IdTerteeren loet verkoopen. Uitstapje naar BASSEVELDE Harmonie-gezelschap Je Vereenlgde Vrienden" Auto -verhuur. Reparatie van Auto's, Motoren, Rijwielen Eerste Hulp. -j- op Zondag 18 Mei a.s. QarageHoek Wilhelmioalaan P. v. d. EECAHOUTj Tel. 74 Sas van Gent. Stadsnieuws. Kerknieuws. Sociaal JTieuws. Lanib en Deeleeh Gemengd JTieuws. Jïïarklberichhn Ingezonden Mededeelrffg. (9) Uit het Buitenland 008TBUR0, 14 Mei. Tarwe f9.75 10,25 chevalier f7,00 erwten f.n, bruine boonen f12,50, haver f6,25. MIDDELBURG, 15 Mei. Op de graanmarkt was de aanvoer .gering Tarwe f a Boter en eieren aangevoerd door VValchersche boerinnen (officieele prijsnoteering)boter fo,8o, eieren f4,25. Aangevoerd door han delaren boter f0,75, eieren f400. Part. prijs boter f0,87, eieren f 5, poelje f4. H. H. Leden. ter gelegenheid van het Festival, a daar Vertrek alhier mei middagtrein van 12 u» r 65. Het Bestuur van het ft.'» Verkrijgbaar Band m, Oliën, Vetten en Benzine. Spr. herdacht den overledene in sympathieke bewoording. Alsdan werd de heer A. Esselbrugge geïnstal leerd als raadslid. z Besloten werd, om een partij oude straatkei en te verkoopen. Aan P. de Jonge werd vergunning verleend voor afwijking van de bouwverordening. E envoorstel om aan de Kroon te verzoeken om het maximum aantal vergunninghouders te brengen van 23 op 20 werd met 6 tegen 5 stemmen verworpen. Goedgekeurd werd een ontwerp-verordening voor besmettelijke ziekte-gelden en een ont werp instructie voor baasfitter. P.J. van Drongelen kreeg vergunning voor aankoop van bouwgrond. Het vermenigvuldigingsscijfer voor de Gem. Ink. Belasting werd van 1.2 verlaagd op 1. Voor de bestrijding van de iepenziekte werd geen geld toegestaan, doch aan de landbouw tentoonstelling te Kloosterzande zal f 25 wor den geschonken, en voor het hier te houden zangconcours drie zilveren medailles. In de reclames tegen de belastingaanslagen voor schoolgeld vond dhr. van de Bilt aanlei ding om critiek uit te oefenen op de belasting inspectie. De heer Esselbrugge gaf in overweging om des Zaterdagsavonds de straten te reinigen. Naar aanleiding van een vraag van den heer Claessens antwoordde de Voorzitter dat de zaak der waterleiding nog in onderzoek is. ST. JANSTEEN Burgemeester Ysebaert. De St.crt. bevat het bericht, dat op verzoek eervol ontslag is ver leend aan den heer C. Ysebaert als burgemee ster van St. Jansteen, met ingang van 16 Mei onder dankbetuiging voor de vele en langduri ge diensten den lande bewezen. z OSSENISSE. Gouden bruiloft. Zondag jl. is het gouden huwelijksfeest van het echtpaar Rottier-Heme- laar op passende wijze gevierd, Heel de gemeen te nam aan de blijde herdenking deel en gaf door het uitsteken van vlaggen en anderszins blijk van sympathie. De harmonie bleef na tuurlijk niet achter. SCHOONDIJKE. Vrachtwagen botst tegen tram. Even buiten de kom dezer gemeente op den Rijksweg naar Breskens heeft een aanrijding plaats gehad, tusschen de tram en een vrachtwagen van den vrachtrijder H. uit Oostburg. Het schichtig geworden paard sprong mede door het afbreken der leidsels, over de rails en in de sloot. De wagen kwam in botsing met de tram en werd zwaar beschadigd, evenals de locomotief, die werd ingedeukt en waarvan een voorruit en een lantaarn werd verbrijzeld. Het paard is ernstig gewond. De voerman kwam gelukkig met den schrik vrij. Prijsgaaibolling. Bij de Maandag gehouden prijsgaaibolling bij A. van Acker ter gelegen heid van de kermis op wijk Stuiver aldaar, waaraan 42 schutters deelnamen, was de uit slag als volgt: Hoogvogel R. Neckebroek Sel- zaete, zijvogels Th. Verckhove Selzaete en A. v. Acker alhier. De meeste vogels, 7 in getal, wer den gebold door S. de Nocker