Pnroi bij Doorzitten - Zonnebrand - Stukloopen. Doos 30 ct, PUROL Binnenland Buitenland In Uw ZadeHasch Gemeenteraad van Sas van Gent INGEZONDEN MEDEDEELING (12) Ingezonden Mededeeling (10) tegenwoordiger van het Kapittel en geleid werd naar de kapel van het H. Sacrament en en de graven der Apostelen, waar zijne Ex cellentie eenigen tijd bleef bidden. In den na middag bracht Kardinaal Staatssecretaris het gebruikelijke tegenbezoek in het gebouw der Spaansche legatie. De H. Congregatie van het Concilie heeft aan alle Italiaansche bisschoppen een circu laire gericht, waarin de aandacht der bis schoppen gevestigd-wordt op de noodzakelijk heid, om het grootste gedeelte der Italiaan sche geestelijkheid voor te bereiden op het geven van godsdienstonderricht op de mid delbare scholen. Zooals bekend is, werden in het concordaat tusschen Italië en den H. Stoel nauwkeurig de richtlijnen vastgesteld, volgens welke het godsdienstonderricht op de lagere en middel bare scholen zal worden gegeven. De H. Congregatie van het Concilie verzocht den bisschoppen, uit hun geestelijkheid die priesters voor het geven van godsdienstonder wijs uit te kiezen, die om hun geestelijke en moreele eigenschappen daarvoor het meest ge schikt zijn. Daartoe worden „studiewerken" georgani seerd, vooral in de aanstaande zomermaanden zoodat in den herfst op de middelbare scholen met het godsdienstonderwijs zal worden be gonnen. Voor Noord-Italië geschiedt de opleiding der geestelijkheid aan de katholieke universiteit van het H. Hart te Milaan en voor midden- en Zuid-Italië aan de pauselijke „Gregoriana" te Rome. R. K. Comité pleegouderstrein Weenen-Buda- pest. Hoewel het aanvankelijk niet in de bedoe ling lag van bovengenoemd comité, ook in 1930 weer een goedkoope reis naar Weenen en (of) Budapest te organiseeren, heeft het co mité op veelvuldig en herhaald verzoek des niettemin besloten, ook dit jaar weer aan al len, die zulks wenschen, een gemakkelijke ge legenheid tot het maken van deze reis te bie den. De reis zal plaats hebben in het begin van de maand Augustus, en er zal rekening mee gehouden worden, dat de deelnemers voor Bu dapest de St. Emericusfeesten aldaar kunnen medevieren. Tot het bekomen van nadere inlichtingen wende men zich zoo spoedig mogelijk tot het R. K. Comité Pleegouderstrein Weenen—Buda pest te Alkmaar. De schatten te Zaandam blijven bedolven. B. en W. van Zaandam hebben besloten geen verdere concessie tot opgravingen te verlee- nen. Hiermede heeft de bekende schatgraverij op de Zaandamsche gemeenteterreinen een einde genomen. De zendtijdverdeeling. Zooals bekend is, bevat de beschikking van den Minister van Waterstaat inzake de ver deeling van den zendtijd de bepaling, dat de in die beschikking getroffen regeling in wer- king treedt op een nader te bepalen datum, welke in geen geval later zal worden gesteld dan 1 Juli 1930. Ten einde dezen datum te doen samenvallen met den dag, waarop de radio-programma's voor een bepaalde week aanvangen, nl. den Zondag, heeft de minister beslist, dat de zend tijdregeling in werking treedt op Zondag 29 Juni 1930. De verzorging van het algemeen program ma op Maandag CD Juni a.s. zal voor den eer sten keer geschieden door de V.A.R.A.; het al gemeen programma op Vrijdag 4 Juli a.s. zal voor de eerste maal worden verzorgd door den KRO. Koude en sneeuw in Moersmansk. Naar uit Moskou gemeld wordt heerscht in Moersmansk aan de Noordelijke IJszee een fel le koude. De temperatuur is tot 5 graden ge daald. Bovendien valt er veel sneeuw, die