Ü1T DE R.-K. STAATSPARTIJ. Mutoni doel lerkoopen Vergadering van den Partijraad. Kameroverzicht. Binnenland. Buitenland. Sladsnieuws. Provineienieuws. Mr. C M. 3. F. Goseling tot voorzitter gekozen. Da viering van het zilveren jubileum der Landelijke organisatie van de R.-K. Staatspartij. Vrijdagavond is in het Jaarbeursgebouw te Utrecht de zevende vergadering van den Par tijraad der R. K. Staatspartij onder leiding van Mgr. Dr. W. H. Nolens gehouden. Na opening door den voorzitter deelde de secretaris, de heer Mr. F. Teulings, namens het Partijbestuur mede, dat de hernieuwde Tien gulden-actie voor het Dr. Schaepmanfonds, een bevredigend verloop heeft en de hoop wet tigt, dat het doel zal worden bereikt. Voorts deelde hij mede, dat waarschijnlijk in het komende najaar de stichting van een advies-centrale voor R. K. Gemeentepolitiek zal kunnen plaatsvinden. Als derde mededeeling van het bestuur ver namen we, dat, in overleg met Prof. van der Grinten, als onderwerp voor de a.s. najaarsver gadering gekozen is: „De financieele politiek der Gemeenten", waarbij dan zullen behandeld worden: de belastingen, de bedrijven en de groote gezinnen in verband met de gemeente- financiën. Hierna bracht de ondervoorzitter, de heer M. van Hout, uitvoerig rapport uit over de onder handelingen, die tusschen de afgevaardigden van het Dagelijksch Bestuur van de R. K. Staatspartij en die van de R. K. Volkspartij betreffende hereeniging zijn gevoerd en die tot het bekende negatieve resultaat hebben ge leid. Dit rapport werd voor kennisgeving aange nomen onder dankzegging aan de onderhande laars voor den verrichten arbeid. Bij de vervroegde rondvraag vroeg de afge vaardigde van den kieskring Leiden de aan dacht van het partijbestuur voor de kwestie van het tekort in het penioenfonds der Neder- landsche Spoorwegen, welk tekort volgens minister de Geer uit de bedrijfswinst der spoorwegen zal moeten worden aangevuld, zoo dat dit wellicht zijn terugslag zal vinden in de salarissen van het personeel. Volgens den voorzitter werd het bedoelde wetsontwerp in de afdeelingen in ruime mate behandeld en zal men er ook in den geest van dit verzoek aandacht aan schenken. De hier aanwezige Kamerleden konden te vens nota van den geopperden wensch nemen. Een afgevaardigde van Zwolle stelde de vraag of er reeds een commissie was benoemd uit het partijbestuur betreffende de eventueele wijziging van het kiesreglement. Hierop werd geantwoord dat aan de besturen der kieskrin gen een circulaire waarin om gegevens werd verzocht gezonden was, om daaruit op te ma ken, hoedanige commissie zou moeten worden benoemd. Maastricht vroeg of niet op spoed kon wor den aangedrongen ten aanzien van de minis- terieele toezegging betreffende bijslag voor den woningbouw voor groote gezinnen. De voorzitter zei dat hij wist dat in dit op zicht rekening zal worden gehouden voor zoo ver het grootere woningen voor groote gezin nen betreft. Hierna ging de Partijraad ter verkiezing van een nieuw bestuurslid in de vacature Ruys de Beerenbrouck en tot verkiezing van een voor zitter in comité-generaal. Het resultaat was dat mr. C. M. J. F. Gose ling uit Amsterdam met 59 van 73 stemmen tot lid van het Dagelijksch Bestuur der R K. St. en met 61 stemmen tot voorzitter werd ge kozen. Bij de eerste stemming verwierven de heeren Aalberse 12 stemmen en Zomerdijk 1 stem en werd één blanco stem uitgebracht, terwijl bij de verkiezing van een voorzitter de heer de Bruyn 6, van Hout 2 en Mols 1 stem op zich uitgebracht zagen. Zaterdag is