Selzaete. Prijsvluchten. Bij de Zondag gehouden prijs- vluchten uit Breteuil en Arras, gegeven door de duivenmij „De Vrije Vlucht", gevestigd bij F. Marquinie alhier werden de prijzen als volgt behaald: Breteuil mededingende duiven 213. Ie prijs H. Scheffer, 2e A. Remerij, 3e P. de Groff, 4e M. Meuleman, 5e R. Danckaert Zuid- dorpe, 6e A. v. d. Bilt, Axel, 7e Fr. van Acker, 8e J. Renique, 9e A. Deurwaarder, 10 E. Acda. Arras: le, 5e en 8e prijs P. Roegiers West- dorpe, 2e A. Remerij, 3e G. Ingels, 4e J. v. d. Heijden Westdorpe, 6e Andr. Bockstael, Felix van Acker Pz., 9e F. Wulffaert, 10e H. Scheffer. Mededingende duiven 105. De namen, waarachter geen naamplaats is vermeld, zijn van Sas van Gent. Bedevaart R.-K. Vrouwenbond. De jaarlijk- lijksche bedevaart naar het genadeoord van Onze Lieve Vrouw te Oostackere (B.) zal ge houden worden op Maandag 26 dezer met boot Alice. Vertrek om 12 uur aan de oude brug. Men kan zich hier voor opgeven Zondag a.s. na de Hoogmis en Lof, en Maandag van 24 uur n.m. telkens in het Patronaat. Boerenleenbank. Aan het jaarverslag van de oerenleenbank te Sas van Gent, over 1929 ont- leenen wij het volgende: Het aantal leden bedroeg 20; aantal spaar boekjes in omloop 107, waarop is ingelegd, f 112.057.03. Ontvangen in 1929 f 91.919.77, Terugbetaald in 1929 f 72.285.31, spaargelden gestegen met f 19.634,46. Uitstaande voorschotten 3, voor een totaal bedrag van f 8.750.00, Terugbetaalde voorschot ten in 1929 f 1.250.00. Loopende rekeningen. Ontvangen in 1929 f 31.774.95. Terugbetaald in 1929 f 36.002.68. Op 31 December was er door de Boerenleenbank, .verschuldigd f 10.535.62, te vorderen f 4.807.05. De omzet bedroeg in 1929 f 432.347.19 tegen 1928 f 320.182.05. De rente bedraagt: Voor spaar gelden: niet leden 3 pCt. leden 3pCt. Voor spaargelden een jaar vast niet leden 3*/2 pCt. leden 3% pCt. Loopende rekening niet leden 3 pCt. leden 3^4 PCt. provisie yB pCt over alle terugbetalingen in loopende rekening. Voor schotten worden verstrekt tegen 4*4 pCt. rente Provisie *4 pCt. De Gemeenteraadszitting. De electriciteitsprijzen weer omlaag. Over de gisteren gehouden raadszitting zij voorloopig het volgende |emeld: Tot schoonhoudster der O. L. school B werd benoemd Virginie Slock-Mobach. Voor de a.s. landbouwtentoonstelling der Z. L. M. te Kloosterzande werd f 10 beschik baar gesteld. Het verzoek van de „Ver. Vrienden" om de subsidie van f 100 te verhoogen tot f 250 werd ingewilligd. De wensch werd uitgesproken, dat het gezelschap wat meer van zich zal laten hooren. Aan J. J. Dootjes zal f 1,60 recognitie voor voor stoepen worden terugbetaald. Aan P. J. Leroux werd den gevraagden grond in erfpacht toegewezen terwijl tevens besloten werd, de sloot aldaar te dempen. De prijs van het electrisch licht werd met in gang van 1 J^uli verlaagd van 40 ct. tot 35 ct. per K.W.U. voor hoogtarief en van 10 ct. tot 8 ct. per K.W.U. voor laagtarief. Zoodoende heeft Sas van Gent momenteel het billijkste tarief van heel Z.-Vlaanderen. De nieuwe Aartsbisschop van Utrecht heeft Woensdag plechtig den Aartsbisschoppelijken zetel in bezit genomen. Tot vicaris-Generaal van het Aartsbisdom is benoemd de Hoogeerw. heer D. Huurdeman, deken van het dekenaat Klasiiaaveen en pastoor te Nieuw-Schoonebeek. De volgende week wordt het H. Vormsel toe gediend aan de kinderen van de Dekenaten Hulst en Hontenisse. Audiëntie. Z. D. H. de Bisschop van Breda zal a.s. Za terdag, en Zondag, Maandag, Dinsdag, Woens dag, Donderdag en Vrijdag der volgende week geen audiëntie verleenen. Moeders en Vaders, om in Uw gezin aan groot en klein, altijd dadelijk hulp te kunnen verleenen bij brand-, val-, stoot- of snijwonden is het zoo veilig en gewenscht thuis altijd een doos of tube Purol te hebben. St. Petrus. De afd. St. Josef voor Sas van Gent en om streken van den Ned. R.