Da nieuwe Burgemeester. STER-TABAK Kerknieuws. Stadsnieuws. Landb en Dee teelt Zomersproeten ver- Ina«i4>!il«D UeieieelfDp (6) dwijnen spoedig door een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. Ingeionien Mededeelino (47) Een pijprooker, die voor het eerst kennis maakte met riep uit: „Had ik dat maar eerder geweten! Maar het spreekwoord zegt: „Beter laat dan nooit," en hi< haalt nu de schade weel in. voor een motorVëërboot voor het geval dit wel zal gebeuren. De kosten zijn resp. f 190.000 en f 305.000 en stellen Ged. Staten voor hun een crediet van f 315.000 te verleenen. Voorgesteld wordt de volgende subsidies voor Handelsonderwijs te verstrekken tot we- deropzeggens toe en onder voorwaarde dat ook het Rijk subsidie geeft: voor de dagscholen te Middelburg 10 pCt. der netto uitgaven tot een maximum van f 8150, voor avondschool aldaar 10 pCt. en f 2400 voor die te Goes 5 pCt. en f 1150 en voor dedagschool te Hulst 15 pCt. en f 5730. Ged. Staten stellen voor af te wijzen het ver zoek van de afd. Vlissingen van de Ver. tot het verzorgen, opvoeden en onderwijzen van zwakzinnige kinderen om oprichting van een kringschool voor buitengewoon onderwijs. Afgescheiden van de vraag of art. 5 der L. O.wet dit wel toelaat aan de Provincie, mee nen zij, dat het vooralsnog niet de taak der provincie en met het oog op de kosten zeker niet van Zeeland is. Ten slotte wordt nog voorgesteld aan de N.V. „PZEM" een crediet te verleenen van f 157,000 voor een ondergrondschen hoogspan ningskabel in de middengroep en van een van f 80,000 voor overneming van het net te St. Jansteen. SLUISKIL. Mooie opruiming. Dezer dagen is door de politie een juffrouw opgepikt, op wier zedelijk gedrag nog al een en ander viel aan te mer ken. Daar zij zonder eenig middel van bestaan was, is zij naar de Rijkswerkinrichting over gebracht. Hulppostkantoor Sluiskil. Het hulpkantoor te Sluiskil zal voortaan open zijn voor post en telegraafdienst op de volgende uren: 9 12y2, 1416, 1819, voor telefoon: 820. TER NEUZEN. Een verlies voor Terneuzen. Naar gemeld wordt is dhr. H. E. A. Bruwiere, directeur van het filiaal der Rotterdamsche Bankvereeniging alhier, benoemd tot algemeen-directeur de? Tricotage Fabrieken Gebr. Verbreijt Co. te St. Nicolaas. m+l*. Terneuzen en in het bijzonder ook het Katholieke volksdeel in deze gemeente ver liest in den heer Bruwiere een stuw- en werk kracht van niet geringe beteekenis, iemand, die, trots zijn verantwoordelijken en drukken werkkring, steeds nog tijd wist te vinden voor velerlei arbeid op het terrein van het open baar leven en die daarvoor door zijn gaven naar geest en hart ook bijzondere geschikt heid bezat. Moge het den heer Bruwiere in zijn nieuwen werkkring goed gaan en zijn nieuwe stand plaats lang van dezelfden zegenrijken arbeid profiteeren waarvan Ter Neuzen's inwoners en meer speciaal ook Ter Neuzen's katholieken hem ongetwijfeld in dankbare herinnering zullen blijven gedenken. HULST. De nieuwe Protestantsche kerk. Maandag middag heeft op den hoek van het Wilhelmina plein de plechtige eerste steenlegging plaats gehad van het nieuw te bouwen kerkje der Ned, Herv. Gemeente alhier. Een groot aantal kerkvoogden en notabelen Woonde deze plechtigheid bij. Door Ds. Hermanides te Hulst werd het woord gevoerd. •—41 Posterijen. Voor het vakexamen van den postdienst zijn