daarop het zilveren jubileum der Landelijke organisatie van de R. K. Staatspar tij feestelijk herdacht. Deze herdenking werd ingezet met een H. Mis in de Kathedrale Kerk, opgedragen door Pastoor W. F. A. Overmeer, lid van het partij bestuur en secretaris van de R. K. Rijkskies kring-organisatie in Friesland. Tal van Partijraadsleden en genoodigden wa ren hierbij tegenwoordig. Na de H. Mis begaven de verschillende afge vaardigden uit alle landstreken zich naar het Jaarbeurs-restaurant, waar in de groote zaal re ceptie werd gehouden door het partijbestuur. Bij dit partijbestuur hadden zich aangesloten li"'4!' r rj»j hieven. Mgr. Salotti, promotor fidei van de Ritencongregatie, sprak alsdan de Zusters toe. De geneesheeren Sympa en Salvioni consta teerden, dat het lichaam in volmaakten en ongeschonden staat verkeerde. Twee kleine ge deelten werden er afgenomen die dienen zul len als relieken bij de a.s. Zaligverklaring op 8 Juni in Sint Pieter. Te Rome waar de a.s. Zalige Frassinetti zeer bekend was, maakt het geval grooten indruk. Ka de Zaligverklaring zal het lichaam in een de Minister van Staat, Mgr. dr. W. H. Nolens en de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, oud-voorzitter der partij, Jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck. De groote receptie-zaal was gevuld met be langstellenden uit alle kringen van de katho lieke samenleving. Voor het Katholiek Bureau voor Onderwijs en Opvoeding kwam de direc teur, dr. Th. Verhoeven, complimenteeren, voor den Katholieken Vrouwenbond mevr. van Nis pen tot SevenaerCremers; voor de algemeene R. K. Werkgeversvereeniging de heer P. Spoorenberg; voor het curatorium der Katho lieke Universiteit het Eerste Kamerlid !mr. van Lanschot; ook het R. K. Werkliedenverbond en vele andere organisaties kwamen hun opwach ting maken. Gelukwenschen waren binnengeko men van de ministers Reymer, Deckers en Ver schuur, alsmede van den Commissaris der Ko ningin in Noord-Brabant, Jhr. van Rijckevors- sel. Een prachtige bloemenmand was gezonden door den Rijkskieskring Amsterdam, terwijl alle Rijkskieskringen waren vertegenwoordigd. Onder de talrijke aanwezigen merkten wij nog op verschillende hoogleeraren van de Katho lieke Universiteit en andere universiteiten. Wij merkten o.a. op: Prof. mr. dr. Ch. Raaij- makers en Prof. P. Groeen, Prof. Dr. Alph. Steger, Mr. dr. D. Kooien, oud-voorzitter van de R.-K. Staatspartij, Mr J. R. H. van Schaik, voorzitter van de Tweede Kamer en de oud ministers Aalberse en Bongaerts, benevens ver schillende Kamerleden en oud-Kamerleden. Namens de Duische Centrumpartij werden gelukwenschen overgebracht door dr. Hama- cher, algemeen secretaris van de Rijnlandsche Centrumspartij uit Keulen. Veel schriftelijke felicitaties kwamen binnen, terwijl in den na middag vertegenwoordigers der Anti-revolu- tionnaire (de heeren Welde en Bijleveld) en Christelijk-historische Partij (de heer Schok king) hun opwachting kwamen maken. Na afloop der receptie werd om twaalf uur een gezamenlijke lunch gehouden. Te half twee begon de feestvergadering van den partijraad met een kernachtig woord van welkom door den voorzitter van den partijraad, Z.E. mgr. dr. Nolens. Vervolgens hield Prof. Dr. A. van Rooy, hoog leeraar aan de Universiteit te Amsterdam, een magistrale feestrede, waarin hij de wording en ontwikkeling van de R. K. Staatspartij met groot oratorisch talent schetste en op de groote toekomstbeloften wees, welke de ontwikkelings gang der organisatie inhield. Met huldigende woorden .herdacht de emi