Buitenland. Uil hel Parlement. Stadsnieuws. Provincienieuws. Ingezonden Meéeéeelino (6) Zomersproeten ver- dwijnen spoedig door een pot Sprutol. Bij alle Drogist n. De KROONPRINS VAN BELGIË TE DOORNIK. Bij zijn bezoek aan deze stad legde prins Leopold bloemen op het monument voor de gevallenen. eten doen ze niet samen, noch drinken, noch Bidden Een Engelschman zal bijvoorbeeld veel moois weten te vertellen van den koning der Kanni balen en ongetwijfeld zal hij nog veel meer moois weten te zeggen in het gezicht van den koning der Kannibalen en hij zal met dien koning der Kannibalen zoo veel handel drijven als hij maar kan. Maar.... aan een maaltijd van dien koning der Kannibalen deelnemen, neen, daar past hij voor, zij het in de hoedanig heid van gast, zij het in die vanonderdeel van het menu! En een man, die zichzelf respecteert en wo nende in een der Zuidelijke Staten van Noord- Amerika, zal niet enkel weigeren aan tafel te zitten met een neger, als deze een boutje van een missionaris op zijn bord heeft, maar ook wanneer het een schapencotelette is! En of er nu sprake is van den christelijken godsdienst of van negermagie of van menschoffers, dat blijft allemaal hetzlfde, want hij zal zeker niet deelnemen aan een religieuze plechtigheid, die door negers is georganiseerd. En ik vermoed zoo half en half, dat hij niets van de „zwarte kunst" moet hebben, omdat die genoemd is, naar de huidskleur van de zwartjes. En toch zal de Amerikaan er geen been in zien om bij de negers van Jamaica alcohol te gaan koopen, vooral sinds zijn vaderland is „drooggelegd". Alleen zal hij pertinent weige ren dien alcohol samen met de negers op te drinken. Zelfs de afkeer tegen de prohibitie kan hem toch niet tot mildere gevoelens stem men. Nog sterker: hij zal zich ten stelligste verzetten tegen de aanwezigheid van negers in een christelijk kerkgebouw, hij zal eischen, dat ze er worden uitgesmeten, zoals dan ook trou wens onlangs gebeurd is in een anglikaansche kerk in de Vereenigde Staten. Hij houdt zich strikt aan het principe van Shylock: hij drijft handel met de negers, hij wil ook wel met hem samen werken op openbare congressen en ver gaderingen, maar hij bedankt er festelijk voor, om met hem te eten, te drinken, te bidden. En toen ik zoo in het College der Propaganda te Rome die negers en nog andere van zulke „ex,wilden" met allerlei Europeanen en Ameri kanen samen zag eten en drinken en vroolijk zijn, toen dacht ik opeens weer aan het eenige waarlijk-practische ding op dit ondermaansche Ik praktiseerde weer over de kracht, die in staat is werkelijk tot stand te brengen, waar over de heele wereld alleen maar weet te „pra ten". Want President Hoover kan nog zulke mooie redevoeringen houden over den Wereld vrede en de broederschap onder de menschen, maar hij speelt het nooit klaar om ook maar een enkele van zijn onderdanen ertoe te bren gen, dat hij met negers in een zelfde wacht kamer zit te wachten of in eenzelfde herberg te eten. En Mac Donald kan met de zoetste woorden die hij kan vinden en met fluweelen stem praten van een allesomvattende men- schenliefde, maar hij kan er zijn landgenooten toch nimmer toe brengen voor de arme Iersche arbeiders van Glasgow evenveel achting te heb ben als voor de geldmannen van Wallstreet of Berlijn, 'k Geloof graag, dat Lord Cecil of Chamberlain er van overtuigd zijn dat de Vol kenbond over de geheele wereld de goede ver standhouding onder volken en rassen kan be vorderen of bewerken, maar ze zullen er toch niets aan kunnen veranderen dat hun eigen zusters, nichten en tantes voor zoover dit tot de Engelsch-ndische aristocratie behooren, 't vertikken om den eersten den besten Hindoe te beschouwen als een gentleman en zijn vrouw als een lady. Zoolang het maar over den handel gaat, blijkt alles in orde.... Want de Europeaan heeft zich koloniën gesticht om handel te kun nen drijven. En zoo lang het alleen maar bij praten blijft, is alles óók nog in orde, want men kan toch over 'n overzeesch gewest net zoo goed praten als over.... Utopia! Maar zoo gauw