„LESSIVITE" „LESSIVITE" „LESSIVITE" „LESSIVITE" Stadsnieuws. ■HHHHHHMKaMHMBMai Het ideale waschmiddel. ss,I den Raad dato 26 Februari 1921 ingediend ver zoek om voorschot, waarbij de benoodigde stuk ken werden overgelegd. Spr. leest dan allereerst het antwoord voor van den Inspecteur van de Volksgezondheid, waarin tal van aanmerkingen op de ontworpen plannen werden gemaakt en aan het slot de volgende opmerking werd gelanceerd: „In het algemeen moet ik door Uwe tusschen komst het Bestuur der Vereeniging doen op merken, dat het gebruikelijk is en in het be lang eener spoedige behandeling van zaken, indien door het Bestuur of zijn architect te voren met den betrokken Inspecteur overleg wordt gepleegd. In dit geval is dit niet geschied en nam ik eerst kennis van het voornemen om te bouwen nu alles reeds gereed en afgewerkt is en de stukken betreffende de voorschot-aanvrage zijn uitgegaan. Dat dit tot teleurstelling moet leiden blijkt hier, waar ik mij noch met de plannen, noch met de berekeningen vereenigen kan". Vervolgens leest spr. het antwoord voor van het Ministerie van Arbeid, waarin tegen het verleenen van een voorschot bezwaar werd bemaakt, wijl op dat oogenblik de reeds toe gezegde Rijkssteun voor woningbouw gezien de behoefte aan woningen ruimschoots vol doende werd geacht. Dat besluit van den Minister van Arbeid was eene teleurstelling zoowel voor „Volksbe lang" als voor den Raad en B. en W. Dat besluit gaf „Volksbelang" dan ook aan leiding, om bij schrijven van 2 November 1921, den Raad ontheffing te vragen van het aan haar bij besluit van 26 Februari 1921 gegeven recht van erfpacht op de betreffende perceelen grond, hetgeen haar bij besluit van 22 Dec. 1921 is verleend. Leest men het schrijven van den Minister aandachtig, dan wordt niet bedoeld, dat Z.Exc. geen gehoor meer zou verleenen aan „Volks belang" voor eventueele aanvragen om voor schot, integendeel de Bouwvereeniging worav uitgenoodigd om te zijner tijd daarop terug te komen; duidelijk toch zegt de Minister: „Ik meen, dat voor woningbouwin uwe gemeente slechts dan Rijksgeld behoort te worden ver strekt, wanneer toeneming van de bevolking of van huwelijken dit noodzakelijk maakt". Welnu, sedert 1921 is de bevolking zoodanig toegenomen, dat een groot tekort aan wonin gen geconstateerd wordt, zoodat momenteel woningbouw noodzakelijk is. Naar mijne meening (dat is mijne persoon lijke meeniqg, dus los van het College van Burgemeester -én Wethouders, los van den Raad) zou, m* verband met het feit, dat „Volks belang" het bij Raadsbesluit verleende voor schot voor den bouw van 15 wi|ninge<i, door besluit van den Minister van Arbeid niet Kon verwerken en het Ministerieele besluit een wenk be teekent om te zijner tijd de aanvrage om voorschot wederom aanhangig te maken, het vanzelfsprekend geacht moeten worden, dè,t de Katholieke Bouwvereeniging dien wenk des gewenscht alsnog opvolgt. Als „Volksbelang" zou willen overwegen tot het aanvragen van steun bij gemeente en Rijk, aldus spr., zou deze vereeniging zeker niet worden afgewezen. Spr. wijst er dan op, dat „Volksbelang" wèl een katholieke vereeniging is, doch neutraal op het gebied van verhuren. Volgens art. 24 harer statuten verhuurt zij hare woningen aan „alle goede Staatsburgers". Ook heerscht er tusschen de bestaande vereenigin- gen en „Volksbelang" geen naijver. Spr. heeft met de voormannen der beide bouwverenigin gen geconfereerd en deze verklaarden tegen eventueele bouwplannen van „Volksbelang" generlei bezwaar te hebben. Ook moge men niet vergeten het centrum onzer gemeente; daar heerscht woningnood in die mate, dat meerdere gezinnen, die zich daar wënschen te vestigen, dit wordt belet, omdat elke woning, ja zelfs woningen gelijk aan een schuurtje, zijn bezet. Nog dezer dagen kwam van zes gezinnen