Buiten!. Overzicht Binnenland. Buitenland. Uit de Pers Bij Examens Stadsnieuws. Kerknieuws. 953e Staatsloterij Jfandelsberichten Provincienieuws. Landb en Veeteelt Ingezonden Mededeeling (6) Fransche ontstemming over Mussolini's dreig- rede. Zal Italië's houding ten slotte tot een nieuwen wereldoorlog leiden? Engelsche moeilijkheden in binnen- en buitenland. De toon, welke door Mussolini de laatste dagen in officieele redevoeringen wordt aange slagen en welke door zijn voornaamste mede werkers nog wat wordt aangedikt, heeft be grijpelijkerwijze in Frankrijk want tegen den voormaligen bondgenoot en tegen dezen alleen zijn de oorlogzuchtige uitlatingen ge richt heel wat kwaad bloed gezet. Wel wordt er blijkbaar op een wenk van hoogerhand niet al te fel op gereageerd, maar er wordt toch een sfeer door gekweekt, die zeker even dreigend is als in de moeilijkste dagen tusschen Duitsch- land en Frankrijk. En het ongelukkigste daar bij is, dat de Italiaansche eischen betrekking hebben op grondgebied, dat een eeuw en langer deel van Frankrijk heeft uitgemaakt en dat door de republiek niet kan worden afge staan zonder dat het meenen zal zijn prestige als groote mogendheid te verliezen. Mussolini heeft meermalen betoogd, dat 1935 den nieuwen grooten oorlog te aanschouwen zou geven. Het heeft er werkelijk wel van weg, of hij de twistpunten tusschen Frankrijk en Italië zoo wil aanscherpen, dat hij niet meer terug kan, tenzij hij het volle pond krijgt. Het Ita liaansche nationalisme wordt door hem tot chauvinisme opgevoed, stellig niet zonder be doeling, een chauvinisme waarvan te vreezen staat, dat het op een kwaden dag zijn uit- viering eischen zal. De geweldige werkloosheid in Engeland, wel ke onder de labourregeering bijna verdubbeld en tot haast twee millioen gestegen is, heeft het Kabinet doen begrijpen, dat een oplossing niet slechts dringen noodig is, maar ook dat die oplossing niet tot een zaak van partijpolitiek kan worden gemaakt. Immers, willen de be raamde maatregelen succes hebben, dan zal heel het land con amore aan de uitvoering daarvan moeten meewerken. En zoo is er alle kans, dat conservatieven en liberalen zullen worden uitgenoodigd om met de regeering tot een oplossing mede te werken. Het is, indien het zoover komt, een goede zet van Mac Do nald, welke zonder twijfel tot versterking van zijn positie zal bijdragen. Hij houdt trouwens nog moeilijkheden genoeg over. Met name in Britsch-Indië. In dit geweldige rijk is het nog lang niet rustig en al heeft het er veel van op sommige oogenblikken, dat de partijen nog meer tegen elkander tekeer gaan dan tegen de regeering, zoolang de woelingen blijven voort duren, blijft ook het gevaar van een massale volksbeweging, waaraan het bestuur de handen vol kan hebben. Het gouden jubilé van dr. J. Th. de Visser. Dezer dagen is dr. J. Th. de Visser bij gele genheid van zijn gouden jubilé als doctor theologiae in restaurant Anjema te 's-Graven- hage op hartelijke wijze gehuldigd. Sneltrein door wervelstorm uit de rails ge worpen. In Bengalen is een sneltrein door een wervel storm uit de rails geworpen, waarbij 2 perso nen gedood en 15 ernstig gewond werden. De rijkste man van Engeland gestorven. Uit Londen wordt het overlijden gemeld van lord Ashton, 88 jaar oud, die doorging voor den rijksten man van Engeland. Sprinkhanenplaag in Irak. In den Irakstaat zijn twee dorpen door een sprinkhanenplaag geteisterd. Binnen enkele uren was alles kaal gevreten. De huizen waren onder de sprinkhanen bedolven. Kardinaal Lugon t Kardinaal Lugon, aartsbisschop van Reims, is overleden. De onrust in Palestina. Volgens een bericht uit Jeruzalem is te Haifa een Engelsch politieofficier door onbekenden doodgeschoten. Het opperste gerechtshof bevestigde het von nis, waarbij 2 Arabieren ter dood zijn veroor deeld wegens den moord op den directeur van de Anglo-Palestina Bank en 23 andere Joden, welke bij de onlusten van verleden jaar werd gepleegd. Het oproer in Br.