LESSIVITE" „LESSIVITE" LESSIVITE" LESSIVITE Binnenland. Buitenland. Prooineienieuws. Het Eucharistisch Congres te Carthago. ff ff ff 44 Het ideale waschmiddel. leidt. Het moet een felle revolutionnaire hand langster van Moskou zijn. En als dat het geval is, zal stellig de Indische onafhankelijkheidsbe weging, die ook bij duizenden ernstige. ont wikkelde personen in Indië zelf veel steun ge noot, aan sympathie inboeten. Het geval de Leeuw, die als Vlaming weiger de hem in het Fransch gegeven dienstbevelen op te volgen, heeft blijkbaar bij de Belgi sche regeering de oogen geopend voor de groo- te gevaren, welke een verdere opwinding van het Vlaamsche Volk zou kunnen meebrengen. Er zullen thans in het leger Vlaamsche batal jons en Vlaamsche regimenten worden georga niseerd. Het onderwijs krijgt zijn reorganisatie het leger volgt; het schijnt dan toch dat op 't eeuwfeest van de onafhankelijkheid kan het Vlaamsche volk e enweinig recht zal worden gedaan. Het is voor België een eisch van zelf behoud. De radio-uitzendingen. De minister van Waterstaat heeft een rege ling vad de verdeeling van den zendtijd voor den Radio-omroep vastgesteld. Radio Reglement 1930. Het Radio-reglement 1930 is Woensdag jl. in werking getreden. Zondagochtend is het 30e Internationale Eu charistische Congres besloten met een generale H. Communie van de duizenden deelnemers, een pontificale H. Mis, opgedragen door den Pauselijken Legaat en een overweldigend schoone processie van 10 duizend priesters en leeken, welke door meer dan 150.000 toeschou wers werd gadegeslagen. Vanuit den ingang van de Kathedraal schonk kardinaal Lépicier tot besluit de menig te den zegen met het Allerheiligste. DE PARIJSCHE JAARBEURS. Een record aantal deelnemers Voor de 22ste maal zal de Parijsche Jaar- a.s niet minder dan 7485 deelnemers toebe- hoorend aan 30 verschillende landen bevat ten. Dit aantal dat voor de Parijsche Jaarbeurs een record uitmaakt, geeft een duidelijken blik op de groote belangrijkheid van dit econo misch gebeuren, vooral indien men nagaat dat de jaarbeurs in 1904 voor het eerst gehouden met 490 deelnemers, in 1921 nog slechts 3000 deelnemers vereenigde, welk aantal nu in 1930 met meer dan 100 pCt. gestegen is. DE WERELDTENTOONSTELLING TE ANTWERPEN. Het Nederlandsche Paviljoen geopend Maandagmiddag is in tegenwoordigheid van vele autoriteiten en belangstellenden uit Ne derland en België het Nederlandsch Paviljoen op de Wereldtentoonstelling te Antwerpen ge opend. De Commissaris-Generaal van de Nederland sche regeering en voorzitter van Uitvoerend Comité van de Nederlandsche afdeeling op cH? Wereldtentoonstelling, de oud-minister Dr. F. E. Posthuma hield de openigsrede. In naam van de Nederlandsche Regeering maakt wasschen overbodig. heette spr. allen hartelijk welkom in 't bijzon der den Minister van Arbeid en Sociale Voor zorg in België, den Nederlandschen Minister van Arbeid Handel en Nijverheid, mr. T J. Ver schuur, den Gezant van België in Nederland en .den N.ederlandschen gezant in België Als titel van zijn rede had spr. gekozen „Bij de buren op bezoek". Fridtjof Nansen. t Fridtjof Nansen, de beroemde Noordpoolrei ziger, is op 69-jarigen leeftijd overleden. Zooals bekend, heeft Nansen zich gedurende den oorlog en daarna vooral op humanitair ge bied bewogen. In Volkenbondskringen was hij een zeer bekende en geziene figuur. Hier maak te danook de tijding van zijn dood diepen in druk. In 1921 werd aan Nansen de Nobelprijs van den vrede toegekend. Korte Berichten. Bij de aardbeving in Perzië zijn alleen in Salmas en omgeving 3000 personen omgekomen Vijf en twintig jaar arts. Dinsdag