M"Grafmonumenten!] Examen gedaan ea niet geslaagd Binnenland Buitenland Prouincienieuws. Stadsnieuws MLOUIS WILLEMSU u Wittouckslaau Selzaete [J Agent EDW. MOBELUS, f! SAS VAN 6ENT. J| Ingebonden Mededeeling(11) In hardsteen en in alle soorten II van knnstmatigen steen li-Beste referentiën-li Gandhi, doch deze bleken onjuist. Plaatselijke woelingen uitgezonderd heerscht er een betrek kelijke rust. Kennis voldoende, maar te nerveus geweest. Waarom niet tijdig Mijnhardt's Zenuwtabletten gebruikt? Hierdoor blijft men kalm en helder van geest. Ze zijn verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten in kokers van 75 cent. Nederl. R. K. Bond voor Groote Gezinnen. De heeren drs. Jos. de Boer en N. L. J. Kor- tekaas, leden van het hoofdbestuur van den Ned. R K. bond voor groote gezinnen, mochten dezer dagen een onderhoud hebben met den minister van Waterstaat mr. P. J. Reijmer, ten einde voor het groote gezin te bepleiten een reductie bij spoorwegvervoer. Aan de hand van eenige artikelen van den voorzitter verschenen in het orgaan van den Bond Het Gezin, werd Z.Exc. meegedeeld, dat in België reeds tal van jaren en met succes een regeling getroffen is, welke in den loop der jaren, met uitëïst geringe'kosten voor den Staat, nog aanmerkelijk verbeterd is. Z.Exc. mr. Reijmer merkte op, dat reeds vroe ger in de- beide Kamers om een regeling ten bate van het groote gezin gevraagd werd en dat deze aangelegenheid zijn volle aandacht zal hebben. De crisis in den landbouw. Naar wij vernemen, heeft de Minister van Defensie bepaald, dat bij de eerstvolgende aan besteding voor het leveren van vleesch aan het leger alleen binnenlandsch vleesch in aanmer king mag komen. Korte Berichten. Bij Kon. Besluit zijn benoemd de afgevaar digden van Nederland naar de 14e Interna tionale Arbeidsconferentie te Geneve. Door de Tweede Kamer zijn gisteren de wets ontwerpen tot wijziging der ongevallenwet 1921 en de Land- en Tuinbouwongevallenwet 1922 z h.st. aangenomen. Gisteren werd door de Tweede Kamer in be handeling genomen het wetsontwerp houdende wettelijke regeling der Arbeidsbemiddeling. Communistisch burgemeester geschorst. Naar uit Amiens gemeld wordt, is de com munistische burgemeester van Longuau voor een maand in zijn functie geschorst, aangezien hij de gelden, hem toegezonden als bijdrage ter leniging van den nood in het door den water snood geteisterde Zuid-Fransche gebied, ge zonden heeft aan „Roode Hulp". De aardbeving in Perzië. In het onlangs door aardbevingen geteisterd gebied in Perzië zijn reeds 2000 lijken gevonden De onlusten in Engelsch-Indië. Bij den aanval op het zoutdepot te Dhara- sana waaraan gisteren twee duizend vrijwilli gers deelnamen, is het tot bloedige botsingen met de politie gekomen. Er vielen honderden gewonden. Meer dan 200 verzetplegers werden gearresteerd. Nieuwe modderstroom in Likassan. Een nieuw onheil is over de dessa Likassan gekomen. Een tweede moddereruptie, afkomstig van de Telemojo, die veroorzaakt werd door de voortdurend .vallende hevige regens, vernietig de zestien huizen, gelegen in de nabijheid van het terrein der vorige eruptie. Daar deze huizen ontruimd waren, zijn geen menschenlevens te betreuren. De bevolking is van meening, dat een oud moeras, dat voor het grootste deel droog was, wederom moerassig is geworden. Alle dorpen in de nabijheid worden door de bevolking verlaten, ook die, welke volgens het oordeel van de autoriteiten totaal geen gevaar loopen. De eruptie werd wederom vergezeld door een hevig gerommel, dat mijlen in den omtrek hoorbaar was. Alle