De Zeeimsche Koerier Vrijdag 13 Juni 1930 Tweede Blad. Het Geheim van den Voddenraper. Landb en Veeteelt Loep der bevolking van 45e Oaargang. No. 3627. F E U I LLETON. «11/ V Wat elke maand te doen geeft. (In moes- eri bloemtuin, keuken en kelder.) (2e helft van Juni.) Nadruk verboden. In deze maand kunnen we nog snij biet zaai en, bindsla en kropsla, telkens wat, en ook zomer-ramenas waarmee we al in April zijn begonnen, als we daar liefhebbers van zijn. In 't middeen dezer maand ongeveer zaaien we zomer-andijvie, omstreeks 24 Juni de andijvie, voor den inmaak. Andijvie is een gezonde en gewilde groente, die ook rauw zeer smakelijk is en als zoodanig nog veel te weinig wordt gebruikt. Men heeft er vele verscheidenheden van, als: gewone- en krulandijvie, breedblad, volhart, voor den inmaak zeer geschikt, Itali- aansche krulandijvie, enz. De laatst is reeds in Juli te gebruiken en wordt daarom vaak als zomerandijvie geteeld. De gele en de groene volhart-andijvie zijn zeer duurzaam en willen overal goed voort, mits een behoorlijke be mesting is aangewend. Ook zorge men er voor de andijvie uit te zaaien op een zonnige plek. Dikwijls ziet men den oogst gedeeltelijk mis lukken doordat de kroppen vlug gaan schieten Om dit zooveel mogelijk tegen te gaan, zaaie men allereerst vroege soorten uit; voorts schoffele men gedurig, zoodat de grond goed los blijft, en gieae zoo vaak het noodig blijkt. Een en ander geeft een vluggen groei en deze houdt het schieten tegen. Met oog hierop be velen we ook aan om zomerandijvie zoomin mogelijk te verplanten. Men zaaie derhalve op een groot bed, en komen de planten dan nog te dicht op elkaar te staan, dan dunne men ze uit en verplante dus enkel de uitge trokken planten. Dit doen we sedert jaren en bevalt ons best. Voor ditmaal genoeg over de andijvie, hoewel er nog heel wat over te zeg gen valt. We noemden zooeven ook postelein. Met de zaaiing van deze groente heeft men reeds in Mei, bij warm weer, kunnen beginnen Ze houdt van warmte en vocht. Het zaaisel dient men althans de eerste drie dagen goed vochtig te houden en het voorts te beschutten tegen de scherpe zon met een mat. Grond, die uit den aard koud en vochtig is, is voor postelein niet geschikt. Staat de groente er op, dan wachte men er voor te gieten met koud water, want dan zou ze weer verdwijnen. Men zaait postelein dicht, op bedden van niet te groote breedte, en liefst tegen een schutting gelegen; nooit veel te gelijk, liever eenige keeren na elkaar, om ze steeds jong en versch te hebben, e vraagt niet te veel mest, echter dient de bovenste laag god voedend te zijn. 't Zaad wordt slechts even ondergebracht, het zij door luchtig te harken, of door er met de hand eenige aarde over te strooien. Natuurlijk moet ook hier voor wieden gezorgd worden. Met succes kan men nu nog boonen leggen, die bij gunstig weer nog een rijken oogst kun nen geven, waarvan men in den laten na zomer kan genieten. De koude nattigheid heeft het zaaisel in Mei in vele tuinen geschaad, planten kwamen op met kwade harten. Boo nen moeten met warmte als 't ware den grond „uitstoomen". En zoo kunnen de latere legsels vaak een nog beteren oogst geven dan de vroege, ofschoon van de eerste in den re gel geen pootgoed kan worden gewonnen. Het f i Naar het Fransch van RAOUL DE NA VERY. 74) De jonggetrouwde vrouwen droegen eertijds bloemen, fluweel, veeren, diamanten; thans draag ik ook de hoedjes, even