Het Wiegekiud. Marktberichten Gemengd JTteuwe Geuieenteraad van Sas van Genl Uit he* Binnenland. aan huur mogen toegezegd worden. Nog was van Ged. Staten ingekomen een dik pak geschriften aangaande de finantieele verhouding tusschen rijk. en gemeenten. Dit geweldig gecijfer bleek niet de volle belang stelling der aanwezigen te hebben. Na een kor» te uiteenzetting van de hoofdzaken door den voorzitter en op eenige bijzondere punten door den secretaris was men eenparig van oordeel dat, was tot nu toe Overslag in een uiterst gunstige financieele positie geweest, onze ge meente door deze wetswijziging nog veel beter kwam te staan. Wat bijzonderheden betreft meende wethouder Verdunnen dan ook terecht dat men eerst in de praktijk een goed over zicht zal bekomen. De voorzitter onderschreef zulks en gaf toe dat het eerste jaar nog slechts een overgangsjaar zal zijn en men dus de zaak in het tweede jaar in zijn vollen omvang zal kunnen beoordeelen. Het is daarom dat op het advies van Ged. Staten ingegaan werd, om hier over eventueel nog niet in beroep te gaan doch eerst ter griffie nadere informaties te vragen. Aan de hand van de thans verstrekte gegevens lichtte de voorzitter nog toe dat deze finan cieele verhouding het voortbestaan van kléine gemeenten als de onze, sterk in de hand werkt; dit maakte op den raad een zeer aangenamen indruk, Als laatste punt werd behandeld een circu laire van Ged. Staten met ontwerp salarisrege ling van burgemeester, secretaris, ontvanger en ook voor onze wethouders. Daj^bij bleek het burgemeesterssalaris evenals dat der wethou ders verhoogd te zijn. Uit een uitvoerige toe lichting van den voorzitter bleek, dat hoewel de salarissen verhoogd waren hiervan door de wet een dusdanig gedeelte voor rekening van het Rijk kwam, nl. 75 pCt., zoodat het hiervoor door de gemeente betaalde gedeelte van bur gemeester en secretaris belangrijk minder zal zijn dan wat tot nu toe jaarlijks uitgetrokken werd. Nadat de raad verklaard had met deze nieuwe salarisregeling accoord te gaan werd de burgemeester met z'n „opslag" gefeliciteerd. Deze dankte hartelijk. Het speet hem echter, dat onze secretaris in dit buitenkansje niet deelde. In de rondvraag werd aan B. en W. opge dragen met den hoofdonderwijzer een nieuwe vacantieregeling voor de schoolkinderen te be spreken. Daar bijna alle aanwezigen thans ter polder rekening moesten gaan werd ditmaal de bij eenkomst spoedig gesloten. BRESKENS. Brand. Zondagavond omstreeks half tien brak een felle bi;and uit in een winkelhuis op den Boulevard te Breskens. Door den tamelijk sterken wind was het gevaar groot, dat de belendende gebouwen eveneens in vlammen zouden opgaan, waarom deze in allerijl werden ontruimd. Een begin van brand in het Westelijk aan grenzend huis kon met eenige minimaxen wor den bedwongen. Doordat de wind ging liggen en door het flinke optreden van de motor- branspuit der N. V. van Melle's Confectionary Works kon de brand tot het winkelhuis beperkt blijven. Dit brandde echter geheel uit. De motorbrand spuit van Oostburg die nog ter assistentie kwam, behoefde geen dienst meer te doen. Te ongeveer elf uur was men den brand meester. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister. De eigenaar van den winkel, de heer P. v. M., is door de politie meegenomen om te worden ondervraagd. Maandag morgen om negen uur, was hij nog niet vrij gelaten. (Vervolg). VIII. Verzoekschrift van het harmoniegezel schap „De Vereenigde Vrienden" om verhoo ging jaarl. subsidie tot f 250. De voorzitter zegt, dat B. en W. voorstellen, de j aarlij ksche subsidie van f 100 tot f 250 te verhoogen met dien verstande, dat de kosten verbonden aan het jaarlij ksche muziekfeest, dat de harmonie pleegt te geven en waaraan door verschillende gezelschappen uit den om trek eventueel wordt deelgenomen, in bedoelde subsidie zijn inbegrepen terwijl er voorts op ge rekend wordt, dat door de harmonie gedurende