Binnenland. Buitenland Stadsnieuws Het Tweede Kamerlid Lockefeer over de ambtenaarssalarissen. Kerknieuws Provineienieuws De sociale week van het R.-K. Werklieden verbond is Donderdag te Amersfoort geopnd. Te 's-Gravenhage is de Centrale Raadsver gadering gehouden van de Hanze in het bis dom Haarlem. Het XXXe Int. Euch. Congres te Carthago. Gisteren is te Carthago op luisterijke wijze het 30e Int. Eucharistisch Cc^ngres geopend met H.H. Missen in de kapellen van Tunis, Cartha go en omliggende plaatsen. Daarna werden in de verschillende hoofdkerken Hoogmissen op gedragen door Kardinalen en bisschoppen, waaronder in verschillende talen toespraken werden gehouden. In het prachtige Belvedère-park te Tunis vond een plechtige algemeene kindercommunie plaats, waaraan door meer dan 6000 kleinen werd deelgenomen. Ten 10 uur werd in de Ka thedraal te Carthago een Pontificale Hoogmis opgedragen, welke door den kardinaal-legaat werd bijgewoond. In den namiddag vond een aangrijpende palmen offerande der kinderen plaats en werden door een onafzienbare kinder schaar in het oude Amphittheater, de plaats waar zooveel christenen oudtijds den palm der martelaren verwierven, palmtakken neergelegd. Ten 5 uur begon op de heuvel van den H. Lodewijk, de eerste groote algemeene vergade ring van het Congres. Om 9 uur begon de nachtelijke aanbidding en precies te 12 uur middernacht werd een plechtige Hoogmis opgedragen. Bloemententoonstelling te Gent. Zaterdag is te Gent de groote bloementen toonstelling geopend, die daar ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van het Belgische kweekersverbond wordt gehouden. Namens den Nederlandschen Tuinbouwbond heeft de heer Krelage uit Haarlem het woord gevoerd. Temperatuursverschillen in de Ver. Staten. Terwijl Maandag te New-York de zon bran dend heet scheen en de temperatuur een hoogtepunt bereikte van 29 V2 graad Celsius, werd de omgeving van Los Angeles en een groot deel van Californië geteisterd door hevi- gen sneeuwval. Als gevolg van de groote koude, die daar heerschte, is een persoon om het leven geko men. De Gezelle-feesten te Brugge. Op den Woensdag gehouden „priesterdag" te Brugge, werd van de zijde der geestelijkheid de wensch uitgesproken, dat het mocht komen tot een proces ter zaligverklaring van Guido Gezelle. De Belgische taalkwestie. De Vlaamsche soldaat De Leeuw, die wegens het niet opvolgen van in het Fransch gegeven bevelen tot 3 maanden werd veroordeeld is Dinsdagavond uit de gevangenis ontslagen. Aardbevingsramp in Birma. Volgens schatting bedraagt het aantal per sonen, dat Maandag bij de aardbeving te Pegoe in Birma, werd gedood, vier honderd. De stad biedt een treurigen aanblik van ver nieling. De gemeentegebouwen en coöperatieve banken zijn nagenoeg verwoest. Vele andere gebouwen zijn ernstig beschadigd. De markt is in vlammen opgegaan. Te Rangoon bedraagt het aantal slachtoffers meer dan twee honderd en vele openbare ge bouwen zijn zwaar beschadigd. Volgens een H.N.-bericht uit Londen moet het aantal slachtoffers nog veel hooger zijn. Menspreekt van bijna 6000 dooden alléén te Pegoe. Tengevolge van de aardschokken werd de waterleiding op verschillende plaatsen be schadigd, zoodat een deel der stad onder water kwam te staan. Ook ontstonden vele groote branden, die op het oogenblik nog niet gebluscht zijn. Te Pegoe moet géén huis onbeschadigd zijn gebleven. Korte Berichten. De rouwdag in Br.