Mo. 3626 Woensdag 11 Jnni 1930 45ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Eerste Blad. Uit de stad van het Vaticaan. ^z^KR^a"^10! VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND 1' POSTREKENING Nd. 52413. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. DE 9 Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier ERIER Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advertentién 20 cent per regelbij contract lager IT8TEKEND QE80HIKT VOOR PUBLIOiTEiJ ROME, 4 Juni 1930. (Van onzen Romeinschen medewerker). De Romeinsche bladen wijden uitvoerige be sprekingen aan de verhouding van Kerk en Staat op het eiland Malta, waar, tengevolge van de verkeerde voorlichting der Engelsche regeering, Lord Strickland, een ware laster campagne tegen de katholieken is ontstaan. Zoo schrijft de Giornale d'Italia, dat de beide bisschoppen van Malta den Engelschen gouverneur, lord Strickland, een memorandum hebben gezonden als antwoord op diens klachten. Zij verklaren uitdrukkelijk, dat het gemeenschappelijk herderlijk schrijven, waar in de vijandige houding der regeering tegen over de katholieken veroordeeld wordt, niets te maken heeft met verstoring der openbare orde. Alleen de houding van den gouverneur had de bevolking in beroering gebracht, niet de bisschoppelijke verklaringen. Eveneens pro testeeren de beide bisschoppen tegen de be schuldiging van Strickland, als zouden zij de grondwet hebben overtreden. De bisschoppen beschouwen het als hun heilig recht, te pro testeeren tegen alles, wat het H. Geloof der vaderen aanstasten kan. Verder verklaren zij in het memorandum, dat lord Strickland de Engelsche regeering verkeerd omtrent den toestand op Malta heeft ingelicht. Nogmaals legden de bisschoppen de plechtige verklaring af, dat zij niet kunnen dulden, dat de gouverneur zich in geestelijke aangelegenheden mengt. De aartsbisschop van Malta, Mgr. Caruana, heeft op een Vormreis 'n toespraak gehouden over het conflict tusschen het burgerlijk be stuur en de katholieke Kerk op Malta. Hij verklaarde daarin, dat de geestelijkheid van het eiland zich absoluut niet in de politiek mengt. In dezen tijd echter, waarin er groot gevaar bestaat, dat de openbare orde verstoord wordt en waarin de katholieke godsdienst wordt be dreigd, is ook de geestelijkheid verplicht, haar stem te laten hooren. De aartsbisschop drukte zijn leedwezen uit over den aanslag op den gouverneur, lord Strickland, en drong er bij het volk op aan, één te blijven met Paus en bisschoppen. Voor alles echter betreurde de aartsbisschop, dat overal anti-godsdienstige en anti-clericale pamfletten worden aangeplakt en dat men de geestelijkheid verwijt dat zij zich bij Italië wil aansluiten. Dit is eenvoudig laster, want op Malta denkt niemand er aan de heer schappij van Engeland tegen die van Italië te ruilen, ook de geestelijkheid niet. Overal weet men, dat de Malthezers trouwe aanhangers van Engeland zijn; dit weet men zelfs zeer goed te Londen en te Rome. Al deze beschuldigingen en aanklachten zijn verzinsels, om Engeland tegen de katholieken op te hitsen. Nu de Engelsche Regeering een Witboek over Malta deed verschijnen, waarin de brief wisseling tusschen de Regeering en *iet Vati caan worden gepubliceerd verwacht men in Vaticaansche kringen wel dat ook de H. Stoel zal spreken en volledig licht in deze onver kwikkelijke zaak zal laten schijnen. Het telegraafkantoor van de Stad van het Vaticaan is thans voorzien van de meest mo derne toestellen. Eenige dagen geleden heeft de Vaticaansche gouverneur, prof. Serafini, deze toestellen in gewijd voor het telegrafische verkeer van de Vaticaansche Stad met Noord- en Zuid- Amerika. De nieuwe telegrafische inrichting berust op het systeem „telecrido". De overbrenging geschiedt automatisch door middel van toetsen zooals bij een schrijfmachine. Deze toestellen kunnen dus ook bediend worden door personen, die geen morseschrift kennen. Het systeem werkt zoo snel, dat per minuut 560 letters kunnen worden getelegrafeerd. Zoodra men een toets aanslaat, wordt het toestel automatisch ingeschakeld. De Vaticaansche gouverneur werd bij