Binnenland. Buitenland. Het Geheim van den Voddenraper. Onderwijs. Stadsnieuws. FEUILLETON. Van onze cdverteerdcrs. PfQüittdeuieUWS. doe's allen en de muzelmannen de zijde der re geering houden, heeft deze weinig te vreezen. Met de rustige elementen zal zij den toestand gemakkelijk meester blijven. Toch moge zij er op bedacht zijn, zonder zwakheid te toonen, in het belang van toekomstige goede relaties, met de voorgenomen bestuurshervormingen niet lan ger te wachten dan strikt noodig is. Bloed is een kostbare vloeistof, er mag geen droppel noodeloos van vergoten worden. Monument voor Juliana van Stolberg. Op het in vlaggentooi gestoken Louise de Golignyplein te 's-Gravenhage heeft Woensdag middag in tegenwoordigheid van de Koningin, de Konjngin-Moeder en Prnses Juliana en vele genoodigden de plechtige onthulling plaats ge had van het gedenkteeken dat daar ter plaatse door een zich daarvoor gevormd hebbend Na tionaal Comité is opgericht voor Juliana van Stolberg. Nadat ongeveer te half twee de Koninklijke Familie op het terrein der plechtigheid was aangekomen hield de voorzitter van het Alge meen Comité, gep. Luitenant-Generaal Ph. We ber, adjudant i. b. d. van H.M. de Koningin, een inleidende toespraak. De koningin sprak daarna een kort woord, uiting gevende aan haar vreugde bij deze ont hulling. Na de rede van den voorzitter had de eigen lijke plechtigheid van het onthullen van het monument plaats. Zij geschiedde door Prinses Juliana onder het spelen van het „Wilhelmus" door de Koninklijke Militaire Kapel en het beieren van de klok van de in de onmiddellijke nabijheid gelegen Wilhelminakerk. Na de onthulling werd het monument door de Koninklijke Familie in oogenschouw geno men, bij welke gelegenheid Prinses Juliana na mens de geheele Koninklijke Familie bij het monument een krans neerlegde. Korte berichten. Te Westervoort is Woendagnacht een auto met post, bestemd voor Duitschland, in brand geraakt Een groot deel van de meegevoerde post ging verloren. Treinbotsing op de Parijsche metro. Woensdag is een trein van de metro, doordien een signaal niet werkte, op het Noord-Zuid traject op een stilstaanden trein gereden. De botsing was zoo hevig, dat 30 personen gewond werden, van wie er 8 in levensgevaar verkeeren. De materieele schade is vrij belangrijk. Het duurde ruim een half uur, voordat de reizigers uit hun benarden toestand konden worden verlost. Dank zij het koelbloedig optreden van enkele reizigers, werd een paniek vermeden. De godsdienstvervolging in Rusland. Naar officieel uit Moskou gemeld wordt, maakt het centraal-comité van de communis tische partij in sovjet-Rusland de richtlijnen bekend voor de viering van den eersten Mei. Hierbij wordt o.a. er op gewezen, dat de ar beidersbeweging in Rusland met alle middelen den strijd moet voeren tegen het Vaticaan. De invloed van de Kerk moet geheel vernietigd worden. Het huwelijk van de dochter van Mussolini. In de parochiale kerk San José op Via No- mentana nabij Villa Torlonia, waar de familie van den Duce woont, is gisteren het huwelijk voltrokken van de dochter van Mussolini. De bruid heeft cadeaux gekregen tot een ge zamenlijke waarde van meer dan anderhalf millioen lire. Tot de kostbaarste geschenken behoort een diamanten broche, aangeboden door den koning en de koningin. De fascistische partij bood een hanger aan, uitgevoerd volgens teekening van den alge- Naar het Fransch van RAOUL DE NA VERY. 53) Het afscheid van Rosa van haar dochter was een heilig bevel Verlaat nooit uw vader! Toen het lijk uit de kamer gedragen werd om begraven te worden, gaf de zinnelooze tee nenen van onrust; het was of hij iets miste en met angstige blikken zocht. Deze onrust be- heerschte hem eenige dagen en gedurende dien tijd luisterde hij in blijkbaar gejaagde span ning, zoo dikwijls hij het geluid van een schre de op de