Abonnementsprijs Rechtszaken. Gemengd JTieuws. 's OCHTENDS en 's AVONDS RIJK GEÏLLUSTREERD. DE MOOISTE NEDERLANDSCHE COURANT DE VOORNAAMSTE KATHOLIEKE COURANT 35 CENTS PER WEEK f 1.50 PER MAAND f 4.50 PER KWARTAAL Van onze adverteerders. Uit het Binnenland. Uit het Buitenland. v Ondergeteekende wonendete verzoekt U voor hem een week-, maand-, kwartaal abonnement op de Maasbode te noteeren. Pieternella Elisabeth de Ridder. 23. Frangoise, i d. v. Pieter de Kraker en Krina de Bruijne. Overlijden. 22 April. Adriaan Marijn Adriaan sen, 40 j., wedn. van Hendrika Adriana Hame link. 23. Jacoba Klaassen, 63 j. echtg. van Jan Jansen. Sara Koster, 71 j., wed. van Jannis Abraham Leenhouts. Petrus de Putter, 1 m., z. van Meeuwis en Adriana van Hoeve. 27 April. Pieter Hamelink, 66 j., echtg. van Catharina Hamelink. ZAAMSLAG. Huwelijks-aangiften. 3 April. Jacob Ro- meijnsen (van Ter Neuzen) 23 j. jm. en Janna Jozina Faas, 21 j. jd. 10. Cornells van Fraeijen- hove, 18 j. jm. en Woudina de Pooter, 20 j. jd. Adriaan Buijze (van Hoek) 20 j., jm. en Leun- tje Elizabeth Dieleman, 18 j. jd. Levinus Over- dulve (van Axel), 24 j., jm. en Maatje Maria de Feijter, 25 j. jd. Braai (van Hoek) 22 j. jm. en Suzanna van Kerkvoort, 22 j. jd. 17. Jacob Romeijnsen (van Ter Neuzen) 24 j. jm. en Janna Jozina Faas, 21 j. jd. 24. Adriaan Buijze (van Hoek), 20 j. jm,. en Leuntje Elizabeth Dieleman, 18 j. jd. Levinus Overdulve (van Axel) 24 j. jm. en Maatje Maria de Feijter, 25 j. jd. Cornelis van Fraeijenhove, 18 j. jm. en Woudina de Pooter, 20 j. jd. Geboorten. 1 April. Dirk, z. van Johannes Tolsma en Neeltje Werner. 3 Adriaan Jan, z. van Mattheus de Putter en Frangoise de Put ter. 6. Theodoor Adriaan, z. van Steven van Ham en Maria Pieternella Boudeling. Adriana Jacoba, d. van Cornelis Dees en Klazina Adri ana Stoffels. 7. Marifi, d. van Adriaan de Jonge en Leuntje Goossen. Maatje, d. van Ja cobus Hamelink en Elizabeth de Bruijne. 16. Elizabeth, d. van Christiaan Fragois Dieleman en Adriana van Doeselaar. 18. Christiaan Bas- tiaan, z. van Willem Govert de Graaf en Su zanna Ebrina Martha, d. van Daniël Riemens en Anthonia Mentje Marnef. 27. Elizabeth, d. van Christiaan van Bendegem en Neeltje van Arenthals. 30. Jacomina, d. van Hendrikus Jo hannes Wijn en Wilhelmina Wisse. Overlijden. 2 April. Helena Johanna van Arenthals, 76 j., wed. van Arie de Krijger. 23. Jacobus van Drongelen, 80 j., weduwn. van Pieternella Michielsen. Kantongerecht te üostburg. De kantonrechter heeft in de zitting van 6 Mei jl. veroordeeld wegens: openbare dronkenschap: Th. S. te Hoofdplaat f 10 of 10 d. h., A. d. M. te Sluis, f 8 of 8 d. h.; idem bij herhaling: S. V. te Sluis, J. v. B. te Arnemuiden en D. v. d. H. te Middelbudrg, allen 3 d. h.; fietsen zonder licht: J. B. B. te IJzendijke, J. J. v. P. te Wijk aan Duin (N. H.) Ch. R. te St. Kruis, D. K. te Breskens. J d. B. te Sluis allen f 5 of 5 d.h., G d. J. huisvrouw van B. T. te Breskens, L. v. H. te Aardenburg, ieder f 1 of 1 d.h. F. d. B. te Schoondijke, f 4 of 1 w. tucht school; idem enzonder reflector: M. V. te Middelburg, f 5 en f 1 of 5 en 1 d.h.; met rijwiel rijden zonder reflector: P. F. d. d. V. te Aardenburg, f 1 of 1 dii., P. Ph. C. T. te Oostburg, f 1 of 1 d.h.; iedm met motorrijtuig: Th. A. v. d. Z. te Aar denburg f 1 of 1 d.h.; met rijwiel rijden zonder rem: R. C. v d V. te Sluis, f 5 of 5 d.h., E. J. C. te Aardenburg f 5 of 5 d.h.; met rijwiel rijden zonder bel: P. C. te Schoon dijke, f 2 of 2 d.h.; met voertuig rijden zonder spiegel: P. G. te Westkapelle (B). f 2 of 2 d.h.; idem met motorrijtuig: H. J. G. te Maldl- ghem (B.) f 2 of 2 d.h.; met voertuig de linkerzijde van den weg hou den: J. T. te Oostburg, f 2 of 2 d.h.; idem met rijwiel: J. P. te Axel, f 2 of 2 dJi. mij wel even willen helpen Cesar, verklaarde, dat hij kracht genoeg had om zichzelven te helpen, en wezenlijk had hij spoedig zijn kleederen verwisseld.. Ik voor mij had de mijne op het politiebureau reeds wat