Denk aan den Zomertijd Provincienieuws. Sociaal JTieuws. Kerknieuws. Jfandelsberichlen Loop der bevolking JÏÏarklberichltn Boeken Cijdschr. DIE VANNACHT OM 2 UUR INGAAT. ZET HEDENAVOND DE KLOK ÉÉN UUR VOOR UIT. Brandblusch-demonstratie. Gisteren om streeks 5 uur n.m. heeft nabij de vestingwallen eind Vredesstraat de Technische fabriek „Kos mos" uit Breda jong en oud vergast op een de monstratie met haar „Kosmos" schuim-hand- brandbluschapparaat. In 15 minuten werden 2 geënscèneerde, brandjes grondig gebluscht waarmee 't bewijs was geleverd, dat de Kosmos bi'engt, wat ze belooft De demonstratie, die o.a. door-B. en W. van Sas van Gent en door den opperbrandmeester werd bijgewoond, trok vrij veel publiek. Voor de schooljeugd was 't een feest. Samenvoeging der gemeenten Boschkapelle, Stoppeldijk en Hengstdijk. Naar wij van terzijde hooren, bestaan er ernstige plannen om te komen tot een combi natie van de gemeenten Stoppeldijk, Hengst dijk en Boschkapelle. Aan de uitwerking dier plannen wordt, zoo verzekert men ons, in Ged. Staten momenteel hard gewerkt. WESTDORPE. Telefoon. Nieuwe aansluitingen bij het Rijks telefoonnet te Westdorpe zijn: No. 11 C. J. Staal Zonen. No. 12 G. A. de Cooker. No. 13 O. Verhaegen-Staal. No. 14 O. van Waes-de Nijs. No. 15 C. H. van Waes-van den Berg. No. 16 P. H. Hijman. De dokter steeds bereikbaar. Men deelde ons mede, dat de kantoorhouder, de heer van der Heijden, zich heeft bereid verklaard, onafgebro ken (dlus dag en nacht) gelegenheid tot tele- foneeren te geven met dokter Puylaert te Sas van Gent. Voorwaar, een niet te onderschatten ver betering voor onze gemeente. Duivensport. Uitslag gehouden wedvlucht Arras, 11 Mei, maatschappij de Volharding te Westdorpe, le, 6e en 9e pr. Aug. van Acker, 2e A. Plasschaert, 3e en 4e J. van der Heijden, 5e M. Antonissen, 7e A. de Smet, 8e en 12e A. de Kousemaker, 10e en 14e T. de Jaeger. 11e en 15e C. Dhooge, 13e L. de Smet. ZAAMSLAG. Brand. Zondagavond brak brand uit op de hofstede bewoond door J. de Feijter te Reuzen hoek Zaa'mslag. De schuu| brandde geheel uit en 3 paarden en 7 koeien kwomen in de vlam men om. De brand is vermoedelijk ontstaan als gevolg van een schoorsteenbrand in de schoi|v van het woonhuis, doordien vonken op het rie ten dak van de schuur zijn gevallen. Zoowel de schuur als het vee waren verzekerd. OVERSLAG. Tol. De gemeentetol heeft over de maand April f 46,61 opgebracht en over de eerste vier maanden van dit jaar f 223,32. HULST. „Door Eendracht Sterk" Door de onderlinge Verzekerings-Maatschappij tegen het Verlies van Varkens door sterfte „Door Eendracht Sterk" werd Dinsdag haar j aarlijksche Alge- meene vergadering gehouden, onder voorzitter schap van den heer Louis van Waesberghe. Aanwezig waren 34 leden. Uit de rekening bleek, dat in het afgeloopen dienstjaar slechts 6 weken contributie was be taald terwijl het kapitaal der Maatschappij op 1 April jl. bedroeg f 291,63. De Maatschappij telt momenteel 103 leden. De secretaris Jos. van de Walle bracht het jaarverslag uit, waarna de Penningmeester, Jan Warnier de rekening en verantwoording overlegde. Hierna werd nog verslag uitgebracht door den Keurmeester, Arthur de Brouwer, waaruit bleek dat 173 varkens ter verzekering werden aangenomen terwijl er 8 stierven. De secretaris en de keurmeester die aan de beurt van aftreding waren, werden herkozen. Door het Bestuur werd voorgesteld d» uit- keering voor varkens te stellen op minstens f 20 oploopende tot f 33,75 terwijl bij een ge wicht boven de 50 K.G. zal worden uitgekeerd 55 cent per K. G. met een minimum van f 35 Evenals vorig jaar werd besloten dit jaar geen premie te heffen. Het inkomgeld werd weder bepaald op f 4 hoewel ieder lid thans een aandeel in de kas heeft van ruim f 10. OSSENISSE. Gemeenteraad. In de Vrijdag jl. gehouden vergadering werd besloten voor de tentoonstel ling der Z.