Hos leeft de Amerikaan No. 3627 Vrijdag 13 Juni 1930 45ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Eerste Blad. Builenl. Overzicht Binnenland HEERENBAAI Buitenland Previncienieuws. VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND - POSTREKENING Nn. 52419. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. Ingezonden Mededeelinp (49) Als het rustelooze klokje Eindelijk het rustuur slaat, Als de rustelooze werker Na zijn dagtaak rusten gaat Vindt hij thuis zyn stoel,zijn vrouwtje, En zun vuurtje en zyn thee Eenfyn pijpje DOUVVE. EGBERTS Completeert het rust idee. verschaft U wolken van genot. DE ZEEUWSCHE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advertentiën 20 cent per regel, bij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING IT8TEKEND GESCHIKT VOOR PUBLICITEIT Auto, .levensmiddelen, woning, afbe talingszaken en meer van die kleinig heden. Stel: we lezen ergens, dat iets in de Ver- eenigde Staten 10 dollar kost. Oogenblikkelijk gaan we aan 't rekenen: dat staat gelijk met ongeveer 25 gulden bij ons. En daarnaar gaan we conclusies trekken omtrent de levensvoor waarden van den Amerikaan. Glad verkeerd! Om óver de levensstandaard van 'n ander land te kunnen oordeelen moet men geducht op de hoogte wezen van allerlei détails en eigenaar digheden in betrekking met de loonen en is 't niet voldoende even uit de vreemde munt te „transponeeren;in de eigene. En dan is men er nog niet, want ook die loonen moeten weer beschouwd worden in verband met allerlei dingen zooals: plaatselijke omstandigheden, winstkansen, de kosten aan 'n huishouden ver bonden.... En dan kan men met de cijfers in de hand aan 't vergelijken gaan: zoo kan je in Amerika een goed onderhouden 2e hands autotje koopen voor 100 dollar, dat is dus on geveer f 250. Bekijken we de zaak van li anderen kant in betrekking tot 't arbeidsloon. Welnu, voor z'n uurloon kan de Amerikaan over 't alge meen méér koopen dan de Hollander. Arbei ders en ambtenaren verdienen daar doorgaans méér. Maar daarvoor wordt dan ook meer arbeidsprestatie gevergd. Ambtenaren, zooals boekhouders, bankbeambten, e.d. verdienen tusschen de 25 en de 60 dollar per week. Er zijn zelfs betrekkingen die 150 dollar geven, 'n Ambachtsman rekent op een gemiddeld weekloon van 27 dollar maar daar staat tegen over dat sommige beroepen in deze erg uit de koers gaan. De arbeiders in de boomwol-indus trie in 't Zuiden der Vereenigde Staten gaan met 17 dollar naar moeder de vrouw, maar de werklui in 't krantenbedrijf te New-York krij gen 40 tot 45 dollar. De dienstboden staan er ook lang niet kwaad voor: die sleepen van hun mevrouwen per maand van 10 tot 30 dol lar weg genieten bovendien nog vrije wasch, kost en inwoning. Er zijn er zelfs die nog meer verdienen, maar die zijn dan ook bijzon der bekwaam en netjes en laten zich niet als duvelstoejager gebruiken: ze verzorgen de kin deren, koken de pot en wel raison van 10 a 15 dollar per week! Ze kennen daar 'n ar beidsweek van 44 tot 48 uren. En wat moeten de Amerikanen daarvan uit geven? Verreweg 't duurste is er 't wonen. Onder de 600 dollar kom je niet klaar met 'n middelmatige woning van drie kamers. De huurprijzen voor kleine woningen zijn zelfs gewoonlijk hooger: van 1000 tot 1500 dollar, 't Is daarom te begrijpen, dat jonge getrouwde lui, vrijgezels, ouderlooze jonge dames er verre weg de voorkeur aangeven om te wonen in 'n z.g. „boardinghouse", zoo iets als onze pensi ons, maar dan heel wat comfortabeler en pret tiger. Ze betalen daar voor een kamer met vol ledig