geslaagd de kantoorbedienden A. E. M.Rottier en E. F. Claeys alhier. Gezondheidscommissie. Door den commis saris der Koningin is benoemd tot lid van de Gezondheidscommissie de heer H. L. Hoogen- huis alhier. ST. JANSTEEN. Naar wij vernemen is tot burgemeester dezer gemeente benoemd de heer P. H. Geirnaerdt tot dusverre commies-ehef ter Secretarie te Bergen-op-Zoom. Het te Bergen-op-Zoom verschijnend blad „De Zoom" schrijft naar aanleiding van deze benoeming o.a. de volgende waardeerende af scheidswoorden: Hedenmorgen kregen we vanuit Den Haag het officieele bericht, dat dhr. Prudentius Hu- bertus Geirnaerdt commieschef ter secretarie onzer gemeente benoemd is tot burgemeester van de gemeente St. Jansteen. Wij waren ten zeerste verheugd dit bericht te mogen ontvan gen omdat wij dhr. Geirnaerdt kennen als een trouw ambtenaar die met ware plichtsbetrach ting zijn werkzaamheden doet, die ambtenaar is mét een gemoedelijk en zachtaardig karak ter, voor wien nooit iets te veel is, kortom een ambtenaar die voor ieder, met wien hij in connectie komt, voorkomend en correct is. Dhr. Geirnaerdt werd geboren te Veghel (Noordbrabant) op 6 September 1888. Hij komt uit een huisgezin waarvan de vader een Zeeuw en de moeder een Brabantsche is. Hij heeft nog drie broers. Toen dhr. Geirnaerdt 6 maan den oud was vertrok zijn vader naar Sas van Gent. Daar bezocht dhr. Geirnaerdt eerst de Lagere school. Toen hij deze doorloopen had ging hij naar de vrije R.K. Middelbare school te Selzaete in België. Dank zij zijn ijver wist hij alle klassen met goed gevolg door te maken. Aangetrokken door de gemeente-administratie, werd hij ambte naar ter Secretarie te Sas van Gent. Hij vulde daar een vacature aan die was ontstaan door t heengaan van dhr. A. D. Visscher, thans hoofd ter secretarie te Delft. Dhr. Geirnaerdt, legde veel ambitie aan den dag en wist tijdens j zijn functie te Sas van Gent het diploma te halen van candidaat gemeente-secretaris. Op 1 Augustus 1912 werd dhr. Geirnaerdt be noemd tot ambtenaar ter Secretarie te Breda, alwaar hij ook met goed gevolg een cursus volgde in het Burgerlijk Recht. Op 1 Juni 1914 kwam dhr. Geirnaerdt naar Bergen-op-Zoom. Hij werd benoemd tot ad junct com. ter secretarie alhier. Achtereenvol gens klom hij op tot commies chef. Dhr. Geir naerdt is ook 1ste ambtenaar van den burger lijken Stand. Sinds 10 jaren is dhr. Geirnaerdt secretaris van de administratieve vereeniging voor Bur gemeesters en secretarissen van West Brabant en Oost Zeeland. Tijdens de mobilisatie was hij tevens burgerlijk lid van de schattings- en vorderingscommissie. In deze commissie heeft dhr. Geirnaerdt zich zeer verdienstelijk ge maakt. Hij toonde daarbij zijn organisatieta lent en werkte hij onvermoeid aan de zware taak die op zijn schouders was gelegd. En verder: De datum van het in functie treden is nog niet bekend. Dit hangt natuurlijk geheel af van den datum van het ontslag als commies chef dat als vanzelfsprekend door dhr. Geir naerdt thans zal worden aangevraagd. Zoo gaat dhr. Geirnaerdt ons dus verlaten. De gemeente Bergen op Zoom verliest in hem een uitstekend ambtenaar. Zooals wij reeds zeiden, dhr Geirnaerdt was bij vele bewoners zeer goed gezien. Ook onder de ambtenaren was de nieuwe Burgemeester zeer bemind. (Wij wenscher? bqrgfem.e!leste|; G/eirnaercM en Mevrouw Geirnaerdt van harte geluk