No. 3616 Vrijdag 16 Mei 1930 45ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN fierste Blad. Kameroverzicht HEEREN-BAAI) BuitentOverzicht VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND POSTREKENING No. 52419. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. Vraagt Uw Winkelier pakje O*JE Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advertentiën 20 cent per regelbij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING IT8TEKEND GE80HIKT VOOR PUBLICITEIT De opening van het 30e Internationale Eucharistische Congres te Carthago. Een overzicht van de processie. Zijn er dus, zooals opgemerkt, voorname cul- tureele, maatschappelijke en economische be langen, welke alle arbeiders, ongeacht de wijze waarop zij hun brood verdienen, met elkaar ge meen hebben, dan is logisch, dat zij, naast hun vakorganisaties, die plaatselijk gescheiden zijn één algemeene organisatie vormen, waarin en waardoor die gemeenschappelijke belangen wor den behartigd. Men kan dit doen op tweëerlei wijzen. Men kan de vakvereenigingen thans reeds nationaal verbonden, ook plaatselijk verbinden. B. v. zoo als de socialisten dit doen met bestuurdersbon den, welke op den grondslag der vakorganisatie dus slechts op de tweede plaats, ook alle ande re belangen der arbeiders behartigen. Hiertegen bestaan echter bij ons principieele en praktische bezwaren. De principieele be zwaren ontleenen wij aan onze katholieke maat schappij leer. De ideale maatschappij zien wij als een organisch verband van verschillende standen, niet als de gemeenschap van ééne klasse: de klasse van den arbeid. Met de leer yan den klassenstrijd, verwerpen wij ook de gedachte, dat de bedrijfsbelangen, zooals Wer ner Sambart het uitdrukt, de eenige drijvende factor zijn in de geschiedenis van het mensch- dom. Dit is de leer van het historisch materia lisme. Ook in onze Katholieke Vakorganisatie wordt dit naturrlijk verworpen. Maar dan is oók van zelfsprekend, dat wij voor onze arbeidersbewe ging een breederen grondslag kiezen. Dat wij tegenover den klassenstrijd principieel en prak tisch onze standsorganisatie en ons streven naar solidaire bedrijfsorganisatie plaatsen. In beide liggen onze denkbeelden van maat schappelijke ordening, hemelsbreed verschil lend vandie der socialisten. De bekende econo mist Werner Sambart, die niet geloovig is, er kent dit en stelt ons beginsel van verbindende standsorganisatie in sociaal opzicht ver boven den ontbindenden klassenstrijd. Hierover valt heel wat meer te zeggen. Dit is echter al herhaaldelijk gebeurd en daarom volstaan wij met deze kernpunten. Wij hebben ook practische gezwaren tegen de vervanging van onze standsorganisatie door bestuurdersbonden. Deze twee begrippen dekken elkander niet. Bestuurdersbonden de naam zegt het reeds zijn organisaties van leiders. Onze standsor ganisaties daarentegen wil alle arbeiders om vatten. Vast aaneengesloten, over hunne vakver eenigingen heen, gevoelen deze meer hunne gemeenschappelijke belangen en verliezen hun ne eenheid niet door een kastegeest, die het ééne beroep boven het andere stelt, En het ge vaar van den kastegeest is niet denkbeeldig. Wij zouden er vele voorbeelden van kunnen noemen. Vooral uit landen waar men alléén so cialistische bestuurdersbonden kent. Wanneer in ons land de katholieke arbei dersbeweging dan ook zulke machtige eenheid vormt, is dit voor een deel toe te schrijven aan hare voorbeeldige plaatselijke organisaties met diocesaan verband. Bestuursbonden en gewestelijke organisaties, welke de socialisten hier tegenover stellen, mis sen die groote kracht, omdat zij minder de mocratisch alléén de leiders vereenigen. Dit zijn alvast een paar puntjes, waarover men eens moet nadenken. H. (van onzen parlementairen medewerker) P. J. Troelstra f. De gemeentewet. De Indi sche Begrooting door de Eerste Kamer afge handeld. Maandag in den laten avond is de oud-lei der der S.D.A.P., jarenlange voorzitter der socialistische Kamerfractie, uit het leven ge scheiden en in de eerste vergadering na zijn dood is hij door den voorzitter der Kamer en den minister-president uitgeluid. Het was wel treffend, dat het herdenkingswoord moest wor den uitgesproken door twee Katholieken, ver tegenwoordigers van een partij, die het krach tigst en het meest principieel steeds aan Troel stra en de S.D.A.P. hebben weerstand