-Indië heeft zich door bloedige botsingen tusschen Gandhi-aanhan- gers en politie gekenmerkt. Te Sholapur, gewest Bombay, (Engelschlndië heeft e enbloedige botsing plaats gehad tus schen verzetplegers en politie. Er moeten 25 menschen zijn gedood en 100 gewond. Dondedag had de eerste opvoering plaats van de passiespelen te Oberammergau. De trekkingslijst van de groote Nunspeetsche Verloting ligt ter inzage in den boekhandel „De Zeeuwsche Koerier". Diernmishandeling. Terwijl Dinsdag eenige kooplieden met een vrachtauto met varkens bij het Douanekantoor op den Rijksveeart stonden te wachten, die de dieren vóór uitvoer moest keuren, werd de aandacht van de juist passee- rende rijkspolitie getrokken door het schreeu wen der dieren, Een onderzoek wees uit, dat in de wagen in een kleine ruimte 12 groote var kens opeengepakt stonden, waarvan er al twee DE TRAMSTAKING IN TOKIO. De vrouwelijke tramconducteurs, die ijverig mee- doén aan de staking, bereiden 't voedsel voor hun partij genooten in het hoofdkwar tier. waren bezweken. Tegen de kooplieden werd proces-verbaal op gemaakt. Gevonden. Een huissleutel. Terug te bekomen bij de gemeentepolitie. (Vervolg). De heer Goossens opende de besprekingen dienaangaande met een verwijzing naar het jongste Congres van den R. K. Bond van Over heidspersoneel. Daar was duidelijk gebleken, dat de plaatsgevonden technische herziening der salarissen aanvaard was op afbetaling. Men was van meening, dat de regeling niet in georganiseerd overleg tot stand was gekomen en dat het desbetreffende programmapunt van de R. K. Staatspartij niet was afgehandeld. In de salarissen van het Rijkspersoneel moet wij ziging komen. Spr. vroeg hieromtrent het oor deel van het Kamerlid Lockefeer. Hoe staat de R. K. Kamerfractie tegenover deze kwestie? De heer Lockefeer las allereerst een citaat voor uit een brief, door hem gericht tot den heer Schelfhout, voorzitter van den R. K. Z.-Vl. Onderwijzersbond, bedoeld als dankbe tuiging voor een felicitatie, ontvangen ter ge legenheid van zijn verkiezing tot Kamerlid. Zulks om aan te toonen hoe sympathiek spr. staat tegenover het overheidspersoneel. Wat de salariskwestie betreft, deze acht spr. met de woorden, gesproken door minister de Geer in Eerste en Tweede Kamer niet afgehandeld. Hoe zij zal worden opgelost valt niet te zeg gen. Men zal rekening dienen te houden met de sociale en financieele omstandigheden. Spr. merkte terloops op, dat men, omdat een programmapunt tot dusverre nog niet is afge handeld, het recht nog niet heeft de Katho lieke fractie van plichtsverzuim te beschuldi gen. Dat was een ernstige fout in de motie Sas van Gent. De regeering, aldus spr., is verantwoordelijk, ook voor de wijze waarop ze de gelden verdeelt Dat mag niet uit het oog worden verloren. Ook dient men er rekening mede te houden, dat de indexcijfers naar beneden rollen. Blijkt, dat de salarissen te laag zijn, en er zijn geen gelden beschikbaar om het tekort aan te vullen, dan moet men andere bronnen aanboren. En dan zou spr. veel voelen voor een zekere weeldebelasting. Spr. verklaart dan dat de Katholieke fractie, de oplossing der salariskwestie ziet vooral in een verbetering van den kindertoeslag voor groote gezinnen. Op een opmerking van den heer Goossens, dat beweert is, dat invloedrijke leden der frac tie tegen salarisherziening zouden zijn, ant woordt de heer Lockefeer, dat zelfs Mgr. Nolens die men van verschillende zijden heeft aan gevallen, verklaarde, de