fraai met vo geltjes, struisveeren, reigerkuiven, als die van mijn mama; het is waar, ik heb nieuwerwet- sche kanten, maar het zijn Engelsche. De ge- woont envan mijn moeder hebben mij spoedig gevormd; wij gaan samen paard rijden; zij deelt met mij haar loge in de schouwburgen en leent mij haar romans. Wij zijn overeenge komen, dat zij mij omtrent mijn huwelijk niet lastig vallen zal, maar een keuze naar believe zal laten doen. Wij hebben onderling het cij fer van mijn bruidschat vastgesteld en dat yan den echtgenoot, dien ik voor mij geschikt acht. Van de wereld, in dien zin waarop gij doelt, weet ik werkelijk niets, maar ik leef ook ge heel anders dan gij. Ik heb u verteld wat ik dezen morgen al verricht heb vertelt gij nu wat gij hebt ge daan? Om 6 uur ben ik opgestaan, antwoordde Angelie, en heb mij gekleed, zooals gij mij hier BRABANTSCH FESTIJN TE OUDENBOSCH. Ter gelegenheid van het vierhonderdjarig bastiaansgilde deden de muzikanten hun best om passende feestmuziek te laten hooren. bestaan van het St. Se is de meeste huisvrouwen wel bekend, dat men de boonen zoowel versch als gedroogd en in gemaakt kan nuttigen. Men kan ze eten met en zonder kruiderijen, zooals dille, venkel, thijm, zelfs bladeren van den wijnstok. Ge droogde boonen kan men lang bewaren. Het drogen geschiedt op een droge, zonnige plaats of zekerder: boven een bakkershoven, mits dit niet te snel of te heet geschiedde. Zijn het boonen met draden, dan moeten ze natuurlijk eerst worden „afgehaald" Kool wordt ook in deze maand nog uitge- plant. Een der lastigste ziekten bij deze teelt, evenals bij die van koolrapen, is de knolvoet. Zeer gunstige resultaten werden hiertegen ver kregen met het volgende mengsel: 2l/2 gram Uspulum en 25 gram (*4 ons) solbar wordt in een Liter water opgelost, en deze oplossing met wat leem en koemest vermengd tot een papje, waarin de uit te poten planten tot aan het hart worden ingedompeld. De veldjes, waarop deze planten worden uitgezet, en een volledige kunstmestbemesting ontvingen, ble ven geheel vrij van de zekte. In Zweden werd op tamelijk besmetten bo dem met kalk nagenoeg geen resultaat meer verkregen, en met een besproeiing met een procents formaldehyde een onvoldoend resul taat. Straks openbaren zich wellicht weer hier en daar de eerste verschijnselen van de aard appelziekte (veroorzaakt door de zwam Phy- topathora infestans). Zonder verwijl moet dan de eerste bespuiting van het loof met Bor- deauxsche of Bourgondische pap worden wor den toegepast. De bereidingen van Bordeaux- sche pap geschiedt door samenvoeging van kopervitriool en versch gebluschte kalk ,beide in water opgelost, in zoodanige verhouding, dat op 100 L. vloeistof aanwezig zijn 1 a 2 Kilo kopervitriool en 1 a iy3 Kilo kalk, deze laatste hoeveelheid als ongebluschte kalk be rekend. Bourgondische pap wordt bereid uit 2 K.G. kopervitriool en 1 K.G. watervrije soda (sodex) op 100 L. water. Voorzoover noodig, zij er hier nog de aandacht op gevestigd, dat 2- of 3-malige besproeiing, met tusschenruimte van enkele weken, verre de voorkeur verdient, boven eenmalige besproeiing, daar deze meer- malige besproeiing eerst voldoende zekerhed ziet; ik heb de rekening van de huishoudelijke uitgaven van gisteren nagezien, en aan de huishoudster mijn bevelen voor vandaag ge geven. Wij hebben een kok, en als papa gasten aan tafel krijgt, bemoei ik mij niet met de regeling van het diner; zijn