Binnenland. Buitenland. -«* 1 STER-TABAK Stadsnieuws. Kerknieuws. Prooineienieuws. 'v m y 'MHf Ingezonden Mededeeling De ware levenskunst be staat hierin, dat men de eentonigheid van het dage- lijksch leven weet te verbre- iike ooge beters Kc hier voor dienen dan Wanthetgenotvanelkpijp- ieSter-tabak iseen verkwik king van lichaam en geest ken door heerlijke oogen- blikken. Niets beters lean Nieuwe Pauselijke Encycliek. bestuur voordraagt en het toezicht over de groepen in zijn diocees uitoefent. Hij kan bij ge staan worden door assistenten. Voor de godsdienstige vórming wordt hij bij gestaan door een diocesane verkennersgeeste- lijke. Bij de organisatie van de R.-K. Verkennersbe weging wordt niet slechts uitgegaan van de ge dachte, dat deze het bestaande jeugdwerk, niet mag verdringen, maar dat het bestaande en erkende jeugdwerk de plaats moet behouden, die het inneemt t enaanzien van de organisatie van de mannelijke rijpende jeugd. Als regel is de verkennergroep een zelfstan dig onderdeel van het parochieele jeugdwerk, of van een onderdeel van een van de vereeni- gingen, waaruit dit jeugdwerk bestaat. Hoofdzaak blijft dan, dat, onder waarborg voor volledige ontplooiing van eigen werkzaam heid, er toch ook zij een geest van saamhoorig heid en een vorm van samenwerking, waar het geldt gemeenschappelijke belangen en het ge meenschappelijk parochiale leven der jonge ren. De te volgen gedragslijn zij daarvoor de vol gende: 1. De oprichting van verkennersgroepen hou- de men zooveel mogelijk parochiaal, zoodat het verband met de parochie vanzelf bewaard kan blijven. 2. Voor de oprichting van een nieuwe groep plege men overleg met het parochiale jeugd werk en de bestaande jeugdvereenigingen. Eén van dze neemt, zoo mogelijk, de nieuwe groep als zelfstandig deel in zich op, zoodat de groep deel is van het parochiale jeugdwerk. 3. Voor de benoeming van den leider treedt men in overleg met den diocesanen commissa ris, evenals voor het verkrijgen van de toestem ming een groep op te richten. Voor de benoe ming van een groepsgeestelijke wordt overleg gepleegd met den diocesanen verkenners geeste lijke. 4. De samenwerking tusschen de verkenners en het andere jeugdwerk, waartoe de groep behoort, bepaalt zich tot de ev. bijeenkomsten van de geheele vereeniging b.v. de uitvoeringen voor de ouders, terwijl de gewone jaarlijksche bijeenkomsten voor verkenners en andere leden gescheiden zijn. (Hieronder vallen de godsdien stige bijeenkomsten niet.) G. J. SUETENS. Secret, der Interd. Jeugdc. Prov. Noord-Brabantsche Brandweerbond. De jaarvergadering van den Provincialen Noord Brabantschen Brandweerbond zal dit jaar worden gehouden te Bergen op Zoom en wel op 18 en 19 Juni a.s. en wel in de zalen van „Thalia'. Aan de vergadering is verbon den een tentoonstelling. De verschillende gemeente besturen en brand weren uit Zeeland zullen worden uitgenoodigd en reeds talrijke toezeggingen van exposanten en firma's die willen demonstreeren, kwamen binnen. Mr. Troelstra 70 jaar Mr. P. J. Troelstra vierde op den Eersten Paaschdag zijn 70-sten verjaardag. Hij mocht van verschillende zijden tallooze blijken van sympathie ontvangen. ERGERLIJKE TOESTAND. Machinegeweren in de straten van Jerusalem. Daar het Paaschfeest der Christenen dit jaar samenviel met dat der Mohammedanen, was in Jerusalem eenige ongerustheid merkbaar. Men vreesde erstige botsingen. Om den toestand meester te blijven, hebben de autoriteiten op alle strategische punten en in de voornaamste straten machinegewerenla- ten opstellen. Sprinkhanen-invasie in Marokko. Naar Havas uit Larrasj meldt, heeft zich een geweldigen zwerm sprinkhanen over deze streek neergelaten. Het treinverkeer is gestremd. Alle maatre gelen tot bestrijding van de plaag zijn geno men. Kerbevuiling door communisten Naar aanleiding van de schanddaden op het kerkhof te Benrath en het systematisch bevui len van katholieke kerken langs de Duitsche