De Zeeuwsche Koerier Vrijdag 30 Mei 1930 Tweede Blad. Het Geheim van den Voddenraper. Gemengd JTteuwe. DoorziUen PUROL FEU 1 LLETON. van 45e Oaargang. No. 3622., De beteiicnis van hel llooiplan. Uit het Buitenland HET SLOT VAN DEN NOORSCHEN KROONPRINS. De tragische ruïne van het slot Skougum, waar de kroonprins van Noorwegen gewoonlijk verblijf houdt, na den brand, die het in asch legde. In 1927 zijn de grondslagen voor de verdedi ging en organisatie van de weermacht in Ned. Indië vastgelegd, waarbij bepaald werd, dat de zeegaande vloot in Indië zou bestaan uit ten minste 2 kruisers, 8 jagers en 12 onderzee booten. Deze sterkte zal aan het eind van dit jaar aanwezig zijn. Nu is echter in den loop der laatste jaren gebleken, dat het moderne mate rieel niet onafgebroken voor den dienst gereed kan zijn doch periodiek nagezien en met de meeste zorg onderhouden moet worden. Ge schiedt dit niet dan gaat dat materieel hard achteruit en kan het zelfs in korten tijd waar deloos worden. De gebreken aan verschillende installaties van de Java en Sumatra geven al een aanwij zing in die richting. Vandaar dat uitgezien moest worden naar middelen om te allen tijde over de bovenge noemde scheepsmacht van 2 kruisers, 8 jagers en 12 onderzeebooten te kunjjen beschikken. De aangewezen oplossing daarvoor was het scheppen van een materieelreserve, d.w.z. zorg dragen, dat in Indië steeds aanwezig zal zijn zooveel materieel, dat, ook al is periodiek een gedeelte voor onderhoud uit dienst gesteld en dus voor langen tijd niet beschikbaar, toch de in de grondslagen genoemde aantallen kruisers, jagers en onderzeebooten voor dadelijk gebruik gereed blijven. Zooals in de jongste troonrede werd mede gedeeld, zullen de defensie-uitgaven beperkt blijven tot datgene wat beslist noodzakelijk is. De grootste zuinigheid wordt in dezen be tracht. Met dit beginsel rekening houdend heeft de Minister thans een vlootplan ontwor pen, volgens hetwelk voor Indië een materi- eelereserve zal worden geschapen, terwijl daar enboven rekening wordt gehouden met de noo- dige vervanging van verouderd materieel der zeemacht in Nederland en met de noodzakelijk heid een klein oorlogsvaartuig aan te bouwen speciaal voor den dienst in West-Indië. Dit laatste is noodig geworden voor de bescherming van dat gebiedsdeel en aan de wenschelijkheid daarvan wordt welhaast door niemand; ge twijfeld. Dit schema is als bijlage gevoegd bij de Suppl. Begrooting 1930 en moet beschouwd worden als een overzicht op welke wijze in de komende jaren op de meest economische en zuinige wijze aan de materieelbehoeften der Koninklijke Marine kan worden tegemoet ge komen. Het plan van Minister Deckers mag .vooral niet betiteld worden met den naam van „Vlootwet", waarvan 't elk element mist. Want jaar voor jaar moeten door de Kamer de gel den toegestaan worden om het voor dat jaar aangegeven gedeelte van het schema af te kun nen werken. Veranderen de politieke of finan- cieele omstandigheden, dan kan op elk gewild oogenblik het schema vervangen worden door een ander schema, meer in het kader van dat oogenblik passend. Sommigen spreken dan Ook geheel en al ten onrechte van een Vlootwet. Van een vlootwet is geen sprake. De Minister heeft niet anders gewild, dan de Kamer zijn plannen voorleggen, plannen die de Kamer niet binden. De beteekenis van de Suppl. Begrooting 1930 is derhalve deze: j Na overleg met de Indische Regeering en Naar het Fransch van RAOUL DE NA VERY. 69) Maar zelfs tijdens de weinige minuten rust, scheen zij nog te lijden, want telkens trok haar gelaat zich krampachtig samen, en bewogen zich haar vingers stuiptrekkend. Men zou gezegd hebben, dat het jonge meisje uit het akelige schouwspel harer, zelfs in den slaap lijdenden moeder, nieuw voedsel voor haar gebed putte. Die jonge zieke heette Elise, haar moeder was Jeanne Niquel, de vrouw van Cesar, den door den bankier Montravers geruineerden klerk. De ongelukkige man had niets overdreven in 't verhaal van zijn geschiedenis aan de drie bandieten,, wier medeplichtige hij ging worden Hij had een talrijk gezin en sinds het verlies zijner betrekking b ij den bankier, was het hem onmogelijk geweest iets te vinden, dat hem een behoorlijk middel van bestaan opleverde. Ondanks haaar ziekelijken toestand en de zorgen welke haar gezin vorderde, had Jeanne den moed niet laten zinken, Het naaiwerk, dat zij op den schoot had, bewees hoezeer zij zich beijverde om ietst te verdienen, Maar er moe- gezien het gunstig advies van den