herstellingen, waarmede men na de eerste eruptie was aangevangen, zijn door deze tweede eruptie totaal vernield. Korte Berichten. Mussolini heeft gisteren te Milaan een nieu we rede gehouden, waarin hij een heftig ant woord geeft op de critiek, in het buitenland op ztfn jongste rede geoefend. De Oostenrijksche Heimwehren hebben te- zake van de binnenlandsche ontwapening des lands drastische eischen gesteld. De vlucht naar Canada van de R 100 is, in verband met een lichte beschadiging van het luchtschip, tot einde Mei uitgesteld. De Zeppelin zal hedenochtend zijn reis van Pernambuco naar Rio de Janeiro voortzetten. In de haven van Djeddah vloog gisteren het Fransche stoomschip „Asie" met 1500 Mekka- gangers aan boord, in brand. Er moeten talrijke NA HET SKLAREKSCHANDAAL. Burgemeester Böss van Berlijn (in het midden) verlaat het gerechtshof, waar hij in verband met de Sklarekaffaire uit zijn ambt werd ontzet. slachtoffers zij#f. In de St. Pieter-basiliek is gisteren in tegen woordigheid van Z. H. den Paus het heilig uur gehouden. Vereeniging van Nederlandsche gemeenten. Dinsdagmorgen hield de afdeeling „Zeeland" haar eerste algemeene vergadering in de So ciëteit St. Joris te Middelburg onder voorzitter schap van den heer P. Dumon Tak, burge meester van Middelburg. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer F. Bisschop, gemeentesecretaris van Vlis- singen, bleek, dat in 1929 64 der 109 gemeenten waren aangesloten, dat de vereeniging is werk zaam geweest inzake brandvrije archief berg plaatsen; inzake de electriciteitsprijzen in Zee land; inzake de bevolkingsboekhouding, inzake een destructor van vleesch en inzake de toe passing van de voorschriften voor gebruik van wegen bij opdooi. De rekening over 1929 van den penning meester, den heer mr. A. J. J. M. Mes, burge meester van Heinkenszand, sluit met een goed slot van f 317,86. Tot bestuurslid werd bij acclamatie herkozen de heer S. Hage, burgemeester van Bruinisse. Rondvraag. Bij de rondvraag besprak de heer van Balle- goyen de Jong, secretaris van Goes de wijze van verkiezing van leden van het hoofdbestuur der vereeniging en speciaal het niet vertegenwoor digd zijn van alle provincies. De heer Welelmans, burgemeseter van Krab- bendijke vroeg of de afdeeling niet vertegen woordigd moet zijn in de Centrale Commissie voor tertiaire wegen, welke is ingesteld op ini tiatief van den Zeeuwschen Polder en Water- schapsbond. De voorzitter zeide dat men gaarne in die richting zal werkzaam zijn. De heer Verhorst burgemeester van Wisse- kerke wekte op ook werkzaam te zijn inzake de uitkeeringen voor onderwijs in andere ge meenten. Ook dit werd toegezegd. Na een korte pauze hield daarna de heer drs. C. van den Berg, adjunct directeur der vereeni ging van Nederlandsche gemeenten een lezing over: „Herziening van de gemeentebelastingen in verband met de financeele verhouding tus- schen het rijk en de gemeenten." Oudheidkundige Kring „De Vier Ambachten". Op tweeden Pinksterdag, 9 Juni a .s., wordt door den Kring een uitstapje gemaakt naar Brugge. De reis wordt ondernomen met luxe auto-cars. In Brugge worden de deelnemers door het Gemeentebestuur op het Stadhuis officieel verwelkomd. Voorts worden, onder leiding van den heer Daled en anderen, ver scheidene musea bezocht, o.w. het Gruuthuus, een boottochtje gemaakt, onderbroken door een gezamentlijken maaltijd! Prov. Staten van Zeeland. De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft benoemd verklaard tot lid van de Prov. Staten van Zeeland (vacature van Dixhoorn) L. J. Geelhoedt te Ter