Fietsen pimoL Rechtszaken. Sport en Spel. Sociaal JTieums. JFattdelsberiehlon Boeken Sijdschr. Gemengd JTteuws. Sotternij Ingezonden ffiededeeling (9) Uit het Binnenland. Uit het Buitenland. brugge van Schoondijke, A. Verplaalse van Gent. Vertrokken: E. Goossens naar St. Kruis, M. Jansen en gezin naar Ter Neuzen, E. Bevin naar Rotter dam, D. M. Kunst en gezin naar Zuidzande, C. Antheunis naar Caprijcke, J. Seyhers en ge zin naar St. Jan en Eremo, J. Cornelis naar Hoofdplaat, P. Robijn naar Waterland-Oude man, M. van Schoote naar Dongen, W. van den Broecke en gezin naar Groede. Doorzitten bij wielrijden verzacht en geneest men met Doos 30, Tube 80 ct. Rechtbank te Middelburg. In de zitting van 11 April 1930 werden o.a. de volgende vonnissen uitgesproken: niet voldoen aan een last van het hoofd der politie bij samenscholing: J. D., 23 jaar, ran geerder, Axel, bevestiging vonnis van den Kan tonrechter, vrijspraak. overtreding Motor- en Rijwielwet: J. H., 35 jaar, koopman, Axel, bevestiging vonnis van den Kantonrechter, ontslag rechtsvervolging. E. M. B., 29 jaar, arbeider te Sas van Gent, werd verdacht dat hij op 26 December 1929 te Sas van Gent Arnold Rammelo heeft mishan deld. Eisch 14 dagen gevangenisstraf. De verdediger, mr. P. C. Adriaanse, vraagt bij veroordeling oplegging van 'n geldboete. M. B., 27 jaar, E. M. B., 28 jaar en E. C. B., 31 jaar, arbeiders te Sas van Gent werd ten laste gelegd dat zij op 26 December jl. te Sas van Gent R. L. Rammeloo hebben mishandeld, te zamen en in vereeniging. Eisch een maand gevangenisstraf voor de beide eersten en voor den laatsten vrijspraak. De verdediger, mr. P. C. Adriaanse, vroeg vrijspraak of ontslag van rechtsvervolging. C. d. B., 48 jaar, venter, zonder vaste woon plaats werd verdacht dat hij op 11 Februari 1930 te Terneuzen heeft weggenomen een kruik jenever, toebehoorende aan L. F. Bos en E. Gijsel. E. L. P. L. 45 jaar, venter, zonder vaste woon plaats, werd verdacht dat hij op 11 Febr. jl. te Terneuzen heeft weggenomen 11 stukken choco lade, een doos Turmac-cigaretten. 2 pakjes Pi- ratecagaretten, 1 doosje Cubaantjes sigaren, toe behoorende aan L. F. Bos en E. Gijsel, subsi diair werd hem ten laste gelegd dat hij deze voorwerpen, die van misdrijf afkomstig waren heeft aangenomen van C. de B. Eisch 3 maanden gevangenisstraf. H. M. d. H., 52 jaar, venter, zonder vaste woon plaats, werd verdacht dat hij op 11 Febr. jl. te Terneuzen een flesch met bitter, toebehooren de aan L. F. Bos en E. Gijsel heeft weggeno men, subsidiair werd hem ten laste gelegd dat hij die flesch met bitter als geschenk heeft aangenomen van C. d. B. Eisch 3 maanden gevangenisstraf. Biljartkampioen. De heer J. Dommering behaalde het biljart kampioenschap van Nederland eerste klasse groot biljart. Verschenen is het jaarverslag 1929 van den Bredaschen Diocesanen werkliedenbond .Hoe wel bij de samenstelling der verschillende hoofd stukken de beknoptheid is betracht en men zich van beschouwingen zooveel mogelijk heeft ont houden, zal ieder lezer van het verslag zich een voldoende beeld kunnen vormen van den zegenrijken arbeid van den diocesanen bond op j godsdienstig-zedelijk, cultureel