Buitent. Overzicht Binnenland. Buitenland. Prooinciettieuws. ,1 EEN ROLLENDE KLINIEK. De kring Jüterbog-Luckenwalde heeft een rollende schoolkliniek voor tandheel kunde laten inrichten, die van dorp tot dorp de scholen bezoekt. -■*- De arbeidsconferentie te Genève weer in ac tie: een socialistische lompheid goedgemaakt. De arbeidstijd der mijnwerkers. In Duitsch- land dreigt weer een Kabinetscrisis. De toe stand in China en Engelsch-Indië. In de internationale arbeidsconferentie te Genève is de vrede tusschen de socialistische vertegenwoordigers van de arbeiders en de ge delegeerden van het internationaal christelijk vakbureau weer geteekend. Men weet, dat de heer Serrarens door de socialistische meerder heid buiten het bureau van de conferentie werd gehouden en dat een der Engelsche ge delegeerden grievende woorden aan het adres van het internationaal christelijk vakbureau had gericht. Later hebben andere Engelsche gedelegeerden verklaard, dat zij die woorden betreurden, terwijl in decommissie een redelijk deel der plaatsen aan de christelijke arbeiders werd toebedeeld. Ten aanzien van den gedwongen arbeid der inboorlingen nam de conferentie een aantal mooie bepalingen aan, waaaromtrent wel vast staat, dat ze niet zonder overgang door een aantal koloniale mogendheden kunnen worden aanvaard. Albert Thomas en een aantal re- geeringsvqrtegenwoordigers waarschuwden^ dan ook dringend tegen een al te sterk radi calisme, waarmee men wel op papier een fraaie conventie krijgt, maar die ten slotte toch mislukt zal blijken, omdat ze door de koloniale mogendheden niet geratificeerd wordt. In de commissie voor den arbeidstijd der mijnwerkers werd besloten de bruinkool- mijnen buiten de conventie te houden. De strijd gaat voorts over het vastleggen van een 8-urigen, 7^-urigen of 7-urigen arbeidsdag. Door den Engelschen minister van de mijnen werd een ernstig beroep op de arbeiders ge daan zich met een 71/2-urigen arbeidsdag voor looplg tevreden te stellen. In Duitschland dreigt weer eens een Kabi netscrisis. In verband met den economischen nood vraagt de minister van financiën, Mol- denhauer, een noodoffer van inkomsten boven een bepaald bedrag. De regeering is met zijn voorstel accoord gegaan, maar er is zeer groote kans, dat er geen meerderheid in den Rijksdag voor zal zijn te vinden. En dat zou het af treden der regeering beteekenen. In China is de toestand nog even verward. In Britsch-Indië geen nieuws. Behalve te Bom bay en in het Noord-Westen is alles rustig. Zooals elders in dit blad vermeld, is de re- geeringscrlsis inmiddels een voldongen feit ge worden. (Red.) Benoeming Eerste Kamerlid. Dr. J. G. K. van Aalst, die in de plaats van wijlen mr. H. Verkouteren werd benoemd tot lid der Eerste Kamer, heeft thans aan het Cen traal Stembureau te Den Haag gemeld dat hij de benoeming niet aanvaardt. Het Centraal Stembureau zal thans den heer J. ter Haar Jr. te Amsterdam als opvolger aanwijzen. Gisterenmiddag heeft boven Arnhem en om geving een noodweer gewoed. Een hevige regen gepaard met hagelbuien zette een groot deel van de stad onder water. Te Velp brandde een boerderij af, te Rheden werd een man door den bliksem gedood. De opstand in Bolivia. Naar gemeld wordt, is de revolutionnaire be weging in Zuid-Bolivia mislukt. De Duitsche regeeringscrisis. In een zitting van het Duitsche rijkskabinet heeft minister Moldenhauer zijn voornemen te kennen gegeven, af te treden. De rijksraad heeft zijn voorstellen verworpen, kans om in den rijksdag aangenomen te worden hebben ze dus