De Zeeuwsche Koerier Vrijdag 2 Mei 1930 Tweede Blad. Proüincienieuws. Het Geheim van den Voddenraper. Sociaal Jïïeuws. Gemengd JFteuws van 4ïe Daargang. No. 3610. FEU ILLETON llit het Binnenland. Schuttevaer. De vorige week is te Bodegraven gehouden de 67e algemeene vergadering der Schippers- vereeniging „Schuttevaer", onder leiding van den voorzitter, den heer Mr. H. Smeenge. Daarin kwamen o.m. voorstellen aan de orde betreffende de haven en sluizen te Ter Neuzen. Aangenomen werden de voorstellen-Rotter- dam: 1. Aandringen op wegbaggering der slikken buiten de Middensluis te Ter Neuzen en op plaatsing van remmingswerk aldaar.. 2. Aandringen op het verbod van schutten door de Westsluis te Ter Neuzen voor schepen beneden 90 M. lengte te wijzigen in een verbod voor schepen beneden 70 M lengte; dit verbod op te heffen indien door groote drukte of an dere oorzaken aan de Middensluis hetzelfde ge tij niet kan worden geschut, voor zooverre dit de zeevaart niet hindert Toe te willenstaan, dat schepen in de bui tenhaven van de Westsluis mogen overnachten totdat dit door aanbrenging van remming- werk enz. bij deMiddensluis (zie boven) niet meer noodig is. Voorts kwamen o.m. in bespreking Het Hellegat. Aan de orde kwamen voorstellen van de af- deelingen Rotterdam, Sommelsdijk-Middelhar- nis, Oude Tonge en Werkendam, alle betreffen de verbetering van het Hellegat. Al deze voor stellen werden'aangenomen, alleen vestigde de heer v. d. Berg Jumelet er de aandacht op, dat deze verbeteringen de oester- en moselenteelt niet zullen mogen schaden. SLUISKIL. Oudersavond Patronaten en K. J. V. Zondag avond werd in de zaal der St. Antoniusschool een oudersavond gehouden, waarbij naast vele ouders ook de leden van beide patronaten en K. J. V. met enkele belangstellenden tegen woordig waren. Om half zes werd door Pater Vicarius, directeur der patronaten en K. J. V„ aan allen een hartelijk welkom geheeten en verslag uitgebracht over het afgeloopen jaar. Aan dit verslag ontleenen wij het volgende: De kleine afdeeling der jongens telt momenteel 34 leden. Tien gingen naar de grootere zaal over en zijn hier 23 leden van 14 tot 18 jaar. Acht groote leden boven 18 jaar ontvingen hun di ploma voor trouw bezoek. De K. J. V. telt onder de onder de jongens 25 leden. Hiermede slaat Sluiskil in Zeeuwsch-Vlaanderen een zeer goed figuur. Het meisjespatronaat heeft mét de 6 nieuwe leden bij thans 33 leden. De afdeeling K. J. V. 15 leden. ZijnEerw. vraagt de medewerking der ouders, om vooral de opgroeiende jeugd te be schermen tegen de groote gevaren welke hier voor hen dreigen. Spoort de jongens en meisjes aan leden te zijn met de daad en hoopt op de steun der weldoeners, welke zoo ruimschoots, genoten is. Hierna spreekt de Eerw. Moeder Overste een woordje tot de ouders, hen wijzende op de pas verschenen Encycliek van Z. H. den Paus, be treffende de zedigheid der kleeding bij de kin deren der school en rijpere jeugd. Met groote ernst vraagt Haareerw. den ouders, te zorgen, Naar het Fransch van RAOUL DE NAVERY. 