Neuzen. SLUISKIL. Ongevallen. Op de in aanbouw zijnde nieuwe fabriek viel de werkman J. van Hontenisse van vier meter hoogte, waardoor hij aan zijn rug een ernstige wond opliep en op advies van dokter van Loy naar de R. K. Verpleging mocht worden overgebracht. Een andere werkman D. uit Ter Neuzen kreeg een stuk ijzer tegen een zijner beenen en verleende ook aan deze pa tiënt dokter van Loy de eerste hulp. Goed afgeloopen. Dinsdagvoormiddag kwam de voerman J. van de E. uit Ter Neuzen met zijn mallejan, waaraan een groote dukdalfpaal hing, den oprit aan de brug opgereden. Recht voor de brugwachterswoning van E. S. kon het paard waarschijnlijk deze groote vracht niet meer houden en ging de mallejan de kanaal dijk af, doch bleef hangen op enkele steenen die er lagen. De paal schoot echter het kanaal in. Met veel moeite gelukte van der E. erin het stelletje geholpen door eenige mannen op de straat te krijgen en liep dit voor herp met een paar uur oponthoud vrij goed af. Te werk gesteld. Door de directie der Cie. Neêrlandaise de l'Azóte zijn Maandag en Dins dag wederom een 40-tal arbeiders aangenomen jen te werk gesteld. TER NEUZEN. Botsing tusSchen motorfiets en auto. Woens dagmiddag kwam de heer J. HuijssenDiele- man per auto van zijn hofstede, nabij Driewe gen op den weg, in de richting van Ter Neuzen toen van de andere zijde de heer G. de Jonge, radio-distributeur te Axel, per motorfiets kwam aangereden. Naar we vernemen reed hij tus- schen het linkerwiel van de auto van den heer Huijssen, waardoor de motorfiets aanmerke lijke schade opliep en de berijder tegen den grond werd geslingerd en daar als bewusteloos bleef liggen. Door den heer Huijssen werd van af zijn hof stede terstond per telefoon getracht spoedig geneeskundige hulp te verkrijgen. Deze werd het eerst verleend door Dr. Pols, terwijl ook een der Axelsche geneesheeren ter plaatse kwam en later ook Dr. Van Bockstaele. Hoewel De Jonge slechts onbeteekenend verwond was en geen ander letsel viel te constateeren, werd opneming in het ziekenhuis wenschelijk ge acht. Hij werd daar door Dr. Pols per auto heengebracht. (Tem. Crt.) Coöperatieve Boerenleenbank. Vrijdag hield de Coop. Boerenleenbank voor Ter Neuzen, Axel, Hoek en Zaamslag, onder voorziterschap van den heer D. J. Dees hare gewone jaar lij ksche algemeene ledenvergadering. Het ledental steeg van 502 tot 517, het aantal spaarrekeningen van 1346 tot 1486. Het ingelegde spaargeld bedroeg op 31 Dec. 1929 f 3.005.487, of f282,338,77 meer dan op 31 Dec. 1928. De omzet gaf met ruim 24 millioen een stij ging te zien van ruim 4 millioen gulden. Met de gemaakte winst over 1929 ad f 15,543,70 bereikte de reserve een bedrag van f 95,574,49. Het aantal verstrekte voorschotten klom tot 107; in loopende rekeningen waren op 31 Dec. 1929 186 rekeningen geopend. Aan spaargelden werd ontvangen f 2,702.930 en uitgegeven f 2.420.591. f 81,797 werd aan voorschotten verstrekt en f 63,501 terugontvangen. Op de gebouwen te Ter Neuzen en Axel werd 5000 gld. afgeschreven. Deze komen met de kluisinrichting nog voor f 10,000 op de balans voor. De heeren Ms. de Jonge te Hoek en Kr. de Kraker te Zaamslag werden herbenoemd resp. als lid van het bestuur en Raad van Toezicht. Trap van een paard. Bij het uit de wei halen van zijn paarden door F. van K. kwam een der paarden te schrikken en geraakte een der daar spelende jongens C. H. er onder. Hij werd aan den rug gewond. Zijn toestand is redelijk. HULST. T( B. C.-bestrijding. In de Maandag gehou den vergadering is benoemd tot onder-voor zitter van de R.