er sprake gaat worden van fundamentee- le menschelijke dingen en dat zijn eten, drin ken en bidden toch, dan is de Hindoe een mensch, die rijst eet en niet eens fatsoenlijk aan tafel kan zitten. Dan blijkt er een onover brugbare afgrond te gapen tusschen zijn oer ouden godsdienst en dien van ons Maar hier, in het gebouw der Propaganda- Fide, waar alle missies thuis liggen, hier wor den al die moeilijkheden en tegenstellingen met verbazingwekkende gemakkelijkheid op gelost en wel, omdat hier de dingen juist wor den omgekeerd en elk de plaats krijgt, die het toekomt: bidden komt voorop! En dan volgt 't eten pas en het drinken en eindelijk 't „re- neeren", 't zwammen, om de allerlaatste plaats te laten aan de uitwisseling van stoffelijke goederen. Wat bij anderen achteraan komt, staat hier in het centrum. Wat elders scheidt, verbindt hier. Wellicht zijn ze het hier nog niet over alle moeilijke vraagstukken eens, dat kan best. Maar zeker weet ik, dat allen ernstig streven om die onder de knie te krijgen en dat étllen het in dit opzicht roerend eens zijn. (Nadruk verboden). Een Koning Albert-Kanaal. Het nieuwe kanaal tusschen Antwerpen en Luik zal naar koning Albert genoemd worden. Korte Berichten. Maandagmiddag is de Nederlandsche af- deeling van de tentoonstelling te Luik geopend Bij de onlusten in Rangoon zijn tot dusver 26 personen gedood en 700 gewond. De „Graf Zeppelin" is bij de landing te Per- nambuco licht beschadigd. De Italiaansche regeering heeft weer, thans bij monde van minister Giuriati een felle rede gehouden o.a. tegen de vredesverdragen en Genève. In China zouden thans de Noordelijken aan de winnende hand zijn. In Roemenië zou een geheime spionnage- organisatie ondekt zijn, waarbij ambtenaren der politie betrokken moeten zijn. *.i hoek bij de Oostkade omgereden. De bestuur der, die het kind onverwacht voor zich zag, remde uit alle macht en trachtte door naar links uit te wijken een aanrijding te voorkomen Het kind echter, dat klaarblijkelijk geen erg in de auto had, liep door met het gevolg, dat het werd aangereden. Dokter Puylaert, die spoedig ter plaatse was, constateerde een breuk van het linker-dijbeentje. De bestuurder van de auto, de heer v. W., die uiteraard onder den indruk was van het gebeurde, is persoonlijk de politie gaan waar schuwen, die daarop de noodige ambtelijke ge gevens verzamelde. OOSTBURG. Wit-Gele Kruis. In de Zondag jl. gehouden jaarvergadering van het Wit-Gele Kruis werd he, jaarverslag uitgebracht. Hieruit bleek o.a., dat door sterfgevallen en vertrek het ledental met 7 verminderde, terwijl een lid toetrad. Het aantal leden* bedraagt thans 342, waarvan te Oostburg 269, te Groede 50 en te Schoondijke 23. Door de Eerw. Zuster Huberta, wijkverpleeg ster, zijrr in totaal 3432 huisbezoeken afgelegd, of circa 300 meer dan in het voorafgaande jaar Aan de Eerw. Zuster werd warme hulde ge bracht voor haar onvolprezen toewijding. De dames L. Lecluyze-v. d. Hart en M. Saeg- Lohman werden als bestuursleden herkozen. Aan het slot der vergadering waarschuwde de Hoogeerw. heer deken Preijers, Geestelijk Adviseur der vereeniging, tegen het gecombi neerde lidmaatschap van Wit-Gele Kruis en Groene Kruis. SCHOONDIJKE. Onderwijzer. De heer A. Verpoorte, tijdelijk onderwijzer alhier, is benoemd tot onderwijzer aan de O. L. School te Numansdorp (Z.H.) TER NEUZEN. Werkloozen. Het aantal werkloozen bedroeg Zaterdag jl. 76. Bedevaart J. 1. Zondag werd onder leiding van pastoor Binck een bedevaart naar Ede- gbem ondernomen. Er waren 40 deelneemsters Gemeenteraad. In de Donderdag jl. gehouden raadszitting werd, ter vervulling der vacature, ontstaan door het vertrek van den heer J. J. Kaan van Sluiskil\naar de kom van Terneuzen, benoemd tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim voor Sluiskil de heer A. J. Plat- teeuw, benoemd hoofd der openbare school te Sluiskil. Deze werd eveneens in plaats van den heer J J. Kaan benoemd tot lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs voor Sluis kil Driewegen. Aan den heer M. I. Hoste, onderwijzer