Suiienlaad. Stadsnieuws. Kerknieuws. Onderwijs. "r twintig naties zijn in de commissie vertegen woordigd. Op de agenda vinden we de volgen de belangrijke punten: Verdrag over maatregelen te nemen door den Volkenbondsraad ter versterking van den vrede verdrag omtrent financieelen steun aan be dreigde staten verdrag omtrent steun namens de leden van den Volkenbond door het zenden van vlieg tuigen in tijden van oorlog. De commissie is nauwelijks met haar arbeid begonnen, of er verluidt weer over de groote moeilijkheden, welke zij te overwinnen zal heb ben. De meeningen omtrent financieelen en daadwerkeiijken steun aan de oorlogvoerende naties staan vaak lijnrecht tegenover elkaar. CHINEESCHE GRUWELEN. Roode ruiters snijden duizend burgers den hals af. Naarmate de eerste Mei naderde, was er een grootere activiteit merkbaar onder de com munistische arbeiders, zoodat er gevreesd werd voor een algemeene staking. De Chineesche autoriteiten hadden echter een krachtige hou ding aangenomen en den staat van beleg afge kondigd in groot Sjanghai, d.w.z. in stad en voorsteden. Gedurende het weekend werden 150 arrestaties verricht, waarddor men hoopt erger ongeregeldheden te voorkomen. Uit een groot deel van het land komen be richten van aanslagen door de rooden en ban dieten. Het ergst is de toestand in King Soe Chen in Noord Kiangsoe, waar een horde ban- bieten op de voornaamste punten der stad mi trailleuses opstelden, terwijl de cavalerie de stad plunderde, al de ambtenaren en beambten ombrachten, duizend burgers de keel afsneden en alle gebouwen in brand staken. Vierduizend Rooden hebben Sien Tao Chen op vijftig mijlen van Hankau ingenomen, bij welke gelegenheid zij twee katholieke priesters gevangen namen, 6000 man welbewapende roo de troepen bedreigen Kienli, een plaats van 750 bewoners, 200 mijlen van Hankau De missiona rissen zijn bezig de plaats te ontruimen. De toestand in de provincie Kiangsi wordt steeds slechter, en baart de regeering zware zorgen. Het bestuur der St. Vincentiusvereeni- ging alhier beveelt zich vooral in dezen schoonmaaktijd dringend aan voor allerlei kleedingstukken vooral ook voor nog in goeden staat verkeerende schoenen alsmedevoor een vrouwenmantel Secretaris-magazijnmeesterH. Éock- stael, Schulpenpad. Steenbakkerij. Men meldt ons: De Gebr. Coene, alhier hebben het initiatief genomen, om hun land, gelegen in den St. Albertpolder, gedeeltelijk te laten omwerken om van den kleigrond, die er aanwezig is, bouwsteen te laten vervaardigen. Eenige steenbakkers, vak- lui uit Audenaerde (B.), zijn reeds Dinsdag be gonnen met het vervaardigen van steen. Het lijkt een karwei, die niet meevalt. De arbeiders staan den geheelen dag blootsvoets in de klei- massa, die zij met hun voeten kneden, waarna zij met speciaal vervaardige kruiwagens naar een tafel wordt vervoerd om daar door een arbeider, een z.g. „vormer", in den vereischten vorm te worden gebracht. Dagelijks worden op deze wijze circa 10.000 steenen vervaardigd. Waar momenteel nog slechts een proef geldt, zullen vorloopig 1.000.000 steenen worden aan gemaakt. Van vakkundige zijde vernamen wij echter, dat de grond uitstekend voor dit doel geschikt is en dat de hiervan komende steenen van sterke kwaliteit zullen zijn. Wij vernamen voorts nog, dat, wanneer de kleilaag, die aldaar 70 c.M. dik is, weggenomen zal zijn, het land nog zeer goed voor bouwland geschikt is, in hoofdzaak voor kunstwei. De bovenste laag bouwgrond wordt onder de klei laag gewerkt, zoodat het land alleen wat lager komt te liggen. Momenteel wordt slechts met 7 arbeiders ge werkt, die ondergebracht zijn in een houten keet. Kiesvereeniging. Wij herinneren onze lezrs aan de vergadering van onze R.