-K. Bond van P.T.T.- personeel „St. Petrus", houdt Zondag 1 Juni, n.m. 2 uur een algemeene vergadering te Phi lippine De agenda vermeldt o.a. Bespreking Beschrij vingsbrief en bespreking reis naar Knocke. De inzegening der gebouwen van de C. H. V. De magazijnen van de coöperatieve Handels vereniging van den N. C. B. te Hulst en te Sas van Gent zullen op Dinsdag 20 Mei a.s. plechtig worden ingezegend. Ten 1 uur vindt de inzege ning plaats te Sas van Gent en ten 3 uur te Hulst. Om 4 uur vindt daarna een feestmaaltijd plaats in hotel „Graanbeurs" te Hulst. Paardenfokkerij. Te Axel is een vereeniging opgericht van Zeeuwsch-Vlaamsche fokkers van het Neder- landsche Trekpaardenstamboek De vereeni ging draagt den naam „Arbeid Adelt". Tot leden van het voorloopig bestuur werden gekozen de heeren Joh. de Feijter, M. A. Puij- aert, Ez. de Feijter, P. Vael, F. Dekker, S. van Hoeve en J. de Putter. Men is voornemens op 26 Juni a.s. een fok- dag te organiseeren. De vereeniging werd opgericht, nadat de heer Joh. de Feijter, de voorzitter van den kring Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen van het Ned. Trekpaardenstamboek, uiteen had gezet, dat de afdeeling Zeeland van het N. T. S. niet meer bereid is de gebruikelijke subsidie voor fokda- gen en vëulenkeuringen uit te keeren aan de Vereeniging van Zeeuwsch VI. fokkers van het zware trekpaard, aangezien van deze vereeni ging ook leden lid zijn van het Zeeuwsch-Bel- gisch Stamboek, die het N. T. S. niet van deze voordeelen wil doen profiteeren. OX y. N. B.) Mij tot Bevordering van Landbouw en Vee teelt in Zeeland. Verzonden is de agenda voor de op Dinsdag 17 Juni a.s. te houden algemeene vergadering der maatschappij. Behalve de gebruikelijke pun ten treffen we daarop o.a. aan een voorstel tot wijziging der Statuten (formaliteit),, bespre king Landbouwcrisis, nileiding door Ir. Th. J. Mansholt, inspecteur van den Landbouw, hoofd van den buitenlandschen Landbouwvoorlich- tingsdienst te 's-Gravenhage. BESTRIJDING DER IEPENZIEKTE Een waarschuwing Men verzoekt ons van deskundige zijde be langhebbenden attent te maken op het Ko ninklijk Besluit van 17 April 1930, Stbl. No 141, dat bepaalt, dat aan de eigenaren (gebruiksge- rechtigden) van iepenboomen door den Mi nister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw de verplichting kan worden opgelegd de door hem als stervende of als reeds gestorven aan gewezen iepen te vellen en de schors onscha delijk te maken. Deze maatregel is bedoeld ter bestrijding van de iepenziekte, die, zooals met groote waar schijnlijkheid is gebleken, doord en iepenspint kever kan worden verspreid. Stervende of reeds gestorven iepeboomen zijn meestal door iepen- spintkever aangetast, zoodat het, ter voorko ming van besmetting van gezonde iepen met de ziekte, noodig is, dat deze kevers worden vernietigd. Dit geschiedt door het vellen der doode en stervende boomen en door het b.v. door verbranding onschadelijk maken van de schors. Daar de spintkevers thans spoedig uit de schors te vooorschijn zullen komen, is van het grootste belang den hierbedoelden maatregel ten spoedigste uit te voeren. Den eigenaren wordt in hun eigen belang aangeraden niet te wachten, totdat velling van hooger hand wordt gelast, daar men anders niet ontkomt aan de moeilijkheid, die eene opruiming op zeer kor ten termijn met zich brengt en die zoo noodig op kosten der overtreders kan worden uitge voerd. Ten slotte worde in herinnering gebracht, dat gemeenten e.a. lichamen, die onder de Boschwet 1922 vallen, op grond van art. 7, 3e lid, aangifte van voorgenomen