No. 3623 Maandag 2 Joni 1930 45ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Het Gebeim van den Voddenraper. Landb en Veeteelt VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND - P0STREKENIN6 Nd. 52419. FEUILLETON. 1 1 1 11 - DE ZÈÈÜWSCHE KOERIER Burëaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 TelegramadrësKoerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling Advertent iën 20 cent per regelbij contract lager ZÉÉR KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING IT8TEKENO QEÖOHIKT VOOR PUBLIOITEI Ooft- en Tuinbouw en Veilingswezen Op initiatief der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen werd 24 dezer te Ter Neuzen in het „Hotel des Pays- Bas" een vergadering gehouden waarin met het Bureau en eenige leden der Kamer tegen woordig waren afgevaardigden uit de besturen van de Fruitveiling „Zeeuwsch-Vlaandern" te Ter Neuzen, de „Vereeniging de Tuinbouw,, al daar, de Maatschappij tot bevordering van Oofs en Tuinbouw in Westelijk Zeeuwsch-Vlaan deren en „Avicultura" te Oostburg, benevens de heer Ir. A. W. van Plassche, Rijkstuinbouw- consulent voor Zeeland, te Goes. De bijeenkomst werd door den voorzitter éer Kamer, den heer J. A. van Rompu, geopend met een woord van welkom, in het bijzonder aan den heer Ir. van der Plassche, die zich bereid heeft verklaard de Kamer over een zoo hoogst belangrijk maar moeilijk onderwerp, waarvoor hare tusschenkomst werd ingeroepen, van voor lichting te dienen, en zich daartoe ook weer voor deze bijeenkomst bereid verklaarde. De ooft- en tuinbouw, zoo vervolgde hij, is in dit gewest van betrekkelijk jongen datum, maar zij heeft niettemin groote uitbreiding ver kregen. He bedrijf van de kweekers ressorteert inge volge de wettelijke samenstelling der Kamers van Koophandel en Fabrieken niet recht streeks onder hare zorgen. Aangezien de uitoefening van dat bedrijf ech ter van zeer grooten invloed kan zijn op de economische ontwikkeling eener landstreek zou het reeds op grond daarvan de belangstelling der Kamer hebben. Maar bovendien, na het kweeken moeten de gewassen of producten verhandeld worden en komt men dus op het gebied van de bemoeiingen der Kamer. Zal et- een bloeiende, een winstafwerpende handel ko men, dan is daarvoor noodig een welbewuste, oordeelkundige teelt, en, vooral met het oog op de kleinere bedrijven een organisatie voor het verkrijgen van een afzetgebied. Aan het bureau der Kamer werd medege deeld, dat er hier ten opzichte van dit bedrijf nog verschillende leemten voordeden, welke oorzaak zijn dat zij, die zich op dat bedrijf toeleggen, daarvan niet ten volle de vruchten genieten, of liever niet de grootst mogelijke in komsten verkrijgen, die bij goed overleg en werken in een bepaalde richting zouden kun nen worden bereikt. Indien wij de verschillende berichten en ver slagen die bij de Kamer inkomen nagaan, blijkt dat zich op tuinbouwgebied niet alleen in onze streek moeilijkheden voordoen, dat die ook el ders voorkomen, waar het bedrijf reeds jaren wordt gedreven. Niet te verwonderen is het dus dat deze voorkomen in een streek, waar het bedrijf de kinderschoenen nog niet ontwassen Naar het Fransch van f RAOUL DE NA VERY. j 70) God houdt de toekomst voor ons verborgen, mijn kind, maar geloof me, de beproeving iss zwaar. Vader schijnt minder gelaten dan u moe der. Minder gewoon aan het lijden dan wij, dra gen de mannen het met meer moeite. Moeder en dochter gingen laat slapen. Toen Jeanne ontwaakte, stond Elise lachend voor haar bed. Zij kuste haar moeder en sprak vleiend: Moed gevat, lieve moeder, God zal ons bij staan. Haar moeder beschouwde haar met een soort van droevige bewondering, en hoe diep het leed Niquel terneerdrukte, hij voelde zich vertee deren door die engeelachtige reinheid en vurige godsvrucht, welke over het bleeke gelaat van Elise verspreid lagen. Het geheele gezin begaf zich naar de kerk. Maar Cesar's verootmoedigde zich niet onder