geboden, die hem juist op de markantste punten van zijn leven de spoorwegstaking van 1903,zijn grij pen naar de macht in 1918, een verpletterende nederlaag hebben toegebracht. Het was deze laatste nederlaag, die feitelijk zijn krachten brak. Geleidelijk trok hij zich uit het partij- en politieke leven terug en nu, na een slepende ziekte, is de dood gekomen. Mr. van Schaik teekende in zijn herdenklngs woord den overledene als een historische fi guur, als een politieke persoonlijkheid van nationale beteekenis, als een be zielend leider der door hem gestichte partij, als schitterend parlementair redenaar. Jhr. Ruys de Beerenbrouck markeerde deze schets nog, door te wijzen op de groote eigenschappen van geest en hart van den doode; hij kon zich indenken in den gedachtegang van anderen, hij was wars van kleingeestigheid, breed van opvatting. Moge hij om het vele goede dat hij heeft wil len doen en dat hij gedaan heeft, een barm hartig Rechter vinden. De Kamer zette vervolgens de beraadslagin gen voort over de vernieuwing der gemeente wet. Het artikel omtrent de besloten zittingen werd in dien zin gewijzigd, dat het zich in den vervolge beter aanpast aan de practijk. Tijdens de mobilisatie is de onverenigbaar heid van den militairen dienst met het burge meesterschap duidelijk aan den dag getreden. Die onvereenigbaarheid werd thans in de wet vastgelegd (art 64) Een poging van oud-mi nister van Dijk en den heer Schaepman om te volstaan met de mogelijkheid om aan burge meesters ontheffing van de militairen dienst te verleenen had geen succes. Eveneens werd thans (art 66) wettelijk de be voegdheid van den burgemeester vastgelegd, om herrieschoppers uit de Raadszaal te verwij deren. Waar ten gevolge van de vrij wankele juris prudentie van den Hoogen Raad, ten aanzien van de vertegenwoordiging der gemeente bij rechtshandelingen, ernstige onzekerheid be staat, bepleitten de heeren van Hellenberg Hu- bar en v. d. Bergh, voorziening in deze leemte. Een amendement, dat de burgemeester de ge meente bij alle rechtshandelingen vertegenwoor digt, maar deze vertegenwoordiging kan opdra gen aan een door hem aangewezen gemachtig de, werd ten slotte zonder stemming aangeno men. De Eerste Kamer heeft de Indische begroo ting afgehandeld en zonder stemming aan vaard. De socialisten wilden gacht worden te gen de verschillende hoofdstukken te hebben gestemd, de Vrijzinnig-dem. getrouw aan hun ontwapeningsgedachte, tegen die van Oorlog en Marine. Ingezongen Mededeelfng (9) ECHTE FRIESCHE 20- 50 cl. per ons 'van onzen politieken medewerker) üenève, de vredesmarkt Ministerieele Con ferenties De Gliandi-misère het succes van dienstweigering. De hoofdschotel van den te Genève bijeen gekomen volkenbondsraad wordt, zooals zoo vaak, ook ditmaal weer gevormd door de niet- openbare samenkomsten tusschen de verschil lende ministers. Na het onbevredigend eind van de vlootconferentie te Londen, staan natuur lijk de besprekingen tusschen den Franschen minister van Buitenlandsche Zaken en zijn Ita daojasche collega Grandhi in 't brandpunt der belangstelling. Hun eerste onderhoud, waarbij Henderson in den beginne tegenwoordig was, moet geen onbevredigend verloop hebben ge had. Het zal nog in den loop dezer week wor den voortgezet, terwijl dan verder een plaats voor nadere ontmoetingen, beoogende de Fransch-Italiaansche moeilijkheden uit den weg te ruimen, zal worden vastgesteld. Ook met zijn collega van het Duitsche Rijk, Curtius, heeft Briand een onderhoud gehad. Hier liep het gesprek over de Saarkwestie, dat Duitschland natuurlijk liefst zoo spoedig moge lijk tot zijn gebied ziet terugkeeren. Het ge sprek moet tusschen Briand en Curtius goed gevlot hebben. De laatste was er tenminste uit stekend over te spreken. Na Ghandi's arrestatie is in Britsch-Indië niet die algemeene ontplooiing van de oproeri ge beweging ontstaan die velen hadden ge vreesd. Eigenlijk gist het slechts sterk in het Noorden. Te Sholapin hadden de revolutnonai- ren zelfs enkele dagen de macht in handen, maar de Engelsen e en ook de Indische strijd 1 racvhten kennen hun plicht. In Peshawar, ook een middelpunt van de onlusten, zijn deze thans geheel onderdrukt. Na Gandhi werd ook zijn door hem aangewezen- opvolger in arrest gesteld, zoodat thans een vrouw de beweging

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 1