-Vl. Landb. Mij. f 10 beschikbaar te stellen. Voorts om adhaesie te betuigen aan het adres van Hontenisse, beoogende het in de vaart brengen van een Ferryboot tusschen Walsoorden en Hansweert. Het verbeterde kohier der hondenbelasting werd met 20 losloopende en 24 bandhonden i vastgesteld op f 158. Het voorstel van de P.Z.E.M. tot levering van electriciteit aan de gemeente werd in besloten zitting behandeld. Na heropening werd besloten aan de P.Z.E.M. een begrooting te vragen. Bij de rondvraag werd nog de brandspuit kwestie besproken. Gemeenteraad. Donderdag kwam de gemeen teraad in spoedvergadering bijeen, ter behan deling van de concept slotakte, opgemaakt door notaris P. G. J. v. Schrieck betreffende de verdeeling der Gast- en Weeshuisgoederen. Even te voren had een gecombineerde verga dering plaats van den raad met de regenten van het Burger Gasthuis betreffende hetzelfde onderwerp. De beide damesleden waren afwe zig. Bovengenoemde notaris was in de raads zitting aanwezig om een en ander toe te lich ten. Daar deze vergadering als het ware een herhaling was, van wat in de gecombineerde vergadering besproken was, kreeg het publiek weinig te hooren. Het bleek, dat in de ophef- fingsacte een paar artikels waren aangevuld om daardoor de wachtgelders en de loopende pensioentrekkers absolute zekerheid te geven, dat zij op stipte uitbetaling van de hun toe komende bedragen, op de daarvoor vastgestelde termijnen ten allen tijde kunnen rekenen. De wijzigingen werden goed goedgekeurd en nu zal de slotacte dan andermaal aan de goed keuring van Ged. Staten worden onderworpen. BIERVLIET. Gemeenteraad. Donderdag vergaderde de raad dezer gemeente in voltallige zitting. Het nieuw benoemde lid J. M. de Putter, wiens ge loofsbrieven in orde waren bevonden, werd als raadslid geïnstalleerd. Vervolgens werden voor kennisgeving aangenomen: een schrijven van den schoolarts, een dito van de Nationale Com missie tot bestrijding van het alcoholisme, ver slag van de Commissie tot wering van school verzuim, de afrekening van de christelijke be waarschool, waaruit blijkt, dat een goed slot is verkregen van f 12,21. Een schrijven van de Zeeuwsch-Vlaamsche Vruchtenveiling, om de vacantie te verleggen in den tijd van den aard beienoogst. Aangaande het jaarverslag van de commissie van van toezicht op het lager onder wijs, werd besloten tot een nader onderzoek. Verder werd medegedeeld, dat door den minis ter is besloten, dat na 28 dezer aan de vlas bewerkers geen 5 cent korting per K.W.U. meer zal worden verleend. Het jaarverslag over den toestand der gemeente werd aangeboden en op de secretarie ter lezing voor de leden gedepo neerd. Volgens inschrijving werd besloten, de afrastering van het kerkhof op te dragen aan D. van Schaik voor f 398, laagste inschrijvings som. Aan den gemeenteveldwachter zal een nieuw rijwiel worden verstrekt, waarvoor een crediet van f 100 wordt gevoteerd. Als afge vaardigde naar de vergadering van den Elisabethpolder werd na stemming benoemd de heer A. Dees, nadat de heer Kok voor die functie