aanvrage binnen om te mo gen beschikken over eene woning; en waar men daaraan toevoegt de krotten, die nog bewoond worden, die ik persoonlijk heb onderzocht, waar een verplaatsbaar voorwerp voor geheim ge mak moet banut worden, woningen waar de oppervlakte geen 12 M^, de afstand van vloer tot onderkant balklaag 2 M. bedraagt, wonin gen waar de slaapplaatsen van groote zonen en dochters zich bevinden binnen een en het zelfde vertrek, woningen waar meerdere gezin nen een en hetzelfde privaat moeten benutten, dan behoeft het wel geen nadere uitleg, dat, waar in eenzelfde vertrek door 4-6-8 of meer dere personen wordt gewoond, gekookt, gegeten gewasschen, geslapen, waar in eenzelfde ver trek moet ontkleed en verschoond worden, de gezondheid en helaas ook de zedelijkheid wordt beleedigd; ja, laat het mij rondborstig zeggen, het schaamtegevoel geweld wordt aangedaan op de allerpijnlijkste wijze; de adeldom van het menschelijk karakter ten zeerste wordt ge griefd. Waar dusdanige toestanden nog heerschen, is het meer dan tijd, dat, zooals straks door mij gezegd, de handen uit de mouwen worden gestoken en door broederlijke, eensgezinde sa menwerking worde bereikt, dat woningtoestan den, zooals geschetst, voor goéd tot het ver- ledene zullen behooren. Ik mag alvorens mijn lezing over het woning bouwvraagstuk te eindigen, niet nalaten, om mijne erkentelijkheid te betuigen aan de Di rectie van de in Sas van Gent gevestigde in dustrieën voor hetgeen door haar voor den ar- maakt wasschen overbodig. beider op het gebied van huisvesting en ver betering is gedaan. Wanneer men o.m. in oogenschouw neemt tal van woningen met keurige inrichting op de uitgestrekte terreinen van de Spiegelglasfa- briek en die der fabriek voor chemische pro ducten, dan breng ik gaarne aan Heeren Di recteuren mijn dank voor het gezellige tehuis, voor tal van ambtenaren en werklieden tot stand gebracht.. Daarnaast is het mij een bijzonder genoegen te kunnen mededeelen, dat de heeren Calle- baut, directeuren van de Stijfel- en Glucose- fabriek, mij hebben toegezegd, de gelegenheid open te stellen voor alle arbeiders hunner fa briek, om met voorschot aan zeer matige rente een woning te bouwen binnen de gemeente Sas van Gent; zoodat ieder werkman dier fa briek desgewenscht in het bezit komt van een eigen woning. Het spreekwoord gedachtig „Eeigen haard is goud waard!" mag men dat aanbod noemen een groot sociaal werk, ten zegen van den werkman, navolging waardig. Ook voor diegenen, die dagelijks den tocht moeten maken hetzij per fiets of autobus en deze straat dagelijks moeten doortrekken om de fabriek te bereiken zal het eene uitkomst zijn van dit aanbod ook in de Zandstraat ge bruik te kunnen maken. M. H.! Ik mag hopen, dat deze uiteenzetting aanleiding geve, dat waar een tekort aan wo ningen wordt waargenomen, de helpende hand wordt toegestoken ter bevordering van den bouw van gezonde woningen voor den arbeider en dat, waar verbetering noodzakelijk blijkt, deze zoo spoedig mogelijk worde aangebracht. (applaus). I De besprekingen. Van de gelegenheid om vragen te stellen werd allereerst gebruik gemaakt door het ge meenteraadslid, de heer J. de Leux. Deze wenschte te vernemen, op welke voor waarden de Stijfselfabriek voorschot zou ver strekken voor den bouw van arbeidswoningen. Burgemeester Hoefnagels antwoordde, dat daaromtrent aan hem slechts bekend was, dat de rente zeer matig zou zijn. Voor nadere inlichtingen, zou ftien zich het best tot de directie kunnen wenden. De heer de Leux zeide dan, de arbeiders voor deze aanbieding- te waarschuwen. Spr. zag liever, dat een wo ningbouwvereniging de taak op zich nam om de arbeiders te helpen. De Stijfselfabriek zal wel voorschot geven doch op voorwaarden, die den arbeider met handen en voe ten aan die fabriek