in de gegeven omstandigheden niet meer. Pogingen om den minister van zijn besluit af te brengen mislukten. De mogelijkheid be staat, dat de rijksdag ontbonden zal worden. Chineesch Munitiedepot in de lucht gevlogen. In de stad Sisjoei Sien in de nabijheid van den spoorweg TientsinPoekau is een munitie depot in de lucht gevlogen. De geheele wacht, bestaande uit een offi cier en 23 manschappen, werd gedood. Korte Berichten. Bij den opstand in N. W. Britsch-Indië zijn door een luchtbombardement 80 personen ge dood. In de Liebig-fabrieken te Antwerpen heeft een hevige brand enorme schade aangericht. Te Ougrée bij Luik zijn 180 flesschen saam- geperste lucht ontploft. De aangerichte scha de is aanzienlijk. Te Barcelona zijn bij een generale kinder communie in de open lucht 2000 kinderen in onmacht gevallen door de hitte. Te Londen en omgeving heeft Woensdag een hevige storm gewoed. De ascotwedrennen moesten worden afgebroken. De bliksem heeft verscheiden slachtoffers gemaakt. Opening van de jacht. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landobuw heeft bepaald: 1. d.t, behoudens het bepaalde sub 2, 3, 4, 5, 6 en 7, de jacht op de wildsoorten zal zijn ge opend in de provincies gedurende het tijdvak, achter de namen der wildsoorten aangegeven. Klein wild. Patrijzen: in Groningen, Fries land, Drenthe en Zeeland van 6 September 1930 tot 1 Januari '31, in de overige provincies van 30 Augustus '30 tot 1 Januari '31; kor- hanen van 4 October '30 tot 1 Januari '31; korthennen van 4 October '30 tot 2 November '30; fazantenhennen van 4 October '30 tot 1 Januari '31, fazantenhanen van 4 October '30 tot 1 Februari '31, houtsnippen van 4 October '30 tot 1 Februari '31, hazen van 4 October '30 tot 1 Januari '31, in alle provincies. Waterwild. Watersnippen: in Noordbrabant, Gelderland en Overijssel van 28 Juli '30 tot 12 April '31, in de overige povincies van 28 Juli '30 tot 1 Maart '31, zwanen van 1 November '30 tot 1 Februari '31, ganzen van 28 Juli '30 tot 12 April '31, eenden, alle soorten, behalve bergeenden en eidereenden van 28 Juli '30 tot 15 Februari '31, goudplevieren van 30 Augustus '30 tot 15 Februari '31, in alle provincies. 2. dat, behoudens het bepaalde sub 3, 4 en 5 de jacht op wilde eenden (anas boschas, anas platyrhyncha op het eiland Texel en in Z. Vlaanderen zal zijn geopend van 21 Juli '30 tot 15 Februari 1931. 3. dat, behoudens het bepaalde sub 4, 6 en 7, het vangen van genoemde waterwildsoorten door middel van eendenkooien zal zijn toege staan in alle provincies, gedurende het tijdvak achter de namen der wildsoorten aangegeven: eenden, alle soorten, behalve bergeenden en eidereenden van 28 Juli '30 tot 15 Februari 1931. 4. dat in de provincie Noordbrabant gelegen gemeenten Crovoirt, Vlijmen, Oudheusden c. a. Empel c. a. Rosmalen, Alem c. a. Lith en Hedikhuizen het vangen van alle soorten een den, behalve bergeenden en eidereenden, door middel van eendenkooien zal zijn toegestaan van 1 September 1930 tot 15 Maart 1931. 5. dat, behoudens het bepaalde sub 6 en 7, het vangen van de genoemde waterwildsoorten door middel van netten, waarvan het gebruik is geoorloofd, zal zijn toegestaan in het ge heele Rijk gedurende het tijdvak, achter de namen der wildsoorten aangegeven: zwanen van 1 November '30 tot 1 Februari '31, ganzen van 28 Juli '30 tot 12 April '31, watersnippen van 28 Juli '30 tot 1 Maart '31, eenden, alle soorten, behalve bergeenden en eidereenden, van 28 Juli '30 tot 15 Februari '31, goudplevie ren van 30 Augustus '30 tot 5 April '31, in alle provincies. dat het vangen van ganzen en goudplevie ren door middel van netten, waarvan het ge bruik is geoorloofd, niet zal zijn toegestaan in de gemeente Reeuwijk. 