bedankt had. Den afgevaardigde werd opgedragen vóór aanleg van een nieuw gedeelte grintweg te stemmen. Aan de bestaande bijzondere R.K. school werd een voorschot van 80 pCt. verstrekt op de gemeentelijke vergoeding volgens art. 101 der L. O.wet 1920 en voor het jaar 1930. Voor het belastingjaar 19301931 werd besloten 100 op centen te heffen op de rijksinkomstenbelasting en het heffingspercentage gemeentelijke in komstenbelasting op 2 te stellen. Meegedeeld werd, dat dit jaar waarschijnlijk nog wel niets zal komen van een afdoende wegsverbetering naar Brakke, doch, dat voor- loopig cTe putten van den weg wat zullen wor den gelicht. Het kohier der hondenbelasting werd vast gesteld met een totaal bedrag van f 367. In verband met veranderingen in de bouw verordening (inz. brie venlossen) wordt deze opnieuw vastgesteld. Afwijzend wordt beschikt op het verzoek van Wed. A. Kornelis om ondersteuning uit de ge meentekas. Met algemeene stemmen werd besloten, f 25 beschikbaar te stellen voor den aankoop van .een vijftal medailles ten einde deze te schen ken aan het bestuur der vereeniging tot het houden van veulenkeuringen in deze gemeente. Een schrijven was ingekomen van de zang- vereeniging „Excelsior" om een subsidie van f 125. Op voorstel van B. en W. werdt besloten voor 1930 een bijdrage te verleenen uit de ge meentekas tot een maximum van f 80 in een eventueel tekort der vereeniging. In de vacature van wijlen J. Bliek werd tot lid der schattingscommissie benoemd de heer J. J. van der Hooft. Een voorstel tot conversie der hoogrentende geldleeeningen tegen een lag^r rentetype van ten hoogste 5 procent, vond algemeene goed keuring. Dit zal per 1 Juli aanstaande plaats vinden. Besproken werd het bouwen van een nieuw gemeentehuis. Bij de omvraag zag de heer Michielsen graag dat paal en perk werd gesteld aan het wilde rijden door de gemeente en zei, het te betreu ren, dat door de burgemeesters hierin weinig wordt meegewerkt. Spr. stelde voor, de maxi mum snelheid vast te stellen op 30 K.M. per uur. Dit wordt in stemmen gebracht en aan genomen met met 61 stem. De heer de Kok protesteerde heftig uit naam der S.D.A.P. en vakorganisaties, afd. IJzendijke Biervliet en Hoofdplaat tegen de wijze van samenstelling van diverse commissies, waaruit de arbeiders steeds worden geweerd, en alleen burgemeesters zitting hebben, waaruit nooit iets goeds voorkomt en altijd groote rekenin gen overblijven. De voorzitter antwoordde, dat dit iets is, dat geheel buiten den raad omgaat en hier dus niet thuis hoort. De heer de Kok zegt hierop, dat de raad een openbaar lichaam is, en hij in alle openbare vergaderingen hierover zijn meening zal kenbaar maken. Hierna valt het scherm voor publiek en pers en gaat de raad over in geheime zitting ter be spreking van de overname van het electrisch net door de P.Z.E.M. SLUIS. Benoeming. Tot directeur van de muziekver- eeniging Appolo is benoemd de heer J. van de Bussche alhier. Examens. Bij het vanwege de R.-K. Vereeni ging tot bevordering van het industrie-onder wijs voor meisjes St. Anna, gehouden examen slaagden de volgende dames (allen leerlingen van de R.K. Modevakschool, onder leiding van de eerw. zusters) voor lingerie: M. de Bruy- ckere te Aardenburg, A. Duinker te Aarden burg (draaibrug), A, van de Kerkhove, te Oost burg. Voor costumiére: J. Dierivk, te Aardenburg. L. Matthijs, te Sluis, M. Boonman te Oostburg. R.-K. Werkliedenverbond. Te Amersfoort werd werd vorige week een congres over sociaal werk van het R.