te Groede, werd, voor het geven van een cursus tot opleiding van onderwijzers voor het behalen van acte r (handenarbeid) gratis ter beschik king gesteld een der gymnastieklokalen van de openbare school A op Zaterdagmiddag. Tot leden der commissie tot toezicht op het Middelbaar Onderwijs werden herbenoemd de heeren Ph. J. Callenfels en H. W. R. Kramer, terwijl in de vacature ontstaan door het ver trek van den heer A. Spruitenburg, werd be noemd de heer N. J. C. Lambrechtsen van Rothem. De rekening der Gezondheidscommissie te Terneuzen over 1929 werd goedgekeurd op 'n bedrag in ontvangsten van f 1677 en uitgaven f 1088. Aan den Kring Hulst van de Z. L. M. werd voor de te houden Landbouwtentoonstelling overeenkomstig het verzoek een subsidie ver leend, ten bedrage van f 25. Eveneens werd aan de commissie voor bestrijding der iepen ziekte gedurende 5 jaren, een subsidie toege zegd van f 25. Besloten werd voorts aan te koopen rente- gevende obligaties tot een bedrag van f 16.153 tot het aangaan eener leening ad f 57.000 voor bestrijding der kosten van vernieuwing van den Schoolweg en de Grenulaan, en voor het verkrijgen dier leening rentegevende stukken, tot een maximum bedrag van f 66.000 te be- leenen bij de Nederlandsch Bank. Voorts werd besloten een bedrag gestort door verschillende vereenigingen tot in standhou ding van bijzondere scholen als waarborg, rente gevend te beleggen op een spaarbankboekje bij de Boerenleenbank. Het kohier der rioolbelasting voor 1930 werd vastgesteld op f 1605. De heer Van Driel kon digde hierbij aan een voorstel tot afschaffing dier belasting, op grond van het verslag der Gezondheidscommissie dat de ingezetenen moe ten worden aangemoedigd tot aansluiting op de riolen. Het verzoek van den eervol ontslagen ge meente-ontvanger, den heer D. Tholens, om hem de toelage ad f 1000 te verleenen zonder verplichting daarvoor van 's-morgens 9 tot 's- middags 5 uur ter secretarie werkzaam te zijn, aangezien het uitkeeren van dat bedrag dan geen toelage meer genoemd kan worden, of hem voor eens een uitkeering te geven van een bedrag gelijkstaande met zijn vroeger sala ris, opdat hij dan kan trachten in het vrije be drijf een bestaan te vinden, gaf aanleiding tot een breedvoerige discussie. Eenerzijds werd be toogd, dat de gemeenteraad tegenover den ont vanger, die niet voor zijn taak berekend bleek coulant is opgetreden en de geschapen toe stand in zijn eigen belang is, terwijl va:n an dere zijde werd aangevoerd, dat de omstan digheden, vooral de lichamelijke toestamd den heer Tholens hebben gebracht in zijn moeilijk heden, en het zeer begrijpelijk is, dat iemand die beschikt over meerdere capaciteiten gee- stlijk gedeprimeerd wordt, wanneer hem min derwaardig werk wordt opgedragen. Ten slotte kwam in stemming een voorstel van B. en W. om de toelage te bestendigen, doch den eisch te laten vallen, dat de heer Tholens dragelijks de volle kantooruren ter secretarie moeït werk zaam zijn, en de regeling daarvan over te laten an B. en W., die hem dan in de gelegenheid zullen stellen ook in het vrije bedrijf wat bij te verdienen. Hierover staakten de istemmen met 6 tegen 6. De heer Ver linde was niet ter vergadering. I 'X Een ander punt dat tot breedvoerige bespre king aanleiding gaf, was de dokterskwestie. In de vorige vergadering besloot de gemeenteraad voor de gemeente, ter verzorging van de armen praktijk 2 geneesheeren aan te stellen, een voor Het wetsontwerp tot herziening der Gemeen- wet is door de Tweede Kamer aangenomen met 64 tegen 17 stemmen. Het bestuur der St. Vincentiusvereeniging houdt zich gaarne aanbevolen voor een mans- costuum. Adres magazijnmeester: H. Bockstael Schulpenpad. Hanzevergadering. De afdeeling Sas van Gent van de Hanze heeft Maandagavond jl. haar jaarvergadering gehouden in hotel „De Zwaan" onder voorzitterschap van den heer M. van Goethem. De belangstelling was als gewoonlijk niet groot. Door den secretaris, den heer Cl. v. d. Hemel, werd verslag uitgebracht over het afgeloopen vereenigingsjaar. Hieruit bleek o.a., dat