-Indië. De berichten in de Engelsche ochtendbladen bevestigen, dat de onlusten in de verschillende Indische steden hun hoogtepunt nog lang niet hebben bereikt. Het meest kritiek acht men den toestand te Bombay. Volgens de laatste berichten zijn vier perso nen gedood en 69 met ernstige schotwonden in de ziekenhuizen ter verpleging opgenomen. De stad is in koortsachtige opwinding. Men houdt rekening met de ernstige ge beurtenissen. Te Rangoon is het aantal dooden tot zestig gestegen en bedraagt het aantal gewonden pleer dan 800. Goede dag voor de rechtsche samenwerking. Naar aanleiding van hetgeen op de feestver- gadering van den Partijraad Zaterdag j.l. van anti-revolutionaire en chr.-historische zijde werd gezegd, schrijft de „Tijd" o.m.: Men behoeft de beteekenis van redevoerin gen op feestvergaderingen niet te overschatten, maar toch hebben deze wei-overwogen woor den iets tot ons te zeggen. Waar twijfel mocht gerezen zijn, brengen zij de overtuiging, dat Anti-Revolutionairen en Christelijk-Histo- rischen nog steeds samenwerking wenschen, precies op dezelfde voorwaarden, die ook onzer zijds aan zulk een samengaan worden gesteld: behoud van eigen zelfstandigheid, samenwer king zonder versmelting, coöperatie zonder fusie; en dan door samenwerking alleen dat zoeken, wat is in het belang van land en volk. Dit laatste is de beslissende factor. Elke partij heeft haar eigen kijk op hetgeen in het belang des volks noodig is. Uiteraard is er hier over verschil van inzicht. De vraag is alleen, of bij alle verschil genoeg gemeenschappelijks in de politieke programs gevonden kan worden, om vruchtbaar samen te werken. Het is onze stellige overtuiging, dat dit nog steeds het ge val is. Aan de kunst der staatslieden moet men het echter overlaten om de wijze en den vorm te vinden, waarop hernieuwd contact kan wor den gelegd. Het applaus uit de vergadering hebben wij zóó verstaan, dat onder de vertegen woordigers van het katholieke kiezerscorps het verlangen naar het gezamenlijk optrekken van de rechtsche groepen gericht op een ge meenschappelijk doel nog steeds zeer levendig is, en voor de politieke verhoudingen in de naaste toekomst lijkt 't ons bijzonder gelukkig, dat naar buiten is gebleken wat in de harten leeft. Politiek is niet alleen nuchtere wetenschap of handige kunst. Het hart wil ook meespreken en het spreekt steeds zij het soms onbewust mee in gunstigen of ongunstigen zin, door sympathie of afkeer. Zaterdag was welbewuste, oprechte sympa thie aan het woord. Daarom was het o.i. een goede dag. blijft men kalm en helder, indien men vooraf Mijnhardt's Zenuwtabletten gebruikt. Koker 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Het bestuur der St. Vincentiusvereeniging houdt zich gaarne aanbevolen voor een mans- costuum. Adres magazijnmeester: H. Bockstael Schulpenpad. Aanbesteding Kliniek. Bij de heden gehouden aanbesteding van het bouwen van een kliniek voor het Wit-Gele Kruis en diverse werkzaam heden aan het Zusterklooster was ingeschreven door: Jos. Bleyenberg van f 7830. Gebr. Claeijssens voor f 8750. Gebr. v. d. Walle voor f .7280. De toewijzing is aangehouden. Prijsvlucht. Bij de Zondag gehouden prijs- vlucht uit Arras gegeven door de Maat.ij. „De Vrede" gevestigd bij C. v. d. Wynckel alhier was de uitslag alsvolgt: mededingende duiven 136 Los 13,29 uur 1 B. van Damme, 