westgrens heeft pastoor von Itter van Crefeld- Eurdingen in de Prov. Statenvergadering te Dusseldorf onder helsch kabaal der huurlingen van Moskou, zich als volgt tot hen gericht. ,,Wij zijn bereid onze kerken tot het uiterste te verdedigen en zullen u weten op te wachten Wij hebben als het zijn moet, naast de liefde van Christus ook den geesel van Christus, wel ke hen uit den tempel dreef die hem wilden verontreinigen. Wij zullen u, als gij onze ker ken vernielen wilt, weten op te wachten, des noods met de revolver in de vuist" De burgerwachters van Heerlen op 17 April in vergadering bijeen hebben aan pastoor von Itter voor deze ongetwijfeld krasse woorden hulde gebracht. Spoorwegongeluk in Spanje. Uit Sagunto wordt gemeld, dat een trein met een autocar in botsing is gekomen. De autocar wëw) totaal vernield. De baanwachter en twaalf reizigers werden gedood, zestien andere zijn ernstig gewond- Aardbeving in Griekenland. Te Athene, in Peloponnesus, op het eiland DE EUCHARISTISCHE STAD Ge zicht bij Carthagó, Waar het Eucharistisch Con gres meer vreemdelingen komen naar de stad met haar oude geschiedenis. gehouden zal worden. Steeds Euboea, Tripolis in Arcadië is een aardbeving waargenomen. z In den Piraeus ontstond een paniek. Er zijn verscheidene gewonden Een bekentenis. Op het politie-presïdium te Berlijn meldde zich een 33-jarige technicus aan, die zich zelf beschuldigde een ernstigen diefstal te hebben gepleegd. t Naar hij zegt, overviel hij in Juni 1919 in een chocoladewinkel te Charlottenburg een vrouw, die daar na sluiting van den winkel nog al leen aanwezig was. Onder voorwendsel, een reep chocolade te willen koopen, was hij binnen gekomen. Toen de vrouw zich omkeerde pakte hij haar bij de hals en hield dien dicht, totdat ze het bewustzijn verloor en stal daarna uit de winkellade 750 mark, maarmee hij vluchtte. Een onderzoek naar den zelfbeschuldiging bewees, dat dit inderdaad waar is. De technicus heeft zich in de jaren na den diefstal aan niets meer schuldig gemaakt, maar doorloopend gewerkt. Thans wilde hij huwen en vreesde dat, wan neer zijn daad toch aan het licht zou komen, zijn onschuldige vrouw in nood zou kunnen ge raken. Daarom gaf hij zich zelf aan en wilde eerst zijn straf uitboeten. De technicus werd voor den rechter van in structie gebracht. De Leipziger Messe In Leipzig zal de eerstvolgende najaarsbeurs gehouden worden van 31 Augustus tot 5 Sep tember, hetgeen geldt voor alle af deelingen (de groepen voor de technische vakken en het bouw bedrijf dus inbegrepen). Een uitzondering geldt alleen voor de tex- tiel-Messe, welke op 3 September en de afdee- ling voor sportartikelen, die op 4 September ge sloten wordt. De Leipziger Voorjaars-Messe van 1931 zal be ginnen op 1 Maart. Chineesche stad overvallen en uitgemoord. Naar het Chineesche blad „Shanghai Gamyn Bao" meldt, zouden volgens een officieel be richt communistische benden een stad in de provincie Sjangtoeng overvallen hebben waar bij 200 burgers, o.w. ook de burgemeester ge dood werden De opening der wereldtentoonstelling te Antwerpen., De correspondent vn het Vad, te Brussel meldt dat strenge ordemaatregelen zuilen wor den getroffen bij de opening van de Antwerp- sche wereldtentoonstelling op Zatedag a.s.. De Koniklijke familie zal om 2 uur, per extra trein, aan het Antwerpsche Centraalstation aan komen. De Koning, Prinses Astrid, Prins Leo pold en Prins Karei. In staatsie koetsen, bespan nen a la Daumont, en geëscorteerd door een escadron cavalarie, zal naar de tentoonstelling worden gereden, waar de officieele openings plechtigheid om 3 uur plaats heeft in de feest zaal, die 2600 personen kan bevatten. De regee ring, het parlement en het corps diplomatieke zijn tot deze plechtigheid uitgenoodigd. Het is niet onmogelijk dat bij den rondrit, na de plechtigheid in de feestzaal het Belgische koninklijk gezin even halt zal houden bij de paviljoenen van