56) Tot aan dien dag was er nooit sprake ge weest van een huwelijk; Nerval ontving weinig menschen. Angelie verscheen zelden in het sa lon, als haar vader een klein avondfeestje gaf. De gedachten van het jonge meisje hadden zich nooit bezig gehouden met het vooruitzicht op een of andere echtverbintenis. Zij gevoelde zich gelukkig, en meer verlangde zij niet. En werkelijk haar ontbrak niets. De broei kas was vol bloemen, de vogelkooi vol vogels, haar vertrekken waren allerkeurigst en rijk in gericht en zij bewoonde een prachtig huiS. Zij putte naar believen uit de goéd- gevulde kas haars vaders, Terwijl Nerval zich onledig hield met zijn zaken, kon zij naar de kerk gaan, ar men bezoeken, kortom, doen wat haar goed- dacht. Waarlijk! dat jonge meisje kon niets meer verlangen, en zij zou gemeend hebben zich aan ondankbaarheid jegens de Voorzienigheid schul dig te maken, hadde zij nog een enkele wensch durven voeden. Terwijl Angelie dien morgen in het kleine salon zat te borduren en Nerval, gemakkelijk in den zijden divan geleund, haar met innig BRETONS IN PARIJS. Een groot aantal Bretons brachten in hun nationale kleederdracht een bezoek aan het dagblad „La Bretagne a Paris". dat hunne kinderen op passende wijze gekleed en school en patronaat bezoeken en dat ook daarbuiten iedereen zal kunnen bemerken, welke kinderen de R.K. school bezoeken. Hierna kwam de voorzitter der K. J. V., de heer Th. Specht, aan het woord, die aan de hand van een mooie, kleine fabel, in een pitti ge, warmgestemde rede, de ouders aanspoorde waakzaam te zijn tegen de gevaren, die hunne kinderen bedreigen. Blijft trouw aan Uw Ko ning Christus, God wil het! Amen, zzo besloot hij zijn toespraak. Na enkele aardige voordrach ten en een slotwoordje van den Eerw. Directeur werd deze goed geslaagde oudersavond met den chr. groet gesloten. KOEWACHT. Merkwaardig jubileum. Morgen, Zaterdag, hoopt mejuffrouw Josephine Zwartelé haar 40- jarig jubileum als dienstbode bij de familie Dierick te herdenken, een feit, dat in onzen tijd wel als een bijzondere merkwaardigheid mag worden vermeld. GRAAUW. Gemeenteraad. In de Zatérdag jl. gehouden vergadering van den Raad was de heer Staal afwezig. Daar de rekeningen van het Armbestuur nog niet waren nagezien werd het rapport hierover aangehouden. Besloten werd de lantaarn aan het haven hoofd bij helder weder of laag water niet te laten doorbranden. Een schrijven van Ged. Staten inzake het verleenen van financieelen steun aan de com missie inzake bestudeering van iepenziekte, wordt voor kennisgeving aangenomen, evenals het jaarverslag voor de Bank voor Nederl. Ge meenten. Ingekomen is voorts een schrijven van het bestuur der R.-K school, waarin wordt mede gedeeld, dat besloten is, de zomèrvacantie niet te verzetten ten behoeve van den aardbeien- pluk. De voorzitter en verschillende raadsleden geven hun afkeuring hiervoor te kennen. Wethouder Verhaegen motiveert de houding van het schoolbestuur. Tot gemeente-geneesheer werd benoemd dokter Casparie. welbehagen beschouwde, dacht zij aan hetgeen zij nog geen uur geleden gezien had; het viel haar in. dat de naam haars vaders bij het spreken over den zinnelooze genoemd was, en zij nam zich voor, haar vader te bewegen iets voor den ongelukkige te doen. Wat zijt gij diep in gedachten? merkte haar vader eensklaps op. Ja, gaf zij ten antwoord, ik zou gaarne u spreken over iets. wat mij in de hoogste mate belang inboezemt, maar ik durf eigenlijk niet. Sinds wanneer is mijn dochter bereesd v voor mij? Bevreesd is juist het woord niet, vader, maar ik moet bij u herinneringen in het leven roe pen, die misschien