de hand van God, die hem door den tegen spoed beproefde. De ongelukkige schonk geen vergiffenis aan is. Ofschoon het Bureau ten volle overtuigd is j van de groote moeilijkheden van dit vraagstuk heeft het niettemin gemeend een poging te moeten aanwenden, om ten dienste van dit be drijf werkzaam te zijn, en zoo mogelijk alleen voorlichting kunnen worden gegeven, en zal het aan de bij het bedrijf betrokkenen zijn, uit die voorlichting conclussies te trekken. De Kamer heeft aan dit voornemen van het Bureau hare sanctie gegeven. Wij hebben ge meend in de eerste plaats ter vergadering te moeten noodigen de besturen der bij het be drijf betrokken vereenigingen in dit gewest. Van de te houden besprekingen zal het afhan gen of de taak van het Bureau der Kamer ten deze reeds als beëindigd kan worden beschouwd dan of daarvan nog verdere tusschenkomst en werk wordt verwacht. Ik heb mij voorgesteld, den heer van der Plassche uit te noodigen een inleiding te hou den over het onderwerp dat thans onze aan dacht bezig houdt, om straks de aanwezigen die naar aanleiding daarvan of wel uit eigen initiatief het woord wenschen te voeren, daar toe in de gelegenheid te stellen, Hiermede verklaar ik deze bijeen komst ge opend en geef het woord aan den heer van der Plassche. De heer van der Plassche hield daarop de vol gende inleiding. Mijne heeren, Mijn dank voor de tot mij gerichte woorden van welkom en ik hoop eveneens dat de door mij in te leiden besprekingen in het belang van den tuinbouw in deze streek mogen zijn. Aanvankelijk kwam het mij wat vreemd voor dat e en„Kamer .van Koophandel" een verga dering als deze ging beleggen en scheen het alsof U zich op een terrein ging begeven dat U niet alleen vreemd was, maar waarop ook geen werkzaamheden voor U lagen. Na eenig nadenken ben ik echter tot de con clusie gekomen, dat het wel degelijk gewenscht was dat een samenwerking als deze door U werd georganiseerd en heb ik ze gaarne beschik baar gesteld ze in te leiden. Over het algemeen kan van Zeeuwsch-Vlaan deren niet gezegd worden dat er door de ver schillende lichamen en de telers zelve onder ling krachtig wordt samengewerkt en daarom dient elke poging hierin verbetering te bren gen, gesteund te worden. De beteekenis van den tuinbouw ook voor de ze streken is e engeheel andere geworden als vroeger. Van liefhebberij hoogstens nevenbe- drijf is het voor verschillende landbouwers een middel geworden haar bestaan te verbeteren, wat in deze voor den landbouw zoo moeilijke tijden van groot belang is. De mogelijkheid om met Verbouw van tuin bouwproducten op kleine oppervlakten zich reeds een zelfstandig bestaan te verschaffen opent gunstige perspectieven vooral voor de jongere landbouwers. We hebben daardoor zien gebeuren dat vooral in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen het aantal H.A. beplant met tuinbouwgewassen zich in korten den bewerker van zijn ondergang, hij bad ook dat God den bewerker van zijn rampspoeden mocht treffen in zijn geluk, in zijn fortuin. Elise daarentegen bad om krachten geduld, zij kromde zich onder de hand die haar sloeg. Toen zij des avonds haar moeder bij het sia pen gaan een nachtkus gaf, zeide zij: Troost vader, lieve moeder, het geld, dat hij verloren heeft, zal hem terugegeven worden. Arme kleine, antwoordde Jeanne, moge de Hemel u verhooren! Acht dagen later begon Elise, zonder eenige vermoeiende bezigheid verricht te hebben, zich doodmoe te gevoelen; de eetlust ontbrak haar, ze had overal pijn; Jeanne werd ongerust en sprak er van een dokter te gaan halen. Elise knielde aan den voet van haar bed ne der en bad overuid het Magnificat. Waarvoor dankt ge Onzen Lieven Heer? vroeg Jeanne. Dat is mijn geheim antwoordde Elise. Des avonds ging zij vroeg naar bed en den volgenden morgen stond zij niet op. Haar vader was uitgegaan om werk te zoe ken. De twee jongetjes waren naar school, de 3 kleinste kinderen zaten stil met elkander