uitgewrongen en gedroogd. Ik heb honger stamelde hij. Ik meende mijn rol van weldoener te moeten voortspelen; 'n inwendige stem zeide mij, dat ik slechts een voorschot deed en de toekomst mij ruim voor mijn moeite schadeloos zou stellen. In een oogenblik was ik beneden, vond een bakkers en spekslagerswinkel nog open en ver gat daarbij niet een liter wijn. Toen ik weer boven kwam, kon ik de kamer waarin ik mij bevond beter opnemen. Hoe groot zij ook was, zij scheen klein door de vier bed den, die er in stonden; in 't eerste, dat met hel dere gordijnen omhangen was, lag een jong doodsbleek meisje. Het tweede bevatte drie kleine jongens, het derde twee kleine meisjes het vierde eindelijk, door een tochtscherm van de kamer afgescheiden, was voor de ouders bestemd. Toen ik binnenkwam lag de vader op de knieën voor het bed van het jonge meisje. Haar stem was nauw hoorbaar. Ach vader! sprak zij, bedacht u niet, dat uw gewelddadige dood mij ook ten grave zou doen dalen. Het zou mij geweldig bedroeven als God u tot zich riep, maar te moeten denken, dat gij met misdadige hand aan uw leven een einde had gemaakt. dat wij in de eeuwig heid gescheiden zouden zijn, elkander nooit zouden weerzien! Ach dat zou de grootste met rijwiel niet de rechterzijde van den weg houden: J. E. H. te Waterlandkerkje, f 4 of 4 d.h.; een motorrijtuig op weg laten staan anders dan met in rust gebrachten motor: J. R. te Schoondijke, f 10 of 10 d.h. uit een tramrijtuig gaan terwijl de trein in beweging is: A. V. te Brugge (B.) f 1 of 1 d.h. Men verzoekt ons de aandacht onzer lezers te vestigen op de annonce van het onlangs te Selzaete geopend schoenmagazijn van Maurice de Pauw-Meuleman, voorkomend in dit num mer, en speciaal op de ruime sorteering in schoeisel, welke deze firma nahou'dt, en ook in haar keurige etalages demonstreert. Op avontuur. Aan de veerpont bij Moerdijk is door de ma- rechausse aangehouden de 12-jarige W. d. D. uit Dordrecht, die bekende uit de ouderlijke woning geld ontvreemd te hebben en met het rijwiel van zijn vader op pad te zijn gegaan. De jonge avonturier werd naar zijn ouders teruggebracht. Door een molenwiek getroffen. Omtrent het ongeluk te Goirle, waarbij een kind door een molenwiek werd getroffen, ver nemen we nader dat de kleine W. v.d. W. niet is overleden; het heeft een ernstige wonde aan het hoofd bekomen en een lichte hersens- schudding. Mn hoopt de kleine, die in het Gast huis te Tilburg is opgenomen, in het leven te kunnen behouden. WALVISCHVAARDER TE VLAARDINGEN Het grootste tankschip ter wereld Zondagmiddag circa half twee is aan de nieu we Matex te Vlaardingen aangekomen, het Noorsche tankschip „Kosmos", de grootste wal vischvaarder en het grootste thans bestaande smart zijn, die mij kon treffen! Zwijg Elise, zwijg engel; als gij eens wist welk een smart het voor mij is, u allen te zien lijden Hebt gij mij ooit hooren klagen? Heb ik er het recht toe? Wanneer ik lijd, sla ik mijn blik ken op het kruisbeeld, en ik onderwerp mij. Wanneer ik in mijn slapelooze nachten duizen den pijnen in al mijn ledematen gevoel, dan breng ik mij het lijden van den Godmensch te binnen en bij" de aanschouwing zijner einde- looze smarten, verzucht ik: „Heer Uw wil ge schiede! Wat Gij wilt, wil ik ook' O dan daalt er vrede en onderwerping in mijn ziel, en de hoop herleeft op betere dagen. Helaas! die ellendige Montravers Vloek hein niet, vloek niemand, hernam Elise Wij zullen samen nog wat bidden, dan zult gij morgen veel kalmer wezen. Cesar drukte zijn lippen op het voorhoofd zijner dochter. Zijn vrouw had intusschen de tafel gedekt; de ongelukkige was uitgehongerd; hij begon dadelijk te eten. Ik naderde de jeugdige zieke. Hebt ge niets noodig? vroeg ik haar. Zij zag mij vriendelijk aan en antwoordde: Neen, ik dank jj! Ik had voor dien avond mijn rol gespeeld en besloot heen te gaan. Ik wenschte mijn dren keling weer te zien, maar de geheele omge ving in dat gezin kwam mij te braaf voor, om er aan te