BERICHT. PINKSTEREN. Mo. 3625 Vrijdag 6 Juni 1930 45ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Eerste Blad. EEREN-BAJ Buitenl. Overzicht Buitenland. Binnenland. Provincienieuwz. VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND VOOR POSTREKENING No. 52419. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. Ingezonden Mededeeling (48) verschaft U wolkat van genot. Jcgezendei M'dedeeling Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 TelegramadresKoerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advertentiën 20 cent per regel, bij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING UIT8TEKEND GESCHIKT PUBLICITEIT In verband met het Hoogfeest van Pinkste ren zal De Zeeuwsche Koerier Maandag a.s. NIET verschijnen. Het eerstvolgend nummer verschijnt Woensdag, 11 Juni. HET FEEST VAN DEN H. GEEST. Met Pinksteren viert de Kerk de grootste ge beurtenis der Oude Kerk: de nederdaling van den H. Geest. Toen daalde over haar neer die H. Geest, in wienst kracht zij veroverend door landen en tijden schrijden zou; die H. Geest, die het oude zou vernietigen en het nieuwe zou scheppen en die tot aan het einde der tijden het licht en de kracht Zijner Kerk zou zijn. „Plotseling ontstond er een gedruisch als van een hevigen winder verschenen vu rige tongen, die zich verdeelden en zich plaat sten boven de hoofden van ieder hunner. En allen werden vervuld van den H. Geest en begonnen in verschillende talen te spreken". De Kerk viert haar geboortedag, want op dien eersten Pinksterdag ontving zij den vuur doop van den H. Geest. Pinksteren is het feest van den H. Geest; eigenlijk ook het meest geestelijk feest van het heele kerkelijk jaar, ook het feest dat door de Christenen het minst begrepen wordt, waarom de H. Geest in Zijn Wezen en werken voor ons dan ook een „onbekende God" ge worden is. Is het haast niet symbolisch, dat de Geest Gods ons ver en vreemd gebleven is, ons, die toch eens in het Doopsel en het Vormsel met den H. Geest gezalfd werden? Is het geen teeken, dat wij oppervlakkige, mate rialistische menschen geen begrip meer heb ben voor wat des Geestes is? De Kerk echter viert in haar Pinksterfeest weer de nederda ling van den H. Geest. Men behoeft slechts de liturgie van den dag met aandacht en geloof te volgen en men wordt tot in het diepst van de ziel ontroerd. O, wat een smeeken om den H. Geest en Zijne genaden, nu eens een zacht fluisteren om den dauw der genade, dan een storm achtige noodkreet om kracht en hulp uit den hemel! Geheimzinnig en geweldig is het werken van den H. Geest in de Kerk en in de geloo- vige zielen. Hij is het, die de Kerk verlicht met het licht der waarheid. „De H. Geest, de Trooster, dien de Vader u in Mijnen Naam zenden zal, zal u alles leeren en doen ont houden wat ik u gezegd heb". In de kracht van den H. Geest is de kerk de grondveste der waarheid voor alle tijden, in zijn genade draagt zij het geloof in Christus zegenrijk door de wereld. „Wanneer echter de Trooster komt, de Geest der waarheid, dan zal Hij van Mij ge tuigenis geven". De H. Geest is het, die heiligheid en vol maaktheid schenkt, die zijne genaden uitstort over de kerk in den zevenvoudigen genaden- stroom der Sacramenten. De H. Geest is het, die de Kerk zegevierend te voorschijn doet treden uit alle stormen en vervolgingen; die haar met vaste hand leidt door alle moeilijkheden en gevaren: Hij is het, die met Goddelijke macht het schip der Kerk voert.... De H. Geest is het, die in de zielen der geloovigen het wonder der genade werkt. Waar ook het vuur van een religieuse be geestering brandt, waar de gloed der heilige liefde een menschelijke ziel doordringt, waar een menschenleven zich geheiel wijdt aan den dienst van God, waar zw'.akke menschen- schouders reuzen groote lastem dragen, waar een zondig hart zich bekeert bot zijn God het is de Geest, die daar werkt, heiligt, sterkt en troost. De jeugdige Kerk, vol leven en geestdrift, stond zichtbaar onder het bestuur van den H. Geest. Werkt dezelfde H. Geest ook thans nog in onze Christenen? Het is dezelfde Geest, die ook thans nog zijn ktfacht en warmte, zijn licht en genade laat uitstralen- Maar Hij werkt piet zonder ons. De mensch kan de werking vaA den Geest Gods in zijne ziel beletten. Wanneer echter een ziel zich voor de genade van den H. Geest opent, zal Hij ook thans nog ons heiligen, verlichten en troosten. Wan neer wij de oorspronkelijke kracht van het Christendom beschouwen en dan denken aan ons zwak, slap geloof, dan stijgt onwillekeurig de vraag: „Is de ware Christusgeest dan in ons nog levendig? Zijn wij nog gezalfd met het