thans zelfs in een sneeuwstorm ontaard is, waardoor het spoorwegverkeer geheel gestag neerd is. Men vreest dat dat de koude geruimen tijd zal aanhouden. Rebellie in Brazilië. In den Staat Parahyba is het tusschen de gendarmerie en de opstandelingen tot nieuwe gevechten gekomen. De rebellen, die de streek al een maand on veilig maakten, slaagden er in, een groote hoe veelheid wapens en munitie te veroveren. In het gevecht zijn 25 politieagenten gedood Ruim 20.000 telegrammen aan den volkenbond Bij den volkenbond zijn niet minder dan ruim 20.000 telegrammen van Hongaarsche vëreenigingen en organisaties ontvangen, afge zonden op den dag waarop voor 10 jaar het vredesverdrag van Trianon werd onderteekend In deze telegrammen wordt er op aangedron gen, de herziening van het verdrag thans ten spoedigste op de agenda van den volkenbond te brengen in het belang van den vrede in Europa. Sneeuw in Marokko. Gedurende een onweer, dat dezer dagen in geheel Marokko woedde, is honderd K.M. ten Zuiden van Fez sneeuw gevallen, een zeer zeldzame gebeurtenis om dezen tijd van het jaar. Revolveraanslag te Lissabon op den Duitschen gezant. Uit Lissabon wordt gemeld dat een aanslag is gepleegd op den Duitschen gezant von Bali- gand, die door twee schoten in het hoofd werd getroffen. De gezant is in het ziekenhuis aan zijn ver wondingen overleden. De dader moet een Duitsche zeeman zijn, die sedert eenige dagen werkloos te Lissabon rond zwierf. Een staatsgreep van prins Karei. Prins Karei, die indertijd om zijn ergerlijk leven van den troon vervallen verklaard werd, is Vrijdagavond plotseling met een vliegma chine in Roemenië neergestreken, waar hij on der de boerenpartij, die thans aan het be wind is, heel wat aanhangers telt. In gene raals uniform trok hij daarop naar de kazerne te Boekarest, waar de soldaten zich om hem schaarden. De autoriteiten lieten, voor zoover ze niet overbluft waren, alles lijdelijk begaan en zelfs de regent van Roemenië, zijn broer Nivolaas, die voor den kleinen koning (zoon van prins Karei) regeert, viel prins Karei bij. Alleen de liberale partij. schijnt in verzet te willen komen. Doch aangezien haar macht goeddeels getaand is, heeft de vrijmoedige prins, die ook weer op 'n verzoening met zijn gewezen vrouw schijnt aan te sturen, weinig van haar te vreezen. Inmiddels kwam reeds het bericht dat prins Karei zich tot koning heeft laten uitroepen. Zitting van Zaterdag 7 Juni 1930, des namid dags 5 uur. Voorzitter: Burgemeester L. W. G. Hoefna gels. Mede aanwezig: de wethouders A. A. Mar- quinie en P. A. Neeteson en de leden J. J. de Leux, C. C. A. de Mul, P. J. P. IJsebaert alsme de de secretaris. Afwezig de heeren A. Stouthamer en V. Verschaffel. De voorzitter opent de vergadering en ver zoekt den secretaris de notulen der vorige vergadering te lezen. De secretaris leest de notulen der raadszit ting van 15 Mei 1930. Zij worden ongewijzigd vastgesteld. De voorzitter stelt dan punt I der agenda aan de orde: Mededeeling ingekomen stukken. De secretaris deelt mede, dat geen stukken zijn ingekomen. II. Voorstel tot instelling van beroep tegen het besluit van Gedeputeerde Staten van Zee land bedoeld in art. 21, eerste lid van het Kon. besluit van 4 November 1929 (Stbl. No. 47G). Nadat de voorzitter een korte toelichting heeft gegeven, leest, op zijn verzoek, de secre taris het volgende beroep voor: Beroep bij den Minister van Financiën en Minister van Staat, Minister van Binnenland- sche Zaken en Landbouw tegen besluit tot vaststelling uitgavefactor (artikel 