Plechtige inwijding STER-TABAK Provistcienieuws. der opslagplaatsen van de Coiip. Handelsvereniging te Sas van (ïenl en Hulst op tafel. Onmiddellijk zul len geestdriftige uitingen van waardeering weerklin ken en bij het genieten van den fijnen zachtengeurvan Ster-tabak zal de opgewek te stemming terugkeeren. OP DE PRIMITIEVE TRIBUNE. Boerenvrouwen uit de omgeving van Amersfoort volgen met belangstelling het springcon cours, dat door de K.N.J.V. gehouden werd ter gelegenheid van de sluiting van het jachtseizoen. groepen, die zich buiten de grenzen van Italië gemeenschappelijk georganiseerd hebben, om het volk te exploiteeren, het fascistisch Italië meenen te isoleeren. Wij wachten hen op, wan neer zij de grenzen zouden overtrekken. Wanneer dit gebeuren mocht, zullen de zwart hemden op hun post zijn met een vurigen strijdlust als nog nooit ter wereld is gezien. Morgen zult gij de parade zien van een im poneerend leger. Ik heb dit leger gewild, want woorden zijn schoon, maar geweren, mitrail leurs, schepen, vliegtuigen en kanonnen zijn dingen van nog grooter waarde. Het fascistisch Italië zal, wanneer het mach tig is, zijn tegenstanders dit alternatief voor leggen: een kostbera vriendschap of een ver woede vijandschap. Trotzki's verbanning met een jaar verlengd. Volgens een bericht uit Moskou heeft het politieke bureau der communistische partij be sloten het besluit tot verbanning van Trotzki, dat tot op 1 Juli van kracht is, nog voor een jaar te verlengen. Trotzki mag dus niet naar Rusland terug- keeren en alle tegen hem getroffen maatrege len blijven van kracht. Onder flinke belangstelling van de zijde der Zeeuwsch-Vlaamsche N.C.B.-ers vond gisteren namiddag de plechtige inwijding plaats der massale opslagplaatsen, welke door de C.H.V. (Coöperatieve Handelsvereenigin'g), instelling van den N.C.B. te Sas van Gent en Hulst zijn gebouwd. Ten circa 1 uur voerden een aantal parti culiere auto's benevens een grootsteedsche auto car van de firma Wauters uit Hulst de genoo- digden naar het terrein aan de Oostkade te Sas van Gent, waar de nieuwe loods zeer gun stig aan tram en water is gelegen. Hier werd het gezelschap ontvangen door den plaatselij ken bedrijfsleider den heer Fl. Staal. Na een korte oriënteering vereenigde men zich dan in de respectabele opslagplaats, waar met een luchtspoor het bedrijf-in-exploitatie werd gedemonstreerd. Wij merkten o.a. op de heeren J. F. Deelen directeur der C. H. V. te Veghel., C. Moors, voor zitter van den N. C. B. P. van Haaren, secreta ris N. C. B., J. J. Wintermans, voorzitter van den Raad van Toezicht der C. H. V. en inspec teur van het landbouwonderwijs, J. Truijman, voorzitter van den Kring Hulst v. d. N. C. B. F. J van Campen, lid van het Kringbestuur, A. E. Langenhorst, directeur v.d. Lanbouwwinter school te Hulst. Voorts waren nog aanwezig en kele leden van den Raad van Toezicht en van het bestuur van den N.C.B.personeel van de C. H. V. en van de eiervereeniging van den N. C. B. en tal van leden van den N C. B. Pastoor P. Doens uit Sas van Gent, bekend voortrekker in de Boerenbondsbeweging, zou in de plaats van den Weleerw. heer E. Doens uit Hulst, adviseur van den Kring Hulst, die buitenlands vertoefde de inwijdingsplechtig heid verrichten. De heer Truijman sprak het openingswoord. Nadat spr. had medegedeeld, dat de heer M. Cox, voorzitter van de C. H. V., wegens