herdacht de heer A. Staverman, chirurg te .Vlissingen, den dag, waarop hij voor 25 jaar arts werd. Alhoewel de jubilaris in de stad niet aanwezig was, werden hem toch door particulieren en vereenigingen gelukwenschen en bloemen gezonden. De motorveerboot. De motorveerboot „Koningin Wilhelmina" is Donderdag voor den gewonen schoonmaak uit de vaart genomen. Provinciale Staten van Zeeland. Ged. Staten hebben de opening der eerste gewone zitting der Staten bepaaid op Dinsdag 24 Juni a.s. des nam. te half acht uur en ligt het in de bedoeling om de verslagen der af- deelingen betreffende de voorstellen te behan delen in eene vergadering op Dinsdag 15 Juli De nieuwe sluis te Vlissingen. Over ongeveer twee maanden hoopt men de groote nieuwe sluis te Vlissingen in dienst te kunnen stellen. De sluis is 35 meter breed en zal ongeveer 8 meter diep worden, zoodat schepen van on geveer 26 voet geschut kunnen worden. PHILIPPINE. Gemeenteraad. In de Dinsdag jl. gehouden Raadszitting, waarin alleen de heer de Graeve afwezig was, werden de notulen der vorige ver gadering gelezen en ongewijzigd goedgekeurd. Vervolgens vond de beeëdiging plaats van den heer J. B. van Hurck als opvolger van den heer Albicher. Door den secretaris werd dan voorlezing gedaan van dé Ingekomen Stukken, waaronder: a Dank telegrammen namens Hare Majesteit de Koningin en H. K. H. Prinses Ju liana voor de gelukwenschen ter gelegenheid van het meerderjarig worden der prinses; b bericht van de Kamer van Koophandel te Ter Neuzen inzake de wegverbetering Philippine— Driekwart, waarover zooals bekend door de gemeente was gerequesteerd De K. v. K. heeft dit adres met een zelfstandig adres ge steund; c bericht inzake een voorgenomen be perking van den dienst van het postkantoor. De bedoeling was ten vervolge het postkantoor voor postzaken open te stellen van 811, 2 31/2 en 67 uur en het Telefoonkantoor van 81 241/2 en 671/2 uur. De voorzitter verklaarde van den kantoor houder te hebben vernomen, dat deze geen be zwaar had tegen den huidigen dienst, daar hij toch op zijn kantoor moest zijn. bespaart brandstof. Slechts één kwartier koken. ibflU Wethouder Dhooge achtte het een bezwaar dat het postkantoor tusschen 11 en 12 uur ge sloten zou zjjn. Spr. verklaarde zich tegen in korting van den tijd. Met alg. stemmen werd na eenige discussie besloten te trachten, den dienst inplaats van deze met 1 uur in te perken met 1 uur uitgebreid te krijgen; d. De rekening en verantwoording der Gezondheidscommissie over 1929.- Besloten werd, deze goed te keuren behoudens rectificatie van een kleine onjuist heid van het ten name van Philippine geboek te bedrag; e. voorstel van de gemeente Hoek om samenwerking bij eventueelen brand door elkaar wederkeerig met materieel te hulp te komen. Nadat wethouder Barbé het denkbeeld had geopperd, dit voorstel nog even aan te houden tot de Prov. Brandweerbond iets na ders van zich zou hebben doen hooren, werd besloten, het aanbod van Hoek te accepteeren. Hiermede was punt 3 der agenda afgewerkt en kwam aan de orde punt 4: Voorstel van B. en W. tot het verleenen eener vergoeding ing. art. 13 der L.O. Wet aap C. de Putter. Nadat dit voorstel door den voorzitter was toegelicht ging de Raad met algemeene stemmen accoord met het toekennen van een voorschot van f 60 voorloopig voor één jaar. Punt 5. Voorstel van B. en W. tot het aan gaan van een leening, groot f 3000 werd door den Raad aanvaard nadat door den secretaris was medegedeeld, dat van de maatschappij v. Gemeentecrediet het laagste bod was ingeko men nl. 4% pCt. tegen parikoers. tentoonstelling te Kloosterzande f 10 beschik baar te stellen. De