22 Kon. besluit 4 November 1929, Staatsblad no. 476). De Raad der gemeente Sas van Gent heeft kennis genomen van het besluit van Ged. Staten der provincie Zeeland d.d. 2 Mei 1930, Nr. 291, 1ste afd., ontv. 13 Mei 1930, waarbij deze ingevolge het bepaalde bij art. 21, eerste lid, van het Koninklijk besluit van 4 November 1929 (Staatsblad no. 476) voor de gemeente Sas van Gent het bedrag, in art. 9 van ge noemd Kon. besluit door de letter U voorge steld, vaststellen op f 72,558,701/2. De Raad kan zich met het besluit van Ged. St. niet vereenigen. Hij komt daarom overeen komstig het bepaalde bij art. 22, eerste lid van het Kon. besluit van 4 Nov. 1929 (Stbl. nr. 476) bij den Minister van Financiën en den Mi nister van Staat, Minister van Binnenl. Zaken en Lanbouw in beroep. Hij is van oordeel, dat het bedoelde bedrag moet worden vastgesteld op f 74,946, 80»/2. Het beroep is gericht tegen de volgende punten Volgnummer 202 van Model II. Volgnummer 213 van Model II. De gronden van het beroep worden uiteen gezet in de bij dit Raadsbesluit gevoegde me morie van toelichting. De gronden van het beroep zijn de volgende: Volgnummer 202 der uitgaven van model II is over 1928 verlaagd met f 2643,60 op grond dat onder genoemd volgnummer over 1928 o.a. is opgenomen een uitgaaf van f 2388,10 be treffende arbeidsloonen terzake van den aan leg van wegen, verantwoord op den kapitaal- dienst terwijl die uitgaven niet vallen onder de enumeratie, behoorend bij het K. B. van 4 November 1929 (St.bl. Nr. 476). Onder volg nummer 182 der gemeenterekening over 1928 is in totaal uit dien post uitgegeven volgens de overgelegde bewijsstukken voor werkverschaf fing f 2388,10, waarvan slechts of f 1592,06 voor zuivere werkverschaffing is in rekening- gebracht (zie toelichting volgnummer 53). In de eerste plaats is mitsdien y3 of f 796,04 door Ged. Staten teveel in mindering gebracht en in de tweede plaats is de Raad van meening, dat, alhoewel deze uitgaven op den kapitaal- dienst zijn verantwoord, de verrichte werk zaamheden niet als kapitaalsuitgaven mogen beschouwd worden en zulks op de volgende gronden In 1922 heeft de Raad dezer gemeente be sloten tot aankoop voor f 51,000 van 3 H.A. 64 c.A. vestinggronden speciaal om daardoor de gelegenheid tot werkverschaffing aan werk loozen te scheppen. Volgens de rekeningsvoorschriften moeten de werkzaamheden aan kapitaalsgoederen verantwoord worden op den kapitaaldienst: mitsdien is bij Rsb. van 8 Juni 1928 van het batig slot van den gewonen dienst 1926 via Hoofdstuk VI der gewone uitgaven voor den kapitaaldienst overgeschreven f 5000 voor aan leg van straten enz op die gemeentegronden en is daarvan volgens de overgelegde bewijs stukken f 1592,06 voor zuivere werkverschaf fing in aanmerking gebracht; hier zijn dus uit Hoofdstuk VI der gewone middelen, in den vorm eener bijdrage, de gelden voor die werk verschaffing verstrekt. Die werken zouden ook nooit uitgevoerd zijn als in 1928 de werkloosheid in de gemeente niet had geëischt, dat werk verschaft werd. Dat die werkzaamheden werkelijk als werk verschaffing aan werkloozen zijn aangemerkt, blijkt voldoende uit de omstandigheid, dat voor die werkzaamheden geen invaliditeitszegels zijn geplakt overeenkomstig het advies van den Minister van Arbeid. In onze gemeente bestaat geen steunregeling voor de uitgetrokken werkloozen. In art. 9 van het K. B. van November 1929 (St.bl. 476) wordt wel uitsluitend gesproken van gewone uitga ven, doch wijl de gelden, die op den kapitaal dienst in uitgaaf