het zomerseizoen minstens maandelijks een concert zal worden gegeven. De heer Stouthamer vindt den eisch om maandelijks een concert te geven, nogal be zwaarlijk. De voorzitter zegt, dat men zulks ook niet vordert. Als men eens niet zou kunnen, kan een of ander bestuurslid dan toch met B. en W. erover spreken. Het is toch niet overdreven, dat een harmonie zich in de gemeente, waar ze gesubsidieerd wordt, maandelijks eena doet hooren. De heer de Leux acht het nogal bezwaarlijk in de wintermaanden. De voorzitter maakt hem erop attent, dat slechts gesproken is van de zomermaanden. De heer de Leux oppert twijfel of op deze wij ze wel alle jaren een muziekfeest zal worden gehouden. Als de subsidie op f 250 wordt ge bracht en het muziekfeest blijft achter wege dan is de gemeente daar weinig mee ge baat, zegt hij. De voorzitter zegt, dat aan de subsidie de voorwaarde is verbonden, dat er een muziek feest zal worden georganiseerd. De heer de Leux vraagt of uitdrukkelijk is bepaald, dat ieder jaar zulk een muziekfeest moet plaatsvinden. De voorzitter antwoordt, dat een bepaalde Verplichting dienaangaande niet wordt opge legd. De heer de Leux meent, dat men dan ook niet jaarlijks een muziekfeest zal krijgen. De voorzitter is van opinie, dat men ten dezen vertrouwen moet stellen in het bestuur van de harmonie. De heer Stouthamer zegt, dat het in elk ge val in de bedoeling ligt, jaarlijks een muziek feest te organiseeren. Spr. wijst er op, dat een subsidie van f 250 overigens nog blijft beneden den steun, die elders verleend wordt. Er zijn plaatsen, waar de harmonie f 450 krijgt. De voorzitter zegt, het niet aardig te vinden voor den Raad, terstond bij de verhooging der subsidie weer te moeten vernemen, dat de steun tóch nog niet is, zooals zij behoort te zijn. De heer Stouthamer antwoordt, dat men niet ontevreden zal zijn en dat men zal trachten zooveel mogelijk uitvoeringen te geven. Spr. wijst er echter op, dat de vereeniging een grooten steun heeft verloren. De heer de Leux merkt op, dat het wel eigen aardig is te constateeren, dat verzoeken om subsidie in den regel nogal vlug worden inge willigd. Als echter voor de arbeiders iets ge vraagd wordt, moet nogal eens worden ge wacht. Spr. verwijst in dit verband naar zijn verzoek om tractementsverhooging voor de ge meente-arbeiders. De door hem gewenschte verhooging van f 2 per week zou maar f 58 meer gekost hebben. Wethouder Neeteson: Die f58 moeten waar schijnlijk met 4 vermenigvuldigd worden. De heer de Leux verduidelijkt nader zijn be doeling, die was, te zeggen, dat die tracte mentsverhooging aan de gemeente slechts f 58 meer zou hebben gekost dan de thans voorge stelde subsidieverhooging van f 150. Wethouder Neeteson: Dat had ik niet begre pen. Overigens is dat een heel andere kwestie, die op het oogenblik niet aan de orde is. Spr. is van meening, dat het niet aangaat, aan de subsidieverhooging de verplichting vast te koppelen, dat jaarlijks naast een bepaald aantal concerten bovendien een muziekfeest moet worden gegeven, Men moet dat aan het beleid van het bestuur overlaten. Als de ver eeniging nog niet genoeg middelen heeft en niet toekomt, mag men haar de genoemde ver plichtingen niet opleggen. De heer de Mul verklaart, dat hij aan de subsidieverhooging zeer gaarne zijn steun zal verleenen. Hij meent, dat het bestuur die ver hooging zal toonen te waardeeren door zoo veel mogelijk uitvoeringen te geven. Dat is een stap in de goede richting meent hij. De heer de Leux zegt, niet te hebben willen beweren, dat het muziekgezelschap hier teveel subsidie krijgt. Andere plaatsen doen nog wel meer, zegt hij. Doch, zoo merkte spr, op, den laatsten tijd heeft de Harmonie weinig van zich laten hooren. Ook spr. wil aan die ver plichting om jaarlijks een muziekfeest te orga niseeren, niet zoo streng vasthouden. Doch men mag wèl verlangen, dat de muziek zich wat meer laat hooren. De voorzitter concludeert