is en volgens b«Jn is het klein kunstje om tot verbreeding. te..ge raken. De belanghebbendenzouden dan, bun nen-beginnen met half-slag door de .vruphten van een ander te rijden, waarna de Kanton rechter wel zal uitmaken hoe breed d£ weg moet zijn. Dan wordt het op een goedkoope manier uitgemaakt. De heer Staal acht dit niet de goede manier Hij zou onteigening beter vinden. Als de Raad dit besluit neemt en Ged. Staten keuren dat goed, dan gaat het door. De heer Raes zegt, dat de Kantonrechter wel straffen zou, maar zich niet zal bemoeien met de breedte van den weg. De heer Staal haalt een voorbeeld aan van onteigening elders waar ook de aangrenzende eigenaren medewerking weigerden.

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 2