Buitenland PUHOL er op I Prooineienieuws Het verzacht en geneest. de Beerenbrouck. 8. Rondvraag. 9. Sluiting De vergadering van Zaterdag 24 Mei 1930 is geheel gewijd aan de herdenking van het vijf en twintig jarig bestaan der Algemeene Lan delijke Organisatie der R.K. Staatpartij. Vrouwelijke officieren in het Sovjet-leger De revolutionaire militaire raad der sovjets heeft bepaald, dat in het roode leger vrouwen als öffieierën zullen kunnen optreden. Het vloeken in Italië. Naar aanleiding van de veroordeeling van drie mannen in de Toscaansche stad Pistoia, die wegens overtreding van de wet tegen vloeken en godsdlastering, ieder een geldboete kregen van 200 lire, maakt de „Osservatore" een rake opmerking: Wanneer vergrijpen tegen deze wet van nu af zóó getsraft werden, zou de staat al heel gauw over de noodige middelen beschikken, om zijn binnenlandsche en buitenlandsche schulden te betalen; alle belastingen zouden kunnen worden afgeschaft en er zou dan nog wel genoeg geld overblijven, om ook de werk- loozen te bedenken en hun werkgelegenheid te verschaffen. (Msb.) Goud ontdekt bij Kassei. In een ijzermijn tusschen Corbach en Kassei is, naar Berlijnsche bladen uit Kassei melden, een aanzienlijke hoeveelheid goud gevonden. De verdere concessiewerkzaamheden worden met gecompliceerde machines, gelijk deze in Californië in gebruik zijn, verricht. De strijd tegen de pornografie. Eindelijk heeft de „Ligue frangaise pour ie relèvement de la moraiite pubnque" een schit terende overwinning op de pornografische pers behaald. Enkele leden van de liga hadden indertijd met den tegenwoordigen minister van arbeid Georges Pernot bij den toenmaligen minister van justitie Barthou een aanklacht tegen de pornografische pers ingediend. Door den rech ter van instructie werd daarop een strafproces ingesteld en thans in vonnis geveld. De reclames, groot en klein, van onzedelij- ken aard in de bladen worden verboden. De exploitatanten van dit zedeloos bedrijf, die van de opbrengst dezer advertenties leefden, en er jachten en villa's in Deauville op na hielden zullen op minder grooten voet moeten gaan leven, want naar schatting worden de inkom sten der pornografische pers tengevolge van dit vonnis jaarlijks met een millioen vermin derd. Verscillende uitgevers hebben dan ook de uitgaven van hun pornografische bladen reeds moeten staken. Korte Berichten. Bij een wervelstorm in de Ver St. (Nebraska Kansas, Minnesóta) zijn tientallen personen om het leven gekomen Een groot aantal hui zen is ingestort en totaal verwoest. Bij een opstandin den staat Sao Paulo (Bra- zelië) zijn veertig agenten in een hinderlaag gelokt en gedood Ingebonden Meledeeling.(9) Dit moet uw eerste gedachten zijn bij Brand- en Snijwonden, Ontvellingen en allerlei Huidverwondingen Vereeniging tot verbetering van het Rundvee in Zeeland Dezxe vereeniging houdt op Woensdag 21 dezer des njn. 1 uur een algemeene vergade ring te Oostburg in „Hotel de Commerce" De agenda vermeldt de volgende punten: 1. Opening 2. Notulen van de vergadering van 25 Febr. 1927 te Middelburg. 3. Ingekomen stukken. 4. Mededeelingen door den voorzitter. 5 Vaststelling contributieafdracht der krin gen. 6. Verslag van de Commissie voor het na zien van de Rekeningen 1927, 1928 en 1929. 7. Benoeming Commissie voor het nazien van de Rekening 8. Opmaken van een voordracht van 2 le den ter benoeming tot lid van het Bestuur, te vens lid der Provinciale Commissie, wegens pe riodiek aftreden van de heeren J. B. Becu- De Hullu te Groede en M. Houterman te Bigge kerke per 1 Januari 1931. 9. Lezing van den heer P. J. 't Hooft, In specteur bij het Veeartsenij kundig Staatstoe zicht te 's-Gravenhage over het onderwerp „Bestrijding van de Rundertuberculose". Zoo mogelijk zal na deze lezing een film, betrek king hebbende op het onderwerp, vertoond worden. 