vellingen aan den Directeur van het Staatsboschbeheer te Utrecht behooren te doen. HET HOEFIJZER VERDWIJNT. Rubberbeslag voor paarden. Volgens de Norske Handelstidende zou eene Noorsche fabriek voor paardenbeslag haar pa tent voor het maken van rubberbeslag aan een Engelsche combinatie hebben verkocht. Het patent werd verkregen op eene uitvinding van een Noorman om de paarden inplaats van met ijzer met ruber te beslaan. Deze zouden drie maal langer levensduur hebben dan ijzeren hoeven en door hare speciale samenstelling veel minder slipgevaar opleveren zelfs op het meest gladde asphalt. Genoemen proeven moe ten een zoodanig succes hebben opgeleverd, dat de paarden van de bereden politie in Londen alle met rubber beslagen worden. Vervalsching van sacharine. De politie te Warschau heeft drie en twintig personen gearresteerd in verband met de ont dekking van een uitgebreid bedrijf tot verval sching van sacharine. De bende moet voor zoover het onderzoek heeft uitgewezen dat laatste drie jaar f 200.000 K.G. vervalschte sacharine hebben geprodu ceerd. In dit product werden 4000 K. G. uit Duitschland gesmokkelde echte sacharine ver werkt. Deze „sacharine" werd voornamelijk gebruikt voor de productie van suikerwerk en chocolade waarvan de samenstelling voor de gezondheid van den consument blijkens ingesteld onder zoek, zeer schadelijk was. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Voorziening in de Woningruimte De voorziening in de behoefte aan arbeiders woningen is in de omgeving van Sluiskil zeer actueel. Met belangstellng werd daarom door mij uitgezien naar de voordracht die deswege volgens de aankondiging zou worden gehouden door den Ed.Achtb. heer Hoefnagels, burge meester van Sas van Gent. En mijn belangstel ling ging daarbij geheel uit naar de oplossing van het kosten-vraagstjuk, want daar draait het om. Dit blijkt wel daaruit, dat het anders ondernemend genoeg particulier initiatief het bouwen en exploiteeren van arbeiderswoningen nog niet aandurft. Er zal dus voorziening moe ien komen van de zijde der overheid of woning bouwvereenigingen. Indien noodig, is het op richten eener vereeniging ook nog niet het grootste bezwaar. Het zit echter in de bouw kosten zelf. Men kan hier niet, zooals in de steden, aankomen met weekhuren van f 5 tot f 8. En toch moet, aangezien, behoudens voor het opruimen van krotwoningen van overheids wege geen toeslag op de exploitatie meer wordt verleend, de exploitatie zich zelf bedruipen. Nu schijnt in de gehouden vergadering het kosten-vraagstuk al heel eenvoudig te zijn op gelost. Door den heer Hennink werd in uit zicht gesteld de mogelijkheid woningen te bou wen van f 2200 per stuk, hetgeèn a 5 pCt. van het bouwkapitaal neerkomt op f 110 per jaar, overeenkomende met f 2 per week. Dat schijnt aanlokkelijk, maar, afgaande op het verslag, meen ik toch dat het misleidend is, indien men zou meenen woningen te kunnen stichten en verhuren voor f 2 per week, tenzij de heer Hennink een middel weet om tegen zeer lage rente bouwkapitaal te kunnen leenen. In dien dit niet het geval is, mijnheer de redac teur, zou ik willen vragen welk bedrag denkt de heer Hennink op de exploitatierekening te brengen voor grondlasten, assurantie, onder- hoed, afschrijving (aflossing) en onkosten? Dat alles zal toch niet van die f 2 per weèk kunnen worden betaald. Zou, aangezien het hier een zaak van groot algemeen belang geldt, de heer Hennink niet bereid zijn, die financieele details eens nader in uw blad uiteen te zetten. Hij zou daarmede ongetwijfeld velen aan zich verplichten. Sluiskil. 14 Mei 1930. Een Belangstellende. •ttu i mmr mstMoaesti^

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 3