met de benoeming en spreken hierbij den wensch uit, dat onder zijn krachtige en energieke lei ding, St. Jansteen een goede toekomst tege moet gaat. Zoo dhr. Geirnaerdt evenals hier in zijn nieuwe gemeente de gewenschte medewerking zal krijgen, dan gelooven wij, dat de bewoners van St. Jansteen een burgemeester hebben ge kregen, die door tal van ingezetenen zal wor den bemind. Hij zal voor St. Jansteen een trouw en goed burgervader wezen. Moge het dhr. Geirnaerdt in Zeeuwsch-Vl. naar wensch gaan. AXEL. Het onweer. Bij den landbouwer P. Dekker Fz. n de Capellepolder werd een paard, dat bij een boom sond, tijdens het onweer Van Maan dag door den bliksem gedood. Rare kostganger. De vorige week vertoefde alhier een persoon, afkomstig uit Antwerpen, die van het een naar het ander zwierf en te Sas van Gent en Ter Neuzen logies genoten had, doch zonder betalen was yerdwenen. Ook alhier wilde hij dit probeeren en zelfs gratis sokken dragen, want nadat hij den winkel van den heer K. n de Noordstraat alhier had be zocht vermiste deze een paarheerensokken. In het hotel 's Lands Welvaren had hij zijn intrek genomen en daar had het ook de aan dacht getrokken, dat hij een scheermes had gevraagd om zich tijdig te scheeren voor den volgenden ochtend. Men stelde de politie in kennis en bij het verhoor bleek de man zekere L. te zijn, een Amsterdammer, die volgens zijn verklaring bestuurder is van een in de buurt van Antwerpen gevestgd gesticht voor kinder opvoeding. Dé 25-jarige arrestant bekende met gelden van die inrichting fr. 10.000 te hebben gespeculeerd en te hebben verloren. Hij was daarom op de vlucht gegaan. Teneinde raad, was de ongelukkige voorner mens zich in het hotel van het leven te be- rooven. Door de politie werd op hem bevonden een aan zijn vrouw gerichten afscheidsbrief, welke in beslag werd genomen. Nader vernemen we, dat door de familie geld gezonden is om de door hem gemaakte kosten te betalen, en was het bestuur der door hem benadeelde stichting niet voornemens een ver volging tegen hem in te stellen. Hij is op vrije voetengesteld. (Ax. Crt.) ZUIDZANDE. Het onweer. Maandagmorgen werd tijdens het onweder alhier een in de weide loopeiid paard, toebehoorende aan den landbouwer B. door den bliksem gedood. Het paard was ver zekerd. OOSTBURG. Gemeenteraad. De gemeenteraad dezer ge meente kwam Vrijdag in voltallige zitting bij een. Aangeboden werd het gemeenteverslag over 1929, terwijl het personeel der Fordspuit we gens vertrek van één man, werd aangevuld. De door Ged. Staten voorgestelde jaarwed- deregelihg van Burgemeesters, secretarissen, ontvangers en wethouders werd goedgekeurd voozoover de beide eerstgenoemde betreft; de regeling voor den ontvanger wérd beslist afge keurd, men wenschte deze te houden op het tegenwoordige bedrag, terwijl de verhooging voor de wethouders met 3 tegen 2 stemmen verworpen werd, de wethouders onthielden zich van stemming. Aan het verzoek van Ged. Staten om in de bouwverordening op te nemen het voorschrift om brievenbussen in de deuren der huizen aan te brengen, werd voldaan ten aanzien van den nieuwbouw. Voor de bestrijding (Jpr iepenziekte zal ge durende. 