2 R. Geernaerdt, 3 Aug. Ranschaert, 4 A. Schouwvlieger, 5 J. van den Heijden Westdorpe, 6 en 7 C. Dhooge, 8 Andr. Meuleman, 9 Alfr. Bockstael, 10 Andr. Claes- sens. De namen waarachter geen woonplaats staat vermeld zijn uit Sas van Gent. Prijsgaaibolling. Ter gelegenheid van de ker mis in de wijk Zandstraat Zondag a.s. zal er bij Schinckels een prijsgaaibolling gegeven worden en bij Ed. Verstaete een prijsschieting. Audiëntie. Z. D. H. de Bisschop van Breda zal Zondag en Donderdag der volgende week geen audiën tie verleenen. Op Donderdag 12 Juni a.s. zal in het Retrai tehuis te Seppe een studiedag worden gehouden voor directeuren der K. J. V. Directeur Frencken zal er spreken over de practijk der K. J. V. Trekking van 28 Mei. Vijfde Klasse. Zevende Lijst, f 5000 No 3789. f 1500 No 12151. f 400 No. 3346, 16910, 19711, 18714, 20493, 20715 f 200 No 5406, 8140, 12510, 18272, 20255. f 100 No 724, 779, 4966, 5711, 6995, 8123, 8317, 12247, 16198, 16989, 19442. Afdrukken van akten. Met de Staatscourant van 26 Mei zijn ver zonden afdrukken van de akten betreffende de N.V. Zuid-Nederlandsche Stoomvaart Maat schappij en de A. C. Lensen's Stoomvaart Maat schappij N.V., beiden alhier gevestigd. TER NEUZEN. Ter Neuzensche bad- en zweminrichting. Woensdag jl. is de Ter Neuzensche bad- en zweminrichting opengesteld. BRESKENS. Aantrekkelijk uitstapje. Naar wij vernemen Naar wij vernemen zal dit jaar, vermoedelijk reeds met ingang van 1 Juli, met het oog op het Vreemdelingenverkeer op gezette tijden van Antwerpen uit een boot varen naar Oosten de (v.v.) o.a. zal deze geregeld te Breskens aanleggen. Dat dit het vreemdelingenverkeer in en voor dit district ten goede komen zal, valt niet te betwijfelen. Vooral nu er des zomers een rechtstreeksche tramverbinding KnockeBreskens is, leent zich zeer voor een ééndaagsch uitstapje het reisje Breskens Noordzee Oostende Knocke Retranche- mentBreskens. (Midd. Crt.) AARDENBURG. Gemeenteraad. Dinsdag vergaderde de raad dezer gemeente. Alle leden waren tegenwoordig Onder de ingekomen stukken was een ver zoek van de bewoners der Tuimelsteenstraat, om aanleg van trottoirs in hunne straat. Een voorstel van B. en W. om het werk dit jaar niet uit te voeren, werd met algemeene stemmen goedgekeurd. Een verzoek van A. v. da Broecke mede na mens een 50-tal anderen, om de gemeente te electrificeeren, en de P.Z.E.M. te verzoeken 'n net aan te leggen en stroom te leveren zonder betaling van eenige vergoeding harerzijds aan de gemeente werd zonder hoofdelijke stemming voor kennisgeving aangenomen. Het verzoek van het comité tegen alcoholis me om het aantal vergunningen in de gemeen te te herzien, (bedraagt thans 8 en 4 bijzonde re vergunningen) werd voor kennisgeving aan genomen, terwijl de heer Catsman wenschte ge acht te worden te hebben tegengestemd. Op een circulaire van Ged. Staten betreffen de de door hen ontworpen salarisregeling voor den burgemeester en overige gemeeteambte- naren zal worden geantwoord, dat de raad ad viseert, de oude klasse-indeeling van vroeger te handhaven. Door R. Vermeire en C. de Vleeschhouwer zijn verzoeken ingediend, om een stuk grond in erfpacht te mogen ontvangen zijnde gedeel ten van de weide gelegen naast de hofstede van Ch. Musson en door dezen in pacht van de gemeente. Een voorstel den aanvragers den door hen aangevraagden grond te geven, en het geheele terrein bouwklaar te maken werd met 6 tegen 1 stem (v. d. H.) aangenomen. De erfpachtsom is 3 ct. per v.k. M. en de termijn is 60 jaren. Een verzoek van P. Bonamie en een van E. Bonamie om een danstent te mogen plaatsen in de Brouwerijstraat werd afgewezen. Een derde verzoek van L. de