10. Rondvraag 11. Sluiting. Des voormiddags te 9,30 ure zal te Oostburg de j aarlij ksche keuring van stieren en vrouwe lijk rundvee plaats vinden. De rekening 1929 vermeldt een batig slot van *3023.34. DE MISSIETENTOONSTELLING TE SLUISKIL De verwachtingen verre overtroffen Om circa half vier Zaterdagnamiddag trok de Missiestoet uit. Ze werd geopend door poli tie en het uitvoerend comité, waarachter de volgende groepen zich aansloten: le groep. Kerststoet. H. Elizabeth met rozen en bruidjes, 2e Geloof, Hoop en Liefde met Engelen, 3e groep Kindje Jesus en St. Janne- ke, Engelen en bruidjes. 4e Drie Koningen met knechten, 5e groep Pauselijke stoet Jon gens met Pauselijke vlaggen, pages Bisschop pen, Kardinalen met sleepdrager, Z. H. den Paus met pages. 6e Vaandel Mariavereeniging met maagdekens en bruidjes, meisjes vrou wenbond, patronaten K. J. V.. 7e Missiegroep H. Theresia v.h. Kindje Jesus met Engelen. Negers en negerinnen, H. Fidelis, twee Witte Paters, Redemptorist, Zuster Dominicanessen Maleiers, Zusters van het H. Hart, Pater Ca- pucijn-missionaris in de school. Aan den ingang van het tentoonstellingster rein, aan de St. Antoniusschool, werd de stoet door het eerecomité opgewacht. Hier maakte de heer H. Feijen, fotograaf uit Sas van Gent enkele foto's, waarna men zich naar de zaal der school begaf, alwaar het bestuur van „Op waarts" ter begroeting aanwezig was. Verder merkten we op enkele missionarissen, bestuur en leden van den naaikring St. Theresia van Lisieux en eenige belangstellenden. Pater Vicarius, voorzitter van het uitvoe rend comité, sprak een hartelijk woord van welkom en dank tot allen, die tot het welslagen der tentoonstelling hebben medegewerkt. Ver volgens gaf hij het woord aan den eerevoor zitter, den Zeereerw. pater Gardiaan voor het houden van de openingsrede. In een warmgestemde toespraak wees zijn- Zeereerw op de opleving van het Katholiek le ven te Sluiskil en op den liefdadigheidszin der Sluiskillenaars. Vervolgens zette hij de be teekenis der tentoonstelling uiteen den wensch uitsprekend, dat het resultaat de verwachtin gen zou mogen ovrtreffen. Zijnzeereerw knoop te hieraan nog de mededeeling vast, dat de 3 jaar geleden gestichte beurs voor opleiding van een priester-missionaris reeds over f 1500 be schikte. Na nog hulde te hebben gebracht aan allen, die met zooveel geestdrift aan de orga nisatie der tentoonstelling hadden gewerkt, opende Zijnzeereerw. de expositie met den christelijken groet. Met belangstelling werd dan de keurige col lectie missieartikelen in oogenschouw genomen waarbij pater Desiderius voor den noodigen uit leg zorgde. Daarna werd de tentoonstelling ook voor 't publiek opengesteld, dat reeds in groote getale te wachten stond en spoedig over het geheele terrein verspreid was waarbij naturrlijk ook druk gebruik werd gemaakt van de verschil lende attracties. Teh 8 uur gaf „Opwaarts" een keurig ver zorgd avondconcert, waarvoor den muzikan ten en hun bekwamen directeur, den heer Aug. Eeckhout alle lof toekomt. Begunstigd door prachtig Mei-weer mocht ook Zondag de tentoonstelling zich in een druk bezoek verheugen. Vooral ook uit de omligge- de plaatsen kwamen velen het even interessan te als fraaie missiemateriaal bezichtigen en de Eerw. paters hadden druk werk, met het beantwoorden der vele hun gestelde vragen. Des avonds zorgde een strijkkwartet uit Hulst onder leiding van den heer Aug. Eeck hout voor een genotvol besluit. Met groote voldoening mag dan ook worden geconstateerd, dat de missietentoonstelling te Sluiskil in alle opzichten prachtig geslaagd is. SLUISKIL. Aanrijding. Zondagmorgen had even de nieuwe fabriek e enaanrijding plaats, tus schen de motorrijder J. V. uit Biervliet en een melkwagen uit