reeds lang uitgewischt zijn. Er zijn geen herinneringen in mijn leven, de men niet zou mogen opwekken, hernam Nerval kortaf! O! vader, dat weet ik wel; maar het betreft een Ongelukkige, voor wien ik uw medelijden wilde inroepen, n jegens wien gij u misschen. Spreek, spreek, wat bedoelt gij? vroeg Nerval gejaagd. als ge nu al boos wordt. Ik word niet boos, maar ik heb een afkeer van omwegen. Gij schijnt mij te willen beschul digen onrechtvaardig geweest te zijn Ten hoogste gestreng Hemel! spreek.... Het betreft een werkman van uw fabriek een zekeren Christiaan Moureau; herinnert die paain u aan niets? Christiaan M'ouréauAh, nu valt het mij in: 'ëën droomër, die door 2ijn kameraden de Een verzoek van B. Verhaegen om een half jaar ontheffing in de belasting op de honden werd ingewilligd. Besloten wordt aan den Kring Hulst der Z. L. M. voor de te houden landbouwtentoonstel ling te Kloosterzande f 10 subsidie te verlee nen. Het heffingspercentage werd bepaald op 4. Het Dagelijksch Bestuur werd gemachtigd, het gemeentehuis in goeden staat te Brengen. De grenzen der bebouwde kom in deze ge meente ingevolge de Motor- en Rijwielwet, werd vastgesteld. De begrootingen 1929 en 1930 ondergingen eenige wijziging. Bij de Rondvraag werd door de heer Janssens het geval van diefstal van electrl- schen stroom ter sprake gebracht. Door den voorzitter werd medegedeeld, dat inderdaad frauduleuze afname is geconstateerd. De hier door veroorzaakte schade, f 295,06, is door den betrokkene B. vergoed terwijl e enwaarborgsom is gestort van f 25 OOSTBURG. Mariavereeniging. In de Zondag jl. onder voor zitterschap van den Hoogeerw. adviseur, pas toor, deken Preyers, gehouden vergadering van de St. Mariavereenigir/i werden db jaarversla gen van secretaresse en penningmeesteresse uit gebracht. Het batig saldo bedroeg f 71. In verband met het aftreden van de secre taresse, Mej, Lauret-Buyck, die zich niet meer herkiesbaar stelde, werd tot bestuurslid geko zen. Mej. R. Hinneman. Ned R.-K. Bond van Groenten, Fruit en Aard appelen Detail-Handelaren en Winkeliers Op Woensdag 9 April jl. vergaderden in Den Haag de besturen van een aantal R-K. plaatse-^ lijke organisatie's in groenten, fruit en aard appelen detailhandelaren en winkeliers. In deze vergadering werd een voorloopig be stuur gekozen. Op 7 Mei a.s. wordt, 2.30 n.m. in Hotel Witjes, Vreeburg 4 Utrecht, een vergade ring gehouden, waarin tot stichting van een R.K. landelijke organisatie van groenten, fruit Mechanicus genoemd werd. Juist. En wat weet ge van hem? Hij is volslagen krankzinnig geworden. Dat kon niet anders. Hij was een braaf mensch en huisvader. Dat is zoo, maar de hoogmoed heeft hem in het verderf gestort. In plaats 'v,an op zijn werk te letten, verbreuzelde hij zijn tijd met het ma ken van zinken wieltjes, assen en dergelijke nie tigheden. Hij had het zich in het hoofd gezet het verwarmingsstelsel van onze wagons te verbeteren. Uw geheugen is zeer getrouw. Maar kind, houdt gij u ook al bezig met spoorwegzaken? vroeg haar vader spottend. Als mijn vrienden er belang bij hebben. Is die Cristiaan uw vriend.? Sedert hedenmorgen, ja, vader. Verlangt gij, dat ik Legrand du Saule, den beroemden krankzinnigendokter bij hem Zond? Neen dank u, een dokter, wiens naam mij ontgaan is, heeft hem heden bezocht, terwijl hij toevallig bij een