nente spreker de groote katholieke emancipa tors, waarbij uiteraard ook de figuur van Dr. Schaepman-zaliger in het volle licht werd ge plaatst. Een minutenlang, daverend applaus weerklok toen sprekerden party raadsvoorzitter, Mgr. Nolens, de erkentelijkheid van Katholiek Nederland vertolkte en diens groote verdiens ten naar voren bracht. Met de opwekking om als moderne Kruis ridders de banier des Kruises ter overwinning te voeren sloot spr. zijn luide toegejuichte feestrede. Na de. rede van prof. van Rooy kwam het eerst Mr. A. J. M. Leesberg, penningmeester der R. K. Staatspartij, aan het woord om na mens de partij zijn ambtsvoorganger, den heer Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen te huldigen, die gedurende 25 jaar, vanaf de oprichting der algemeene partij-organisatie, bestuurslid en Partij-penningmeester is geweest. In warme bewoording bracht spr. hulde aan den afge treden functionaris en bood hem als souvenir aan zijn verdienstelijken arbeid in het belang der Partij verricht, onder luide bijvalsbetui gingen der aanwezigen, een keurig plateelwerk aan. Na Mr. Leesberg betraden nog het podium de heeren de Wilde en Schokking, die resp. na mens de anti-revolutionnaire en Christelijk- Historisch partijen hartelijke en veelbeteeke- nende woorden van gelukwensch en hulde spraken aan het adres van de R. K. Staats partij. Dr. Hamacher vertolkte in éen Duitsche re devoering de gevoelens van Katholiek Duitsch- land. Ten slotte dankte de heer Heerkens Thijssen voor de hem gebrachte hulde waarna ten kwart na 4 precies Mgr. Nolens de feestvergadering sloot. zilveren omhulsel geplaatst worden onder het hoofdaltaar der kapel van de Zusters van de H. Dorothea. Zonder dat nog verdere belangrijke artikelen ter sprake kwamen heeft de Kamer de wijzi ging der gemeente afgehandeld. De stemming werd eenige dagen uitgesteld om in verband met de verschillende uiteenloopende amende menten na te gaan, of de redactie wel overal in orde is. Nadat de Kamer zonder hoofdelijke stem ming het wetsvoorstel van minister Verschuur had aanvaard, om het maximum der tijdelijke uitkeering volgens de Ongevallenwetten, welke thans 70 percent bedraagt, in verband met de Ziektewet, waar deze 80 percent is, eveneens op 80 percent te stellen, werd een aanvang ge maakt met de door minister Slotemaker de Bruine ontworpen arbeidsbemiddelingswet. Het grootste bezwaar tegen deze wet was wel, dat zij bepaalt dat in geval van conflicten de Ar- beidersbeurs zich van bemiddeling heeft te ont houden. Een aantal Kamerleden wenschten, dat de Arbeidsbeurs bij zulk een conflict een voudig met haar bemiddeling, om door haar tusschenkomst arbeiders aan werk, patroons aan werkkrachten te helpen, voortgaat., maar dat zij partijen van het gerezen conflict in kennis moet stellen. Oud-minister Aalberse verleende aan het ministerieele voorstel zijn steun, dat dan ook, nadat een liberaal amende ment met 53 tegen 23 stemmen verworpen was, zonder stemming werd aangenomen. Verworpen werd eveneens amendement Kuipers volgens welk de Arbeidsbeurs alleen zou mogen bemiddelen op de basis van den plaat selijken loonstandaard. Van particuliere arbeidsbemiddeling men kent ze nog op vele plaatsen in den vorm van aanbieding van dienstboden een. bleek de Kamer vrij afkeerig. Ook de minister bleek veel voor inperking te voelen; verkregen rechten wenschte hij echter zooveel mogelijk te ontzien en daarom heeft hij aan het uitstervingsstelsel een vergunningsstelsel vastgekoppeld. Mis schien kunnen degenen die op een