Clerck op onge zegeld papier werd niet behandeld. Een verzoek van Aug. Dierikx om 10 vk. M. grond te mogen gebruiken voor het plaatsen van een danstent, daar zijn eigen terrein niet voldoende groot is, werd ingewilligd. B. en W. stelden voor op een desbetreffend verzoek om subsidie gedurende 5 jaren eenmaal f 5 toe te staan aan de commissie tot bestrij ding der iepenziekte. Het verzoek werd voor kennisgeving aange nomen. Een verzoek van L. B. Maenhout was om f 1890 voorschot te kunnen krijgen voor het bouwen van een woning op een perceel grond ter groote van 7 Are en gelegen te Smedekens- brugge werd afgewezen. Tot onderwijzeres bij het openbaar lager on derwijs werd mej. J. Wage, Aardenburgsche van geboorte en no. 4 op de voordracht met alg. st. benoemd. De verordening op het beheer van en de in structies voor het personeel bij het gemeente gasbedrijf werd na een kleine wijziging goed gekeurd. Goedkeuring werd gevraagd van de reke ning van het Burger Gasthuis dienst 1929, die sluit in ontvangsten met f 27,136 en in uitga ven met f 27552. Daar deze rekening te laat was ingekomen kon de heer v. d. Hooft er zijne goedkeuring niet aan geven, en zal daarom per omzendbrief behandeld worden. De voorzitter deelde bij de rondvraag mede, dat J. de Marée afstand doet van zijn stukje erfpacht, zoodat het geheele stuk aan IJse- baart kan gegeven worden. Dit werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De verbetering, zooals de raad die had aan genomen, aan den Heerenweg zal 4 a 5 duizend gulden kosten. B. en W. meenden niet zoo maar hiertoe te kunnen overgaan. Ze willen nu den geheelen weg uitbreken en van macadam voor zien 3.5 M. breed en 15 c.M. dik. De oude stee- nen kunnen in den Eedeweg gebruikt worden. Met inbegrip van het transport der steenen zal de kosten f 1711. B en W stelden voor, dit plan direct te beginnen. Voor zooveel noodig zal een leening worden aangegaan tot max. f 1000. Voor zooveel noodig besloot de Raad om den weg voor het verkeer af te sluiten. De heer Blondeel vroeg of de rioolputten niet geledigd kunnen worden aan de Kaai. De voorzitter beloofde zulks. Wat eike maand te doen geeft, lln moes- en bloemtuin, keuken en kelder.) (Ie helft Juni.) Nadruk verboden. Wat was dit voorjaar mooi, en wat heerlijk schoone dagen hebben April en Mei ons gege ven! Alles baadde zich de laatste weken in een weelde van geuren en kleuren, en het zijn vooral de krachtige kleuren, die leven en vroo- lijkheid brengen. Mei, Juni en Juli zijn de <j» bloemenmaanden bij uitnemendheid. Dan men de bloemen van alle kanten te voorschijn, tusschen het gras en het groen van boomen en heesters, overal en telkens meer. Voor den bloemenvriend en gelukkige bezitter van een tuin is 't een tijd van volop genieten. Wij wil len hier attent maken op een paar oude, maar fraaie, ja een paar der fraaiste en keurigste tuinplanten: de roode tuinpioen en de blauwe lupine. Beide bloeien met fraai gekleurde bloemen, die reeds op verren afstand ons tegen schitteren, de eene rood, de andere blauw. Elk jaar boeien zë opnieuw door hun gloed en fris- sche pracht. Vooral de dubbele roode pioenroos is in véle boerentuinen een geliefkoosde plant, in menig stadstuintje doen ze het niet zoo moox Dat ligt voor de hand: een plant, die zulke zware bloemen voortbrengt, heeft ook heel wat voedsel noodig. Voorts verlangen de pioenen gedurende den groei steeds een voldoende en regelmatige vochtigheidsgraad van den grond. Wordt aan deze hoofdvoorwaarde voldaan, dan komt het er niet zoo op aan of de planten zonnig of licht beschaduwd staan. Dichte schaduw is evenwel nadeelig, omdat het loof dan te ijl opschiet en zwak