denken, daar aan den man eenige kennis van zaken te geven. Ik wist nochtans dat wij nieuwe leden noodig hadden om onzen tankschip ter wereld. Het schip meet 22.500 ton is 554 voet lang en 77 voet breed. Het schip is geladen met 116.000 vaten traan in tanks, dit is 19,333 ton, afkomstig van in het Zuidpoolge bied, gevangen walvisschen. Deze lading ver tegenwoordigt een waarde van circa zes mll- üoen gulden en is de grootste lading walvisch- traan, welke ooit is vervoerd in één zending De diepgang van het schip bedraagt niet minder dan ruim 10 Meter, zoodat de vloed moest worden afgewacht, alvorens het moge lijk was om de boot met behulp van een zeven tal sleepbooten binnen te brengen. Uit den aard der zaak was de belangstelling voor het binnen brengen van dezen kolossus zeer groot. Een record-verloving. In de St. Martineskerk van Leon is het huwe lijk ingezegend van een paar, waarvan de brui degom 82 en de bruid 80 jaar telde. Het paar was 43 jaar verloofd. Het misdadige Chicago. In Chicago heeft in een woonhuis een ernstig vuurgevecht plaats gehad tusschen politie en misdadigers, waarbij drie personen gedood wer den. De politie had vernomen, dat een misdadi gers bende voornemens was, iemand geld af te persen en had daarom de woning van den be trokkene bezet. Toen de misdadigers de deur der woning ge opend hadden, zagen zij machinegeweren en re volvers der politie voor zich. Op de aanmaning „handen op!" begonnen de inbrekers te schieten. Twee van hen werden bij de daarop volgende schietpartij gedood. Ook j de bewoner van het huis werd gedood. Handelaars in blanke slavinnen ontdekt. Naar de „Montag" uit Buenos Aires meldt, is het de justitie gelukt op het spoor te komen van een der grootste organisaties voor den han del in blanke slavinnen. De leiding dezer orga nisatie schijnt in handen te zijn van een zeke ren Samuel Korn, terwijl de politie reeds de na men kent van 400 medeplichtigen. troep te versterken en niets is beter geschikt voor een gewaagde onderneming, dan iemand die door honger tot wanhoop gevoerd is. Mijn handelwijze van dien avond moest die lieden natuurlijk het grootste vertrouwen voor mijn persoon inboezemen en toen ik afscheid nam van den man, zei ik op deelnemenden toon: Arme lieden moeten elkander helpen, zooveel in hun vermogen is; als gij werk zoekt, zal het misschsien wel gelukken het een of ander voor u te vinden! Wat soort van werk? Och misschien hebt gij het maar voor het kie zen. Er zijn in Parijs plaatsen die wel niet weel derig kunnen genoemd worden, maar waar ka meraden van alle bedrijven bijeenkomen, en daar het handwerk, waarmede men den kost kan verdienen, altijd goed is, wacht ik u mor gen avond, om tien uur in de herberg „Het Vet te Kalf", rue Mazarin. Ik zal er zijn, beloofde mij Cesar. Zijn vrouw bedankte mij met tranen in de oogen. Toen ik buiten kwam, wreef ik vergenoegd de handen bij de overweging, dat ik mijn avond goed besteed had. Een naam had mij getroffen in de woorden, die tusschen de familie Cesar gewisseld waren het was die van Montravers, den bankier. Waartoe kon ons Cesars haat tegen dien ko ning der kapitalisten van nut wezen? Ik wist het niet, maar de man, die zijn broeder haat, vindt altijd een middel, om zijn wraak te koe len. De blanke slavinnen werden vooral in Rus land en Polen gezocht. Er werd vastgesteld, dat deze bende reeds tien jaar haar luguber bedrijf uitoefent onder nen schuilnaam van een wel- dadigheidsvereeniging. Jaarlijks zouden uit Oost-Europa alleen minstens 200 blanke sla vinnen naar Argentinië zijn gebracht. Naar aanleiding van de ontdekking van han delaars in meisjes te Buenos Aires verneemt de „B. Z." uit Parijs. De regeeringen van Bolivia en Uruguay heb ben te Parijs, Berlijn en Warschau stappen la ten doen om een scherpere bestrijding van den handel in meisjes te verkrijgen. Men heeft vast gesteld, dat de gearresteerden eenige honder den medeplichtigen in Frankrijk, Duitschland en Polen hebben. De organisatie heeft