nieuwen beschermeling van mij geroepen was. Mij dunkt, dat gij den kring van uw betrek kingen sterk uitbreidt! Zoowel als gij die van uw zaken, vader. Maar mijn zaken brengen geld op. Terwijl mijn betrekkingen geld kosten wilt ge zeggen? Maar zullen wij nooit eens onze rekening maken?. Ik verlang niets liever. Zou het vandaag niet gelegen komen? f en aardappelen detail-handelaren en winkeliers zal worden besloten. Het voorloopig bestuur vertrouwt dat alle R. K. detail-handelaren en winkeliers in groenten fruit en aardappelen aanwezig zullen.zijn. Verdere inlichtingen worden verstrekt door het Secretariaat: Vischstraat 11 's-Hertogen- bosch. Nederlandsche R.-K. Bond van Ziekenver pleegsters. Deze zoo sympathieke Bond, die een grööte 700 leden telt, zal op Dinsdag 6 Mei om 2 uur 's namiddags zijn jaarvergadering houden in Restaurant Brinkman, Groote Markt Haarlem. Op Woensdag 7 Mei zal het 25-jarig bestaan van den Bond, te Bloemendaal opgericht, wor den herdacht. Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem, zal om halfnegen een stille- H. Mis opdragen in de kerk te Bloemendaal. Om half twaalf begint, weer in Restaurant Brinkman te Haarlem de feestvergadering, die door Z.D.H. den Bisschop zal worden bijge woond, en na de vergadering is er receptie Na de receptie zal naar Noordwijkerhout worden gereden ter bezichtiging van het Maria- gesticht aldaar. Het zilveren feest van den Bond, waarvan dr. H. J. Damen te Amsterdam de toegewijde voor zitter en mr. P. S. J. M. v. d. Velden te Nijme gen de ijverige secretaris is, zal door katholiek Nederland, dat het mooie werk van dezen Bond heeft leeren waardeeren, met warme sympathie worden bejegend. Hij had zich bij ongeluk verhangen Maandagmiddag droeg de landbouwer v. E. te Aarlanderveen zijn 15-jarig knechtje J. v. d. M. op in de schuur hooi te gaan schudden Op onverklaarbare wijze is toen de jongen te recht gekomen in de lus van een touw, dat aan den zolder hing. Eenige minuten later, toen de vrouw van E. in de schuur kwam om eieren te rapen, ontdekte zij het knechtje met Uitmuntend vader. Uw moederbegon Nerval langzaam Mijn moeder bezat niets, toen u haar huwde, dat weet ik immers zeer goed vader. Dat is zoo. maar toen ik haar verloor was ik rijk; wij waren echter in gemeenschap van goe deren gehuwd en daar ik bij haar overlijden 2 millioen bezat, kwam er haar de helft van toe. Angelie scheen hem niet te begrijpen. Nerval zag haar aan: zij glimlachte. Zoodat gij in 't volle bezit zijt van een mil lioen, hernam de fabrikant. Een millioen; hoe.gelukkig. Er zijn zoovele armen'. Een millioen, vervolgde Achilles Nerval waar over ik, in ,hoedanighed van vader en voogd, het beheer heb tot aan je meerderjarigheid; dan hebt ge er de vrije beschikking over. Meisjes, zooals ik, zijn nooit meerderjarig, beste vader. Ofwel, hernam de fabrikant, terwijl hij de hand zijner dochter vatte en die met warmte drukte, gij moest de meerderjarigheid door een huwelijk vervroegen. Een huwelijk? V Heb gij nooit daaraan gedacht? Nooit. Gij zijt toch niet voornemens in een klooster te gaan? O neen, vader; mij dunkt, dat het beste zou wezen te blijven zooals ik nu ben, zodtféël mo- lijk goed doen, en u uit heel mijn hart lief hebben. Ja, gij zijt een voortreffelijk^ dochter. Maaf

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 5