droevi ge familieomstandigheden niet tegenwoordig kon zijn, heette hij allen welkom. Wijzend op de beteekenis van de nieuwe onderneming, „welke getuigt vanmedeleven met den Kring Hulst", noemde spr. de nieuwe gebouwen een sierraad voor de streek, waarop men trotsch mag zijn. In korte trekken schetste spr, dan doel en wordings geschiedenis der nieuwe in richtingen, eindigend met den wensch, dat Gods zegen op de nieuwe onderneming moge rusten. Hij noodigde dan pastoors Doens uit, de inwijdingsplechtigheid te willen verrichten. Deze, hieraan gevolg gevend, sprak het inwij dingsgebed en zegende vervolgens het gebouw in. Daarna hield Zijn.Eerw. een toespraak, waarin hij met erkentelijkheid gewaagde van het grootsche werk, door N. C. B. en C. H. V. verricht. Krachtig spoorde spr. aan tot samen werking om den boerenstand, „de kern en de kracht van Maatschappij en Kerk", op te hef fen en vooruit te brengen. De heer Wintermans, bij ontstentenis van den voorzitter van de C. H. V. het woord voerend, verklaarde overtuigd te zijn, dat het werk, hier tot stand gebracht, strekken kan tot verbete ring van in Zeeuwsch-Vlaanderen bestaande toestanden en tot versterking van de positie der Zeeuwsch-Vlaamsche boeren. Spr. memo reerde dan de groote vlucht, die de C. H. V. in 20 jaar tijds heeft genomen en merkt op, dat het dikwijls de nood is, die tot groote dingen voert. Betrekkelijk laat is men hier tot de er kenning gekomen, dat samenwerking noodig is om te slagen, aldus spr. Krachtig spoorde spr, dan aan om in alles één te zijn en den band met Brabant zoo hecht mogelijk te maken. De feestdag van heden, aldus spr., vorme het Uitgangspunt voor de nauwste samenwerking in alles. De heer C. Moors, voorzitter van den N. C. B., sprak dan nog een kort dankwoord, getuigend Van de liefde van den N.C.B. voor den boeren stand van Zeeuwsch-Vlaanderen. Hiermede was de officieele plechtigheid ge ëindigd en na een kort samenzijn reed het ge zelschap via Westdorpe, Sluiskil, Zaamslag en Stoppeldijk naar Hulst, alwaar met hetzelfde ceremonieel en redevoeringen van pastoor Doens en.de heeren Deelen, Wintermans, van Campen het aldaar nieuwgebouwde kleinere pakhuis werd in gebruik gesteld. Na afloop wachtte den genoodigden een keurig verzorgd feestmaal in hotel „De Graan- beurs" Over doel en inrichting der nieuwe opslag plaatsen stellen we ons voor in een volgend nummer nog enkele bijzonderheden te ver melden. Naar wij vernemen bestaan er reeds thans weer plannen om de opslagplaats der eierver eeniging onderdeel van het gebouw te Hulst te vergrooten. Ingezonden Modedeeling (48) Kon. Ned. Brandweerbond. Naar gemeld wordt, heeft jl. Vrijdag te Axel een vergadering plaats gehad van de afdeeling Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen der Provinciale Zeeuwsche afdeeling van de Kon. Nederl. Brandweerbond. Niet vertegenwoordigd waren de gemeenten Hontenisse en Sas van Gent, ter wijl niet zijn toegetreden de gemeenten Koe wacht en Zaamslag. Besloten werd voor even tueel optreden bij brand in deze afdeeling 4 kringen te vormen van gemeenten die daar voor wegens hunne ligging als het meest aan gewezen moeten worden beschouwd. Aan de betrokken gemeenten zal vervolgens worden verzocht, de noodige regeling voor samenwer king te willen treffen. Spoorweg-Maatschappij Mechelen Ter Neuzen. Het boekjaar 1929 van de spoorwegmaat schappij MechelenTer