oplossing der salaris kwestie in de boven aangegeven richting te zien. De heer Ververs herhaalt zijn reeds vroeger geuit bezwaar, dat bij de begrooting, toen., Dr. Moller, die het salarisvraagstuk zou aansnij den, wegens ongesteldheid de zitting moest verlaten, geen der andere katholieke Kamer leden zijn taak heeft overgenomen of erop heeft aangedrongen, dat de afhandeling der begrooting zou worden verdaagd tot Dr. Moller in de gelegenheid zou zijn, de kwestie ter spra ke te brengen. De heer Lockefeer antwoordde hierop, dat hij niet geloofde, dat Dr. Moller, na de pertinente verklaring der regeering, en het kelderen van de motie ter Laan een eisch tot salarisherzie ning naar voren zou hebben gebracht en op een Kabinetscrisis zou hebben aangestuurd op gevaar af zoodoende den toestand nog te ver slechteren. Dat blijkt reeds hieruit, dat Dr. Moller bij zijn vertrek geen verzoek heeft ge daan aan een zijner collega's om zijn taak over te nemen. De heer C. Aarsen becritiseert verschillende details der salarisregeling welke volgens hem grove onbillijkheden inhoudt o.a. het beginsalaris. Speciaal ook het schermen met cijfers door minister de Geer wordt door spr. scherp gelaakt. Spr. zegt ook, het te betreuren, dat de Kamerleden tegenover de cijfers van den minister nooit eens die der vakbladen stel len. De heer Lockefeer wijst erop, dat het vast stellen van het beginsalaris zeer moeilijk is, waar dat vooral een kwestie is van appreciatie. Hij merkt voorts op, dat men de jaren 1920 en 1930 niet op één lijn mag stellen. Voorts, dat de salariskwesüie in haar geheel moet worden bezien. De heer Goossens wijst nog op de onbillijk heid van de standplaatsaftrek. De voorzitter merkt op, dat niet kan worden ontkend, dat het leven in de grootere plaatsen meer uitgaven met zich brengt. De heer Aarsen meent, dat het nuttig kon zijn, dat men minister de Geer eeqs wijst op zijn foutieve cijfers. De heer Lockefeer: Meent U, dat minister de Geer de cijfers niet kent? Dan kent U den heer de Geer niet. De voorzitter verwacht van een officieele commissie niet veel heil. De bonden moeten zelf komen met hun berekeningen. (De heer Goossens interrumpeert, dat zulks door de post bonden reeds meermalen geschied is). Onder de bonden zelf echter is nog niet eens over eenstemming. Als men de lo'onen in het par ticuliere bedrijf in Nederland vergelijkt met die der ambtenaren, zoo merkt spr. verder op, dan kan men nog niet zeggen, dat de ambte naren er zoo ongelukkig aan toe zijn. Men mag niet gaan vergelijken met deze streek, waar door verschillende omstandigheden de salaris sen exceptioneel hoog zijn. Pastoor Doens verklaart met genoegen te hebben geconstateerd, dat de kwestie der groo te gezjfnnen hier door een leek is besproken. Zeeland heeft het laagste geboortecijfer en nog steeds gaan wij achteruit, zegt spr. Als dat punt de bijzondere belangstelling heeft van den heer Lockefeer, dan heeft ons Zeeuwsche volk in hem een eerste-klas afgevaardigde. Spr. vraagt dan den heer Lockefeer wat vol gens diens meening de oorzaak is, dat Zeeland het laagste geboortecijfer heeft en dat men nog steeds achteruit gaat. De heer Lockefeer meent, dat het antwoord op deze vraag gemakkelijk te geven is. Volgens hem moet dat worden toegeschreven aan het te enge contact met België, waar de kinderbe perking sterk is doorgevoerd. De voorzitter sluit dan de bijeenkomst met een woord van dank aan den heer Lockefeer, die dezen avond het bewijs heeft geleverd, dat het hem ernst is met zijn verzekering, dat hij contact wil houden met de kiezers. Spr. brengt voorts dank aan de leden, speciaal ook aan den pastoor, den kapelaan en den burgemeester voor hun tegenwoordigheid. 