-K. Werk liedenverbond in Nederland gehouden. In de bijeenkomst van Donderdag was Minister Ver schuur tegenwoordig. Aan het einde van de bij eenkomst heeft deze gezegd, dat het zijn vaste voornemen is, in de komende periode te komen met een wetsvoorstel over bedrijfsorganisatie. In het Retraitehuis te Uden is van 1923 Mei een retraite voor ongehuwde dames v. d. def- tigen stand. Voor deze retraite zijn nog plaat sen beschikbaar. Voor deelname gelieve men zich te wenden tot de Missiezusters Retraiten huis, Uden. Het wonder van den H. Januarius. Men meldt uit Rome d.d. 4 dezer aan De Maasbode: Te Napels hadden den derden Mei jl. weer de bekende plechtigheden plaats ter eere van den H. Januarius, patroon der stad. Reeds om acht uur 's morgens was de kathe draal boordevol. De plechtigheden duurden tot elf uur. Verschillende autoriteiten, de hertogin van Aosta en de koningin weduwe Amalia van Por tugal waren hierbij tegenwoordig. Daarna trok de beroemde groote processie uit door de hoofdstraten van Napels. Pas in den namiddag beginnen de plechtig heden ter vereering van het bloed van den H. Patroon der stad in de groote kerk del Gesu. Eerst om vijf minuten over half acht kon de aartsbisschop van Napels, kardinaal Ascalesi, aan het volk mededeelen, dat het bloed van den H. Patroon vloeibaar was geworden. Door het volk wordt dit als een teeken be schouwd, dat Sint Januarius het dit jaar op nieuw door zijn voorspraak zal bewaren en be schermen. Faillissementen Failliet verklaard: A. van Wijk, bakker te Zonnemaire. Rechter-commissaris mr. J. H. Bybau. Curator mr. C. J. P du Croo te Zierik- zee; C. Dronkers, timmerman te Goes. Rechter commissaris mr. A. v. d. Hoop. Curator mr. J. W. Goedbloed te Goes. TER NEUZEN Inde afgeloopen week hebben zich in deze ge meente gevestigd.: B. I. Geselle geb. Desancte, zonder beroep Nieuwstraat 50, van Oostende (B.) M. M. Nefors, geb. Herborn, zonder beroep Nieuwstraat 50 van Oostende (B). M. G. Metzelaar, timmerman, O 196, Sluiskil van Rotterdam. M. M. van Vooren, dienstbode, Nieuwstraat 9 van Biervliet. N. W. Dijkstra, werktuigkundig aopzichter, Grenulaan 37, van Geleen. W. M. H. Pladdet, coiffeur, Noordstraat 49, van Middelburg. F. L. v. d. Straaten, zonder beroep. West- kolkstraat4 van Brielle. A. Ch. Ph. Heije, dienstbode, Noordstraat 18 van Hontenisse. E. A. van Akkeren geb. De Rijke, zonder ber. Kanaalweg 108, Sluiskil, van Vlissingen. J P. F. van Baal electricien, Lange Kerkstr. 50 van Rotterdam. J. Kerpsen, bankwerker, O 196e, Sluiskil van Antwerpen (B.) R. Fucks, timmerman, 0196g, Sluiskil van Waldenburg. E. Kahny, timmerman, Benedenweg 25, Sluis kil van Antwerpen (B.) z P. Sohn, timmerman, Kanaalweg 72, Sluiskil van Antwerpen (B.) M. de Kunder, bankwerker, De Feijterstraat 15, \fin M.\asbrecht. M. J. de Mareé, bankwerker, Steenkamplaan 94, van Axel. A. D. Vermast geb. v. Kerkhoven, zonder ber. Verbindingstraat 14 van Hontenisse. H. W. de Feijter, metselaar, 2e Kortestraat 5 van Hoek. I. Oblak, fabrieksarbeider, Benedenweg 21, Sluiskil van Schaesberg. J. v. d. Mast, officier Leger des Heils, Donzè Vissersstraat 61, van Maassluis, L. Dieleman, zonder beroep. Burgemeester Geillstraat 9, van Hoek. Vertrokken J. A. van Rijn, religieuse, N. Kerkstraat 17 Sluiskil, naar Gouda. M. M. Ph. Adam, dienstbode, Nieuwstraat 13 naar Axel. W. D. v. d. Vliet, zonder beroep, Steenkamp laan 21 naar Oude Tonge. J. de Feijter, landbouwer, P 38 naar Hoek. D. Riemens, fabrieksarbeider, P 104, naar Axel. A. Spruitenburg, zonder beroep, Heèrengracht 11-12 naar Apeldoorn. C. J. Spruitenburg geb. Buijze zonder beroep Heerengracht 11-12 naar Velp (Geld) C. de Bock. ploegbaas Z. V. T. M., E 17 naar Sas van Gent. I. Meijer, bakkersknecht, Burgemeester Geill straat 40 naar Hoorn. W. Wurtz, monteur, Korte Kerkstraat 17 naar Sas van Gent. J. F. van Damme, zonder beroep, Noordstr. 