-K. Zeeuwsch-Vlaamsche Ver eeniging tot bestrijding van de Tuberculose, de heer Mr. R. J .J. Lambooy, Burgemeester der gemeente Hontenisse. STOPPELDIJK. Boerenbond. Tot secretaris van den R.-K. Boerenbond is benoemd de heer A. J. de Maat Az. alhier. Gewetensgeld. Wij vernemen, dat sedert No vember 1929 tot en met April 1930 door onze gemeente aan gewetensgeld is ontvangen een bedrag van f 1200. R.-K. Leesbibliotheek. Onze R.-K. Leesbiblio theek mag zich verheugen over een geestdrifti gen vooruitgang. In de verioopen wintermaan den werden in totaal 850 boeken uitgeleend. In September zal de bibliotheek weder regelmatig geopend zijn. Roodvonk. In deze gemeente zijn drie geval len van roodvonk geconstateerd. HOOFDPLAAT. Onderwijs Aan mej D. C. M. Vermast is op haar verzoek eervol ontslag verleend als onder wijzeres aan de Sint Jozefschool. BIERVLIET. Fokveekeuring. Op 23 Mei a.s. wordt op de weide van den heer C. de Kraker een groote fokveekeuring gehouden. Verschillende medailles zijn beschikbaar ge steld. GROEDE. Muziekconcours. Op 31 Mei, 1 en 2 Juni a.s. zullen alhier grootsche feestelijkheden plaats vinden bij gelegenheid der viering van het 90- jarig bestaan der muziekvereeniging „Een dracht maakt Macht". Er zal een muziekcon cours georganiseerd worden, alsmede de bonds dag van den Bond van Muziekverenigingen in Zeeuwsch-Vlaanderen. Statuten. Met de Staatscrt. van 17 Mei zijn verzonden afdrukken van de akten betreffen de de N.V. „Walzenmolen Sas van Gent", voor- heeen J Verschaffel en H. Mechelynck alhier. Woningbouw. De gisterenavond alhier in het patronaat door de heeren L. van Bracken. H. de Caluwé en Th. Warrens, allen woonachtig in óe wijk Zandstraat, belegde vergadering ter bespreking van het woningbouwvraagstuk waar toe in de eerste plaats de leden der R.-K. wo ningbouwvereniging „Volksbelang" waren uit- genoodigd, droeg een huishoudelijk karakter. Wij meenen te moeten volstaan met de me- dedeeling, dat door enkele aanwezigen sterk werd aangedrongen op bevordering van wo ningbouw van gemeentewege, zooals o.a. te Westdorpe geschiedt, waarbij de bedoeling voor zit, den werkman in de gelegenheid te stellen, binnen een bepaald aantal jaren eigenaar van een woning te worden. Waarschijnlijk zal thans op korten termijn worden beslist, of de R-K. woningbouwvereni ging „Volksbelang" al of niet haar aanvanke lijk voornemen om den woningbouw ter hand te nemen, alsnog ten uitvoer zal brengen. Spoortijden Groote Brug Sas van Gent Zomerdienstregeling) Onderstaand staatje geeft aan, op welke tij den de brug over de 3e Kanaalarm voor het landverkeer moet zijn opengesteld. Op te merken valt dat uit overwegingen van prachtischen aard het landverkeer tus- schen 9 uur en 9 u 45 voormiddag onafgebro ken kan plaatsvinden (Het is namelijk prac- tisch onmogelijk de brug in een tijdsverloop van 15 minuten met handkracht open en Weer dicht te draaien. 7,tot 7,15 voorm. j 7,40 7,55 j 9,9,15 9,30 9,45 12,35 12,50 nam. 1 13,10 13,25 j 17,50 18,05 18,30 18.45 J 120.30 20.45 121,22 21,37 Alleen op Zon- en Feestdagen) N. B. Als feestdagen worden beschouwd: 29 Mei, 9 Juni en 15 Augustus. De Hanze. Maandag 26 Mei ten half 7 uur zal in Hotel de Zwaan alhier, de jaarvergade ring worden gehouden van de R.-K. Midden- standsvereeniging „De Hanze" Des morgens 7 uur zal er een H. Mis wor den opgedragen voor het geestelijk en tijdelijk welzijn der leden. De agenda luidt. 1. Opening. >i i y I 2. Notulen. j 3. Jaarverslag van den secretaris. 4. Jaarverslag van den penningmeester. i

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 2