Vrijdag 30 Mei 1930 45ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN fierste Blad. Plicht van actie Kameroverzicht VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND POSTREKENING Ho. 52419 Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. verschaft U wolken van fgenot. Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advertentién 20 cent per.regel, bij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING U IT8TEKEND GESCHIKT VOOR PUBLICITEIT voorbeeldige plaatselijke organisatie met dioce saan verband. Wij kunnen dit nog versterken. Zonder overdrijving kan geschreven worden voor een groot of zelfs voor het grootste deel. Dit spreekt toch vanzelf. Met kadervorming alléén hoe gewichtig ook komen wij er niet. Voornamer is de geest, welke het leger bezielt. En deze geest moet vooral worden gevormd in het plaatselijk vereenigingsleven. En nu moge waar zijn wij betwisten 't niet maar betreuren het dat op vele plaatsen dat vereenigingsleven nog slecht ontwikkeld is; daarom moeten wij het niet verder gaan af breken, maar meehelpen, om het gezond te maken; daarom moegen wij het niet aantasten in zijn kern, maar moeten wij het met alle krachten waarover wij beschikken, trachten te versterken. En hoe dit mogelijk is, leeren ons toch wel tal van voorbeelden, welke wij meer bijzonder kennen uit het Aartsbisdom Utrecht en het Bisdom Roermond. Langen tijd is er strijd gevoerd tusschen Standorganisatie en vakorganisatie. In dien strijd schoolt veel misverstand. Ook waar groo- te liefde bestond voor beide deelen onzer ar beidersbeweging, werd dikwijls gezien gebrek aan waardeering voor het een of andere doel. Dit heeft ons geen goed gedaan en de gevolgen zijn nog merkbaar, méér in de ééne streek des lands, dan in de andere. Maar verstandige lei ders hebben nu de taak, om die gevolgen niet te verergeren, maar ze helpen weg te nemen; niet de grondslagen van onze beweging aan te tasten, omdat hier of daar niet gewerkt wordt hetgeen natuurlijk ook het geval kan zijn met plaatselijke vakvereenigingen, welke wij daaarom niet veroordeelenmaar om ver zuimen te helpen herstellen en van het wer ken een voorbeeld te geven. anti-revolutionnairen alsmede Kersten en Ling beek waren tegen; de eersten omdat een vrouw, dat laatsten omdat zelfs een priester burge meester zou kunnen worden! is het voor stel tot wijziging der gemeentewet in de Twee de Kamer aangenomen. Enkele kleinere wets ontwerpen passeerden vervolgens den hamer, waarna aan de orde gesteld werd de met groote belangstelling verwachte interpellatie Boon, betreffende de verdeeling van den radio zendtijd. Men weet: over die verdeeling is heel wat te doen. Minister Reymer heeft de vier groote organisaties K.R.O., N.C.R.V., A.V.R.O. en V.A.R.A. over één kam geschoren. Daardoor moest de A.V.R.O. een deel van haar zendtijd afstaan en: inde irae, vandaar de toorn, van daar het rumoer in den aether, de woede in de zoogenaamd neutrale en in de vrijzinnige pers. Het moet gezegd, het debat stond in de Ka mer op heel wat hooger peil, dan het achter- buurtgeschreeuw deed verwachten, dat we in een deel der pers en op de zoogenaamde pro testvergaderingen te lezen en te hooren kregen en waaruit evidenter dan ooit is komen vast te staan, dat het humanistische vrijzinnigendom, dat zijn glorie overal zag tanen, in den aether een deel van zijn invloed hoopte te herwinnen. Minister Reymer wees er in alle kalmte op, met voorbijgaan van de laffe aanvallen waar aan hij de laatste dagen bloot stond en waarbij men zich zelfs niet ontzag, zijn particuliere correspondentie volledig in de war te sturen, dat hij een wet had uit te voeren, welke hem beval, den beschikbaren zendtijd naar billijk heid te verdeelen. Hij heeft daaraan voldaan naar zijn geweten hem voorschreef. Hij vond vier radio-omroepen, elk ongeveer van gelijke sterkte in ledental, elk wortelende in een onge veer even sterk gedeelte des volks, het katho lieke, het christelijke, het sociaal-democratische en het vrijzinnig-humanistische. Door den een meer te geven dan den ander, zou hij dien ander onrecht hebben aangedaan, zou hij niet de billijkheid, waarvan de wet spreekt, hebben betracht. De uitzendingen van de Avro kun nen evenmin te alleen tijde door iedereen met voldoening worden beluisterd, als die der an dere omroeporganisaties. Zoodra een algemeene omroep onmogelijk bleek, had ieder der groote omroeporganisaties evenveel rechten. De minister bleek, behalve natuurlijk bij li beralen en vrijzinnig-democraten mitsgaders een paar enkelingen, de Kamer geheel achter InqesoDéen Wededeeling (49) In deze rubriek beoogen wij leiding en voor lichting te geven. We stellen op hoogen prijs, dat hiervoor belangstelling wordt getoond en dat vele onzer beschouwingen konden worden geschreven naar aanleiding van vragen en