Frankrijk, Italië, Engeland en Nederland 'sAvonds heeft een groot feestmaal met ruim 1000 aanzittenden, plaats in de ste delijke feestzaal aan de Meir. Burgemeester Van Cauwelaert zal het voorzitten. De Koning en de Koningin hebben eveneens beloofd aan wezig te zijn. Om 6 uur 's-avonds zal aan het publiek toe gang worden verleend tot de tentoonstelling, 't Luna-Park en Oud-België Korte Berichten. I nFrankrijk zijn tijdens de Paaschdagen bij verkeersongelukken 20 personen gedood en 75 zwaar gewond. Te Tokio 350 lipizen verwoest. Te Tokio zijn door een brand 350 huizen ver woest. Volgens geruchten zou de brand gesticht zijn door stakend trampersoneel. De oudste vrouw van Zweden verbrand. Bij den brand van een boerderij in Jemtland is de eigenaresse, de 101-jarige Maris Persson, in de vlammen omgekomen. Haar 80-jarige dochter wist zich te redden. De verongelukte was de oudste vrouw van Zweden. Been gebroken. Maandag, toen J. R., alhier, zich in een café bevond, en zich even naar de achterplaats wilde begeven, kwam hij door uitglijden zoodanig te vallen, dat hij met een gebroken been werd opgenomen. Dokter Puy- laert heeft ter plaatse de beenfractuur behan deld en genoemden persoon daarna per auto naar diens kosthuis gebracht. Koniiigschieting. Maandag hield de schutters vereeniging „Nut en Vermaak", gevestigd bij P. Goethals alhier, haar jaarlijksche koningschie- ting. Het gelukte Aug. de Roéck den hoogvogel af te mikken, waardoor hij koning werd van genoemde vereeniging. Daarna had nog een prijsschieting plaats voor de leden. De hoogvogel werd geschoten door L Dhaene alhier, de zijvogels door M. Kalle ,Westdorpe. Wielrennen. Onze renner Qgmschaert behaal de twee achtereenvolgende overwinningen. Zondag behaalde hij op de wielerbaan te Hau- trage (België) in eèn 3 uren-koppelwedstrijd den lsten prijs en Maandag te Bergen-op- Zoom op de wielerbaan „de Raaijberg" in een 40 K.M. koppelwedstrijd evenee'ns den lsten prijs. Beide overwinningen behaalde hij met zijn vasten koppelgenoot Oderie uit Westdorpe. Wielrbaan. Naar gemeldt wordt, is het be stuur der wielerbaan alhier gewijzigd en aldus samengesteld Voorzitter A. Vernaeve, secreta ris A. Nevejan, leden: A. O. Acke, L. Renique en F .J. Dhaeze. Mgr. Schioppa is officieel uitgenoodigd aan Mgr. J. H. G. Jansen de bisschopswijding toe te dienen. Benoemingen. Z. D. H. de Bisschop van Breda heeft benoemd of herbenoemd tot kerkmeester de volgende heeren te Terneuzen J. Burra, C. de Nijs. Z. D. H. de Bisschop van Breda heeft bevestigd de benoeming of herbenoeming tot armmeester van de volgende heeren te Terneuzen P. Maas, VV. Galle. Mei-retraite voor onze Boerenbonders Daar voor vele landbouwers de eerste dagen van Mei vjijwel »zorgelooze« dagen zijn, is er voor onze R.-K. Boerenbonders gelegenheid, om, van 69 M~i, in het St. Gerardus-retraitenhuis te Seppe, een gesloten retraite mee te maken. Z.Em. Kardinaal Arcoverde overleden. Uit Rio de Janeiro wordt gemeld, dat Zijne Eminentie Joachim Kardinaal Arcoverde de Albuquerque Cavalcanti, aartsbisschop van Rio de Janeiro, overleden is. Het Pauselijk orgaan, de «Osservatore Romano» publiceerde een Pauselijke ency cliek naar aanleiding van het vijftiende eeuw feest van St. Augustinus' heiligen dood. Deze encycliek is* tevens bedoeld als een voorbereiding van het internationaal Eucha ristisch congres, dat in Mei a.s. te Carthago waar de groote kerkleeraar eens bisschop was, luisterrijk zal gehouden worden. De H. Vader licht in dit belangrijk docu ment uitvoerig toe, welke plaats Augustinus in de geschiedenis en in de Katholieke kerk inneemt, hoe verheven is Zijze leer en hoe heilig Zijn leven was als bisschop. De Provinciale Stoombootdiensten Volgens de met ingang van 15 Mei ingaande dienstregelingen van de Provinciale stoomboot diensten, komen op de lijn Vlissingen—Bres- kens op werkdagen slechts een paar kltlne wij

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 2