-K. Kiesver eeniging welke op Maandag, 5 dezer, des avonds ten acht uur zal plaatsvinden. Zooals gemeld zal ons Tweede Kamerlid voor Zeeland, de heer Emile Lockefeer in deze vergadering een redevoering houden. De vergadering is toegankelijk voor leden en introducés. Woningbouw. Naar wij vernemen is op het tot den burgemeester gericht verzoek van de heeren Warrens, de Caluwé en Bracke om in de wijk Zandstraat een lezing te komen hou den over woningbouw een gunstig antwoord ontvangen, zoodat op een nader te bepalen datum deze lezing zal plaatshebben. Julianadag. Het geboortefeest van H. K. H. Prinses Juliana is Woensdag Jl. met het ge bruikelijke vlagvertoon en een muzikale avond- tondwandeling van het muziekgezelschap „De Vereenigde Vrienden" herdacht. DE KLEINE KONING ZIET ZIJN ONDERDANEN. Michael van Roemenië met zijn moeder tijdens de parade van de landsjeugd. z? De toorn eens mans. Hdeenochtend omstreeks 7 uur stond zekere A. de P., wonende te Sel- zaete, alhier bij de brug aan de Westkade, zijn vrouw, met wie hij klaarblijkelijk in onmin leeft, op te wachten. Toen deze uit de richting Selzaete per rijwiel naderde, hield de man haar tegen. Een hefige woordenwisseling volgde, waarbij de man zich zoodanig opwond, dat hij het rijwiel aan de vrouw ontrukte en het met volle kracht in het Kanaal slingerde. De vrouw is toen het geval aan de politie gaan melden. Ondanks het vroege morgenuur trok een en ander veel publiek. Het rijwiel ligt nog steeds op redding te wachten. Prijsschieting. Zondag aas. zal er een prijs- schieting gehouden worden op de liggende wip bij Ed. Renique, alhier. Vooruit 25 gld. ifi ildfiÉÉi» -W WESTDORPE. Stand der werkloosheid in de gemeente West dorpe gedruende de maand April 1930. Waren ingeschreven op 1 April 1930 7 werk- loozen, bijgekomen in de maand April 7, totaal 14, vervallen in de maand April 6, aantal werk- loozen op 30 April 1930 8. AXEL. Op hol. Woensdagmorgen bracht zekere S. alhier met paard en wagen duiven naar Sluis kil. Onderweg schrok het paard en sloeg op hol. S. sprong van zijn wagen en liep kwetsuren op aan arm en been. KOEWACHT. Coop. Boerenleenbank. Zondagnamiddag had alhier, de jaarlijksche algemeene vergadering van de Coöperatieve Boerenleenbank plaats Tegenwoordig waren 175 leden, De kassier, de heer J. Geerards, bracht een uitvoerig verslag uit over 1929. Volgens dit verslag bedroeg het ledental op 31 December 1.1. 226. De spaargelden bedroegen op dien datum ruim een half millioen, de voor schotten e enkwart millioen. De winst in het afgeloopen boekjaar bedroeg f 1743, zoodat 't reservekapitaal steeg tot f 23,528,10. Voorts werd medegedeeld, dat was opgericht een „Spaarbank van de Coop. Boerenleenbank, zulks om de groote voordeelen die daaraan verbon den waren. De rekening en balans werden met algemeene stemmen goedgekeurd. Als bestuurs lid werd herkozen de heer E. v. d. Vijver en als lid van den Raad van Toezicht den heer Alph. de Waele. ZUIDDORPE. Rund veefokkerij. Vrijdag 9 dezer zal door de provinciale commissie tot verbetering van het rundvee een keuring worden gehouden. Er zijn verschillende prijz enbeschikbaar gestefti. ti Melkprijs verlaagd. Door enkele melkverkoo- pers is de prijs der melk teruggebracht van 16 op 14 cent per Liter. HULST. Voetbal. Naar gemeld wordt, is de heer J. H. van Haperen tot voorzitter van de voetbalver- eeniging Hulst benoemd. OSSENISSE. Portefeuille ontvreemd. Ten nadeele van ze keren B. werd dezer dagen uit een kast in diens woning, een portefeuille met papieren geld ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. STOPPELDIJK. Trouwlustigen. Zijn er in het geheele afge loopen jaar in deze gemeente in totaal 11 hu welijken voltrokken, Zondag 1.1. werden er niet minder dan 11 door den ZeerEerw. Heer Pastoor aangekondigd. H. Vormsel. Op Vrijdag 23 Mei zal in deze parochie aan de kinderen van Stoppeldijk, Hengstdijk en Boschkapelle het H. Vormsel worden toegediend. Verlaagd. De melkprijs is alhier verlaagd van 14 op 10 cent per L. Uitslag schietingen. Aan de gehouden schie ting op de liggende wip bij Gebr. Kint werd door 52 schutters deelgenomen. De hoogvogel werd afgeschoten door F. v. d. Veen, Bosch kapelle. Zijvogels door J. F. Scelfout en P. van Leuven beiden Boschkapelle. Kallen door Jos Jonkheijm, Groendijk en Jos Stroöbe Terhole. Aan de gehouden schieting bij Jul. d'Hont namen 18 schutters deel. Hier wist H. Scheer ders den hoogvogel te doen tuimelen. De zij vogels vielen ten éêe\ aan Alph. Mei Bosch kapelle en Alb. Wentseler alhier. Kallen door A. van Hijfte Groendijk en Alb. Wentseler voornoemd. OOSTBURG. Toezicht