bepaald tijdstip (Maart 1929) arbeidsbemiddeling met winstoogmerk uitoefenden daarvoor vergun ning krijgen, een vergunning telkens voor vijf jaar te verleenen, terwijl ze met den dood van den vergunninghouder vervalt. De Koninklijke familie te Amsterdam. De Koninklijke familie heeft Vrijdag o.a. een bezoek gebracht aan het gebouw der Ned. Han delsmaatschappij in de Vijzelstraat. Vrijdagavond had de soirée ten paleize plaats, voor het eerst in de gerestaureerde Burgerzaal. Ruim 900 personen, onder wie vele dames en civiele en militaire autoriteiten uit Amsterdam en Noord Holland woonden de soirée bij. Te half negen schreed de Koningin door de Burgerzaal om zich naar de Troonzaal te be geven. Daar werden een groot aantal dames en heeren aan haar voorgesteld. Inmiddels be woog Prinses Juliana zich reeds in de Burger zaal en onderhield zich met verscheidene aan wezigen. Te kwart over negen verscheen de Koningin weer in de Burgerzaal, om daarna tot half twaalf onvermoeid cercle te houden. H. M. droeg een avondkleed van blauwe georgette be stikt met pareltjes; op het hoofd en om den hals schitterden het diadeem en het halsnoer van het nationale huldeblijk. Prins Hendrik, die zich almee den ganschen avond tusschen de gasten bewoog was in admiraalsuniform; Prinses Juliana was in wit satijn. In de troonzaal werd nadat de Koningin daar receptie had gehouden, gedanst. Bezoek van de Groothertogin van Luxemburg. Naar de Haagsche Crr. verneemt, zal de Groothertogin van Luxemburg in de eerste week van Juni, vergezeld door de Koninklijke familie, een bezoek aan de residentie brengen. De Koloniale Jaarbeurs te Utrecht. Bij Kon. besluit is voor de organisatie der in 1930 te Utrecht te houden Koloniale Jaarbeurs ingesteld eene commissie en een uitvoerend comité tot bevordering van den Nederland- schen uitvoer naar Nederlandsch-Indië en o.a. benoemd in de commissie van het uitvoerend comité tot voorzitter de heer F. H. Fentener van Vlissingen, voorzitter van den raad van beheer der Vereeniging tot het houden van Jaarbeurzen in Nederland, te Utrecht; tot se cretaris-penningmeester de heer W. Graadt van Roggen, secretaris-generaal der Vereeni ging tot het houden van Jaarbeurzen in Ne derland, te Utrecht. Intern. Unie van Katholieke Vrouwenbonden. Zaterdag werden de gedelegeerden der Katholieke Vrouwenbonden door Z. H. den Paus in algemeene audiëntie ontvan gen. Bij deze gelegenheid herbenoemde de H. Vader onze landgenoote mevrouw Steenberghe- Engeringh tot algemeene voorzitster van de Internationale Unie van Katholieke Vrouwen bonden voor de komende periode van vier jaren terwijl mej. Romme opnieuw benoemd werd tot secretaresse. Korte Berichten. In den Oostenrijkschen nationalen raad is Vrijdag het zoogenaamde ontwapenings-ont- werp ingediend. Bondskanselier Schober en minister Schumy motiveerden het ontwerp. Minister Schumy heeft ontslag genomen als lid van de Heimwehr. Na een gevecht, dat 18 uren duurde, heeft het Nankingleger den verbonden Noordelijken troepen een verpletterende nederlaag toege bracht. De Duitsche rijksdag heeft het voorstel, om den eersten termijn voor den pantserkruiser B. in de begrooting op te nemen, verworpen. Een aanhanger der nationalisten-partij op Malta heeft een aanslag gepleegd op den pre mier, lord Strickland. Deze bleef ongedeerd. Prijsschieting. Bij de gisteren gehouden prijs schieting op de liggende wip bij P. Goethals, alhier, gegeven door de Handboogsociëteit „Nut en Vermaak" was de uitslag als volgt: Hoog vogel L. Kalle Westdorpe, zijvogels