trap hoorde, als verwachte hij iemand Eindelijk werd hij weder rustig en hervatte zijn gewone bezigheid. Regina was toen vijftien jaar oud. Haar be kwaamheid in het copieëren zou haar genoeg geld opgeleverd hebben o mvan te leven, doch dit werk was haar te eentonig; zij wisselde het af met het beschilderen van waaiers, vazen en dergelijke Voor de arme zinnelooze ving als het ware een nieuw leven aan. In plaats van die treu rige bleeke vrouw, die altijd van den vroegen morgen tot'defrlatéïT a*Vönd aan het venster zat te naaien, zag hij een vlug meisje, dat met PAASCHVIERING IN SEVILLA. Het deelnamen aan de groote processies, die meenen secretaris Turatti, en versierd met J paarlen en edelsteenen. Mussolini geeft zijn dochter geen bruidschat mede. Naar verluidt, zou de a.s. schoonzoon van i Mussolini, die thans reeds in diplomatieken j dienst is, worden benoemd tot consul in Japan. DE NATIONALISTEN-ONLUSTEN IN BR.INDIE j Talrijke dooden en gewonden. Uit Calcutta wordt gemeld, dat bij de laatste onlusten in verschillende deelen van Indië tal- rijke personen gedood, of gewond zijn. In Lahore zijn bij een botsing tusschen in landers en soldaten 27 inlanders gedood. In Peshawar werden 20 inlanders en 3 En- gelsche soldaten gewond. Twee soldaten kwa men in een gepantserden auto om het leven, daar inlanders den auto met petroleum bego ten en vervolgens in brand staken. Bij het transport van de gearresteerde lei ders der nationalistische beweging van de ge vangenis te Calcutta naar het gerechtsgebouw kwam het tot nieuwe opstootjes. Een groote menigte volgde den arrestantenwagen en wierp met steenen naar de politie. Deze dreef de menigte ten slotte uiteen. Lucht-taxi's te San Francisco. Tusschen San Francisco en Oakland in Cali- fornië, welke steden door een baai zijn geschei den, heeft men sinds een maand een vliegdienst met kleinere vliegmachines, welke men op de zelfde manier als taxi-auto's kan huren. De proef is zoo uitnemend geslaagd, dat er mee wordt voortgegaan. In 30 dagen maakten niet minder dan 11,375 personen gebruik van deze luchttaxi's. Men betaalt liever 1 y2 dollar, dan driekwartier op de boot te moeten zitten om de baai over te varen. Korte Berichten. In de omgeving van Riems hebben nachtvor sten van 4 en 5 graden onder nul veel schade toegebracht aan de wijnstokken. In de Marne- vlakte wordt hierdoor de geheele oogst bedreigd Ook de ooftboomen hebben veel geleden. Te Chicago heeft een 70-jarige man bekend dat hij 5 jaar geleden zijn 29-jarige dochter heeft gedood, omdat zij voortdurend ziek was en hij geen geld had om de noodige medicijnen te koopen. Uit New-York wordt gemeld, dat een menig te van ongeveer 200 personen te Rosedale een 40-jarigen neger heeft gelyncht, die van moord op een arbeider beschuldigd was. In Shansi (China) bedreigt een nieuwe hon gersnood 3 millioen menschen met den dood. Diploma machineschrijven Dezer dagen slaagden voor het praktijkdiplo ma machineschrijven Instit. Pont. Den Haag. de Jongeheeren A. Verstraeten en D. Donker uit Terneuzen, pensionaat te Huijbergen. geoefende hand vellen papier vol schreef ofwel bloemen en vogeltjes schilderde. Alles wat hij be mind had, het schilderen, het teekenen en schrijven herleefde rondom hem en dit ver heugde hem blijkbaar; want hij kwam telkens bij het meisje staan, om haar te zien werken en bracht zelfs zijn papieren met zonderlinge figu ren en schetsen op haar werktafel over. Geluk kig was deze groot genoeg zoodat zij hem liet begaan. Op zekeren avond nam Regina een door haar vader ontworpen schets van een machine op en teekende ze met de noodige verbeteringen na. Met beide handen op tafel geleund, volgde Christiaan met koortsigen blik Regina's tee kenschrift, uitwerkend wat hij ternauwernood had aangestipt, leven gevende aan de vorme- looze trekken, die hij geschetst had. Toen