blijft, en de planten daardoor slecht zullen bloeien. De roode pioen leent zich uitstekend voor aanplanting langs heestersgroepen, maar ook als alleenstaande plant maakt ze een uitstekend effect. De blau we, veelbladige Lupine (Lupinus polyphillus) is met bloeien veel gewilliger. Zij óntbreekt nooit op het appèl. Elk jaar brengt ze bij goe de verzorging een prachtig bouquet heerlijke blauwe, forsche bloementrossen te voorschijn, 't Is een echte zonplant, de bodem mag niet te vochtig zijn. De Lupine is evenals de Pioenroos afkeerig van herhaaldelijk verplanten, men doe het daarom alleen, als de plant achteruit gaat, zwakker wordt, en de bloemen kleiner en geringer in aantal worden. t De blauwe Lupine wordt ruim een meter hoog en maakt tusschen laag en licht struik gewas een fraai effect. In den moestuin: De vroege erwten laten hun peulen al zien, en 't zal niet lang meer duren of we zullen ze op de veilingen zien verschij nen. Zeker is het, dat we hiervoor de lage va- riëteitx gekweekt hebben, maar niet zelden overschrijden ze, op goeden grond, de aange geven hoogte, en daarom is het gewenscht ze te „scheren". Hiermee bedoelen we, ze te be schermen voor het afwaaien van het rijs. Niet zelden gebeurt het, dat na een ferme regenbui, gepaard gaande met sterken wind, de planten van het rijs worden losgerukt. Som mige tuinlieden nemen hiervoor dun touw. Wordt dit voorzichtig gebruikt, dan is het te doen, doch beter is het om hiervoor te gebrui ken: dun, goedkoop katoen, omdat dit laatste veel zachter is, en er dus niet zooveel stengels door geknapt zullen worden. Andijvie wordt beschouwd als een groente voor het geheele jaar, Eerst komt de zomer- andijvie, welke soms een aardig prijsje kan op brengen. Een voordeel is het, dat men ze als tusschengroenten kan kweeken, en waarvoor dus maar een klein hoekje noodig is, om wat zaad licht uit te strooien en dan later de jonge plantjes op hun bestemde plaats over te bren gen. 't Is maar zoo jammer, dat er soms zoo veel schieters bij komen. Wij zaaien altijd maar een klein hoekje en laten er op het zaaibed zooveel staan als de plaatsruimte toelaat en de overige zetten we hier of daar op een niet te zonnig plekje. Een vochtige zomer en een flinke voedzame en tevense vochthoudende grond heeft ons altijd nog de beste zomer-an- dijvie gegeven. Wij hebben wel eens gewoon zaad van winterandijvie gezaaid, met zeer goe de uitkomsten. In den vruchten tuinIn de eerste plaats wordt het tijd de verlengenissen van de lel- boomen en allerlei kunstvormen na te gaan. Het splitsen dezer takken mag niet plaats heb ben, dus waar elke gesteltak slechts een ver- lengscheut draagt, nijpen we de daarbij zitten de op een paar bladen geheel in. We behoeven ze niet geheel weg te breken. Ziet men ook el ders scheuten uitgroeien, welke den goeden vorm in gevaar brengen, neem die dan weg. Van belang kan dit zijn bij de perziken. Hoe eer men het toekomstige waterlot, op gunstige plaatsen, alsbochten der takken, ge zeten, wegneemt, des te beter voor de voedsel- verdeeling. Men make evenwel onderscheid tusschen flinke houtscheuten en werkelijke wa terloten. Als de vruchten gezet zijn, kunnen we een groot deel er van aan de vormboomen voorzien van zoogen, vruchtbakjes. Deze worden van papier gemaakt, dat dun is en het water niet zoo spoedig doorlaat. Vruchten welke hierin groeien, blijven vrij van ziekte, en behouden hun mooie waas, dat er anders gemakkelijker afgaat. Het resultaat loont de moeite wel. Het is nu tevens tijd de boomen nog eens een overbemesting te geven, want de vruchten vra gen vtel voedsel yeor hun groet

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 2