Neuzen sluit met een nettowinst van francs 8,025,212 (vorig jaar frs. 5419,559). Voorgesteld wordt een dividend van frs. 525 (vorig jaar 425). Een bedrag van frs. 2,084,166 (vorig jaar frs. 851,156) wordt voor afschrijving besteed. SLUISKIL. Hersteld. De werkman J. B. van Axel (Spui) welke over een vijftal weken op de nieuwe fabriek naar beneden viel en terecht kwam op een betonblok, waardoor hij een ernstige sche delfractuur bekwam is zoo goed als hersteld en zal de R. K. Verpleging binnen enkele dagen kunnen verlaten. Ongevallen. Zaterdag kreeg een Italiaan, werkzaam op de Amoniakfabriek een stuk lood op den groten teen en werd de nagel bijna ge heel afgerukt.. P. de R. van Boschkapelle kreeg bij het neerlaten van eenige planken een van deze die los schoot op het voorhoofd en in de zijde. Met een diepe wonde aan het voorhoofd en ontvellingen in de zijde werd hij opgenomen Dokter van Loy verleende aan beiden de eerste hulp en kon de R. na hechting van de hoofd wond en verbinding der zijde naar huis ver voerd worden. Tentzending. Alhier wordt op het terrein van den heer K. van 15 tot 25 Mei een tent zending gehouden. Leider is Ds. Post van Axel. Aanvang 's avonds 8 uur. TER NEUZEN. Gemeenteraad. Donderdag a.s. v.m. 10 uur vergadert de Raad dezer gemeente. Punten van behandeling. 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceel gemeentegrond aan A. Standaert enB. I. Zonnevijlle. 4. Idem om afwijking te verleenen van art. 10 der bouwverordening aan Wed. J. A. Oost elijk en Jac. Wisse alhier. 5. Idem tot vaststelling van een rooilijn in de Koegorsstraat. 6. Idem om een lokaal beschikbaar te stellen voor het geven van een cursus in handen arbeid. 7. Idem tot wijziging van de verordening regelende den genees-, heel- en verloskundigen dienst. 8. Idem tot wijziging van de instructie van den gemeente-geneesheer. 9. Idem om Dr. P. C. Pols alhier tijdelijk te benoemen tot gemeente-geneesheer. 10. Idem tot benoeming van een lid van de Commissie van Toezicht op het lager onderwijs te Sluiskil, ter vervulling van de vacature J. J. Kaan. Aanbevolen worden: a. A. J. Platteeuw; b. F. Clemminck. 11. Idem tot benoèming van drie leden van de Commissie van Toezicht op het M. O. ter vervulling van de vacature A. Spruitenburg en wegens periodieke aftreding van de heeren Callenfels en Krame. Aanbevolen worden: 1. a. N. J. C. Lambrechtsen van Ritthem; b. H. G. C. Cohen Stuart; 2. a. Ph. J. Callenfels; b. H. W. R. Kramer; 3. a. H. W. R. Kramer; b. Ph. J. Callenfels. 12. Idem om aan den heer D. Tholens Azn. alhier eene toelage uit de gemeentekas te ver leenen, zonder eenige voorwaarde of een jaar salaris uit te keeren. 13. Idem tot goedkering van de rekening der Gezondheidscommissie over 1929. Ontvangsten f 1677,67. Uitgaven f 1088,08 V2. Batig slot f 589,58V2. 14. Idem om aan de Kring Hulst van de Z. L. M. eene bijdrage te verleenen van f 25 voor het houden van eene landbouwtentoonstelling. 15. Idem om gedurende vijf jaren een sub sidie toe te kennen uit de gemeentekas aan het comité tot bestrijding van de iepenziekte. 16. Idem tot aankoop van rentegevende stuk ken tot een bedrag van f 16,153,99. 17. Idem tot het aangaan van eene geldlee- ning groot f 57,000. 18. Idem tot het beleenen van rentgevende stukken bij de Ned. Bank tot een bedrag van f 66.000. 19. Idem tot belegging van waarborgsommen bij de Coop. Boerenleenbank alhier tot een bedrag van f 421,10. 