2» De Bisschopswijding van mgr. J. H. G. Jan sen is vastgesteld op 6 Juni a.s. SLUISKIL. Baggerwerken. Het tusschen de brug en Blikstraat gelegen kanaalgedeelte wordt thans uitgediept, terwijl ook een begin is gemaakt met het wegbaggéren van de duizenden ku bieke meters grond voor de kaaimuur der Amoniakfabriek. Ontslag arbeiders. Regelmatig worden bij de verschillende uitvoerders der nieuwe "fabriek arbeiders ontslagen. Waren dit eerst hoofdzake lijk grondwerkers, thans krijgen ook de z.g. vlechters hun beurt. TER NEUZEN. Onderscheiding. Aan den heer AVerlinde alhier is de bronzen medaille van verdienste toegekend van het Nederlandsche Roode Kruis AXEL. V. V. V. Axel. De V. V. V. is weer druk in de weer te trachten op 2e Pinksterdag paarden- loopwedstrijden te organiseeren. Het laat zich aanzien, dat men beter zal slagen als 2 jaar terug. De Paardenloopstrijden staan onder toe zicht van het Verbond der beide Vlaanderen. Ook is een prachtig programma te verwachten van de Dresseervereeniging „Zeeuwcch-Vlaan- deren" op het gebied van hondendressuur. Een en ander zal binnenkort door adverten- tiën (ook in dit blad) worden bekend gemaakt ZUIDDORPE. Zuiddorpc. Tot tijdelijk kassier der Boeren leenbank, alhier is benoemd de heer Alf. van Haelst. II. Vormsel. Woensdag, 20 Mei, zal alhier het H. Vormsel worden toegediend ook aan de kin deren uit Koewacht en Axel. Begrafenis meester Lyppens. Onder zeer groote belangstelling had Maandag de begra fenis plaats van den heer Joh. Lyppens, in leven onderwijzer alhier. Tal van vereenigingen waren bij de plechtig heid vertegenwoorigd, terwijl ook de school kinderen en vele vrienden den overledene de laatste eer bewezen. Het was een indrukwekkende plechtigheid, die getuigde van de sympathie, welke de heer Lyppens zich alom had weten te verwerven. KOEWACHT. Ongeval. Zondag stond de heer de C. uit Hulst met zijn vrouw en een c.a. 4-jarig zoontje te kijken naar de gaaischieting, toen een val lende pijl op het hoofd van den kleine terecht kwam, waardoor het kind deerlijk werd ge wond. Een ter hulp geroepen arts verbood zelfs, het knaapje naar Hulst te vervoeren. HULST. Posterijen. Voor het gehouden vak-examen posterijen en telegrafie, slaagden de heeren Aug. Rottier en E. Claeys, alhier. BOSCHKAPELLE. Boerenleenbank. In de dezer dagen gehou den jaarvergadering werd o.a. medegedeeld, dat de bank op 31 Dec. jl. 151 leden telde. Het aan tal spaarbankboekjes in omloop bedroeg 235. aan spaargelden werd ontvangen f 89,055 en terugbetaald f 68,437. De winst bedroeg f 230. Het salaris van den kassier werd verhoogd tot f 500. De aftredende bestuursleden werden her kozen. Wielerfeest. Naar gemeld wordt, zal onze be kende fietsclub „De Zwaluw" in Juni weer een wielerfeest organiseeren. Tulpenpracht. De tulpenvelden staan hier in vollen bloei en trekken om hun heerlijken aan blik veel bezoek. AARDENBURG. Diefstal met braak. Dezer dagen is tijdens de afwezigheid der bewoners inbraak gepleegd in de woning van den werkman de G. De in braak werd bij thuiskomst der bewoners ont dekt en vermist wordt een portemonnaie met f 150 en een kinder spaarpot met ongeveer f 2D

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 2