het meisje de teekening af had, legde Christiaan er de hand op, nam haar weg en zwaaide ze met een uitroep van blijdschap bo ven zijn hoofd; daaarop legde hij 't papier voor zichtig neer, als vreesde hij het te beschadigen trad op Regina toe en drukte een kus op haar voorhoofd. Het was, sinds ruim tien jaren, zijn eerste doordachte handeling. Zou zijn geest wederom ontwaken? Zou zijn hart herleven? Zou de goddelijke toorts van de rede nog in hem kunnen opflikkeren? Het was slechts een schemering, een licht ovnkje in den duisteren nacht, maar voldoende om Regina aan te moedigen op den ingeslagen weg voort te gaan. Spaansche koningshuis daar gehouden werden. vierde de Paasch plechtigheden in Sevilla mee, waar zij Gaarne vestigen wij de aandacht van be langhebbenden óp de in dit nummer voor komende annonce betreffende de oprichting van een nieuw peitsion voor dames en heeren te Vaassen bij Apeldoorn. Zij, die in be doelde richting aspiraties hebben, zullen stellig goed doen, bij den Zeereerw. pastoor Hagen nadere inlichtingen in te winnen. Het woningvraagstuk. Naar wij vernemen, is door de heeren Th. Warrens, A. de Caluwé en Leo Bracke uit de wijk Zandstraat het verzoek gericht tot den burgemeester van Sas van Gent om op een nader te bepalen datum een lezing te komen houden over het woningvraagstuk. Mislukte smokkelpartij. Een Italiaansch werk man uit Sluiskil, trachtte Dinsdagavond onder begunstiging van de duisternis langs de Oostzij de van het kanaal de waakzaamheid onzer Ne- derlandsche douaniers te verschalken. Beladen met een splinternieuwe browning, een 35-tal doozen cigaretten, een goede hoeveelheid siga ren en 'n flinke partij speelkaarten alles onder zijn kleeren verborgen), benevens met een tasch met vleeschwaren, peddelde hij met Italiaan- sche vrijmoedigheid over de Belgische grens „Holland" binnen. Edoch, 's mans abnormale af wijking van de „slanke lijn" trok de aandacht van een tweetal commiezen, die hem met Hol- landsche nauwkeurigheid onderzochten en door een ietwat pijnlijke operatie van zijn portemon naie van zijn lichaamsafwijkingen verlosten De man uit het land van Mussolini heeft tot zijn schade ervaren, dat ook de Hollandsche wet geen spot verdraagt. Prijsschieting. Zondag a.s. zal er prijsschie- ting gehouden worden op de liggende wip, ge,ge ven door de scliuttersvereeniging „Nut en Ver maak" bij P. Goethals alhier. Frijsgaaibollcn: Zondag a.s. zal er een prijs- gaibolling worden gehouden bij Prudent Hc- melsoet alhier. Onderhand van steenslagwegen. Ged. Staten van Zeeland hebben aan de besturen van de gemeenten en van de polders of waterschappen in Zeeland een circulaire ge richt, waarin zij aanhalen een schrijven van het bestuur van den Bond van Bedrijfsauto houders in Nederland (B. B. N.) betreffende het onderhoud van steenslagwegen. In dit schrijven wordt er op gewezen dat het onderhoud zich meermalen eenvoudig be perkt tot het op ongeregelde tijden uitsprei den van grof steenslag op de wegen, welk steenslag dan verder door de passeerende voer tuigen moet worden ingereden. Vroeger was dit mogelijk toen alleen door paarden getrok ken voertuigen met ijzeren banden van de wegen gebruik maakten, nu steeds meer auto mobielen op die wegen zijn verschenen, is het bron van onnoemelijke schade voor de inge zetenen der provincie. Hoewel het opheffen van het euvel naar de meening van den B.B.N. alleen kan worden verkregen door een streng doorgevoerde centralisatie van het beheer der wegen in de handen van den Prov. Waterstaat, begrijpt het bestuur, dat de geschiedkundige ontwikkeling van dit wegbeheer en de financi- eele consequenties, aan een dergelijke cen tralisatie verbonden, ernstige hinderpalen daar tegen vormen, dat daarvan nog in een langen reeks van jaren geen sprake zal kunnen zijn. Echter zou reeds het euvel belangrijk worden