5 jaren f 5 per jaar bijgedragen wor den al was men van gevoelen dat dit toch eigenlijk meer een Rijkszaak was. Ten aanzien van de financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeente werd na breed voerige toelichting met algemeene stemmed tot eenige voorloopige maatregelen besloten. Op voorstel van B. en W. zullen worden aangekocht twee schuimbrandbluschappa?a- ten voor het beursgebouw en twee voor het gemeentehuis, voorts 100 meter slang voor de Fordspuit en een brandkraan, terwijl voor het personeel dezer spuit Zuidwesters zullen wor den gekocht. i j Katholieke Verkennersbeweging. In het bisdom Breda. Z.D.H. Mgr. P. Hopmans schrijft in „S.M." het volgende: j Opdat de Katholieke Verkennersbeweging waarvan voor onze mannelijke jeugd heel veel goeds te verwachten valt, van den beginne af J degelijk wordt geleid, mogen wij de volgende wenken geven: 1. Zonder een geschoolden leider zal men i niet met een verkennersgroep beginnen. 2. Voor het vormen van geschikte leiders 1 zal men zich wenden tot den diocesanen Ver- kennersgeestelijke (weleerw. heer Jos. Plas- schaert, kapelaan H. Gerardus Majella te Bre- da) en den diocesanen commissaris (drs. van der Poel). 3. Bij genoegzame deelneming zijn genoem de heeren bereid een cursus te geven tot het vormen van Verkennersleiders. 4. Geen Verkennersgroepen mogen worden opgericht dan in aansluitng bij de door ons erkende Katholieke Verkenners. De Bisschop van Breda, t P. HOPMANS. Bedevaart naar Lisieux. Weer gaat er een bedevaart naar het' heilig dom van de KI. H. Teresia. Hoevelen hebben weldaden van die machtige Heilige ondervon den en bewaren den dank en de herinnering in hunne harten. Maar nu hebben zij gelegen heid om in Lisieux zelf hun dank en vreugde uit te jubelen. De bedevaart vertrekt 18 Aug. en keert terug 22 Aug. Prospectussen bij Pater A. Peters, Camelietenklooster te Aalsmeer en bij Pastoor Pompe, Teresia-kerk te Rotterdam. Wie helpt de St. Vincentiusvereeniging te Sas van Gent aan bovenkleeren voor een jon getje van ongeveer zes jaar? Ook een manscostuum zal zeer welkom zijn. Secretariaat: H. Bockstael, Schulpenpad. Diploma. Aan'P. M. Harte, chauffeur aan de meelfabriek, alhier is door de K.N.A.C. het di- ploma uitgereikt voor 10-jarigen trouwen dienst bij zijn vorigen patroon, dokter Sprui- tenburg. te Ter Neuzen. Werkloozen: Ter arbeidsbeurze alhier ston den heden als werkloos 'ingeschreven: 6 fabrieksarbeiders. 3 losse arbeiders. 1 letterzetter. Statiekermis. Deze kermis, die een van de voornaamste wijkkermissen is, mocht zich dit jaar niet in de belangstelling verheugen, die zij andere jaren placht te hebben. Zaterdag en Zondag was het bezoek maar matig en Maandag was er behoudens de boilers, die waren opgekomen om aan een wedstrijd deel te nemen zoo goed als geen publiek. Be halve een dansgelegenheid waren er ook zoo goed als geen attractes. Zelfs de van een ker mis onafscheidelijke draaimolen ontbrak. Ook was er dit jaar geen comité gevormd, om een kermisprogram in elkaar te zetten, waarvan wedstrijden voor de jeugd de hoofdschotel plachten uit te maken. Een en ander maakte het verklaarbaar, dat de gebruikelijke animo ontbrak. Zaterdagavond gaf ons muziekgezelschap „De Vere'enigde Vrienden" haar aangekondig de uitvoering op het Stationsplein. Bij de Maandagavond gehouden bolwed- strijd op drie banen bij Th. Cappaert, wed. Hamelinck en C. v. d. Wynckel, waaraan 57 boilers deelnamen, werden de prijzen als volgt behaald le prijs P. IJsebaert, R. v. Ham, W. Lam mens. 2e Alfr. Bockstael, Andr. Bockstael, F. Wulf- faert. 