wij onder ons, dan is het wat anders; ik heb een afkeer van alle verspilling. Bah! en uw vader is zoo rijk! Toegestemd! maar daarom behoeft het geld niet verspild te worden. Buitendien hoe rijk mijn vader ook zij, er is een vaste som bepaald voor de huishouding, en als ik iets kan uit sparen Lieve hemel! ge zijt toch niet gierig? De armen zijn talrijk, Diana. O, ik heb de armen ook lief en houd mij dikwijls voor hen bezig; ik borduur pantoffels voor verlotingen, ik ga naar muziekuitvoerin gen te hunnen voordeel, ik dans voor hen. Ik voor mij ga ze eenvoudig bezoeken, merk te Angelie aan. Hebt gij dat mischien vandaag ook reeds gedaan? Juist. Je sprak zooeven van je bals, uw feesten; waar iedereen wedijvert in behaag zucht en opschik, welke men dikwijls verlaat met een verhit hoofd, een afgetobt lichaam, een vermoeiden geest, een leeg hart, waar men dikwijls niets van het genoegen smaakt, dat men er zich van voorgesteld had, omdat een ander een rijker toilet droeg of het kapsel van een vriendin meer opgemerkt wordt. Ik j ben beveiligd voor die teleurstellingen, die krenkkingen der eigenliefde, ik leef in een ge geeft, dat ook de knollen vrij van ziekte zijn. Bij den plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen zijn brochures en recepten gra tis verkrijgbaar, alsook bij de ambtenaren van dien Dienst, in verschillende plaatsen ge- vestig. AXEL. In de afgeloopen maand hebben zich in deze gemeente gevestigd: Jan van der Hout en echtg., coiffeur Noord straat B 61 van Ter Neuzen. Pieter Dtthijn, smidsknecht Gentsche Vaart straat C 35 van Groede. Willem K. Net en echtg., verpleger, Singel- weg J 11, van Middelburg. Anth. S. Dieleman, zonder beroep, Kijkuit L 2a van Middelburg. Daniël Riemens, fabrieksarbeider, Steen ovens M 44 van Ter Neuzen. Alice M. A. Rottier, dienstbode, Markt C 2 van St. Jansteen. Sara Hamelink, dienstbode, Nieuwstraat G 90 van Zaamslag. Jan Scheele Jr. en gezin, landbouwer Puc- kenp.dijk M 8 van Zaamslag. Ugusta J J van Hecke, dienstbode, Walstr. C 11 van Hulst. Levinus de Putter en echtg., arbeider, Catha rinapolder L 39 van Zaamslag. Jacobus D. van Alten, arbeider Stationstr. G 34 van Aardenburg. Pieter Jan Faas, arbeider Spui N 103 van Cadzand. Adriaan J Herrebout, arbeider Buitenweg H 11 van Kloetinge. Lud. Cornelissens, smidsknecht, Drieschou- wen A 48 van Hontenisse. Adrianus van Schaik, schildersknecht, Markt C 6, van Rotterdam. Maria L. J van Leuven, dienstbode Drie- schouwen A 30 van Stoppeldijk. Pieter J. van Fraeijenhove, metselaar, Steen ovens M 29 van Zaamslag. Alph. van Avermaete en gezin, jachtop- zonde omgeving en ik verzeker je, dat ik meer leer door het verkeer met de armen, die mij hun lief en leed verhalen, dan gij door te luisteren naar het gepraat der modegekken, die u allerlei laffe vleierijen zeggen. Dus gaat ge niet naar bals? Zelden ten minste. En wat leest ge zoo al? Ernstige en uitgezochte werken. Ik lees om mijn kennis uit te breiden. En uw echtgenoot? want als ge niet in een klooster gaat, zult ge toch zeker in het huwe lijk treden. Misschien, maar je moogt je verzekerd hou den, dat ik tot gezel van mijn leven een man zal kiezen, de even vurig aan het geloof ge hecht is, als ik zelve. Als de graaf de Nointel aan al de door u, gestelde voorwaarden moet voldoen, vrees ik dat ge u sterk zult bedrogen zien, Angelie. Waarom mengt gij dien naam in dit ge sprek, Diana? Omdat het van algemeene bekendheid