uit het gesprokene dat de Raad niet de bedoeling heeft de vereeni ging strenge verplichtingen op te leggen. Het is hier een kwestie van wederzijdsch vertrou wen. Z. h. st. staat de Raad dan de voorgestelde subsidieverhooging toe. IX. Voorstel tot terugbetaling van een ge deelte recognitie voor stoepen aan J. J. Dootjes. De voorzitter zegt, dat Dootjes meent, dat hij onbillijk is behandeld wijl de stoep er lag vóór het huis gebouwd werd. B. en W. zien geen rechtsgrond om Dootjes restitutie te geven doch wel een billijkheidsgrond. Het gaat over f 1,60 De heer de Leux is er niet tegen om dat be drag aan Dootjes terug te betalen doch zou wil len weten, hoe men dan ten vervolge ten op zichte van anderen zal handelen. Als men in de helft van het jaar een trottoir legt, zal dan niet voor een heel jaar betaald moeten worden? De voorzitter meent, dat elk geval op zich zelf dient te worden beoordeeld. Deze stoep lag er al vóór de woning gebouwd werd. Wij mee- nen in dit geval, uit billijkheidsoverwegingen aan het verzoek te moeten voldoen, zegt spr. De heer de Leux zegt, dat in de Vredestraat in Juni of Juli trottoirs gelegd zijn. De wo- ningbouwvereeniging moest echter voor het vol le jaar recognitie betalen terwijl men er maar een half jaar van geprofiteerd had. De voorzitter herhaalt, dat t.z.t. elk geval afzonderlijk zal worden beoordeeld. De heer de Leux zou willen weten of andere menschen ten vervolge óók zullen behandeld worden zooals Dootjes nu. De voorzitter zegt, dat deze kwestie niet aan de orde is. Dergelijke gevallen komen slechts zelden voor. De Raad kan zich in een zoodanig geval uitspreken. De heer Stouthamer vraagt, of, als er in Au gustus een stoep wordt gelegd, men over het geheele jaar betalen moet. De voorzitter antwoordt bevestigend. De heer Stouthamer vindt dat nogal kras. Spr. zou de regeling aldus getroffen willen zien dat, als het over de helft van het jaar was, als de stoep gelegd werd, men slechts de helft zou moeten betalen. Men heeft er dan toch geen vol jaar van genoten! De voorzitter antwoordt, dat deze wijze van heffing hier nu eenmaal gewoonte is. Wethouder Marquinie meent, dat er iets in deze regeling zit, dat niet in orde is. Wethouder Neeteson vraagt of de heeren wel begrijpen, dat ze over een centenkwestie aan het praten zijn. Het gaat hier over een heel lange stoep, waarvan slechts f 1,60 moet wor den gerestitueerd. Stel, dat de stoep nu eens 6 meter was, zegt spr., dan zou het bedrag nóg geringer zijn geweest. Wethouder Marquinie vraagt, of het niet mo gelijk zou zijn de regeling te verbeteren. De heer Stouthamer meent, dat het toch zeer onbillijk is om voor een vol jaar te moeten beta len als b.v. een stoep in December wordt gelegd De voorzitter merkt op, dat men zou kunnen bepalen, dat, als de stoep vóór 1 Juli gelegd werd, een vol jaar recognitie verschuldigd zou zijn, na 1 Juli een half jaar. De heer Stouthamer: Het zijn maar centen, waarover het gaat maar er wordt toch over ge vallen. De voorzitter: De Raad kan zich over de kwestie uitspreken. Wethouder Neeteson meent, dat het een veel belangrijker kwestie is of menschen moeten betalen voor stoepen, die langs hun tuin loo- pen, zooals bij hoekhuizen veelal het geval is. De voorzitter beaamt, dat zulks onbillijk is. De heer Stouthamer vindt het ook onbillijk. De stoepen liggen er niet voor de bewoners doch voor de gemeente. De voorzitter zegt, dat de kwestie al eens in B. en W. ter sprake is gekomen in verband met het geval Stofferis. Nu we vandaag hooren, dat we in die richting kunnen voortgaan zul len we t. z. t. met een voorstel in dien zin kun nen komen. Wethouder Marquinie: Dat zou billijk zijn. Z. h. st. wordt alsdan het voorstel tot resti tutie aangenomen. (Wordt vervolgd.) loqezopden MertedeeliDp(8) Moeders, als het huidje van de kleine op sommige plaatsen smet, branderig is of stuk gaat, genees het dan met Purol. Doos 30, 60, 90 ct. Tube 