pension 10 tot 25 dollar per week, dat hangt natuurlijk af van 't comfort en van den stand. In kleine hotels dok je 'n dollar 'n dol lar per dag en daarvoor wordt je op je wenken bediend't Is duidelijk, dat men daar dus heel wat voordeeliger kan wonen in zoo'n pen sion. Daar komt nog bij, dat zoo'n inrichting vaak van alle gemakken voorzien is: men vindt 'r 'n kleine bibliotheek, 'n kleine lees zaal, waar verschillende kranten aanwezig zijn 'n muziekzaal't Is dan ook geen wonder dat zelfs families van vijf, zes personen met pleizier afstand doen van 'n eigen woning, want, behalve de huur, heb je met 'n woning nog meer te zorgen aan je hootd: de meubi leering kost geld, enfin, er zijn 'n massa din gen, waarover je je in 'n pension niet druk hoeft te maken. Ook kan men op gemeubi leerde kamers gaan wonen. Eten doe je dan maar in een van de vele, uiterst-goedkoope restaurants, die er te,vinden zijn in de buurt van de werkgelegenheiden. Van zulke eetzaak- jes zijn er legio: op alle hoeken van de stra ten kun je ze vinden, waar je voor in betrek kelijke kleinigheid je buik flink kunt vullen, winkels, waar je voor 'n belachelijk beetje al lerlei lekkers kunt krijgen: snoepjes, ijs ijs water en andere ververschingen. Juist in der gelijke kleinigheden weet men 't leven van den Amerikaan zoo angenaam te maken. Zoo heeft ie gratis radio, de benzine is veel goedkooper dan bij ons, de autostalling kost 'n prikje en hij rijdt met zijn wagen over heerlijk geplavei de wegQft,, Z'n kleeren heeft ie al voor 'n dol lar of veertig. Amusement is er volop en niet duur. Honderden bioscopen, opera's en revue's lokken dagelijks de menschen in elke stad. En bij allerlei „uitverkoopen" wel zoo iets als bij ons, maar dan veel grootscher, kan hij voor 'n koopje va alles op de kop tikken. En de gekste dingen, kan ie krijgen op af betaling. Doodgewone menschen wonen in lu- xueuse huizen, rijden in 'n prachtige auto, leven overigens heel bescheiden en blijven jarenlang maar „afbetalen", 'n Klein kunstje is het voor iemand, die 'n vaste betrekking heeft, om zich 'n huisje te koopen. Dat gaat heel gemakkelijk: je gaat naar 'n soort bank en dan mag je je huisje in vijf, acht, tien jaar afbetalen. Zelfs met 'n groot huisgezin is het voor de Amerikaan mogelijk ook met een klein inkomen te sparen en af te betalen. Want de dagelijksche levensmiddelen zijn er uiterst goedkoop: conserven, fruit, sla, visch, gevogel teDe oester is er een volksvoedsel. De Amerikaansche arbeider heeft inderdaad Zon dags z'n „poule au pot" z'n kippetje in de pot (wat Hendrik de vierde van Frankrijk immers z'n onderdanen beloofde als de hoogst-bereik- bare zaligheid) en die arbeidér vindt dat heele maal niets bijzonders. Er worden goede zaken gemaakt en dat komt door de voortreffelijke organisatie: ze begrijpen daar, dat 't van de groote omzet komen moet en dat de waar goed en goedkoop dient te wezen. Groote winsten zijn uit den booze: 't geheim van Fords succes ligt in zijn methode: hij verdient op 'n „auto" van 250 dollar maar 10 dollar. Maar dan ook 'n reus- achtigen omzet' Zoo heeft 'n firma in New- York honderden aardige winkeltjes geopend, waar je voor 'n paar centen 'n glas limonade kunt krijgen. Andere dranken worden er niet verkocht. Er wordt fabelachtig veel omgezet en natuurlijk is de verdienste naar venant. 