vuur van den H. Geest? Zijn wij nog bereid en krachtig genoeg om den last der wereld op ons te laden in den strijd om Christelijke ide alen? Waar zijn dan onder ons nog menschen die, vervuld van den H. Geest een vuur in zich dragen? Zoo stelt het Pinksterfeest ops zijn eischen, eischen waaraan niemand, cfie Pinksteren werkelijk viert, zich kan onttrek ken. j De H. Geest is de Geest van het inwendige Hij wil de menschen inwendig vernieuwen, op nieuw vormen, doordringen. Daarom is alle schijn, alle uiterlijkheid, alle werktuigelijk handelen in het godsdienstig leven in strijd met den Geest Gods Waar uiterlijkheid en werktuigelij k-handelen heerscht, moet het godsdienstig leven sterven „Het is de Geest die levend maakt". Maar dreigt het inwendig gods dienstig leven niet finaal ten gronde te gaan aan allerlei uitwendige organsatie-vorm, aan allerlei uiterlijk gedoe en rationalisme? Waar lijk wij hebben de vernieuwing van den H. Geest wel bitter hard noodig. De H. Geest is de Geest der waarheid, hij zoekt demenschen die God „in geest en in waarheid aanbidden". Wat een hoovaardig- heid en zelfoverschatting, wat een leugen en huichelarij heerscht er onder ons. Is het daar om wel te verwonderen, dat buiten in de we- reld, in het gezin, in het bedrijf onder het volk en in den staat zoo bitter weinig de geest der waarheid heerscht, wanneer wij zien, daK wij hem zelf haast niet kennen? i De H. Geest is de Geest der liefde. De liefde is het ware kenmark der leerlingen van Chris tus. Kunnen wij volmondig bekennen, dat al onze woorden en werken op de liefde gebas- seerd zijn? Het geloof zonder liefde is een dood, een waardeloos geloof. Hoe waren de eerste Christenen vervuld van dezen Geest van liefde? Maar in vele harten is de liefde uitge- j doofd en heeft plaats moeten maken voor zelfzucht en egoïsme. Vandaar de ineenstor- i ting van het gezinsleven, de ondergang van de maatschappij, omdat de band der liefde, die alles vereenigt, vernield is Ons volk heeft de vernieuwing van den H. Geest zoo noodig de vernieuwing van den Praat me niet van pracht-Havatma's Met een bandje er om heen1 Een fijn pype DOUWE EGBERTS Is en blyft er nummer één 't Is een troost in't mannenleven, 't Zet den man op z'n gemak. En hij voelt zich in de wolken Door die wolken van tabak,. r;'* -■ Clinge Doorcnbos I ECHTE FRIESCHE 20 50 Cl PER ONS inwendigen geestden geest der waarheid, den geest der liefde. j Laten wij als geloovige Christenmenschen onze innige gebeden vereenigen met de vurige smeekbeden der Kerk om de gaven en de ge naden van den H. Geest. Kom Schepper Heil'ge Geest daal neer Bezoek den geest der Uw^n weer Vervul met bovenaardsche kracht De harten door U voortgebracht! Het werkloosheidsvraagstuk in Engeland Vrijhandel of protectie? De burgeroorlog in China. Het Gele gevaar. Mac Donald gaat zijn Kabinet reorganisee- ren. Dat er veel veranderingen in zullen wor den aangebracht gelooft men niet; hoofdbe doeling der reorganisatie is immers, den mi nister tot bestrijding der werkloosheid, Tho mas, op een fatsoenlijke manier te loozen door hem aan een ander ongeveer gelijkwaardig baantje te helpen. Dat baantje is thans ge vonden; het departement voor dominions en koloniën zal namelijk worden gesplitst, zoo dat er een portefeuille beschikbaar komt. Met dat al is de werkloosheidscrisis echter nog niet opgelost. De opvolger van Thomas, die door vriend en vijand beschouwd wordt als een ernstig en bezorgd man, zal voor dezelfde moeilijkheden komen te staan als deze en het is de vraag of hij er beter in slagen zal om ze te overwinnen. Dat de werkloosheid niet zonder invloed zal blijven op de politieke constellatie blijkt wel uit een vorige week gehouden tusschentijdsche verkiezing, waarbij de conservatief een ecla tante overwinning op zijn beide concurrenten, een liberaal en een aanhanger van de labour- partij behaalde. Deze laatsten verloren tegen over de algemeene verkiezing duizenden stem men, waartegenover de conservatieve candi- daat in stemmental vooruitging. Het program nu van dezen conservatief hield in: „sterke protectie ter bestrijding der werkloosheid" en zijn overwinning moet wel voor een groot deel daaraan zijn toe te schrijven, dat de kiezers den vrijhandel als een der groote oorzaken van het toenemen der werkloosheid beschou wen. Voor de zoozeer gewenschte algemeene opheffing der tariefbarrières belooft dat niet veel goeds. In dit verband verdient wel de aandacht een opmerking van den Duitschen rijksdagafgevaardigde Paul Lueders op de economische conferentie van de Unie van Vol kenbondsvereenigingen te Genève, toen hij betoogde