Volksraad, is geld aangevraagd voor den bouw van een reservekruiser voor de vloot in Oost-Indië. Bovendien maakten de gebeurtenissen in Cu rasao het noodig, dat gelden werden aange vraagd voor den bouw van een klein oorlog schip voor West-Indië. Daarnaast wordt aan de Kamer overgelegd een schema aangevende hoe de Minister van Defensie zich voorstelt in de volgende- jaren den aanbouw en de vervanging van oorlogsschepen te regelen om rekening houdend met het hem van jaar tot jaar door de Volksvertegenwoordiging te verleenen cre- diet te komen tot een logisch opgezet en eco nomisch plan van aanbouw en vervanging van materieel voor de Koninklijke Nederlandsche Marine. De Minister moest met een zoodanig plan komen, daar het plan, dat hij bij zijn op treden vond, niet verder liep dan tot 1930. Een sprong van 8 K.M. Een nieuw hoogterecord voor het springen met een valscherm uit een vliegtuig is te Los Angeles behaald. Een vliegtuigacrobaat is daar op een hoogte van 8300 M. uit een vliegtuig gesprongen. Hoewel de man van een zuurstof masker was voorzien, verloor hij toch het be wustzijn en kwam eerst op het laatste oogen blik voor de landing weer bij kennis. Een zijner handen was tijdens de daling bevroren. Het vorige record bedroeg 8100 M. Vergiftige ham.. In het huis van een smid te Essen-Rode heb ben zich na het gebruik van ham van een in Maart geslacht varken vergiftigingsverschijn selen voorgedaan. Een dozijn personen is ernstig ziek geworden De vrouw van den smid is reeds aan de gevol gen overleden De ha mis voor nader onderzoek naar de universiteit van Gottingen gezonden. ten zes kinderen gevoed worden, en het hart der moeder bloedde, omdat zij zich in de onmo gelijkheid zag, het zieke meisje eenige ver lichting te kunnen verschaffel. Elise, het oudste van Jeanne's kinderen, telde vijftien jaren; maar zij scheen veel jonger. Het lijden had dat aangezicht zoodanig uitgemer geld, haar teere handen en geheel haar li chaam zoo vermagerd, dat het schuldelooze kind, blank als een lelie, rein als een engel, ge stadig op het punt scheen haar vlucht te ne men naar hoogere gewesten. Zij was even dertien jaar, toen de finan- cieele ramp plaats greep, die haar ouders ten onder bracht. Zij besefte die gebeurtenis met een helderheid van begrip, verre boven haar jaren. Het was in dea maand Mei en het gezin had alle toebereidselen gemaakt om de eerste H. Communie van Elise te vieren. Het door de moeder genaaide witte kleedje wachtte het kind. Haar broertjes en zusjes verheugden zich bij de gedachte, haar met haar kanten sluier en schoonen bloemenkrans getooid te zien. Het was daags voor dien schoonen dag. Het meisje had bijna den ganschen voormiddag in de kerk doorgebracht, waarheen een buur vrouw haar begeleid had, wijl Jeanne thuis moest blijven om het eten klaar te maken. Toen Elise uit de kerk thuis kwam, vond zij haar vader met het hoofd op de handen ge leund voor de tafel zitten, terwijl haar moeder zich met zenuwachtige bedrijvigheid met haar werk bezig hield. Jeanne's oogen waren rood van het weenen. Drie der kinderen zaten in een hoekje, nauw DE DUSSELDORFSCHE MOORDENAAR Eindelijk schijnt het gelukt te zijn, de hand te leggen op het individu, dat geruimen tijd de omgeving van Dusseldorf door moordaan slagen onveilig maakte. De aangehoudene, zekere Kurten, heeft be langrijke verklaringen afgelegd en tevens be kend, dat hij schuldig is aan twee moorden, waarvan men hem tot nu toe niet heeft ver dacht. Hij verklaarde in het Grafenbergerwald een meisje te hebben geworgd. Voorts anderhalf jaar geleden bij een in braak in een café in de omgeving van Essen een negenjarig knaapje den hals te hebben af gesneden. Indertijd was een oom uit Amerika onder ver denking dezen moord gepleegd te hebben, ge arresteerd. Uit het verhoor bleek verder dat Kurten den moord op de avhtjarige Rosa Ohliger in 1929 niet in zijn woning heeft begaan, doch 's- avonds op de plaats, waar het lijkje later werd gevonden. Den volgenden morgen om zes uur begoot hij het lijkje met petroleum en trachtte het te ver branden. Omtrent den tweevoudigen moord op 25 Au gustus 1929, toen men 's-morgens in een groen tenbed de met messteken overdekte lijkjes van jarige Lize Loenzen vond, vertelde hij de beide op het kermisterrein te hebben aangesproken. Hij was met hen dwars door het veld gewan deld en stuurde het oudste meisje weg om si garetten te halen. Hij had het jongste kind de keel dichtgekne pen en haar den doodelijken steek toegebracht Toen de 13jarige