voorzitter had aanvankelijk het denkbeeld geopperd om f 20 te geven doch de Raad bleek f 10 voldoende te achten, ge zien het belang der tentoonstelling. Als punt 7 vermeldde de agenda: Bespreking en eventueel te nemen besluit over de bijdrage van de wed. Claeijs in de verplegingskosten van haar zoon. Medegedeeld werd, dat de betrokke ne over 1929 nog schuldig was f 104. Over 1930 was nog niets betaald. De heer Rammeloo was van meening, dat een en ander bij verordening diende te worden geregeld. Na eenige discussie, werd besloten, de zaak aan te houden. De voorzitter besprak dan nog een ziektege val van Herman Rammeloo, waarbij men zich over de medewerking van Dr. Hoorwegh te be klagen zeide te hebben. De toeslag op het pensioen als oud-gemeente veldwachter van wijlen P. J. v. d. Hemel werd door den Raad geen verandering gebracht. Tot 1931 zal f 88,25 blijven uitgekeerd. Bij de Rondvraag kwam de rioleering ter sprake Besloten wordt alle putjes te doen na zien en te bepalen dat de slechte putjes moe ten worden verbeterd op straffe van afsluiting. Besloten werd nog, het voetpad nabij Ram meloode Sutter te doen doortrekken. Voorts om de trottoirbanden uit de Gentsche straat om het Marktplein te doen leggen met dien verstande, dat er openingen blijven voor het verkeer met wagens. Wethouder Barbé vestigde er nog de aandacht op, dat het echtpaar Frans Rammeloo-Pollée dezer dagen (vermoedlijk Zaterdag, zegt spr.) zijn 60-jarig echtvereeniging zal herdenken. Spr. meende, dat hij zoo een merkwaardig ju bileum de gemeente een blijk van belangstel ling dient te geven. Aldus wordt besloten, waar na de vergadering werd gesloten. Kerkdiensten. Naar gemeld wordt zijn de kerkdiensten gedurende den zomertijd als volgt geregeld: Des Zondags de eerste mis om 7 uur de Hoog mis om 10 uur De H. mis in de week om half acht, het lof des Zaterdags om 7 uur. De Ange lus wordt geluid des avonds om 7 uur. De school begint om 9 uur. is absoluut onschadelijk voor Uw wasch. SLUISKIL. Ongevallen. Woensdag geraakten de werklie den J. v. d. K. uit Clinge en R. R. uit Honté- nisse, behulpzaam bij het plaatsen van een ke tel, hieronder bekneld. Eerstgenoemde kreeg hierdoor een diepe voetwond en moest in de R. K. Verpleging worden opgenomen. R. R. was bewusteloos, doch werd door de hulp van dok ter van Loy spoedig bijgebracht. Verder kreeg de werkman K. v. L. uit St. Jan steen een kipkar over de hil en is, na verbon den te zijn, huiswaarts gebracht. Contributie WitGele Kruis. Begin volgende week zal door de bode van deze vereeniging een begin gemaakt worden met het incasseeren der contributie over 1930. Opzegging gekregen. Door de Bredasche en Haagsche eton Maatschappijen zijn aan een tweetal houders van volkskeeten aanschrijving gedaan, dat zij over een 3-tal weken moeten opruimen. Dit in verband met den vergevorder den bouw der verschillende fabriekscomplexen van de Cie N erlandaise de l'Azote. GROENENDIJK. De hopelooze tijdrcgelingskwestie. Alhier wijst de torenklok den nieuwen tijd aan. Kerk diensten en scholen blijven aan den zonnetijd vasthouden. Leve de chaos! AXEL. Gemeenteraad. Dinsdagmorgen kwam de Raad in openbare vergadering bijeen. Alvorens behandeling der agenda wees de voorzitter op het verlies, dat de Raad heeft ge leden door het overlijden van den heer Ph. J. van Dixhoorn IN DE NEDERLANDSCHE AFDEELING VAN DE ANTWERPSCHE TENTOONSTELLING. Maandag werd de Nederlandsche afdeeling op de tentoonstelling te Ant werpen officieel geopend. Een kijkje in onzen Indischen stand, die de verbindingen van Nederland met Indië laat zien.

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 2