dat, wanneer niet spoedig de regee ringen qr toe zou overgaan de maatregelen,, wefy ke door de economische wereldconferentie van 1927 zijn aanbevolen, in practijk te brengen in plaats van hun nationale protectionistische politiek te voeren, de vrede hoe langer hoe meer in gevaar wordt gebracht. Het vooruitzicht is verre van rooskleurig! In China hebben de Noordelijken een ste vige overwinning op de troepen der Centrale Regeering behaald, Tsjang Kai Shek moet zelfs gewond zijn. Verontrustender lijkt ons nog het uit Mos kou komend bericht, dat Zuid-China zich voor een groot deel in communistische handen be vindt en dat de Sovjets daar over goed gedis ciplineerde legers beschikken. Het Russische en het gele gevaar zijn elk op zich al ernstig genoeg; een verbinding van beide kan nauwe lijks andere dan noodlottige gevolgen na zich slepen. (10) H.M. de Koningin en Prinses Juliana naar Noorwegen. H.H. de* Koningin en Prinses Juliana zijn voornemens 16 Juni a.s. een reis te onderne men naar Noorwegen, welke per boot zal wor den afgelegd. De vorstinnen denken begin Au gustus weder in Nederland terug te keeren. Korte Berichten. De verdachte van den moord aan het Be- zuidenhout te 's-Gravenhage is in hooger be roep opnieuw tot 20 jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Het Eerste Kamerlid mr. H. Verkouteren is overleden. Rouwdag in Hongarije. In geheel Hongarije is de dag van Woensdag als rouwdag gevierd ter herdenking van het feit, dat 10 jaar geleden het verdrag van Tri anon onderteekend werd. Om 12 uur stond het werk in alle fabrieken en ook het geheele verkeer 2 minuten stil. Om 4 uur werden alle winkels en zaken ge sloten. Door alle gemeenten in Hongarije en alle Hongaarsche vereenigingen in het buitenland werden aan den volkenbond telegrammen ge zonden om tegen het verdrag te protesteeren. De Hongaren in de Vereenigde Staten heb ben president Hoover een adres overhandigd, waarin op wijziging van het verdrag wordt aangedrongen. Het aantal der na behandeling met een anti- tuberculose-middel te Lübeck gestorven zuigelingen is thans tot 28 gestegen. Abnormale hitte te New-York. Woensdagmiddag steeg de temperatuur te New-York weer tot abnormale hoogte. De ther mometer wees 32 graden Celsius aan. Vier personen stierven op straat tengevolge van de hitte, terwijl verscheidene personen on wel werden. SLUISKIL. Mariavereeniging. Dinsdagavond hield deze vereeniging hare j aarlij ksche vergadering in de zaal der St. Antoniusschool. De opkomst der leden was niet zoo als vorige jaarverga deringen. De aftredende bestuursleden mej.M. Claeys-de Moor, presidente, en mej. R. van den Bulck, penningmesteres werden herkozen. Door de leden van. den meisjesbond werden, onder leiding van mej. J. van den Berg, enkele mooie rij dansen uitgevoerd, die zeer in den smaak vielen. De geestelijke adviseur, Pater Vicarius, vertoonde lichtbeelden het leven van Jeanne d'Arc. Opgepast. Dezer dagen kreeg de familie V. een nieuwen kostganger genaamd A. W. Na een week flink gegeten en gedronken te heb ben, ging deze volgens gewoonte naar zijn werk, doch kwam niet meer terug, zoodat de heer V. er ingeloopen is voor pl.m. f 15 Van een en ander is aangifte gedaan bij de politie, die nu dit heerschap zoekt. BOSCIIKAPELLE. Gemeenteraad. Afwezig zonder kennisgeving de heeren de Rooy en de Schepper. De notulen blijven ongewijzigd. I. Ingekomen stukken: 1. Een verzoek om een bijdrage in de kosten van het Comité tot bestrijding der iepenziekte wordt voor kennisgeving aang. 2. Aan het verzoek van B. en W. van Hon- tenisse om adhaesiebetuiging aan hun adres aan het Provinciaal Bestuur in Zeeland aan gaande den Prov. Stoombootdienst Walsoor denHansweert zal worden voldaan. 3. De rekening van de Gezondheidscommis sie te Hulst wordt goedgekeurd. 4. Een adres van Jac. Vonk, waarin hij op grond van art. 13 L. O. W. een vervoermiddel vraagt hetzij rijwiel of anderszins ten behoeve van zijn leerplichtig kind, dat te Pauluspolder de O. L. S. bezoekt. B. enW. adviseeren hierop afwijzend te be schikken, omdat zij meenen, dat dit verzoek niet op ernstige gronden berust, aangezien adressant zich niet tegen het bijzonder ónder wijs verklaart, hetgeen hieruit blijkt, dat hij nog twee kinderen eraan laat deelnemen. De heer Stallaert vraagt of dit misschien een kwestie is tusschen Vonk en de Roeck en of 't alleen gaat over 't kind. De voorzitter meent, dat er geen persoon lijke kwestie in 't spel is. De eenig'e redeii, dat Vonk zijn kind van school heeft genomen, is gelegen in de omstandigheid, dat het niet

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 1