Axel. J. V. moest uitwijken voor een drietalpersonen, Mej. C. uit Hoofd plaat en de motorrijder werden gewond, doch niet ernstig. WESTDORPE. Afscheid P. Boumans. Vorige week heeft de heer P. Boufhans, die sedert ruim 30 jaar als hoofd der school in deze gemeente werkzaam was, afscheid genomen. De scheidende functionaris, die zich be halve in de vervulling van zijn ambt nog in verschillende functies o.a. was hij jaren lang directeur van het Kerkkoor verdien stelijk maakte, werd in de school door den Zeereerw. heer pastoor en leden van het school bestuur gehuldigd. Hem zij een welverdiende otium cum digni- tate gaarne toegewenscht. ZUIDDORPE. J. A. Lyppens t Op zestigjarigen leeftijd over leed alhier, de heer J. A. Lyppens. De overlede ne, die meer dan 30 jaar als onderwijzer in deze gemeente werkte, was een welbekende figuur, die zich op velerlei terrein zeer verdien stelijk heeft gemaakt. O.a. was hij kassier van de boerenleenbank en nam hij ook op sociaal gebied een vooraanstaande plaats in. Zijn nagedachtenis zal bij 2eer velen in eere en dankbare herinnering blijven. Hij ruste in vrede. STOPPELDIJK. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der gemeente Stoppeldijk van Vrijdag 25 April 1930 v.m. half tien. Tegenwoordig de Voorzitter met alle leden, uitgenomen de heer Vereecken. Notulen De notulen der vorge vergadering worden goedgekeurd. Ingekomen stukken. Voor kennisgeving wor den aangenomen de volgende ingekomen stuk ken: a. Besluit van Ged. Staten van 21 Maart 1930, houdende goedkeuring van het raads besluit van 24 Januari 1930 tot wijziging der Electriciteitsverordening b. Verslag Volkshuisvesting over 1929; c. Gemeenteverslag over 1929; d. Proces-verbaal van kasopneming bij den e. Proces-verbaal van kasopneming bij den Adm. van het G. E. B.; f. Kennisgeving van A. F. van der Veeken betreffende het aannemen zijner benoeming tot onderwijzer; g. Alsvoren van A. P. Jonkheym tot gemeen te-opzichter; h. Besluit Ged. Staten d.d. 28 Februari 1930 houdende goedkeuring der gemeentebegrooting met bijbehoorende begrooting van het G.EB. over 1930. Van H. H. Ged. Staten is bericht ontvangen dat de wedde van den heer W. P. J. Staal als ambtenaar van den burgerlijken stand belast met het voltrekken van huwelijkén, bèhöo"rt bepaald te worden op f 20 Medegedeeld wordt, dat diens wedde in ver band met het aantal akten bepaald was op f 30, doch dat bij berekening was medegeteld eene echtscheidingsakte, welke niet in aanmer king mocht komen. Zonder hoofdelijke stemming besluit de Raad het besluit van 28 Februari 1930 te wijzigen en het salaris vast te stellen op f 20 per jaar. Commissie Grindweg. Ingekomen is een verzoek namens den heer P. L. de Wael om ont slag als afgevaardigde naar de Commissie voor den Grindweg welk verzoek zonder hoofdelijke stemming wordt ingewilligd. Voor de vervulling der vacature wordt door Burgemeester en Wethouders aanbevolen de heer W. P. J. Staal. De heer van Cranenbroeck vraagt of de heer Staal niet afgevaardigde is van de gemeente. De heer W. Staal deelt mede, dat zijn vader zitting heeft voor Cambronpolder. Alsnu wordt tot stemming overgegaan. De heer W. P. J. Staal verkrijgt 5 stemmen terwijl 1 stem in blancó blijkt uitgebracht te zijn, zoodat de heer Staal benoemd wordt ver klaard. De heer Staal deelt mede de benoeming te aanvaarden. Vermenigvuldigingscijfer G. I. B. Aan de orde wordt gesteld de vaststelling van het ver menigvuldigingscijfer voor de gemeentelijke in komstenbelasting, dienst 1930-31. Op verzoek van den voorzitter deelt de se cretaris mede, dat de belastingopbrengst over 1929 zeer hoog is geweest en dientengevolge vermoedelijk wel- een voordeelig saldo op den dienst 1929 zal zijn van ongeveer f 9000. Boven dien staat de gemeente er in 1931 niet slecht voor bij