binden. Spr. merkt dan op, dat de directie der stijfselfabriek zich met be trekking tot de jongste staking, die geëindigd is door tusschenkomst van den Rijksbemidde laar in den persoon van den burgemeester, to taal niet aan haar gegeven woord heeft ge houden. Zij had beloofd, alle oud-arbeiders te zullen terugnemen, voorzoover zij die gebrui ken kon, en dat doet zij niet. Er bestaat derhal ve reden om de directie te wantrouwen. De ar beiders zullen danook goed doen met ae voor waarden nauwkeurig na te gaan. Waar de di rectie eenmaal haar woord heeft gebroken, kan men haar geen vertrouwen meer schenken. Spr vermoedt, dat het voorschot zal gelden zoolang de arbeider verbonden is aan de fabriek. Loopt de zaak dus eens vast en wordt het dienst verband verbroken, dan kan de arbeider voor het feit worden gesteld, dat hij ineens zijn ge- heele hypotheek moet aflossen en zoodoende z'n spaarcenten kwijt zou raken. Men moet dus goed uitzien vóór men op het aanbod in gaat. Anders blijft men aan den werkgever verbonden. En als deze dan doet, zooals bij af- geloopen actie, zegt spr., dan zijn de arbeiders te beklagei|. Burgemeester Hoefnagels merkte op, dat deze bijeenkomst niet is belegd om critiek uit te óefenen op de houding van de directie der Stijfselfabriek. De bewering als zou de directie haar woord hebben gebroken zou spr. niet durven onderschrijven. Spr. wijst er dan op, dat thans gebouwd kan worden voor ongeveer f 2000 per woning tegen 5 a 6000 gul den eertijds. De heer dé Leux vraagt waarom de gemeente niet zelf bouwt als ze merkt dat er woningen tekort zijn. Burgemeester Hoefnagels antwoordt, dat deze kwestie een te persoonlijk karakter draagt om ze hier te behandelen. De heer de Leux herhaalt dat het de Stijfselfabriek er om te doen is om den arbeider te binden aan handen en voeten. Burgemeester Hoefnagels verklaart dan dat, wat de directie voor de ar beiders op het oog heeft, gedaan wordt, wijl spr. dat heeft gevraagd. Het is niet de bedoe ling om de arbeiders vast te leggen, zegt spr. De directie wil daarmee een blijk geven dat zij dë arbeiders wil helpen. De heer M. van Goethem Zegt, niet te zijn gekomen om een debat te voe ren over woningbouw. Hij meent echter op het juiste oogenblik te zijn binnengekomen. Toen namelijk de inleider begon te spreken over „Volksbelang" De burgemeester heeft erop ge wezen, aldus, spreker, dat het niet zoo gemakke lijk ging om te bouwen Dat slaat vooral op Sas, zegt spr als men afhankelijke is van B en W en van den .Raad dier gemeente omdat de personen, die daarvan deel uitmaken met het sociaal gevoel der bevolking geen rekening plegen te houden Spr. meent, dat de uitvoerige uiteenzetting omtrent de geschiedenis van bespaart brandstof. Slechts één kwartier koken. „Volksbelang" in deze bijeenkomst niet bepaald op haar plaats was Inderdaad, zoo verklaart spr, heeft de vereeniging veel gedaan om te kunnen bouwen doch zoowel het bestuur als de leden waren overtuigd, dat B en W de zaak tegenwerkten Men heeft verschillende plannen moeten maken en aan de vereeniging werden eischen gesteld, die men aan de beide andere bouwvereenigingen niet stelde Na de woning- tellinis tofn aah „Volksbelang" te kennen ge geven, dat er voldoende woningen in Sas waren E enof twee jaar later is echter wel aan een particulier bouwer steun verleend (De heer de Leux: de Smet) „Volksbelang" heeft kortgeleden opnieuw de woningbouwkwestie ter hand genomen, doch wijl men zich overtuigd hield, dat van den Raad absoluut geen steun te verwachten is, kon deze actie geen voortgang hebben Men mag zich ervan overtuigd houden, dat door „Volks belang" moeite genoeg is gedaan, doch B en W en de Raad vormen een struikelblok (De heer de Leux protesteert Spr verklaart dan óók tegen een voorschot door werkgevers te zijn Het is meer dan