'n Feit is, dat de Amerikaan zeer gesteld is op al deze kleinigheden, die zooveel kunnen bij dragen tot veraangenaming des levens. (Nadruk verboden). De Staatsgreep van prins Carol van Roemenië Het volk juicht hem toe ondanks zijn ongun stig verleden. Een vaste leiding in Roemenië gewenscht. Zal koning Carol die weten te ge ven? De veertiende internationale Arbeids- conferentie te Genève. Socialistische machts wellust dreigt haar tot een fiasco te maken. De krijgskansen in China. Het feit van de week is wel de min of meer overrompelende terugkeer van prins Carol, den in 1926 uit Roemenië uitgewezen kroon prins, naar Boekarest en zijn onmiddellijke kroning tot koning van het uitgestrekte Bal kanrijk in de plaats van zijn achtjarigen zoon Michaël. Deze, die door middel van een regent schapsraad regeerde, is tot kroonprins gede gradeerd met den titel van groot-wooiwode van Alba Julia. Het valt niet te ontkennen, dat Carol met geweldig enthousiasme van vrijwel de geheele Roemeensche bevolking is ontvangen. En aan gezien de antecedenten van Carol nu juist niet van verhffenden aard zijn en we van het Roemeensche volk, met name van zijn leiders, toch moeilijk kunnen aannemen, dat zij aan het hoofd van den staat een persoon wen- schen de hun een voortdurende ergernis is, mogen we veronderstellen, dat de nieuwe ko ning beloften heeft gedaan, met name ten aanzien van zijn zedelijk leven, welke een zekere waarborg geven tegen herhaling van het gebeurde. Een vorst die de speelbal is van zijn hartstochten, wordt door zijn volk ge minacht. Met deze reserve mag de terugkeer van Carol als een gelukkige gebeurtenis voor Roe menië worden beschouwd. In dit door partij twisten en rasverschillen zoozeer verdeelde land, is behoefte aan een man die boven par tijschappen staat en die door zijn koninklijk gezag, door wijsheid en hoog karakter ge schraagd, de maatregelen weet door te voeren, waardoor Roemenië uit zijn achterlijkheid op vrijwel alle gebied, worde opgeheven. Moge Carol die eigenschappen blijken te be zitten, welke met recht van hem worden ge vraagd. Dan zal zijn bestuur ten zegen zijn van zijn land, ten zegen van den nog zoo on- rustigen Balkan, ten zegen van geheel Europa, dat in een vreedzamen Balkan een der gevaarlijkste plekken ten aanzien van den vrede zal zien verwijderd. Te Genève vergadert op het oogenblik de veertiende Internationale Arbeidsconferentie, welke ditmaal in hoofdzaak zich zal bezig hou den met den gedwongen arbeid van inboor lingen en den werktijd van handels-, kantoor- en winkelbedienden. In het bureau van de ar beidersgroep had tot dusver ook altijd zitting de heer P. Serrarens als vertegenwoordiger van de Internationale Christelijke vakbewe ging. Ditmaal echter werd hij niet in het bureau herkozen na enkele hatelijke opmer kingen van een Engelschen gedelegeerde, die durfde beweren, dat de Christelijke vakbewe ging geen serieuze organisatie van de arbeiders is. Het spreekt vanzelf dat de heer Serrarens tegen deze smalende uitlating krachtig pro testeerde, maar het mocht niet baten; de so cialistische arbeiders hebben de macht en ze wisten den heer Serrarens buiten het bureau te houden. De mogelijkheid bestaat, dat thans de Christel, arbeidersvertegenwoordigers nieh meer aan de werkzaamheden der conferentie wenschen deel te nemen. En zoo mogen dus de socialisten zich er op beroemen, dat in een instituut hetwelk samenwerking beoogt tus schen regeeringen, werkgevers en arbeiders, ten behoeve van verbetering der arbeidsvoorwaar den over de geheele linie, door hen de splijt zwam is gedreven, dat de macht der arbeiders door verdeeldheid wordt verzwakt, het insti tuut zelf van zijn waarde verliest doordat re geeringen en werkgeversorganisaties slechts met een deel der arbeiders