de invoering van de nieuwe wet op de financieele verhouding B. en W. hebben dan ook gemeend met het oog op die omstan digheden het vermenigvuldigingscijfer te ver lagen van 1.60 op 1. De heer Kerckhaert zegt, dat B. en W. de zaak van alle kanten hebben bekeken; zij meenden, dat, hoewel het gemakkelijk is, dat de gemeente een spaarpotje heeft, dit toch ook even goed zou kunnen worden gemist. Met algemeene stemmen wordt alsnu beslo ten het vermenigvuldigingscijfer voor 't dienst jaar 1930-31 vast te stellen op één. e Ingekomen is een adres van de Nationale Commissie tegen het Alcoholisme om van ge meentewege te bevorderen, dat het aantal drankvergunningen wordt verminderd. De voorzitter zegt, dat B. en W. voorstellen op dit adres afwijzend te beschikken. Zonder hoofdelijke stemming wordt dit voor stel aangenomen. Adres vruchtenveiling. Ingekomen is een adres van de vruchtenveiling „Zeeuwsch- Vlaanderen om van gemeentewege te bevorde ren dat de vacantie's op de lagere scholen met het oog op den aardbeienpluk, zullen worden gehouden in den maand Juli. De voorzitter zegt, dat zulk een regeling wel zou zijn in het belang van den landbouw. De gemeenteraad kan dat echter niet regelen; het hoort thuis bij de hoofden der scholen en den Inspecteur van het L. O. B. en W. stellen wel voor de hoofden van scholen daaromtrent aan te schrijven, doch hij zou ook gaarne het gevoelen van den Raad vernemen. Voor dien aardbeienpluk zijn veel werkkrachten noodig en de kinderen kunnen daarmee ook weer een aardigen cent verdienen terwijl het ook geen zware arbeid is. De heer Adriaansens en alle andère leden verklaren er geen bezwaar tegen te hebben wanneer de vacantie's gehouden worden. De heer Kerckhaert zegt, dat de mogelijk heid bestaat, dat de hoofden der scholen er wellicht op tégen zullen komen, doch z.i. is het toch hetzelfde voor hem of de vacantie in Juli of in Augustus valt. De voorzitter zegt, dat B. en W. dan de hoof den van scholen zouden kunnen aanschrijven om hun medewerking te verzoeken welk voor stel met algemeene stemmen wordt aangeno men. De heer Baart vraagt of dat verzoek ook geldt voor de bijzondere scholen. Hij meende, dat die regeling daar behoorde aan het School bestuur. De voorzitter zegt, dat ook voor de bijzonde re school de regeling van het leerplan behoort bij het hoofd der school, al heeft wellicht het schoolbestuur medezeggenschap. De heer Baart meent, dat het Veilingsbe- stuur zich dan zou moeten wenden tot het schoolbestuur omdat wij er niets mede te ma ken hebben. De heer Kerckhaert zegt, dat het leerplan opgemaakt en gewijzigd wordt door het hoofd der school met den inspecteur. De heer Baart vindt, dat het dan niet op den weg der gemeente ligt om de bijzondere school aan te schrijven. De heer Kerckhaert meent van wel omdat het hier eengemeente belang geldt. De voorzitter zegt aan de Veilingsvereeni- ging nog te kunnen berichten, dat zij zich moet wenden tot het schoolbestuur indien blijkt, dat het schoolhoofd der bijzondere school er niets voor voelt. De heer Staal denkt, dat er niets bereikt zal worden. Ook de heer Kerckhaert meent gehoord te hebben, dat het bij de onderwijzers niet wel kom is. Indien wij echter de moeite gedaan hebben, hebben wij geen zelfverwijt. Met algemeene stemmen wordt alnu beslo ten het voorstel van B. en W. tot aanschrij ving van de hoofden der scholen. -Ontslag geneesheer.