3e Cam. Ducarmond, Eug. v. Goethem, C. v. d. Bunder. 4e L. Mussche, Aug. Bockstael, R. Rijpstra. Extra prijs P. de Nocker, Al. Coone, Jos. Renique. Jaarvergaderingen en Landbouwtentoonstel ling der Zeeuwsche Landbouwmaatschappij. De gemeente Kloosterzande was ditmaal de plaats, die de Z.L.M. voor haar jaarlijksche landbouwtentoonstelling had uitgekozen. Zooals gebruikelijk werd de tentoonstelling voorafgegaan door hoofdbestuurs- en leden vergaderingen, waarvan de eerstgenoemde Maandagavond in de Raadszaal te Hontenisse plaatsvond. Eerst vond ten 7 uur de traditioneele ont vangst ten gemeentehuize plaats, waar de burgemeester, mr. R. J. J. Lambooy en de voorzitter der Z.L.M., Mr. P. Dieleman naar goede zede hoffelijke toespraken hielden. De rede van den heer Dieleman was wederom rijk aan belangwekkend historisch materiaal. Hoofdbestuiursvergadering. Ten 8 uur begon de hoofdbestuursvergade ring, welke eveneens in de raadszaal werd ge houden. De voorzitter, de heer mr. P. Dieleman, open de deze vergadering met een woord van wel kom tot het gemeentebestuur, tot den heer Kakebeeke, vertegenwoordiger van den mi nister van Landbouw, mr. Stieger, lid van Ged. Staten, mr. Teilegen den heer de Vulder van Noorden, regeeringscommissaris, den heer B. Truffino, burgemeester van Hulst, tot den oud- secretaris, den heer Kielstra, de advi seurs de heeren Zwagerman, Stevens, v. d. Plassche en Dr. Molhuysen, secretaris v. h. K.N.L. Comité, enz. enz. Spr. deed dan een aantal mededeelingen, welke meerendeels voor kennisgeving werden aangenomen. Op voorstel van het Dagelijksch Bestuur werden tot leden van verdienste benoemd de heeren Jos Vael te St. Jansteen en A. Mol te Waarde, die reeds 50 jaren of meer lid zijn van de Z. L. M. Van de ingekomen stukken vermelden we, dat van alle Kringen bericht was ontvangen, dat als eenig candidaat voor de functie van voorzitter der Z.L.M. werd voorgesteld Mr. P. Dieleman. Deze werd danook voor den tijd van 5 jaar herbenoemd verklaard en wel tot 1 April 1935. In verband met het inwerking treden van de Landbouwuitvoerwet werd door het D. B. voorgesteld, een Commissie te benoemen, die bij het organiseeren van veilingen door land- bouwvereenigingen voorlichtend zou kunnen optreden. In deze commissie werden gekozen de navolgende heeren: Jr Koopman voor Schouwen en Duiveland, Brugmans voor Tholen, D. W. Lindenbergh voor W. Z. Beveland, J. Welleman voor O. Z. Beveland, P. Brasser voor Walcheren, de Regt voor N. Beveland, L. v. Dijk voor W. Z.-Vl. en J. Huijssen-Dieleman voor O. Z.-Vl: en de heeren Stevens en v. d. Plassche als adviseurs en de heer G. Vogelvanger als voorzitter. Brandgevaar. In verband met het brandgevaar in veestal len kwam de wenschelijkheid tot uiting, bij nieuwbouw van stallen voorlichting te geven. Bij de rondvraag kwamen o.a. ook de wegen verbetering alsmede de verbetering van het veer WalsoordenHansweert ter sprake. Inmiddels was de plaatselijke Harmonie haar feestconcert begonnen in de kiosk nabij het Raadhuis, hetgeen een wenk mocht be- teekenen om de besprekingen niet te lang meer te rekken. Spoedig kondigde dan ook een tik van des voorzitters hamer het einde der vergadering aan. Een gezellig souper in hotel van Leuven, waaraan door het meerendeel der aanwezigen

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 2