middelbaar onderwijs. Tot voorzitter van de Commissie van Toezicht op het Mid delbaar onderwijs in deze gemeente is benoemd mr. A. E. van EldikThieme, Kantonrechter alhier. ZUIDZANDE. Diploma. Voor het diploma machlneschrij- ven is geslaagd mej. J. Beerens aller. SLUIS. Verboden vee-invoer. Van 1 Mei af is de in voer van vee uit Nederland naar België langs het grenskantoor SluisSchapenbrugge ver boden. AARDENBURG. Opbrengst. De collecte ten bate der Emma- bloem heeft f 81,25 opgebracht. Openstellen telefoonkantoor. Naar gemeld wordt, zal het telefoonkantoor alhier binnen kort worden opengesteld van 84,30 en van 6—7,30 GROEDE. Nieuw gemeenteraadslid. Door het overlijden van den heer J. H. de Bliek, is in den geméente raad een vacature ontstaan. Volgens het be sluit Van den voorzitter van het Centraal Stem bureau is benoemd verklaard de heer Jac. I. Brakman alhier. i 4-u.iits.u-. ft' SLUISKIL. De Missietentoonstelling. Wanneer het weer medewerkt belooft deze tentoonstelling een schitterend succes te zullen worden. Naar we vernamen, wordt ook nog een Missiestoet ge formeerd, welke „opwaarts" van St. Jansteen zal afhalen. Het bestuur van de handboog maatschappij verleent wederom welwillend zijn medewerking en geeft een schieting op het tentoonstellingsterrein op Zaterdagnamiddag. Verder prijkt op het terrein het ideaal der jeugd nl. de caroussel of draaimolen. Het uit voerend comité spaart geen moeite om een zoo groot mogelijk succes te bereiken. Alles wijst er op, dat Katholiek Sluiskil wil toonen, zijn liefde voor het mooie Missiewerk. Veertig jaar priester. Het 40-jarig priesterjubileum van den Hoog- eerw. heer P. G.'W. J. van der Aa, pastoor te Vlisingen en deken in het dekenaat Middel burg zal Zondag a.s. feestelijk worden her- dach. Des morgens wordt in de St. Jacobus- kerk een H. Mis uit dankbaarheid opgedragen, te 12 uur wordt den jubilaris een aubade ge bracht, en des middags heeft een receptie plaats. Te 6 uur heeft een plechtig lof plaats in de genoemde kerk, terwijl des avonds in het Con certgebouw de eigenlijke huldiging plaats vindt. j Besloten Retraite St. Geradushuis, Seppe. MEI j 69 Boerenbonders. 912 Gereserveerd. 13—16 Jonge dames van den Middenstand. 1619 Gereserveerd Retraite der Eerw. Zusters. JUNI 36 Meisjes. 7—10 (Pinksterdagen) Mannen en Jongelingen 1013 Gereserveerd. 13—16 Gereserveerd. 17—20 Leden van St. Michaël. T"r~r s' RETRAITES VOOR DAMES. Retraitehuis „Klooster van den H. Geest" Uden MEI. 9—12 Meisjes. 1215 Gehuwde dames van den middenstand 1923 Ongehuwde dames van den deftigen stand. 2427 Meisjes van St. Oedenrode e.a. plaatsen 27—30 Gereserveerd. 31 Mei—3 Juni Meisjes. De Ward-cursus en de koordirecteuren. De vraag wordt gesteld of het nut heeft dat Directeuren van zangkoren de cursus in de Zangmethode-Ward, die op 7 Mei te Hulst zal beginnen, komen volgen. En reeds is deze vraag door sommigen ontkennend beantwoord. „De methode-Ward", zoo zeggen zij, „is bedoeld voor de school, dus voor onderwijzers (ressen); wij koorleiders zullen uit de door hen opge leide kinderen gaarne later de beste zangers uitzoeken voor onze koren; doch méér hebben wij met de methode niet te maken!" Wij hebben deze vraag met bovenstaand ont kennend antwoord voorgelegd aan rector Vul- linghs te Haelen, L., die in ons land de leiding heeft van het „Ward-werk". Hij schrijft ons het volgende: Zonder twijfel zal het gehalte der kerkkoren heel wat hooger stijgen als later jongelui gaan toetreden die op school muzikaal en vooral kerkelijk muzikaal zijn opgevoed. Maar zóó lang mag men niet wachten om van die kostba re krachten te profiteeren. Dat mag men niet, vooreerst omdat niemand minder dan de Paus zelf in Zijn Constitutio apostolica van Dec. 1928 eenvoudig voorschrijft dat bij iedere parochiekerk een jongenskoor moet worden op gericht. En zou 't vervolgens afgezien van dit Pauselijk voorschrift geen dwaasheid zijn aan de heilige Diensten die bijzondere glans te onthouden die een goed jongenskoor daaraan kan verleenen, vooral wanneer de school daar voor overvloedig geschoold materiaal zal leve-

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 2