20. Idem tot wijziging van de gemeente be grooting dienst 1929. 21. Idem tot vaststelling van het kohier ri oolbelasting, dienst 1930. 22. Ontheffing schoolgeld 1929. 23. Ontheffing hondenbelasting 1929. OVERSLAG. Raadsvergadering. Dinsdag kwam de Raad dezer gemeente in openbare vergadering, onder voorzitterschap van burgemeester Stevens, bij een. Afwezig, met kennisgeving, de heer A. de Clerck, wegens zeer drukke bezigheden. Nadat de notulen der vorige zitting goedge keurd waren werd doord en secretaris medege deeld, dat het in de laatste vergadering gespro kene omtrent restitutie door de beide heeren H. Gijsl en H. Lammens thans in de gemeente kas wat teruggestort. De heeren Gijsel en Lam mens meenden dat deze kwestie op buitenstaan ders wellicht een verkeerde indruk zou gewekt hebben, welke weg wilden nemen, door aan te halen, dat het verschil liep over een salaris als vervanger genoten en dat de gemeentewet (art. 78) hierin niet aangaf of zulks betreft het laatst genoten salaris, of de aar^vangswedde aan dit ambt verbonden. De sprekers meenden dan ook dat de oorzaak hiervan onduidelijk heid in de wet was; dit standpunt konden thans ook alle aanwezigen billijken. Daar het het kwaadste punt in onze gemeentepolitiek hiermede voor goed van de baan was, ging de raad naar Overslagsche gewoonte in uiterste gemoedelijkheid over tot behandeling van de agenda. Onder de ingekomenstukken kwamen, onder meer voor: Dankbetuiging van 'het WitGele Kruis voor de verleende subsidie. Aangaande schrijven van Ged. Staten om brievenbussen en bellen aan alle woningen in te richten werd besloten, daar behoudens het gemeentehuis geen enkele wo ning van dergelijke „luxe" is voorzien, en om de kosten voor eene verordenigswijziging te ontgaan zal aan eventueel toekomstige bou wers verzocht worden zich deze „nieuwigheid- jes" aan te scahaffen. De rekening der Gezondheidscomissie werd goedgekeurd. Afgewezen werd 't verzoek van de Zeeuwsche Mij. van Landbouw om subsidie voor de te houden tentoonstelling te Kloosterzande, daar opgemerkt werd, dat, aangezien wij zelf geen tentoonstellingen houden, wij die subsidie niet behoefden toe te staan om later uit oogpunt van wederkeerigheid ook eens steun te ont vangen. Het bericht van Ged. Staten dat de beslis sing omtrent de begrooting van 1930 werd ver daagd tot 1 Juli 1930 werd voor kennisgeving aangenomen. Tevens werden in de begrooting van 1929 enkele kleine wijzigingen aangebracht Het vast te stellen heffingspercentage G.E.B. 19301931 werd uitgesteld tot het verkrijgen van nog eenige inlichtingen door B. en W. Men meende dat geen verhaal moest wordeh gedaan op premie Ziektewet voor gemeente werklieden. Afgewacht zal worden tot nader advies der Gezondheidscommissie is ingekomen inzake wijziging verordening verhalen kosten besmet telijke ziekten. Tot nu toe maakte de gemeente voor nood- slachtingen gebruik van het slachthuis van den eenigsten ingezetenen slager op het Hollandsch gedeelte. Daar echter de keuringsdienst van het district bericht, dat genoemde slager reeds geruimen tijd dit ambacht niet meer uitoefend en allen eensgezind toch een „eigen abattoir" wilden behouden werden B. en W. gemachtigd uit te zien om een dergelijke inrichting te huren. Hoogstens zou 15 tot 20 gulden per Jaar

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 2