- De" voorzitter dèèlt mé de, dat de heer W. J. Mazzola hem heeft be zocht en verklaard heeft als gemeentegenees heer ontslag te nemen tegen 1 Mei van dit jaar, zulks wegens vertrek uit de omgeving. Was hij zelf thuis geweest, dan zou hij hem gevraagd hebben een schriftelijk ontslag in te dienen. Het is thans echter genoegzaam be kend, dat genoemde geneesheer Hulst heeft ver laten en niet van plan is terug te keeren om dat hij zijn practijk heeft overgedaan. B. en W. stellen daarom voor hem op grond van die omstandigheden eervol ontslag te ver- leenen als geneesheer belast met de armen- practijk n voor het verrichten der vaccina- tiën. De heer Baart zou het beter gevonden heb ben indien een schriftelijke ontslagaanvrage was ingediend. De heer Kerckhaert is van oordeel, dat hij zulks niet zal doen, om de zaak op zijn beloop te laten De voorzitter zegt, dat de mondelinge me dedeeling door meerdere raadsleden kan wor den bvestigd. Met algemeene stemmen wordt daarop het ontwerp-besluit vastgesteld. Landbouwtentoonstelling. Ingekomen is een verzoekschrift van den Kring Hulst der Zeeuwsche Landbouw-Maatschappij om ten behoeve van een te houden tentoonstelling te Kloosterzande eene bijdrage te mogen ont vangen of wel deelname aan het garantie fonds. De voorzitter zegt, dat het niet gebruikelijk is, dat de gemeente voor dergelijke gevallen eene bijdrage verleent* wél de gemeente waar de tentoonstelling wordt gehoudn. Echter heb ben B. en W. voorgesteld, eene bijdrage te ver- leenen van f 10 voor aankoop eener medaille. De heer Kerskhaert zegt, dat B. en W. ge mend hebben een klein blijk van belangstel ling te geven door die menschen te steunen in hun moeilijken taak. Het is voor hen een aanmoediging en een bewijs dat het door de gemeente op prijs wordt gesteld. Met algemeene stemmen wordt daarop het voorstel aangenomen. Electriciteitsbedrijf. De voorzitter deelt me de, dat B. en W. met den Raad van Bestuur der N.V. P.Z.E.M. eene conferentie hebben ge had, waarin in beginsel overeenstemming werd verkregen omtrent overdracht het gemeetelijk electriciteitsbedrijf aan de P.Z.E.M.. De schriftelijke voorstellen daaromtrent zijn ingekomen en hij zou willen voorstellen de ont werp-overeenkomst in geheime vergadering te behandelen, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. Na heropening der vergadering stelt de voor zitter aan de orde het al of niet overgeven van het bedrijf aan de P.Z.E.M. na de wijzigingen in de geheime vergadering aangenomen. Met algemeene stemmen wordt tot overgave besloten. Rondvraag. De heer Baart verzoekt den voor zitter of niet mogelijk zou zijn in de zomer maanden de raadsvergaderingen in den na middag te houden. De voorzitter wil gaarne de toezegging doen zooveel mogelijk aan de wenschen te voldoen Een bepaalde toezegging kan hij echter niet doen. Het is voor hem geen bezwaar de verga deringen b.v. om 5 uur te houden, doch voor heden was dat moeilijk omdat ook te Bosch- kapelle vergaderd moest worden. De heer Baart zou het zeer op prijs steller! indien de voorzitter met zijn wensch rekening kon houden. Sluiting der vergadering. IJZENDIJKE. Gemeenteraad. Donderdag kwam de raad de zer gemeente in voltallige zitting bijeen De no tulen der vorige vergadering werden na voor lezing ongewijzigd, gearresteerd. Aangehouden werd een schrijven van Ged. Staten inzake het aanbrengen van brievenbussen aan woningen, waarna adhaesie werd betuigd aan een verzoek van de V.V.V. te Breskens, betreffende een ingediend request aan de Provinciale staten, betreffende tarievenverlaging van de provin ciale stoombootdiensten. Na uitvoerige besprekingen werd besloten, voor den nieuwen verbindingsweg Pyramide- Ijzendijke een jaarlijksche bij drage te verlee- nen van f 325 op voorwaarde, dat de ver bindingsweg en tram buiten de gemeente ko men en geheel door de provincie en de Z.V.TM wordt bekostigd. De gemeentebegrooting 1929 werd nog eens gewijzigd, terwijl die van 1930 werd veranderd, in verband met het nadeelig slot van 1928. Op voostel van den voorzitter werd besloten het staangeld van kramen enz. op de markt tijdens de kermis op te heffen

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 2