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten. AXEL. Ter graanmarkt van Zaterdag waren de prijzen als volgt: tarwe f io,a 10,25 rogge f6 a 6,50 wintergerst f O, a fo, zomergerst f o, a f o, haver f 6 a 7,00, erwten fo, a o, paardenboonen fo a o, dui- venboonen fo a bruineboonen fa lijnzaad f 14 a 16, groen vlas f0,02 a 0,08, gebookt vlas f03, a f09, gezwingeld vlas f0,40 a 0,45, aardappels f 1,80 a 2,00, stroo f 18 a.19, boter f 1,40 a 1,45, eieren f 4.50 a 5. HOLST, 19 Mei. Graanmarkt. Middenprijs per 100 kgr. Tarwe f 10 a 10,25, rogge f6 a 6,50 wintergerst f6 a 7,50, zomergerst f6 a 6,75, haver f6 a 7,00, erwten f 8 a g,,br. boonen f 10 a 11,lijnzaad f 15 a 18, karwij- zaad f a Boter per kgr. f o, a o, eieren per 26 stuks f 1,17. Veemarkt. Aan gevoerd 7 stuks rundvee, verkocht 3 56 varkens, verkocht 41. GOES, 20 Mei. Boter f0,70, eieren f4.30. Aanvoer V.P.Z. 23910 stuks, f4,70 per 100 stuks. ROTTERDAM, 19 Mei. Veemarkt. Op de veemarkt van heden waren aangevoerd 508 vette runderen, 233 vette en graskalveren, nuchtere kalveren, 233 schapen en lammeren, 1012 varkens. Prijzen voor vette koeien eerste kwaliteit f1,04 a 1,18, tweede f 0,93 a 1,03, derde f 0,80 a 0.92 ossen eerste kwaliteit f 0,90 a 1,09, tweede fo,8o a 0,90, derde f0,71 a 0,79; kalveren eerste kwaliteit f 1,60 a 1,70, tweede f1,30 a 1,41, derde f1,15 a 1.30; schapen eerste kwaliteit f 0,62 a 0,71, tweede f0,55 a 0,62, derde f0,48 a 0,54; lammeren fo,88 a 0,94; varkens eerste kwaliteit f0,70 a 0,72, tweede fo,68 a 0,70, derde fo,66 a 0,68; export f0,67 a 0,71. Zuiglammeren 21 29. Binnenlandsche granen. Tarwe ruimer aan bod, flauw gestemd verkocht van f 1010,60, terwijl begin markt uitgezocht partijtjes daar boven werden betaald. Gerst Chevalier f 6,25 7, haver f 66,75. Enkele kleine groene f 8 10,25. Schokkers f 11,5014. Bruine boonen f 12—12,75. Geronseld voor het Vreemdelingen Legioen Voor een zevental weken verdween uit Hel mond zekere J. M.; nasporingen bleven vruch teloos. M. was 31 Maart des namiddags 4 uur met een transportfiets naar het station gere den om daar iets af te halen. Thans heeft de familie een brief ontvangen uit Algiers, waarin M. mededeelt, dat hij zich in het Vreemdelingenlegioen bevindt. Op den weg naar het station aldus M in den brief was hij met een vriend, zekeren P*. D. in een café wat gaan drinken. Hij zou toen door een ronselaar dronken zijn gemaakt en na een contract te hebben geteekend zou de ronselaar met hem naar België zijn gereden. Naar hij schrijft zou hij 500 gulden en soldij ontvangen. De familieleden doen thans alle moeite om hem uit het Vreemdelingenlegioen terug te krijgen. De politie staat echter vrij wantrouwend tegen over het geval. Men wacht op inlichtingen van den Neder- landschen consul in Algiers. Gemeente-secretaris en Raadslid slaags. In de vergadering van den Raad der Ge meente Sleen is het Maandag tot een ernstige vechtpartij gekomen tusschen den gemeente secretaris, den heer Grotenhuis, en het raads lid Vos. Aanleiding was een bespreking over de kwestie van uitkeering van werkloozensteun aan den heer Vos. In de vorige vergadering was door den heer Vos beweerd, dat op de steunlijsten zijn handteekening vervalscht zou zijn. Hiernaar werd een justitieel onderzoek ingesteld, dat evenwel gestaakt werd, omdat de heer Vos zijn beschuldiging introk. De voorzitter deelde thans in de Raadsver gadering mede, dat er een vergissing in het spel zou zijn geweest. Bij de besprekingen zeide de heer Vos, dat hij reeds ontvangen steun gelden ten gemeentehuize terugbezorgd had. De voorzitter kon zich dat niet meer herinne ren, waarop de heer Vos den secretaris als ge tuige opriep. Volgens hem zou de secretaris gezegd hebben: „Vos je hebt gelijk, dat je het geld terugbrengt", waarop de heer Grotenhuis het raadslid uitdaagde, deze bewering buiten de raadsvergadering te herhalen. Beiden ston den op, maar nog voor het verlaten der zaal