eens gebleken, dat de arbeiders zoodoende onder ne dwang komen van den werkgever Ten slotte zegtspr nog, dat „Volksbelang" in zee zou willen gaan als men er zeker van was, d'n steun te krijgen van B. en W. Zonder die zekerheid kan men niet beginnen want de voorbereiding eischt veel werk en brengt aller lei kosten met zich Spr. zegt, dat als de gemeente zelf den wo ningbouw terhand nam, zooals ook in andere gemeenten wel gebeurt, en zij verhuurde haar woningen aan arbeiders tegen een matigen prijs, zij een goed sociaal werk zou verrichten. Burgemeester Hoefnagels noemt de voorstelling van zaken als zouden B. en W. de plannen van „Volksbelang" hebben tegengewerkt absoluut onjuist. Spr. verklaart, hierover den heer van Goethem persoonlijk te hebben gesproken en hem te hebben aangebo den, hem alle gevoerde correspondentie hier over te laten inzien. Ik wacht U nóg, zegt spr. U hebt hieraan nooit gevolg gegeven. Van te genwerking van de zijde van B. en W. is nooit sprake geweest, herhaalt spr. Dat de inspec teur voor Volksgezondheid met de ontwerpen niet accoord kon gaan en verschillende wijzi gingen verlangde is niet onze schuld, merkt spr. op. Had „Volksbelang" den juisten weg bewandeld, dan ware zulks voorkomen. Het feit echter, dat de Raad op voorstel van B. en W. een voorschot voteerde van f 88,200 is toch wèl een bewijs, dat van tegenwerking geen sprake is geweest. Er is ten aanzien van „Volksbelang" eerlijk gehandeld. Ook door den burgemeester. Zoowel B. en W. als de Raad zijn ten slotte teleurgesteld door de ministeri eele beschikking. Wat de meening betreft als zou de huidige Raad niet tot medewerking bereid zijn, wijst spr. erop, dat het voor de Raadsleden indivi dueel zeer moeilijk is om zich buiten den Raad hierover uit te spreken. Spr. zegt echter, dat hij het ten zeerste zou betreuren als de Raad een aanvraag om steun hetzij van Volksbelang hetzij van een andere bouwvereeniging zou af wijzen, wijl het hier gaat om een algemeen belang. De heer van Goethem zegt, dat de burgemeester ook bij hem de cor respondentie kan komen inzien. U weet ook wel, aldus spr., dat ons aanvankelijk door B. en W. het terrein achter de openbare school als bouwterrein was aangewezen. Toen werd ons medegedeeld, dat daar slechts woningen van 7 M. mochten worden gebouwd. Thans heeft men dien eisch laten vallen. De plannen om achter den Molenberg aardige woningen te zetten konden ook niet de goedkeuring van B. en W. wegdragen. Dat moesten landhuisjes worden van circa f 7000. Ook op ander gebied ontbrak de medewerking, die men had mogen verwachten. Burgemeester Hoefnagels merkt op, dat, als men van de zijde van Volks belang nu al begint met het college van B. W. en den Raad van onbetrouwbaarheid te ver denken, hij wel inziet, dat met deze vereeniging geen basis voor samenwerking zal te vinden zijn. Onder deze omstandigheden kan Volks belang inderdaad beter thuisblijven en het aan een andere vereeniging overlaten om de zaak van den woningbouw aan te vatten. Spr. ver klaart voorts het te betreuren, dat een bestuurs lid van een bouwvereeniging op deze wijze an deren kopschuw tracht te maken. Ook de cri tiek op den steun van werkgeverszijde door de heeren de Leux en van Goethem betreurt spr. Als men op deze wijze voortgaat zal er van woningbouw niets terecht komen, wat spr. zeer spijten zou met het oog op de arbeiders. De heer de Lejix pierkt op, dat het vanzelfsprekend mog worden ge acht, dat hij niet tegen volkshuisvesting is. Spr. kan niet begrijpen, waarop de bewering van den heer van Goethem steunt, als deze zegt, van den Raad tegenwerking te verwach ten. Ik heb echter gehoord, zegt spr. dat de heer van Goethem tegen iemand zou hebben uitgelaten, dat „Volksbelang" woningen met Rijks- en gemeentesteun zou willen gaan bou wen alleen voor