aan de conferentie tafel zitten en daarvan zullen doen blijken, als hun dat uitkomt. Uit China komen van beide zijden berichten van groote overwinningen. Controle er op hebben we niet. Alleen staat wel vast dat de Noordelijken nog steeds vooruitrukken. De regenmaker heeft succes gehad. Men meldt uit Amsterdam aan „De Maas bode" dato 11 dezer: Hedenmorgen is de heer Veraart van Schip hol opgestegen teninde de proeven tot het kunstmatig verwekken van regen te herhalem CUngc Doorenbos ECHTE FRIESCHE r 20-50 CT. PER ONS IngezoDdeo M'dedeeling (10) A3 Tegen 12 uur hadden wij den heer Veraart aan de telefoon, waarbij hij ons in een kort onderhoud vertelde, dat hij met de groöte drie motorige Fokker F 9, waarmede hij het ex periment had ondernomen in de buurt van Marken tot 2500 meter was gestegen, waar het ijs is uitgeworpen op een wolkenlaag, die op 600 a 1000 meter hing. De Fokker IV stond, radiografisch met Waalhaven en Schiphol in verbinding, die geregeld de positie opgaven. Twee militaire vliegtuigen van Soesterberg be mand met twee officieren en twee onderoffi- cieen waren tegelijkertijd gestart om onder cle Fokker KI te vliegen om de uitwerking van het experiment gade te slaan. De militaire piloten die even voor de terug komst van de Fokker JI op Schiphol geland waren, deelden als hun bevinding mede, dat zij na het uitwerpen van het onderkoelde ijs in een dichten motregen kwamen te vliegen, welke zich vanaf Marken tot langs Muiden heeft voortgeplant. Aangezien geconstateerd is, dat het om streeks dien tijd op andere plaatsen in den omtrek niet geregend heeft, mag worden aan genomen, dat de neerslag het gevolg is geweest van de proefneming.. Ook de ruiten van de Fokker ZI zelf, die dadelijk na het uitwerpen van het onderkoelde ijs neerdaalde, werden met dichte regendroppels bedekt, welke bij aankomst op Schiphol nog niet waren ver dwenen. Korte Berichten. Het 25-jarig huwelijksfeest van den Duit- j schen ex-kroonprins is Tweeden Pinksterdag op Huitze Doorn in den familiekring gevierd. Woensdag is te Weert de 23sten Limburgsche Katholiekendag gehouden. De katholieke romanschrijver AntoonCoolen i is door de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde bekroond voor zijn boek „Het donkere Licht". Korte Berichten. In Frankrijk zijn tijdens de Pinksterdagen 18 personen gedood en 77 gewond door auto- ongelukken. Uit China wordt een groote rebellennederlaag gemeld. Te Odessa zijn 165 person.en ziek geworden, na het drinken van vergiftigden alcohol. Twaalf dooden zijn reeds te betreuren. Uit Bourgondië wordt hevig noodweer ge meld. Ten gevolge van de hevige woudbranden, welke gedurende de laatste vijf jaren in Noord West Ontario hebben gewoed en welke thans na zeer veel moeite bedwongen zijn, is voor meer dan zeven en een half millioen schade geleden. Volgens een bericht uit New-York zijn Za terdag en Zondag 14 personen aan alcohol vergiftiging overleden, naar de stedelijke ge zondheidsdienst van New-York mededeelt. In een restaurant werden niet minder dan "40 liter vergiftigde methylalcohol gevonden. Oudheidkundige Kring. Op tweeden Pinksterdag hebben een 70-tal leden van den Oudheidkundigen Kring „De Vier Ambachten" onder leiding van kapelaan Dekkers en den heer J. Adriaanse het aange kondigde bezoek gebracht aan Brugge.De excursionisten zijn officieel ten stadhuize ont vangen en hebben onder deskundige leiding de verschillende kunstschatten in oogen- schouw genomen. De excursie was in alle opzichten een sue-

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 1