is, dat hij bij uw vader aanzoek om uw hand ge daan heeft. Dat is zeer wel mogelijk, zeide Angelie be slist, maar hij zal nooit mijn echtgenoot worden. Waarom niet? Om de redenen, die ik u zooeven mede ge deeld heb. O merkte Diana aan, ik neem het zoo na niet. Zoudt gij hem aannemen. Dadelijk. ziener, Kanaalkade A 55 van St. Jansteen. Jacobus M Zegers, arbeider, Buitenweg 41 van Schermerhorn. Christiaan van Bendegem en gezin, arbei der Nieuwendijk I 67 van Zaamslag. Andries Overdulve en gezin, veldarbeider, Buitenweg H 41, inw., van Schermerhorn. Maria de Kraker, dienstbode, Sassing Q 20 van Ter Neuzen. M. Meesen geb. Romijnsen, zonder beroep, Wilhelminastraat van Ter Neuzen. Jan Geelhoedt en gezin, fabrieksarbeider, Oosterstraat van Groede. Frantjois Scheele en gezin, arbeider, Ouden- weg I 36e, van Ter Neuzen. Vertrokken: Sara van Dixhoorn, dienstbode Doorndijk O 58 naai' Bussum. Emerentia M. de Caluwé, dienstbode, Markt C 8, naar Zuiddorpe. Janna M. F. Buijze, dienstbode, Neuwendijk I 77 naar Delft. Maria Suzanna Bakker, dienstbode Nieuwen dijk I 81 naar Wageningen. Joseph Persijn en echtg., arbeider Oudewijk F 83 naar Koudekerke (W.) Dirk van Hoeve, landbouwer Noordstraat B 58 naar IJzendijke. Alph. Goossens en gezin, spoorwegarbeider, Oudenweg I 36e, naar Ter Neuzen Hendrina A. van Liere, dienstbode, West- straa D 58 naar Den Haag. Mars. J. de Marée en echtg., bankwerker, Ju lianastraat E 143 naar Ter Neuzen Cl. E. M. van Pottelberghe, Walstraat C 36, naar Koewacht. Cornelis Dieleman, bakkersknecht, Kijkuit L 2a, naar Borselen. Johanna S. de Pauw, dienstbode, Nier straat G 93 naar Sas van Gent. Tanneke M. de Krijger, dienstbode, Ooster straat E 84 naar Den Haag. Martinus Bakker, arbeider, Weststraat D 40 naar Zaamslag. Jozina Janna Smies, leerling verpleegster, Buitenweg H 55, naar Middelburg. Cornelia G. van Tatenhove, dienstbode, Sin- gelweg J 5 naar Den Haag. Hendrika S. van Tatenhove, dienstbode, Sin Zonder vrees? Wat vrees! Hij heeft u ten huwelijk ge vraagd en gij zijt allerlefst, dat is doodeen voudig; ik zal niet jaloersch wezen en vooral niet op een engel zooals gij zijt. De graaf de Noitel is een voortreffelijk ruiter neemt deel aan de wedrenen, is lid van de jockey-club, stemt af van een onbesproken oud-adellijk geslacht, wat kunt gij meer eischen? Gij hebt daar straks gezegd, dat gij geen romans leest, en nochtans droomt gij veel meer dan ik, leve. Ge zoudt een serafijn zonder vleugelen tot echtgenoot moeten hebben, em ik geloof dat gij met de lantaarn van Diogenes zult moeten rondloopen, eer ge er zoo een vindt. Spotvogel, lachte Angelie. Maar ze bloosde, terwijl ze dit zeide. Diana zag het plotseling kleuren van haar vriendin en greep haar beide handen. Zottin, die ik ben! sprak zij, haar vlak in de oogen ziende, gij kunt geen naam zetten onder het portret, dat gij zooeven geschilderd hebt. Neen! antwoordde Angelie ernstig; ik zal geen echtgenoot kiezen tegen den zin mijns vaders. Wat zijt gij verstandig! spotte Diana. En wat zijt gij dwaas! antwoordde Angelie. Maar, enfin dwaze mesjes, zooals gij, zijn toch ergens goed voor, al ware het alleen om aan arme meisjes werk te verschaffen; ik stel bij zonder belang in twee harer: de eene heet Regina; zij schildert waaiers, lichtschermen en dergelijks meer; nu, daar het tegenwoordig mode is waaiers te dragen zoo groot als een

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 5