7. dat in het geheele Rijk de jacht niet zal worden geopend op hertenkalveren, reekalve ren, bergeenden, eidereenden, alsmede op dui kers, kemphanen, wulpen, scholekster, grutto's tureluurs, meerkoeten en waterhoentjes. 5^'.. -vt WESTDORPE Gemeenteraad. In de Woensdagavond gehou den raadszitting werden een aantal ingeko men missiven van Ged. Staten voor kennis- geving aangenomen. Van het Burgerlijk Armbestuur was bericht ontvangen, dat de heer P. van Waterschoot tot voorzitter van dat college was benoemd. Een verzoek van Pr. van Eetveldt om over dracht van het opstalrecht op een strook grond (Kroondomein) voor woningbouw werd ingewilligd. Besloten werd, de door Aug. van Hoecke en G. Wijne bewoonde gemeentewoningen over eenkomstig ingekomen verzoeken aan de betrokkenen te verkoopen en wel de woning van eerstgenoemde voor 1200 en die van laatst genoemde voor 1400. Uit de gemeentekas zal hierop een hypothecair voorschot worden ver strekt van 85 pCt. vaii de koopsom. Aan het burgerlijk Armbestuur werd een verhoogde subsidie toegestaan van f 382,36. Verschillende begrootingswijzigingen van 't G.E.B. en van de gemeente werden goedge keurd. De vergoeding volgens art. 101 der Lager Onderwijswet 1920 ten behoeve van de R. K. lagere school over 1928 werd vastgesteld op f 10,021/2 per leerling. Tegen de door Ged. Staten voorgestelde her ziene jaarwedderegeling bleek de raad geen bezwaar te hebben. Naar aanleidng van een schrijven van het bestuur van den Canisvlietpolder betreffende verharding van den weg, die ingevolge hét grenswijzigingsbesluit aan Westdorpe is geko men, besloot de Raad gedurende 30 jaar een subisidie toe te staan van f 200 's jaars onder voorwaarde, dat de onderhoudsplicht van den weg op den Canisvlietpolder zal rusten terwijl de gemeente geen afstand doet van eventueel eigendoms- of plantrecht. Bij de rondvraag vestigde wethouder Kalle de aandacht op het onbeschaamd optreden van venters.. De voorzitter zegde strenger toezicht toe. SLUISKIL. Ongevallen. Woensdag had de werkman P. R. uit Axel op de Amoniakfabriek het onge luk, bij het slaan met een hamer een stukje ijzer in den duim te krijgen, waardoor een slagadertje geraakt werd en hij veel bloed ver loor. De werkman E. C. van Graauw kreeg een stuk ijzer tegen het scheenbeen, waardoor dit gekneusd werd. Beiden konden, na door dokter van Loy verbonden te zijn, huiswaarts keeren. De nieuwe huisvesting voor monteurs. Door de directie der Amoniakfabriek worden thans een zevental mooie barakken gebouwd, hoofd zakelijk voor de monteurs werkzaam bij de plaatsing der machines. Deze barakken staan nabij de fabriek aan de lijn MechelenTer Neuzen en zijn zeer netjes ingericht.. De wan den zijn opgetrokken van geperst brandvrij stroo, bezet met cementspecie. Iedere barak biedt plaats voor 30 personen. Een is van dienst voor cantinéT waar, naast goede spij zen, ook alle ververschingen te verkrijgen zijn. De andere zijn meer ingericht voor slaapge legenheid. AXEL. Verdronken. Woensdagmiddag gingen de 12 jarige Jan den Engelsman en de 13-jarige Wil lem Riemens, wonende te Spui, direct na het middagmaal te hebben gebruikt in de kreek zwemmen, met het ongelukkig gevolg, dat bei den zijn verdronken. Reddingspogingen moch ten niet meer baten en voor de oogen van hun kameraadjes verdwenen zij in de diepte. Na geruimen tijd dreggen zijn de lijken op gehaald en