op merkingen, welke ons werden toegezonden. Wij hopen op dezelfde en nog meer belangstelling in de toekomst. Dit verlicht ons werk. Ons artikeltje „Waarom Standsorganisatie?" trok de aandacht van Z. te B. Deze schrijft: „U beweert, dat de vorm van besturen bonden 't groote gebrek heeft om te veel van boven af te leiden. Aangenomen dat dit ge brek aanwezig is, komt mij dit gebrek niet als een zoo groot euvel voor, als het euvel, wat wij bij de plaatselijke volksbonden en Werkliedenverenigingen maar al te veel aantreffen, n.l. het niets uitvoeren. „U schrijft de machtige eenheid onzer R.K. arbeidersbeweging toe aan de voorbeeldige plaatselijke organisatie in diocesaan verband. Kom, dat is een volledig nieuw gezichtspunt Het leveren van tastbare bewijzen voor dit gezichtspunt zal u echter niet gemakkelijk vallen. „De toestand is immers in meerderheid zoo, dat het overgroote deel van de leden der Volksbonden en Werkliedenverenigingen, zooal niet volkomen, dan toch zeker gematigd onverschillig staan tegenover Irun Standsor ganisatie, en indien het lidmaatschap der Standsorganisatie een akt van vrijen wil was er zeker een ander beeld te voorschijn zou komen dan u ons laat zien. „Zoolang echter de positie van het ver plicht lidmaatschap wederzijds blijft gehand haafd blijft daarmede bestaan een onnatuur lijke toestand, welke de activiteit nadeelig be invloedt. „Besturenbonden mogen dan minder demo cratisch zijn, zij zijn in heel wat meer ge vallen althans actief en dat heeft ook zijn goede zijde, terwijl de voorstelling van u als of het bij ons werkelijk de arbeiders zijn, die meedoen aan 't werk, lichtelijk overdreven is voor de meeste gevallen. U zou mij zeer verplichten eenige van deze lichtende voor beelden te noemen van onze afdeelingen". Z. te B. Midden in de drukke zaken Een momentje ..blazen'gaan Duid'lijk ziebhij „DOUWE EGBERTS" In de blauive knnqen slaan 'I Prikkelt- hem tot nieuw* daden, 't Geeft hem energie en kracht", t Heeft al héél veel zakentuenschen Op een nieuw idee gebracht. j.. Cltnge Doorenbos ECHTE FRIESCHE 20-50CÏ PIRONS (Van onzen parlementairen medewerker). De gemeentewet in de Tweede Kamer aange nomen. Een kwade dag voor Kersten en Lingbeek: vrouwen en „zelfs priesters"!! kun nen burgemeester worden. Het liberale Avro- heibeltje Minister Reymer dient den heer Boon van repliek. Gelijke rechten voor allen Met overgroote meerderheid slechts de zich te hebben. Zijn rede werd met bravo-ge- roep beantwoord en velen kwamen hem de hand drukken. Het debat is op het oogenblik dat wij dit schrijven nog niet geëindigd, maar het lijdt geen twijfel of minister Reymer komt met zeer sterkte positie en de Avro met verminderd prestige uit de discussies. Discussies behooren eigenlijk in een rubriek als deze niet thuis, maar wenscht men ze toch te voeren, dan heeft men hier een voorbeeld van de wijze, waarop dit niet geschieden moet. De principieele beschouwing, welke wij tot uitgangspunt namen, laat Z. te B. geheel ter zijde. Zonder dus te weerleggen, wat wij over „bestuursbonden" schreven, geeft hij aan deze de voorkeur. Hij doet dit, niet omdat hij ze in beginsel beter acht, maar omdat ze „in heel wat meer gevallen actief zijn". De hoofdzaak van zijn betoog is dan ook, dat onze R. K. Volksbonden en Werkiiedenvereenigingen over het algemeen activiteit missen en dat dus daar het wederzijds verplicht lidmaatschap .een „on natuurlijke toestand" gehandhaafd wordt. De ze onnatuurlijke toestand is dan nog veel de grondslag onzer organisatiis! Of ook wij juist zagen toren wij meenden, dat de gebrekkige doorvoering] van het verplichte lidmaatschap valt te wijten aan onvoldoend begrip van het wezen onzer organisatie! y Z. te B. bewijst bo vendien* dat hij ook prac- tisch niet met die organisatie op de hoogte is. Indien hij b.v. had "kennis gejnomen van de be- j langrijke jaarverslagen van onze Diocesane Bonden in het Aartsbisdom Utrecht en in de bisdommen Roermond en Den Bosch, zou hij ons onmogelijk hebben kunnen vragen naar be j wijzen van afctiviteit der filtandsorganisatie. Om hierover te schrijven, moest hij ook bij ervaring weten, welke groote beteekewis het plaatselijk vereenigingsleven waaromier wij méér verstaan, dan bestuunderswerk heeft v voor onze geheele beweging, welke hierop steunt als een. solied huis op zijn fundament. Wij hebben niet geschreven ook goed lezen is aan te bevelen! dat |de machtige eenheid onzer R. K. arbeidë.rsbew feging geheel, {naar voor een deel is toe te schrtf ven aan hare i DE AUTOZEGENING TE ROTTERDAM. Zondag jl. vond te Rotterdam een zeldzame plechtigheid plaats: de zegening van de auto's uit stad ,en omgeving. Een overzicht van het Nenijto-terrein, waar de zegening plaats vond. Vele belangstellenden waren aanwezig.

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 1