de inwijding van de nieuwe toestellen gelukge- wenscht door de vertegenwoordigers van het „International Telephone Telegraph" en van den „Italcable". Nadat de directeur van de telegrafie-cen- trale der Vaticaansche Stad, dr. Marchetti, de werking van het nieuwe toestel verklaard had werden voor het eerst langs dezen weg tele grammen verzonden aan den algemeenen pre sident van den „International Telephone Telegraph" en van den „Italcable". De commissie tot voorbereiding van de co dificatie van het Oostersch kerkelijk rechjt, waarvan de vroegere kardinaal, staatssecre taris P. Gasparri voorzitter is, ondervindt groote moeilijkheden. De Oostersche kerken hebben tot nog toe geen eigenlijk kanoniek recht. Enkele Ooster sche ritussen hebben als eenige geschreven rechtsbron de besluiten der zoogenaamde Trulaansche synode van 692, die met haai* bepalingen het vijfde en zesde algemeene con cilie van Constantinopel aanvulde, verder nog enkele kanonieke voorschriften der Oostersche concillies, waarvan het laatste van 869—870 in Constantinopel werd gehouden. Verschillende Oostersche ritussen beroepen zich ook op de besluiten van provinciale con cilies, of ook van diocesane synodep. Weer anderen hebben niets anders dan hun traditie en gebruiken, die echter berusten op niet algemeen erkende voorschriften. Met name ontbreken, op enkele uitzonde ringen na, bijna geheel en al de kanonieke bepalingen omtrent de hiërarchie der meeste Oostersche ritussen. De door den H. Vader ingestelde commissie moet dus allereerst de rechten en plichten vaststellen van de bisschoppen, pastoors en overige priesters. Ook het huwelijksrecht is nog niet om schreven; er bestaat geen enkele vaste bepa ling omtrent de wijze, waarop het huwelijk moet worden gesloten en omtrent de huwe lijksbeletselen. Ook het brevier wordt op zeer verschillende wijzen gebeden. Omtrent de discipline der kloosterorde en vooral ook, omtrent de clausuur bestaan aller lei uiteenloopende bepalingen. In verschillende inrichtingen voor kloosterleven bestaat zelfs geen enkele kanonieke regeling. In Rome is men het er eenstemmig over lugezoLtiea M*dedeeling (10) eens, dat men ook bij de codificatie van het kerkelijk recht den Oosterlingen zooveel mo gelijk tegemoet moet komen. Het is intusschen zeker, dat de commissie onder voorzitterschap van den beroemden canonist, kardinaal Pietro Gasparri, tot een definitieve regeling van deze kwestie zal geraken. De nieuwe gezant van Spanje is door Z. H. den Paus in plechtige audiëntie ontvangen. Zijn Excellentie Guillio de Palacios y Fare werd op het Sint Damasusplein opgewacht door twee Pauselijke kamerheeren, die hem geleidden naar de Sala Clementina, waar Mgr. Nardone, secretaris van het ceremonieel, hem verwelkomde en hem geleidde naar de Pause lijke Troonzaal, waar Z. H. de Paus, omgeven door de hofhouding, den gezant verwachtte. De zaal binnentredend, maakte de gezant de drie gebruiklijke kniebuigingen voor den H. Vader en tot voor den Troon gekomen, overhandigde hij aan den H. Vader de ge loofsbrieven en hield een korte toespraak in naam van den koning van Spanje en van de Spaansche regeering. Z. H. de Paus beant woordde de toespraak met eenige welwillende woorden en noodigde den gezant in Zijn par ticulier vertrek tot een onderhoud, waarna de gezant het personeel van het gezantschap voorstelde. Na de Pauselijke audiëntie stelde Mgr. Nar done aan den gezant voor Mgr. Caccia Domi- nerini, Maestro di Camera van Z. H., en werd alsdan door de Zwitsers, de Pauselijke pal freniers en de Kamerheeren geleid naar de woning van Kardinaal Pacelli, Staatssecretaris van Z. H., die den gezant ontving, omgeven door de hooge Prelataen der Staatssecretarie. Daatna begaf de gezant zich naar Sint Pieter, waar hij opgewacht werd door een ver- --A' TELEGRAFISCH MACHINESCHR IJ VEN. Voor het eerst in Europa, heeft Tom Toppin, sportredacteur van l'Associated Press, zijn verslag van een tennis- finale van Parijs naar New-York geseind, met een schrijfmachine, die rechtstreeks per kabel met zijn redactiebur. verbonden was.

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 1