greep de secretaris het raadslid beet en wierp hem tegen den grond. Tijdens de worsteling sloegen en schopten zij elkaar, terwijl da heer Vos den secretaris tot bloedens toe toe in het dijbeen beet. Ook de echtgenoote van den se cretaris, in de raadszaal aanwezig, nam deel aan de worsteling en wierp den heer Vos het glas water van den voorzitter naar het hoofd. Enkele raadsleden slaagden er tenslotte in de beide vechtenden, die hevig bloedden en vol blauwe plekken zaten, te scheiden. De raadsvergadering werd hierna geschorst. Merkwaardige brandkast van een arm vrouwtje De weduwe Mathieu van Diest, te Borgharen, wier echtgenoot op 2 Februari 1.1. jammerlijk in de Maas verdronk, moest dezer dagen we gens krankzinnigheid naar Venray worden over gebracht. Het vrouwtje, aldus vertelt de L. K., gaf voor, geheel zonder middelen van bestaan te zijn en verzamelde letterlijk alles, wat zij op haar da gelij ksche omzwervingen tegenkwam of van goedgeefsche inwoners kreeg. Bedelen deed zij wel niet, maar zij liet zich verzorgen op kosten van het armbestuur. Na haar overbrenging naar Venray bezoch ten de gemeenteveldwachter Coumans en Rijks veldwachter Urlings onder toezicht van den burgemeester en medewerking van den ge meente-secretaris haar verlaten woning, die volgens geruchten in een verregaanden toe stand van vervuiling moest verkeeren. Wat daar werd aangetroffen, was erger dan te verwachten viel. De eerste lade, die geopend werd, bevatte naast allerhande anderen rommel een aantat ineen gefrommelde koffiezakjes. De politie ont dekte al spoedig, dat in elk dier zakjes enkele geldstukken geborgen waren. In dezelfde kast bevonden zich de kleeren van den overleden Van Diest en van 't vrouw tje zelf. Deze kleeren waren meerendeels ge heel vergaan en zwaar beschimmeld; 't onder zoek daarvan leverde niet op. Wel werden op den bodem van de kast weer eenige koffie zakjes gevonden met klein geld en zelfs enkele rijksdaalders. Een tweede kastje was op slot, en zag er op het oog heel gewoon uit. De ope ning van het kastje leverde een walgelijk ge zicht; de geheele inhoud (hoofdzakelijk nieuw linnen) was totaal verrot en vergaan, brok stukken papier en lompen kleefden aan de ge heel vermolmde planken. Uit dezen chaos van vuil en viezigheid kwamen echter twee kluwen ter groote van een voetbal te voorschijn; het geheel bestond uit aan elkaar genaaide lompen en vodden en was buitengewoon zwaar De gevonden schat werd los gesneden en bleek weer opnieuw gevuld uit kleine omsnoerde en ingenaaide bundeltjes te bestaan, die elk af zonderlijk een drietal zilverstukken en wat kleingeld bevatten. Dit geld was geheel beschimmeld en aaneen gekleefd. Bij verder onderzoek werd in afval en viezig heid ook nog een aantal koffiezakjes gevon den, waarvan er een zelfs een bankje van f 25 en een van tien gulden bevatte. Omstreeks half drie uur in den namiddag, na ruim drie en een half uur zoeken en ploe teren, kon in een der emmers reeds een bedrag van ongeveer f 640 geborgen worden. Zorgvuldig nazoeken van het ledikant bracht in een kussensloop verborgen een massa kleine pakjes met ingenaaid zilvergeld meestal guldens en rijksdaalders, aan het licht. Hier en daar werden nog kleine vondsten gedaan en de eindtelling op het gemeéntehuis leverde een gezamenlijk bedrag van 999 gulden en zeven en zestig en een halve cent op. Het geld is bij de Boerenleenbank te Limmel vastgezet ter bestrijding van de kosten van overbrenging en verzorging van het arme vrouwtje. Gifslang in een bananentros. In een opslagplaats van bananen der firma Kirskby te Esbjerg werd een magazijnbediende plotseling aangevallen door een groote gifslang die uit een tros bananen kroop. Slechts met moeite gelukte het den man zich in veiligheid te brengen. Eerst na geruimen tijd kon de bijna 2 meter lange slang door arbeiders weer worden opge spoord en gedood.

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 3