verminderd, indien de betrokken gemeente-, polder- en waterschapbesturen door den volko men comp^tenten Provincialen Waterstaat in technisch opzicht werden voorgelicht omtrent het gebruik van het voor het onderhoud der wegen geschikte verhardingsmateriaal, waarbij een dergelijke abnormale slijtage van automo bielen niet zal optreden. Ged. Staten hebben advies gevraagd aan den hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat en deze kan niet ontkennen, dat het onderhoud van vele wegen plaats heeft op eene wijze, wel ke voor het verkeer met motorrijtuigen met rubberbanden ongeschikt moet worden geacht, vooral door het uitspreiden van een laag on- derhoudssteenslag op den weg om die vervol gens door het verkeer te doen vastrijden. In het algemeen is gebruik van fijne steenslag te verkiezen, temeer waar de kosten met grof steenslag geen verschil maken. Ook wordt dik wijls het spreiden verricht in een daarvoor vol- INBSZONDBN MEDEDEËL1NG (20) Wel verre van Christiaan te verhinderen zich met zijn lievelingsarbeid bezg te houden stelde zij integendeel alles in het werk om hem de noodige middelen te verschaffen. Zij kocht voor hem boeken, papier, potlooden, carton, alles wat voor teekenen en mechaniek vereischt wordt en zij voor een billijken prijs kon bekomen. Zij zag de teekeningen en schetsen haars vaders in bracht er de noodige verbeteringen in aan en het duurde niet lang of Christiaan begon te be grijpen, dat zij belang stelde in zijn werk. Uit eigen beweging bracht hij haar zijn teekenin gen, en was zichtbaar blij als zij ze verbeterde e nafwerkte. Het verstand keerde niet terug, maar de waanzin scheen te verminderen. Regina ging .een dokter voor krankzinnigen raadplegen, die zeer- verm'éard was: deze éaf haar een twijfelachtige hoop. Om hem het vërstand te doen terug te krij gen, sprak hij, .zou men hem zijn verloren, pa pieren terug moeten kunnen geven. Op hetzelfde portaal als Regina woonde de 'ooodschapjongen, de zonderlinge en vroolijke winkelbediende van den oude boekenkoopman, vader Grappin, dien we onzen lezers reeds heb ben voorgesteld. Regina verzocht hem eenige nasporingen te doen. In alle voddenrapers, of wat daarmee in betrekking stond, meende zij degene te zien, die ruim tien jaren tevoren het verstand van haar vader voor drie francs ge kocht had. De loopjongen doorzocht alle hoeken en ga- te van het magazijn, zonder iets te vinden; de eenige dienst, welke hij aan Regina bewees, was dat hij haar eenige handschriften bracht, die betrekking hadden op de lievelings studie van den armen zinnelooze. Regina leidde een rustig, betrekkelijk geluk kig leven. Zij ging weinig uit; zoodra de jon gen n het sluiten van vader Grappin's winkel kei thuis kwam, ging hij voor zijn buurmeisje de boodschappen doen. Zij betaalde hem daar voor niet in geld, want de grondstelling van den jongen was, dat de armen elkanders dien sten niet betalen moeten, maar in teekenin gen; 'n stukje in pastel of Oost-Indischen inkt loonde hem ruimschoots voor zijn moeite. Hij had de afzichtelijke behangels van zijn kamer tje onder het dak geheel verborgen onder schoone teekeningen en fraai geschilderde bloemen; het was zijn Louvre geworden. Somtijds ging de boodschapper 's avonds bij Regina wat buurten, en dan zong het meisje Wel eens een aria,die zij van 'n straatorgel ge leerd had. Evenals zijn Louvre, had de jongen ook zijn conservatorium, zooals hij het noemde, nl. de avonden waarop Regina zong. Het jonge meisje had eenig geld overgespaard een klein sommetje, wel is waar, maar toerei kend om het inwendige van haar kamer wat te verfraaien. Zij wilde ook de muren opnieuw laten behangen, den vloer opverven en de meu belen vernissen. Den volgenden dag zou er iemand komen, om die werkzaamheden te ver richten. (Wordt vervolgd)

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 2