Lize terugkwam had hij haar op dezelfde wijze gedood. Ook van den moord op Maria Hahn gaf Kur ten een nauwkeurige beschrijving. Hij had met het dienstmeisje een liefdesverklaring aange knoopt en verschillende malen ontspannings lokalen met haar bezocht. Op den dag van den moord was hij langer dan gewoonlijk met het meisje in de uitspanning Steindermule geble ven. hoorbaar met elkander te spelen; hoe onbe wust ook van de zorgen des levens begrepen ze toch, dat zij zich stil moesten houden tegen over dat geheimzinnig iets, wat men droefheid noemt. Elise had den zegen des Priesters ontvangen en met droomen van geluk kwam ze thuis. Helaas! ze vond haar ouders in droefheid ge dompeld, ten gevolge van den vreeselijken slag, die al hun hoop op de toekomst vernietigd had. Uit eenige losse woorden, die het arme kind opving, maakte zij op, dat haar ouders een zwaar verlies geleden hadden, en daar zij hen beiden zoo diep neerslachtig zag, begreep zij, dat zij behoefte hadden aan stilte. Daar om hield ze haar beide broertjes, toen deze uit de school kwamen, bezig, op dat zij geen gedruisch zouden maken Vader en moeder aten ternauwernood, en Elise bediende de kinderen. Toen het tijd werd om te gaan slapen, hielp Elise de kleinen naar bed. Eensklaps stond Cesar driftig op en ging naar de deur. z Elise wisselde een smartelijken blik met haar moeder, en moed puttende uit het besef van den plicht dien zij moest vervullen, vatte zij haar vader bij den arm en vroeg vleiend: Vader, gaat u mij uwe zegen niet geven? Cesar ontroerde en trad achteruit: Ach, stamelde hij, mijn hart is alleen gevuld met gevoelens van haat, hoe zou ik dus iemand kunnen zegenen? Vader! hernam het meisje, terwijl zij neer knielde, als ik u beleedigd heb, vergeef het mij Den moord op haar pleegde hij 's-avonds in het dichtst van het bosch. 's-Naachts groef hij een kuil, sleepte het lijk uit het bosch en be groef het in den kuil, dien hij weer dicht wierp Hij had besloten het lijk van Maria Hahn te begraven, omdat hij vreesde, dat indien de moord onmiddellijk bekend werd, de gasten van Steindermule hem zouden herkennen als den man met wien Maria Hahn het laatst in gezel schap was gezien. Ziek na het gebruik van ijs. Te Wolfenbüttel zijn 40 personen, in hoofd zaak kinderen, na het gebruik van ijs, dat bij een straatventer was gekocht, ziek geworden. Een onderzoek wordt ingesteld en een monster van het ijs is naar Brunswijk gezonden om daar te worden onderzocht. Ook te Detmond hebben zich de laatste da gen ziekteverschijnselen voorgedaan bij tal rijke personen, die op straat aan een wagen ijs hadden gekocht. De oudste Rabbi op 110-jarigcn leeftijd over leden. Naar uit Jerusalem gemeld wordt, waren Woensdag jl. de straten der stad gevuld met menschen in diepen rouw bij de begrafenis van den oudsten Rabbi, die den ouderdom van 110 jaar bereikte. Tijdens zijn leven telde hij talrijke vereer ders. Verscheidene menschen geloofden, dat de oude Rabbi een soort bovennatuurlijke macht bezat. Ieder jaar werd hij bezocht door hon derden personen, die zijn raad kwamen inwin nen. Ingezonden Mededeellng (II) Zonnebrand en Stukloopen van Huid eri Voeten verzacht en geneest Doos 30-60. Tube 80 ct. Bij Apoth. en Provision 1 1 I dan: God zal u in uw leed weten te troosten, vaderMorgen zal ik God smeeken, dat Hij u trooste, en, ik ben er zeker van. Hij zal u helpen. Cesar drukte, het meisje in zijn armen, en haar op het voorhoofd kussend zei hij: Vergeef mij, kind! ik ben niet waardig den naam van vader te dragen; mijn onvoorzich tigheid heeft u allen voor altijd ongelukkig ge maakt. Neen, neen, vader, spreek zoo niet.wat ons ook moge overkomen, als wij ons met gelaten heid onderwerpen aan de wederwaardigheden des levens, dan kunnen wij er onze eeuwige gelukzaligheid door verzekeren. Schenk mij uw zegen, dan zal mijn gebed bij God te zekerder verhoord worden. Wees gezegend! gezegend! herhaalde Cesar. Hij maakte zich uit de omhelzing zijner doch ter los, en vatte den knop van de deur. Waar gaat gij heen? vroeg Jeanne bekom merd. Cesar maakte een wanhopig gebaar en ver liep zonder te antwoorden dea kamer. To enElise met haar moeder alleen was, vroeg zij: Welk ongeluk heeft ons toch getroffen, moe der? Mijn arm kind, antwoordde Jeanne wij zijn doodarm. Welnu antwoordde Elise, dan zullen wij wer ken. Ik begin groot te worden, ik zal een of an der vak leeren en wij zullen door arbeid den kost verdienen. (Wordt vervolgd)

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 5