naar de woning hunner ouders ver voerd. TER NEUZEN. Processie. A.s. Zondag zal de Jaariyksche Sacramentsprocessie in den tuin der pastorie gehouden worden. Een laagte record. Bij de Dinsdag 17 Juni ge houden exportveiling van kruisbessen door de Coop. Vruchtenveiling Zeeuwsch-Vlaanderen alhier, werden aangevoerd 7777 K.G. en was de prijs f 3,90 per 100 K.G. ZUIDDORPE Gemeenteraad. In de Vrijdag jl. gehouden raadszitting was de heer Danckaart afwezig. Een verzoek van A. de Clerck om onthef fing van hondenbelasting zal worden onder zocht en, indien adressant's argumenten juist blijken te zijn, worden toegestaan. Ingekomen was een schrijven van Ged. Sta ten, meldend, dat door gebrek aan medewer king, de plannen tot verbetering van den weg Axel-Roode Sluis, voorloopig niet uitgevoerd kunnen worden. Volgens mededeeling van den keurings dienst zal aan de gemeente een bedrag worden uitgekeerd van f 69.79 als aandeel in de winst Een verzoek om subsidie van de Middelbare Handelsschool te Hulst zal bij het vaststellen der begrooting 1931 worden behandeld. De kwestie der gevaarlijke bochten in de oude polder zal door een deskundige van den A.N.W.B enKNAC worden onderzocht Naar aanleiding van de bekende circulaire van Ged. St.. inzake salarisherziening van B. en W. geeeft de raad te kennen wèl voor kin dertoeslag te zijn doch tegen salarisverhoo- ging. Besloten werd het overbrengen van brieven bussen in de gemeente te bevorderen. Voorts besloot men tot het aanbrengen van enkele wijzigingen in de begrooting G.E.B. 1929 en van de gemeente. PHILIPPINE. Gemeenteraad. Maandag jl. kwam de ge meenteraad in openbare vergadering bijeen. De notulen der vorige vergadering werden ongewijzigd goegekeurd. Goedkeuring was verleend door de Prov. Staten aan het besluit tot het aangaan van een geldleening, aan het besluit tot verhuren van een woning aan R. Wijne, aan de wijzi ging in de gemeentebegrooting over 1929. Het voorstel van B. en W. tot uitgifte van een strook gemeentegrond in erfpacht aan L. Coens werd goedgekeurd. De door de Prov. Staten ontworpen jaarwed- denregeling werd voor kennisgeving aageno- men behouden een verzoek om het salaris van den secretaris te verhoogen. De verzoekschriften van J. de Krijger en M. Rammeloo werden aangehouden. Bij de rondvraag werden nog besproken ver beteing van het Kerkstraat je, het plaatsen van trottoirbanden langs het Marktplein en het in orde brengen der helling voor het na zien der schepen. HULST. De I^ulstersche Huisvlijttentoonstelling 1930. Zooals reeds eerder is bekend gemaakt, werd er bij de gelegenheid van de viering van het 750-jarig bestaan der Stadsrechten van Hulst welke feestelijkheden van 15-25 Augustus a.s. zullen plaats hebben, een Huisvlijttentoonstel- ling, gehouden. Het Comité stelt er natuurlijk prijs op, een zoo groot mogelijk aantal inzendingen te ont vangen. Zoowel van heeren als dames, lief hebbers of vaklieden,wordt ruime deelname verwacht. In de daarvoor beschikbaar gestelde lokalen van de Openbare School alhier, zullen tijdens de feestelijkheden, de ingezonden werk stukjes, in af deelingen geranschikt worden. Diverse prijzen en diploma's zullen worden beschikbaar gesteld. Personen die nog willen beginnen aan het een of ander werkstukje beginnen spoedig en zonder uitstel, opdat hun werkstukjes nog tij dig de tentoonstelling bereiken. Zij, die inzendingen wenschen te doen, kun nen vanaf Zaterdag 21 Juni a.s. tot en met 29 Juni ajs. de hiervoor bestemde inschrtjvngs

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 2