het ledental was gedaald van 27 tot 24. Met vol doening maakte het verslag voorts melding van de verkiezing van een middenstander tot lid van de Tweede Kamer, hetwelk zonder orga nisatie wel moeilijk uitvoerbaar zou zijn ge weest. Er waren in het afgeloopen jaar 4 ledenver gaderingen gehouden. Gememoreerd werden voorts eenige plaats gevonden bestuursmutaties alsmede de actie voor het electrisch draaien der kanaalbruggen en het welslagen der winkelweek. Het kasverslag van den penningmeester ver meldde een batig saldo van circa f 50. Tot het opnieuw houden van een winkelweek van 30 Augustus tot 10 September a.s. werd in principe besloten. Van de gelegenheid tot het indienen van voorstellen voor de a.s. algemeene vergadering te Breda werd door geen der aanwezigen ge bruik gemaakt. Nadat de heer O Vervaet, die periodiek af trad, als bestuurslid was herkozen, kwam bij de Rondvraag een bestuursvoorstel ter sprake inzake het organiseeren van een collectief be zoek aan de wereldtentoonstelling te Antwer pen of Luik. In principe besloot men bij vol doende belangstelling een bezoek aan Luik te brengen en wel op 7 Juli a.s. Bijzonderheden hieromtrent zullen nader worden bekend ge maakt. Kind aangereden. Toen Dinsdagavond het 5- jarig dochtertje van den heer F. Dh., alhier, van de werkplaats haars vaders aan den Oost- dam de straat wilde oversteken om zich naar het woonhuis te begeven, kwam een zoon van den heer G. v. W. uit Westdorpe per auto den Bevolking van Zeeland. De bevolking der provincie Zeeland bestond op 31 December 1928 uit 124390 mannen en 124202 vrouwen, totaal 248592 personen. Op 31 December warenj deze cijfers resp. 124203, 123707 en 247910, alzoo een achteruit gang van 682 personen. Feesten te Middelburg. Te Middelburg zijn plannen in voorbereiding om den vijftigsten verjaardag van H.M. de Koningin der Nederlanden op 31 Augustus 1930 feestelijk te vieren. De leiding berust bij de Vereeniging „Uit het Volk-Voor het Volk" onder haar toezicht zijn in verschillende buurten commissiën ge vormd, welke bijdragen inden van de ingezete nen en aan de Centrale Commissie voorstellen deden. Als resultaat daarvan is een programma sa mengesteld, dat in algemeene trekken het vol gende omvat: Vrijdag 29 Augustus ter inleiding, uitvoering van gewijde muziek in de Nieuwe Kerk; Zaterdag 30 Augustus: Kinderfeest, gondel vaart, concerten; Maandag 1 September: muziek op den Abdij- toren, reveille, concerten, carillonbespeling, bloemencorso, groote historische optocht des middags en des avonds, Avondfeest, fakkelop tocht, vuurwerk; Schitterende algemeene verlichting op drieof vier avonden. Op Zondag 31 Augustus zullen, overeenkom stig den wensch van de Koningin, geene open bare feestelijkheden plaats hebben. SLUISKIL. R. K. Werkliedenvereeniging. In een Maan dagavond gehouden vergadering der R. K. Werkliedenvereeniging alhier, werden de aan wezigen door den heer M. C. Geerts uit Hulst krachtig aangespoord om lid te worden van de R. K. Kiesvereeniging alsmede van de R. K. Coöperatie. De Geestelijke Adviseur deelde nog mede, dat waarschijnlijk weer een openlucht-meeting zal worden gehouden. Spr. spoorde de aanwezigen aan, het insigne hunner vereeniging te dragen. Nog niet afgehaalde prijzen. Het bestuur der Missietentoonstelling, gehouden op 3, 4 en 5 Mei jl., verzoekt ons het volgende onder de aan dacht der belanghebbenden de te vestigen. Op nummer 127, 451 en 125 zijn prijzen gevallen, welke nog niet zijn afgehaald. Het bestuur noo digt de houders hiervan uit vóór 5 Juni as. deze af te halen. Inlichtingen secretariaat den heer de Cock. HULST. Ontvanger Reg. en Domeinen. Tot ontvanger der Registratie en Domeinen alhier is benoemd den heer G. Veugelers, thans in gelijke betrek king te Culemborg. ST. JANSTEEN. Dr. Schaepmanfonds. Naar gemeld wordt, heeft het zangkoor „St. Caecilia", alhier, op voorstel van zijn voorzitter, den Zeereerw. heer J. Preijers, besloten, tien gulden voor het Dr. Schaepmanfonds beschikbaar te stellen. Bravo!

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 2