de in haar handen ge vallen meisjes meestentijds te Bordeaux ver scheept. De handelaars ontvingen bij landing van hun „zendingen' te Bunos Aires 5000 tot 15000 frs. pr „hoofd". Vechtpartij met beschonkenen in een vliegtpig De vlieger van een Amerikaansch verkeers vliegtuig heeft op 1000 meterhoogte een ge vecht met dronken passagiers gehad. Zeven passagiers, onder wie twee vrouwen, trachtten op zijn plaats te komen om het vlieg tuig zelf te besturen. De vlieger verzette zich, waarop een vecht partij ontstond. Verscheidene malen dreigde het toestel te vallen. Slechts met groote inspanning gelukte het den vlieger, die met één hand het stuur moest vasthouden, om met de andere hand de dron ken passagiers den eeen na den ander neer te slaan. Eén der beschonkenen zette den strijd ook na de landing voort, doch werd door het per soneel van het vliegveld gegrepen. Jockey doodgevallen. Zaterdagmiddag werden bij de paardenren nen op de renbaan te Ulriksdol (bij Stockholm) ook hagenkoersen verreden. Bij dit nummer kwamen bij het nemen van een hindernis niet minder dan vier van de 7 jockeys te vallen. Het paard van den Duitschen jockey, Scholtz. bleef in een hindernis hangen terwijl deze zelf op het hoofd terecht kwam en dood werd opgenomen. Zijn vrouw woonde op de tribune de rennen bij. Boeren werpen 80 wagens aardappelen, uien, enz. op straat. Te Königgratz hebben de boeren uit de om geving op eigenaardige wijze betoogd om te wijzen op de moeilijkheden bij den afzet van landbouwproducten en te* protesteeren tegen den invoer uit Hongarije en Italië. Zij kwamen met 80 wagens vol aardappelen, uien en groenten naar de stad en wierpen den inhoud daarvan op straat, waar ieder kon ne men, wat van zijn gading was, om op deze wij ze duidelijk te maken, dat hun producten door den invoer uit Hongarrije en Italië waardeloos zijn geworden. i Fabrieksbrand te Chicago.. In de fabriek van sportartikelen van Spal- ting Brothers te Chicago is een groot brand uit broken welke een reusachtigen omvang heeft aangenomen. Door den brand is een raffinaderij gebouw van 3 verdiepingen, waar 8000 gallon benzine en 2000 gallon aceton opgeslagen waren, ver woest. Ook de overige gebouwen werden door het vuur bedreigd. De brandweer slaagde er slechts met groote moetie in, de vlammen verwijderd te houden van een onderaardschen tank, welke 10,000 gallon benzine bevat. De schade met inbegrip van de bedrijf- schade wordt op ruim 2.000.000 dollar ge raamd. Daags daarna was mijn man stipt op de plaats der bijeenkomst. Hij vond in het wijn huis eenige mijner vrienden, die ik te voren ge^ zegd had hoe zij zich tegenover hem gedragen moesten. Zij gaven hem allerhande schoone be lof ten; vier dagen lang liep hij rond om kost winning te zoeken. Hij vond echter niets, en daar rekende ik op. Den vijfden dag begon ik hem te polsen, ik wakkerde zijn haat aan, ik wees er hem op hoe vijandig de maatschappij jegens het onge luk is. en besloot er uit, dat men zich moest beijveren om zoo spoedig mogelijk fortuin te maken op welke wijze dan ook. Ik beweerde dat iedereen recht had, om in overvloed te leven, en er talrijke middelen be stonden om zich geld te verschaffen, als men slechts den moed bezat ze aan te wenden. Aan vankelijk hoorde Cesar mij met ontzetting aan doch allengs kreeg de nieuwsgierigheid de over hand toen ik hem vertelde, hoe gemakkelijk sommige lieden te Parijs aan den kost komen. Daarop sprak ik hem van zijn vrouw, zijn kin deren, het bleeke meisje, dat hij zoo lief scheen te hebben, en ik eindigde met deze woorden: Weinige dagen geleden wilde je sterven: de dood jaagt je dus geen vrees aan't Is waar dat aan hetgeen wij u voorstellen eenig gevaar verbonden is; maar 't is even waar dat er geld mee te verdienen is. En wat moet er gedaan worden vroeg hij. Dat zal u later meege deeld worden. Wij zijn met ons drieën deelgenooten, wilt gij de vier de wezen. j (Wordt vervolgd) J

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 6