in een hoekje te spelen, van tijd tot tijd opstaan de o mnaar hun zieke zuster te komen kijken. Lieve, vroeg de moeder, waar lijdt gij pijn? Wat scheelt u? Morgen komt de dokter, hij heeft het beloofd.ach! mijn God dit nieu we ongeluk ontbrak er nog aan. Neem een stoel, lieve moeder, 1 antwoordde Elise zet dien vlak naast mijn bed, en hoor mij tijd sterk vermeerderd heeft, speciaal wat de aardbeiencultuur betreft. De resultaten die tot nu toe bereikt werden gaven daar aanleiding toe, terwijl bovendien de bestaande beplantingen, ook wat de boom gaarden betreft beter worden verzorgd wat hoeveelheid en kwaliteit ten goede komt. Zoo wordt de tuinbouw ook in Zeeuwsch-Vl. een tak van volkswelvaart die een rol van be teekenis gaat spelen en waardoor haar resulta ten ook invloed gaan uitoefenen op de resul taten van andere takken. Men krijgt ook belang bij goede verkeersmid delen, arbeiderstoestanden enz. Wanneer men dit nu alles beschouwt, kan 't moeilijk vreemd worden gevonden, dat Uw or- ganisaite een bespreking als deze wenschelijk achtte. Het is hier niet de plaats om pessimistische beschouwingen te gaan houden over de voor uitzichten van den tuinbouw in het algemeen. Zoo verkeerd eenzijdige propaganda voor uit breiding van den verbouw van tuinbouwgewas sen is geweest in de achter ons liggende jaren, zoo verkeerd is het om het nu te gaan voorstel len, alsof er in de komende jaren nietst van terecht zal komen. Wel echter leven we in een moeilijken tijd, wat we reeds kunnen afleiden uit het feit: Allerwege zich uitbreidende productie en daartegenover een streven om aan den afzet belemmeringen in den weg te leggen, waar door het afzetgebied neigingen vertoont zich eerder in te krimpen als zich uit te breiden. De tariefmuren zouden steeds hooger opge trokken. belemmerende bepalingen in verband met ziektevrijheid worden in het leven geroe pen en daarnaast hebben we voor producten als bijv. vroege aardappelen en tomaten nog concurrentie gekregen van Zuidelijke landen als Italië die onder krachtige leiding probeeren ons overal van de markt te dringen. Tegenover al de pessimistische beschouwin gen zal de teler hebben te stellen een krachtige actie tot behoud van zijn afzetgebied in bin- neen- en buitenland. Goede pro ^ucten niet alleen telen, maar ook in den handel brengen. Wat het eerste betreft verkeert Nederland in een gunstige positie. Wij hebben: 1. Goede bodem. 2. Gunstige klimaat. 3. Goede werkkrachten. Alle drie factoren die ons een zekere voor sprong geven op hun die wildvreemd aan den tuinbouw beginnen. Wel is er op gebied van bemesting, ziektebe strijding, selectie van de gewassen, nog zeer veel te bereiken en wordt hieraan tot op heden nog te weinig gedaan, doch zonder overdrijving kan gezegd worden, dat ons product, zooals het door de telers wordt geteeld, van goede kwali teit is en de gehouden tentoonstellingen heb ben het bewezen, dat we de vergelijking met andere producten kunnen doorstaan. Dat is echter in den tegenwoordigen tijd niet aan Jeanne voldeed aan dien wensch en liet 't hoofd van haar dochter in haar arm rusten. Laat den dokter niet halen, begon Elise haif luid, hij zou nietst van mijn lijden oegrijpen en onmachtig zijn om het te genezenhet is geen gewone ziekte, lieve moederhet is, ik gevoel, het aannemen van mijn offer. Welk offer? vroeg Jeanne onthutst. Toen ik de vertwijfeling van vader en uw stille droefheid zag, was mijn eenige gedachte, mijn eenige wensch uw beider smart te ver lichten en u te redden, al zou ik het met mijn dood moeten koopen. Met uw dood, kindlief? Men had mij gezegd, dat God nie s weigerde aan de kinderen, dit heeft mij vertrouwen in geboezemd. Op dezen grooten dag.... heb ik Hem gesmeekt mijn vader te redden hem het vervlogen geluk, het verloren fortuin weer te geven en mij tot slachtoffer te kiezen als Hij iemand van dit gezin wilde treffen. Hebt gij dat gedaan? riep Jeanne in een luid snikken uitbarstend. Ik