29, naar België (ambtshalve) Het eerst Mei-nummer vanAlte und neue Welt bevat naast uitstekende romanlectuur, gedichten enz. o.a. een drietal interessante studiën resp. over Peter Hinsch, rashonden en Oost-Azië. Voorts de gebruikelijke rubrieken: Rundschau, für die Frauen en neue Bücer, alsmede 52 illustraties en 1 kunstplaat. Tijdschrift voor R. K. Ouders en Opvoeders van 5 Mei: U.: Meigedachten. F.: Onze Zieken. Aug. A. Boudens: Een probleem. A. H.: Moeder en haar groote dochter. P. v. G.: Samenwerking tus schen huis en school. A. H.: 't Verschil. L.: Vondel's „Kinderlyck".. Wat er bij ons binnen kwam. Uit de Tijdschriften. A. H.: Wat laten we ons meisje worden. U:. Moderne vermaken. Nalezing.. Tijdschriftenschouw. AXCL. Ter graanmarkt van Zaterdag waren de prijzen als volgttarwe f io,a 10,25 rogge f6 a 6,50 wintergerst fo, a fo, zomergerst f o, a f o, haver f6 a 6,50, erwten f9, a io, paardenboonen fo a o, dui- venboonen fo a bruineboonen f a lijnzaad f 14 a 16, groen vlas f0,02 a 0,09, gebookt vlas f02, a f09, gezwingeld vlas f0,40 a 0,45, aardappels f 1,50 a 1,60, stroö f 18 a 19, boter f 1,40 a 1,45, eieren f4, a 4 50 GOES, 13 Mei. Boter f0,70, eieren f4.10. Aanvoer V.P.Z. 26300 stuks, f4,40 per 100 stuks. UtJLST, 12 Mei. Graanmarkt. Middenprijs per 100 kgr. Tarwe f 10 a 10,25, rogge f 6 a 7, - wintergerst f 7 a 8,00, zomergerst f 6 a 6,75, haver f6a6,5o, erwten f 8 a 9,,br. boonen f 10 a 12,lijnzaad f 16 a 17, karwij- zaad f a Boter per kgr. f 1 40 a o, eieren per 26 stuks f 1,17. Veemarkt. Aan gevoerd 12 stuks rundvee, verkocht 5 45 varkens, verkocht 33. ROTTFRD&M, 12 Mei. Veemarkt. Op de veemarkt van heden waren aangevoerd 488 vette runderen, 281 vette en graskalveien, nuchtere kalveren, 80 schapen en lammeren, 991 varkens. Prijzen voor vette koeien eerste kwaliteit f1,04 a 1,18, tweede f0,93 a L03, derde f 0,80 a 0.92 ossen eerste kwaliteit f 0,90 a 1,09, tweede f 0,80 a 0 70, derde f0,71 a 0,79; kalveren eerste kwaliteit f t,6o a 1.70, tweede f1,30 a 1,41, derde f1,15 a 1,30; schapen eerste kwaliteit f0,58 a 0.60. tweede f0,50 a 0,58, derde f0,44 a °.5o; lammeren fo,88 a 0,94; varkens eerste kwaliteit f 0,68 a 0,70, tweede fo,66 a 0,68, derde f0,64 a 0,66 export f 0,65 a 0,69. Vlas. Aangevoerd uitsluitend schoon van Groningsch 9000 kgr., prijzen f 0,75 a 0,95, van Hollandsch geel 5500 kgr., prtjzëVi f 0,75 a o>95« van blauw 18650 kgr., prijzen f0,77 a 1,05. Lijnzaad voer f 16 a 18, zaai fa blauw maanzaad f 35 a 36, koolzaad f a karwijzaad f 36 a 38, Aardappelen. Zeeuwsche blauwe f2.10 a a 2,80, Zeeuwsche bonte f 2,— a 2,70, West- landsche zand f a poters f0,50 a ï.oo, Z - sche eigenheimers f 0,60 a 0,80, Brielsche kralen f0,70 a 1,10. Bravo's f 1,50 a 2,2O. Binnenlandsche granen. Tarwe in prima soorten onveranderd, overigens lager verkocht naar kwaliteit f 1—10,75; gerst, chevalier f 6,75 7,25; haver f 66,40; erwten kleine groene, f 910,25, schokkers 1214,25; bruine boonen f 12—13,50.

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 3