zijn gebracht voortkomen uit den gewonen dienst, is onze meening, dat die ook voor de berekening kunnen in aanmerking komen. Mochten hiertoe geen termen gevonden kun nen worden dan zou onder volgnummer 213 der uitgaven van Model II over 1928 alsnog een bedrag van f 1592,06 behooren te worden gebracht. De voorzitter zegt, dat de Raad uit de voor gelezen toelichting zal hebben geconstateerd, dat het beroep zeer gegrond is. Dit is ook reeds gedeeltelijk toegegeven, merkt spr. op. Wij zullen dan ook hopen, aldus spr., dat we succes mogen hebben. De heer de Leux: Ik hoor den secretaris voorlezen, dat hier geen steunregeling bestaat Als die steunregeling bestaan had, zouden dan Ged. Staten hun goedkeuring wél verleend hebben? De voorzitter antwoordt, dat deze kwestie niet aan de orde is. Het gaat thans niet over een steunregeling en over wat er gebeurd zou zijn, als die er geweest zou zijn. Het gaat hier over een door B. en W. voorgesteld beroep. De heer de Leux merkt op, dat hij toch wel wat in het midden mag brengen naar aanlei ding van de voorgestelde toelichting. De voorzitter heeft daartegen geen bezwaar doch herhaalt, dat wat de heer de Leux thans vraagt, niet aan de orde is. De heer de Leux zegt nog, dat hij niet tegen het beroep is. Z. h. st. keurt de Raad dan het voorstel goed. IIÏ. Voorstel tot wijziging der gemeente-be grooting voor 1929. Z. h. st. gaat de Raad hiermede accoord. Rondvraag. a. De heer de Mul vraagt of er misschien naar aanleiding van de lezing van den voor zitter in de Zandstraat al iets naders kan worden medegedeeld inzake woningbouw. De voorzitter antwoordt, dat hij daarover niets kan mededeelen, dan dat reeds meerdere arbeiders hebben aangeklopt bij de firma Callebaut, die bereid is om steun te verleenen op voorwaarden, die aannemelijk geacht mo gen worden. Van de Woningbouwvereenigingen heeft spr. nog niets vernomen. De heer de Mul vraagt, of iets naders kan worden medegedeeld over de voorwaarden. De voorzitter kan hier nog niets van zeggen. b. De heer de Leux vraagt of er vóór Septem ber nog een Raadszitting zal plaatsvinden ter bespreking van de financieele verhouding tus schen het Rijk en de gemeenten. De voorzitter antwoordt bevestigend. c. De heer IJsebaert vraagt, hoe het zit met het park. Ik zie nog altijd bordjes, zegt spr., waarop staat: „Streng verboden op het ter rein te komen". De voorzitter: Hebt U die bordjes straks nóg gezien? De heer IJsebaert zegt geconstateerd te heb ben, dat ze er dezer dagen nog waren. De voorzitter zegt dan, dat ze inmiddels zijn verwijderd. Spr. deelt voorts mede, dat het in zijn bedoeling lag, den Raad uit të noodigen, straks, na de Rondvraag, gezamenlijk in het park eens een kijkje te gaan nemen. Het park is thans gedeeltelijk opgeleverd, zegt spr. Na de wandeling, welke de Raadsleden door het park zullen maken zal het voor het pu bliek worden opgesteld. Het schijnt, zegt spr., dat moeder natuur zeer gesteld is op het be zoek der Raadsleden want heden is juist de eerste roos in het park ontloken. Wij hopen, voegt spr. er nog aan toe, dat van de zijde van het publiek medewerking zal worden ondervonden en dat men het park in bescherming zal nemen. Wat de officieele opening betreft, aldus spr., deze moet uiter aard worden uitgesteld tot het park geheel is opgeleverd, wat met het oog op het reeds ge vorderde seizoen thans niet mogelijk is. Ook de kiosk-kwestie moet eerst nog eens in den Raad komen. De heer IJsebaert vraagt, of er ook voor een waterplaats zal worden gezorgd. Wethouder Neeteson: Bij wijze van verfraai ing?! De heer IJsebaert zegt, dat men ze mooi zou kunnen maken. Ze behoeft ook niet mid- t;en in het park te staan doch kan op een hoek geplaatst worden. De heer de Leux: Er waren er wel meer noodig in Sas. De voorzitter geeft zulks toe. De heer de Leux: Er zijn in Sas zoo weinig geschikte plaatsen voor. Wethouder Neeteson zegt nog, dat men er toch om denken moet, dat het steeds heel vieze dingen zijn. De heer IJsebaert geeft zulks toe. Wethouder Marquinie merkt nog op, dat er in de groote steden ook niet zoo veel zijn en men soms lang moet loopen, vóór men er een vindt. Waar niemand verder het woord verlangt, sluit de voorzitter dan de vergadering, de Raadsleden uitnoodigend gezamenlijk een be zoek te brengen aan het park. Het bestuur der St. Vincentiusvereeniging houdt zich gaarne aanbevolen voor een mans- costuum. Adres magazijnmeester: H. Bockstael Schulpenpad. De suikerfabriek „Sas van Gent" zal weer draaien. Naar wij' van bevoegde zijde vernemen, zal de suikerfabriek „Sas van Gent" dit jaar we derom aan de campagne deelnemen. Wij twij felen er niet aan of dit bericht zal alom met groote vreugde worden begroet. De Sassche Wielerbaan. Men meldt ons: De wedstrijden op de wielerbaan, alhier, die met Pinksteren zouden worden gegeven, zijn niet doorgegaan. Naar wij vernemen, stelt het bestuur er geen prijs meer op, nog wedstrijden te organiseeren, aangezien de medewerking van het publiek al te gering is. Zal dit door velen worden betreurd, jammer is het stellig ook, dat de eens zoo mooie baan nabij de startlijn sterk beschadigd blijkt te zijn. Of dit aan kwaadwilligheid of aan baldadig heid van de jeugd moet worden toegeschreven is tot heden nog niet geconstateerd. De poli tie is met het geval in kennis gesteld en stelt een onderzoek in. Als men nu een kijkje neemt op de wieler baan, is het voor een sportman treurig om aan te zien. Bij de startlijn is nu de baan geheel overdwars opgebroken; de stukken cement lig gen over de baan verspreid. Niet alleen kunnen er geen wedstrijden ge geven worden alsvorens de baan gerepareerd is, wat weer veel kosten zou mede brengen, doch de renners uit de buurt, in hoofdzaak Ranschaert en Oderie, zijn er de dupe van, daar die renners geregeld hun oefening op de baan hielden. Waar er nu geen mogelijkheid bestaat om de baan, zooals hij nu ligt, nog te berijden, zijn zij genoodzaakt, elders hun da- gelijksche oefeningen te houden. Diefstal. Maandagavond is, ten nadeele van den schipper J. S. uit Rotterdam, uit diens schuit, liggende aan de Westkade nabij de Stijf self abriek, een bedrag van ruim f 400 ont vreemd. Van de diefstal, die tijdens afwezigheid van den schipper plaatsvond, wordt verdacht, een knecht van Belgische nationaliteit, die eerst eenige weken bij den schipper in dienst waa en die bij thuiskomst van zijn baas met een collega van een in de buurt liggend schip ver dwenen bleek te zijn. Beide mannen zijn tot heden niet teruggekeerd. De maréchausseé alhier heeft de zaak in onderzoek. Dringend wordt verzocht, dat degene, dlo Maandagavond omstreeks 10 a 11 uur een be langrijk bedrag aan Hollandsch geld in francs heeft omgewisseld, of dienaangaande inlichtin gen kan verstrekken, zich zal aanmelden aan de maréchausseé-kazerne te Sas van Gent. behoort op fietstochten, voor verzachting en genezing bij doorzitten en zonnebrand steeds een doos of tube la dooien van 30-60 en 90 ct. Tube 80 ct. Bi) Apoth. ea Droflliten fc—i -TH i ra—mmmmJ

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 2