No. 3620 Maaodag 26 Mei 1930 45ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Het Geheim van den Voddenraper. Uit de stad van het Vaticaan. ll%*SÏÏÏÏ?*êrT,a± VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND fOSTREMEHiNB No. 52 419. FEUILLETON. DE ZEEUWSCHE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs J 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling Advertentiën 20 cent per. regelbij contract lager UIT8TEKEND GESCHIKT VOOR PUBLIOITEIT Door Mgr. ENRICO PUCCI. ROME, 21 Mei 1930. Links van het Sint Pietersplein, bij de Via di Porte Angelica, is de nieuwe ingang der Vati- caansche Stad gereedgekomen, die thans door een monumentaal ijzeren hekwerk dat een ar- tistieken indruk maakt, wordt afgesloten. Aan beide zijden van het dubbele ijzeren hek, dat het wapen draagt van Paus Pius XI, staan vier kolommen, die onderling door een boog van Traverstijnsteen zijn verbonden en waaronder aan iederen kant een sierlijke adelaar prijkt. Wanneer men in de Stad van het Vaticaan ronddwaalt, dan treft men overal de groote be drijvigheid aan van werklieden, die bezig zijn met den bouw van het Vaticaansche Spoorweg station. Onder leiding van den beroemden Se nator Marconi hebben de bekwaamste electro technische ingenieurs de installatie van den Pauselijken Radio-zender gereed gemaakt. Er wordt druk gewerkt aan de verbetering van straten en pleinen. In den Sint Pieter en in het Vaticaansche Museum worden belangrijke herstelwerken uitgevoerd. Z. H. Paus Pius XI wordt dan ook de Paus van het herstelwerk genoemd. In de middaguren gebeurt het vaak, dat de H. Vader op zijn geregelde wandeling de uitvoering van de verschillende werkzaam heden gaat bezichtigen. Zoo begaf de Paus zich dezer dagen nog naar den Sint Pieter om daar de restauratiewerken aan den beroemden koe kei in oogenschouw te nemen. In gezelschap van den Staatssecretaris Kardinaal Pacelli en twee kamerheeren van dienst ging de H. Vader naar de zaal der zegeningen, die boven het groote portiek van de Basiliek van Sint Pieter gelegen is. De H. Vader werd daar opgewacht door Mgr. Pelizzo die het economisch beheer van Sint Pieter voert (de onderhoudskosten bedragen jaarlijks tienduizenden guldens) en door Senator Beltrami onder wiens leiding de restauratie-werken worden uitgevoerd. Met de groote lift besteeg de H. Vader het dak van den Sint Pieter (vanwaar men bij helder weer zoo'n heerlijk uitzicht heeft over de Eeuwige Stad en de prachtige omgeving) om eerst de herstelwerken te bezichtigen van de beelden naast het uurwerk van Sint Pieter. Later ging de H. Vader naar de eerste buiten galerij van den koepel, waar men bezig is om de veel besproken scheuren dicht te maken. De architect van Sint Pieter Senator Beltrami gaf uitleg van den stand der werkzaamheden. De scheuren werden reeds ontdekt in de eerste jaren na den bouw van den koepel. Men heeft toen groote ijzeren banden rond den koepel ge legd maar de scheuren werden nog niet dicht gemaakt. Nadat gebleken was dat de scheuren geen verdere neiging meer vertoonden om nog Naar het Fransch van RAOUL DE NAVERY. 66) Wij mogen haar hoegenaamd geen leed aan doen, haar diamanten zijn voldoende om Ni quel weer in het bezit te stellen van zijn zes en dertig duizend fracs en voor ons een bui tengewoon voordeel af te werpen, waarvan hij natuurlijk ook zijn aandeel nog krijgt. Welnu! hoe denkt gij er over? vroeg de Wildeman aan den voormaligen klerk van Montravers. De ongelukkige weifelde nog; zijn lippen be wogen zich zonder eenig geluid te geven. De Staak begreep dat de strijd tusschen zijn wanhoop en zijn geweten nog niet ten einde was. Denkt de schoone juffrouw Montravers aan de stervende Elise? Vroeg hij met een valsche lach. t Niquel sloeg zijn glas op de tafel aan stukken Afgedaan! sprak hij \yoest; ik stem in alles toe. De Ekster vulde een nieuw glas en zette het voor den ongelukkige neer. Komaan, sprak de Guit op het herstel van het