M. Kalle Westdorpe en M. Houtepen alhier. Er namen 23 schutters deel. Gevonden. Alhier is een rijwielbelasting- plaatje gevonden. Terug te bekomen bij de ge- meente-politie. i Vrijwillige voldoening van belasting. De Minister van Financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's rijks schatkist wegens over vorige jaren te weinig betaalde belastin gen naar inkomen en/of vermogen (gewetens- geld) is ontvangen bij den ontvanger der di recte belastingen te Axel f 503,41; Hontenisse f 509,22; Hulst f 136,51; bij den inspecteur der directe belastingen te Ter Neuzen f 2463,98, f 966,18, f 255,57 en f 203,08. P. T. en T. Met 1 Juni is aangewezen als directeur van het post-, telegraaf- en telefoonkantoor te IJ- zendijke, de commies H. A. van Meeuwen te Rotterdam (postkantoor). Benoemd tot burgemeester. Bij Kon. besluit is benoemd tot burgemeester der gemeente SerooSkerke de heer P. Dregmans, vroeger te Hoek. De heer Dregmans is reeds se cretaris dier gemeente. GentTer Neuzen. In aansluiting op vorige berichten wordt thans aan de Maasbode geseind, dat aange kondigd wordt, dat ingevolge het tot stand ge komen accoord de Staat de lijn zal opkoopen, voor een bedrag van 36 millioen francs, waar van 25 millioen reeds gestort zijn. Een aparte storting, waarvan het bedrag nog niet geheel vastgesteld is, zal geschieden om haar materieel en voorraden aan den Staat af te staan. Dan zal tenslotte het Hollandsche deel der lijnen aan de Maatschappij Mechelen Ter Neuzen afgestaan worden tegen een be drag van 3 millioen frs. welke betaling op 1 Juli zal plaats vinden. Verder wordt gemeld, dat voorgesteld zal worden het uitbetalen van een dividend van 30 frs., een eerste verdeeling te doen plaats hebben, die niet beneden de 400 frs. zal zijn, voor de parts sociales. Per obligatie zou 500 frs. betaald worden, terwijl de prioriteitsaan- deelen met 100 frs. zouden afgelost worden. Het is niet uitgesloten, dat nog geen tweede verdeeling zou plaats hebben van 200 frs en dat verder op een nog niet bepaalden datum, een toeslag zou worden verleend aan de aan deelhouders, dit naar gelang het bedrag der af te lossen obligaties. Over het algemeen ge nomen schat men, aan de hand van wat voor gaat, dat per parts sociale 600 of 620 frs. netto zal betaald worden. x v A r Besmettelijke Ziekten. Het aantal aangegeven gevallen van besme telij ke ziekten over de week van 11 tot en met 17 Mei in de provincie Zeeland bedroeg: Rood vonk, Krabbendijke 1, Ter Neuzen 1, Stoppel dijk 1. Diphtherie: Heinkenszand 1, Hulst 1. In genoemde week werden geen gevallen van encephalitis geconstateerd. j SLUISKIL. Benoemd. De heer Adr. Verpoorte, alhier die tot voor kort tijdelijk werkzaam was te Schoon dijke, is met ingang van 1 Juni a.s. benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de openbare lagere school te Numansdorp. Aanrijding. Vrijdagavond wilde de 79-jarige D. K. alhier de straat oversteken, om een em mer schoon te maken in het kanaal. Daar de fabrieken juist geëindigd waren, was het ver keer zeer druk op de straat en kwam ook aan gereden den werkman J. B. uit Selzaete met zijn motor, die K. oni reden hij van achter zijn huis kwam onverwachts voor zich zag. B. rem de uit alle macht doch kon niet verhinderen, dat de oude heer tegen de straat viel en met zijn arm terecht kwam op den emmer die hij vasthield. Hierdoor bekwam K. een armfrac- tuur en ook een lichte hoofdwond. Dokter van Loy verleende spoedig medische hulp. Maar we?

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 2