heb het gedaan zonder daaraan eenige verdiensten voor mij zelve te hechtenen ge lijk gij ziet ben ik verhoordnu God mij treft is zulks een bewijs, dat mijn offer Hem welgevallig is. Maar ik wil het niet! ik wil het niet riep Jeanne uit. Jeanne snikte hartverscheurend. Een omhelzing, waarin zich droefheid, liefde en grenzelooze bewondering vermengden, ver eenigde de beide zielen, die zoo waardig waren voldoende. Er worden andere eischen gesteld, omdat de handel in tuinbouwproducten speci aal wat de export betreft in andere banen is geleid. De tijd dat men groenten en fruit teelde voor zijn naaste omgeving is voorbij. Men teelt ze voor de wereldmarkt en men heeft dan ook al leen met haar eischen rekening te houden. Het Hollandsche product staat reeds nu en in de toekomst irP nog meerdere mate bloot aan een concurrentie, die zich zal laten lei den door de eischen van het afzetgebied en die zijn: „Een standaardproduct dat in massa wordt aangeboden, waarvan de kwaliteit is gewaar borgd door een merk". Wanneer we nu de momenteele toestand na der bezien, dan stuiten we direct op een groote tegenstelling. Aan de eene zijde die hooge eischen van het afzetgebied, in het leven geroepen door de sterke uitbreiding van de steden, waardoor men alleen nog een product kan gebruiken dat klaar is om aan den consument te worden af geleverd. En aan de andere zijde de steeds meer in het klein gedreven tuinbouw, die kleine hoe veelheden produceert van dikwijls uiteenloo- pende kwaliteit. We hebben nu in de organisatie het mach tige middel om aan die tegenstelling tegemoet te komen. Wat is het succes geweest van Amerika met zijn aardappelen: Dat zij zich hebben vereenigd en hun pro duct hebben gestandariseerd. En zoo zouden er meer voorbeelden zijn aan te halen en wil de Nederlandsche tuinbouw de concurrentie het hoofd kunnen bieden, dan zal ook dit een eerste eisch zijn, waaraan be hoort te worden voldaan. Gelukkig is dit reeds sedert tal van jaren in tuinderskringen begrepen en begint het in landbouwkringen ook meer en meer door te dringen. Ze hebben dan ook hun organisatie opgericht teneinde de weg te openen tot standariseering van het product. Eenheid moet er zijn in den tegenwoordigen tijd en door gezamelijk optreden moet getracht worden te bereiken, wat door ieder afzonder lijk niet meer verkregen kan worden. Naast de tuinbouwvereenigingen, die de tech nische belangen van de teelt zeiven behartigen zijn de veilingen ontstaan en de resultaten zijn niet twijfelachtig geweest. We behoeven slechts te lezen wat men van elkander te begrijpen, en de moeder dankte Go dhaar zulk een dochter geschonken te heb ben. Toen Elise in de vervoering van haar geloof zich als zoenoffer aan God opdroeg, meende zij misschien haar vader spoedig gered te zien als door een wonder wellicht, hoopte zij een onmiddellijk uitwerksel van hare opoffering. Zij was zoo jong, en de wegen Gods zijn zoo geheimzinnig en verborgen! Maar als zij het aanvankelijk geloofd had, zag zij zich deerlijk teleurgesteld. Uit het verhaal van de Staak en zijn kaïne raden, weet men dat Niquel er niet in mocht slagen een voldoende kostwinning te vinden. Hij bezat geen aanbeveling, geen getuigschrif ten en hij durfde niemand zeggen dat hij bij Markies Montravers in dienst geweest was. Het weinige dat hij onregelmatig met allerlei arbeid verdiende, was genoeg om het gezin voor den hongerdood te beveiligen; maar ziedaar ook alles. Vrouw Niquel kreeg naaiwerk van een maga zijn en Elise, die hoe langer hoe zwakker werd, hielp haar naar best vermogen. Naarmate haar ziekte verergerde, schreed zij verder voort op het pad des lijdens. Ongelukkig durfde men het gezin in zijn nood geen bijstand aanbieden; Cesar en zijn vrouw zouden het van de hand gewezen heb ben. Men verschafte Jeanne eenig werk, maar de moedeloosheid maakte zich van Cesar mee ster. (Wordt vervolgd)

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 1