fortuin van Cesar Niquel. En op den ondergang en de schande der Montravers! voegde deze erbij. Zoo gaat het goed! fluisterde de Guit zijn V "«te'-% Mr DE VROUWELIJKE LINDBERG. De koene pilote Mis Amy Johnson laat haar vliegtuig van benzine voor zien op het landingsterrein te Karachi in Indië, om dan haar vlucht naar Australië voort te zetten. breeder open te gaan staan, heeft Paus Pius XI aan Senator Beltrami opdracht gegeven om de scheuren dicht te maken, een werk waar mede men thans druk bezig is. Nadat de H. Vader den stand der werkzaam heden in oogenschouw had genomen en de ver schillende vragen die door Z. H. gesteld werden door den architect naar genoegen waren be antwoord, begaf de H. Vader zich naar de Ba siliek waar men bezig was een gedelte van den grooten marmeren vloer te vernieuwen. Op 22 Mei heeft de H. Vader des avonds om half 8 zich naar den Sint Pieter begeven om deel te nemen aan het Heilig Uur dat in de Vaticaansche Basiliek werd gehouden, ter ge dachtenis aan het feit dat deze vrome oefening op dien datum juist honderd jaar geleden werd ingesteld. De nieuwe bescherheer der Anima, kardinaal staatssecretaris Pacelli, heeft op plechtige wij ze bezit genomen van zijn nieuwe waardigheid Door den rector en de priesters van het college werd de kardinaal naar het altaar ge bracht, waar eerst de Latijnsche benoemmings breve werd voorgelezen. Daarna hield de kardinaal van den kansel een toespraak over de beteekenis van zijn buur de Wlideman in het oor. Waarom drinkt ge niet met ons mee? vroeg Cesar, zich tot Camourdas wendend. Als gij er op staat, zal ik een flesch 'op uw gezondheid ledigen, antwoordde de aangespro kene. Twee als ge wilt! liet de Wildeman zich hoo- ren. Camourdas vatte twee flesschen en liet ze in zijn zakken glijden. Zie, zie merkte Ekster aan, drinkt gij ze niet uit? Wees maar gerust, ik zal ze wel uitdrin ken. Waarom nieta dadelijk? Gij eet als een wolf en drinkt kikvorschenwijn, dat is schadelijk voor de gezondheid. En staat niet zeer beleefd tegenover de gas ten, voegde de Guit erbij. Mijn matigheid heeft niets te maken met de beleefdheid; mijn gewoonte om niet in hdt publiek te drinken, verbergt een familiegeheim Ha. ha. ha, lachte de Ekster, dat wil zooveel zeggen als een eed. Juist, een eed. En is die van ouden datum.? Camourdas streek met de hand over het voor hoofd en antwoordde met een gesmoorde stem: Van den nacht van 22 November 1857. Als ge niet een rentenier waart, papa Ca mourdas, want renten trekt ge; ge steekt geen hand uit om te werken, en is uwe beurs den 25sten van elke maand plat, den lsten der volgende maand is ze weer gevuld, niet waar? dan zou ik u aanraden om bij den troep I van Belleville de rol van den verrader te gaan waardigheid. Hij sprak hierbij tevens over de lange en belangrijke geschiedenis, aan de Anima verbonden, en spoorde de priesters der tegenwoordige generatie aan, 't verheven voor beeld van ware geloofssterkte van hun groote voorgangers ten tijde der middeleeuwen te vol gen, vooral het voorbeeld van den grooten Ne- derlandschen Paus Adriaan VI, wiens grafmo nument het grootste sieraad der Anima is. Niettegenstaande zijn zeer drukke bezig heden, had de kardinaal het beschermheer schap gaarne aanvaard, vooreerst wijl hij zoo vele jaren met Duitschland in relatie had ge staan en ook wijl de Anima zoo'n grootsche stichting is, boven wier wapen het beeld der Madonna prijkt hetgeen voor altijd den geest der geheele stichting kenmerkt. De plechtigheid werd bijgewoond door den Duitschen gezant en de gezanten van Beieren en Oostenrijk bij den H. Stoel, den abt primaat der Benedictijnen van Stolzingen, den generaal der Salvatorianen, verschillende prelaten, o.w. het bestuurslid van de Anima voor Holland, Mgr. Eras en talrijke bestuursleden van den Katholieken Vrouwenbond, die hier ter bijwo ning van het internationaal vrouwencongres bijeen zijn. spelen, merkte de Ekster aan. Dit zeggende