katholieken en daarmee zou de Raad zich natuurlijk niet kunnen vereeni- gingen. Als echter aan de leden van elke poli tieke richting de woningen worden verhuurd, geloof ik niet zegt psr., dat de Raad ertegen zou zijn. De heer van Goethem verklaart, dat hij na tuurlijk den heer de Leux niet heeft gepolst, daar hij zich overtuigd hield van diens steun is absoluut onschadelijk voor Uw wasch. evenals indertijd van dien van Gijsberis. Voorts wijst spr. erop dat de statuten garan deeren, dat alle gezindten over één kam moeten worden geschoren wat betreft het verhuren. Spr. verklaart, dat het niet zijn bedoeling is geweest, wantrouwen te uiten ten aanzien van de directie van Zelandia. Burgemeester Hoefnagels noodigt dan den heer J. Hennink, gemeente-architect te Sas van Gent, uit, eenige inlichtingen te verstrek ken omtrent den bouw van arbeiderswoningen. De heer Hennink, hieraan voldoende, ver duidelijkt aan de hand van een door hem op het schoolbord gemaakt schetsje, de inrichting van het meest elementaire type van een ar beiderswoning. Deze woningen, met 15 stuks tegelijk gebouwd, zouden komen op circa f 2000 per stuk. Voeg daarbij f 200 voor de waarde van den grond dan komt men op een totaalbedrag van f 2200, hetgeen a 5 pCt. een huurwaarde vertegenwoordigt van ongeler f 2 per week. Burgemeester Hoefnagels brengt dan dank voor de belangstelling, waaruit wel blijkt, dat men van de noodzakelijkheid van woningbouw overtuigd is. Krachtig spoort spr. de besturen der bouwvereenigingen aan, het algemeen be lang te dienen. Laat men samenwerken om te komen tot het doel. Spr. meent, dat men ge rust bij den Raad zal mogen aankloppen. Hij wijst op den gunstigen financieelen toestand van de gemeente, die het mogelijk maakt, de helpendé hand te bieden, en noemt het een plicht van de gemeente om mede' te werken. Nadat nog enkele vragen, van den heer de Mul door den heer Hennink zijn beantwoord, sluit de heer de Caluwé de bijeenkomst met een woord van dank aan den spreker en aan allen, die door hun tegenwoordigheid blijk gaven van hun belangstelling, den wensch uitspre kend, dat de lezing van burgemeester Hoefna gels ertoe zal mogen bijdragen, dat spoedig met den bouw van arbeiderswoningen een aan vang mag worden gemaakt in het belang van de gemeenschap. Gemeenteraad. Vergadering van den raad op Donderdag 15 Mei a.s. des namiddags 6 uur. Aan de orde: I. Mededeeling ingekomen stukken. II. Aanbieding verslag toestand der gemeen te over 1929. III. Aanbieding rekening van het burgerlijk armbestuur over 1929. IV. Alsboven der Gezondheidscommissie over 1929. V. Benoeming Commissie voor het nazien der rekeningen en begrootingen in 1930. VI. Benoeming van een schoonhoudster der O. L. school B. en vaststelling van haar pensi oengrondslag. VII. Verzoekschrift van Voorz. en Secret. Kring Hulst der Zeeuwsche Landb. Mij om bij drage in de kosten eener landb. tentoontelling te Kloosterzande op 18 en 19 Juni e.k. VIII. Verzoekschrift van het harmoniegezel schap „De Vereenigde Vrienden" om verhoo ging jaarl. subsidie tot f 250. IX. Voorstel tot terugbetaling van een ge deelte recognitie voor stoepen aan J. J. Dootjes. X. Verzoekschrift van P. J. Leroux om meer dere gemeentegrond in erfpacht. KI. Voorstel tot wijziging tarief electrisch licht. XII. Voorstel tot uitkeering van de winst van het G. E. B. over 1929 ad f 1972,96y2 aan het bedrijf ter bijschrijving op de reserve. XIII. Voorstel tot wijziging der begrooting van het Gemeentel. Eelectr. Bedrijf voor 1929. XIV. Alsboven der gemeente-begrootingen voor 1929 en 1930. Verlof dagen. Door de directie der Glasfa briek alhier, is aan de arbeiders bekend ge maakt dat zij met ingang van 1 Januari 1930 ook in het genot worden gesteld van verlof-?

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 2