barstte hij in een schaterlach uit, terwijl vader Falot omzichtig het hoofd op hief en Camourdas met een voor dezen veront rustenden blik aanzag. z Camourdas merkte de beweging van Falot niet op en hoorde hem evenmin mompelen: Mijn God! zou het toch waar zijn? Verder werd er van deze zaak niet meer ge rept, men ging voort met drinken en eerst toen Cesar Niquel onbekwaam was om goed te we ten waartoe hij zich verbond dedéh de drie makkers hem onder eed beloven, dat hij een werkzaam aandeel zou nemen in het drama, waarvan mevrouw Montravers onvermijdelijk het slachtoffer moest worden. Zeg eens, Ekster, vroeg de Guit wilt gij ons tot verspieder dienen? Ik riep de knaap verschrikt uit. Maar op het oogenblik, dat hij reeds den mond opende om de drie gauwdieven bepaald zijn medehulp te weigeren, hoorde hij zich toe fluisteren: Neem het aan! De Ekster kon er niet aan twijfelen, die raad werd hem gegeven door vader Falot: vader Falot, die zoo eerlijk, zoo goed was die met dia manten bezette armbanden terug gaf, arme meisjes van den hongerdood redde, en kleine kinderen tegen Rooden Kasper beschermde. Hij kon er zich geen verklaring van geven. Hij zag naar den voddenraper om, deze hief even het hoofd op en legde den vinger op de lippen. Wat is dat? vroeg de Staak, zich tot den knaap wendend, weigert mijnheer te werken? Dezer dagen had het geheim consistorie plaats, waar tot de heiligverklaring van de acht Canadeesche martelaren zou besloten worden. Z. E. Kardinaal Laurenti bracht rap port uit over het leven en de wonderen van Johan de Brebeut en gezellen van de Sociëteit van Jezus. Vervolgens verzocht Z. H. de Paus den kardinalen hun zegel te hechten aan de canonisatie-bul. Hierna betraden de patriar chen, aartsbisschoppen, bisschoppen en vele andere prelaten de zaal ter bijwoning van het Openbaar Consistorie. De heiligverklaring zal op 29 Juli plaats vin den. Op dienzelfden dag zullen ook de zalige Kardinaal Bellarmin S.J. en de zalige Teofilo da Cosa, van de Orde der Franciscanen, onder het getal der Heiligen worden opgenomen. Met het oog op de zaligverklaring van de Eerbiedwaardige Paola Frassinetti werd door de leden van het H. Officie het lichaam opge graven. Nadat men de zegels ongeschonden had be vonden, maakte men de houten kist open. Het lichaam was nog steeds ongeschonden. De aan wezige autoriteiten deden alsdan de Zusters komen die één voor één de hand kusten van hare Stichteres en daarna het Magnificiat aan Acht mijnheer de zaak te gering? O neen, antwoordde de Ekster gevat, maar als ik diensten bewijs als een man, wil ik als een man behandeld worden, wijn drinken uit eengroot glas en even groot aandeel in de winst hebben als de anderen. Hier is ten minste al vast de gevraagde wijn sprak de Guit, een glas vol schenkende. Goed zoo, mijn gedachten helderen op. Ik zal mijn proefstuk met glans afleggen, daarop kunt gij staat maken. Wanneer zal het feestje plaats hebben? Bij het groote bal, waarvan Cesar ons van gesproken heeft. Tot aan dien tijd moogt gij zoo min mogelijk het hotel Montravers uit het oog verliezen en moet gij ons hier, iederen nacht tusschen elf en twaalf uur, een omstan dig verslag komen geven. Ja, hernam de Ekster, maar als ik op die wijze mijn dagen doorbreng, weet ik waarlijk niet waarvan ik in dién tijd moet leven. De Guit reikte hem een vijffrankstuk toe. Daar hebt gij iets op rekening zeide hij De waardin verscheen op dat oogenblik op den drempel. Ik weet niet waarom zeide zij, maar mij dunkt, dat er van avond een slechte wind waait over de Zingende Pad; als gij nu genoeg ge praat hebt, beste jongens! is het geraden dat gij een luchtje gaat scheppen naar den kant der hoogten van Chaumont en ieder zijn eigen weg volgt; de Ekster zal dien dronkaard van een Falot wel thuis brengen. Het ongelooflijk hoe ongeregeld die oude gek In den laatsten tijd leeft. (Wordt vervolgd)

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 1