en maatschap- pelijk gebied van den R.K. georganiseerden ar- beidersstand in het Bisdom Breda. Faillissementen 'Alle Boeken en Tijdschriften zijn ver krijgbaar bij den Boekhandel van >DE ZEEUWSCHE KOERIER* 1 Opgegeven door v. d. Graaf Co. N.V. Afd. Handelsinformaties) Uitgesproken: t 14 April. Jacobus de Feijter, koopman Hulst. R. c. Mr. Th Portheine. Cur. Mr. R. J. J. Lam- booy, Hulst. I Opgeheven wegens gebrek aan actief: 14 April. J. J. Leendertse Mzn., Wemeldinge. In brochure-vorm verscheen: „Beschouwin gen over het Grondeigendomsrecht in Neder land in verband tot het voorloopig verslag van de Tweede Kamer der Staten-Generaal over de pachtwetsontwerpen 1929", voordracht gehou den door J. S. van Braam, secretaris der ver eeniging „Het Grondbezit" in de 20e algemeene vergadering dier vereeniging van 1 Maart 1930. Als extra-unmmer van het bekende tijd schrift „De Missiepost", uitgave van de Missie- procuur der priesters van het H. Hart, ver scheen „Vijf jaar Zuid-Sumatra", waarin het onvolprezen werk der Roomsche missie in dit deel van den archipel op aantrekkelijke wijze is beschreven en in beeld gebracht. iüij het „Katholiek Indisch Bureau", ge vestigd De Carpentierstraat 153, Den Haag, Is gratis verkrijgbaar in brochure, getiteld: „Het oordeel der Pers over het werk van het Katho liek Indisch Bueau.' 1 ''Ver verschenen is het 43e Jaarverslag van de Stich ting Instituut of Gesticht voor blinden te Grave. INHOUDSOPGAVEN Alte und neue Welt van 1 April: Das heilige Feuer, originalroman von Erwin Müller-Kar- bach; Frühling, Gedicht; Der Schrein von Cantenburg; Die Feste in Libanon, novelle; Die Vaticanische Bibliothek; Der Dorfteufel zu Pferd, Röubergeschichte; Die schwimmende Stadt, der neue deutsche Riesendampfer „Europa"; Das Herz in den Buche; Vorfrüh- lingstag, Gedicht; Rundschau für die Frauen neue Bücher. 1 kunstbijlage 50 illustraties. Tijdschrift voor R.-K. Ouders en Opvoeders van 5 April: Dva Tovarysjtsji: Uit het land der Sovjets. Ad Interim: Onze kinderen en wij. F.: Eerbied voor 't groote gezin. Theo Bosman: Muzikale opvoeding in het gezin. J. P. Paedagogiek in de werkplaats. P. v. G.: Samenwerking tusschen huis en school. Dr. R. K.: Het probleem der Bijbelsche geschiedenis. Anny Hulsmans: Er was eensWat er bij ons binnenkwam. Tijd- schriftenschouw. Catechismus van het religieuze Leven door Mgr. Lelong, bisschop von Nevers, in het Nederlandsch bewerkt door H. Janssen, rector van het St. Josephge- sticht te Heel. Uitgave J. J. Romen Zonen, Roermond Prijs, ingenaaid fl.20, gebonden f 1.80 In den vorm van vraag en antwoord geeft dit boekje een beknopte, duidelijke en gemakke lijk te verwerken uiteenzetting van het wezen van den religieuzen staat en van de verplich tingen, die drukken op hen, die ernstig naar de religieuze volmaaktheid willen streven terwijl aan de oefeningen van godsvrucht en aan het geestelijk leven een ruime plats is ingeruimd. Zij, die roeping gevoelen tot het kloosterleven en novicen zullen er een veiligen gids in vin den en oudere religieuzen alsmede bechtvaders en allen, die met de geestelijke leiding van kloosterlingen belast zijn, zullen er hun nut mee kunnen doen, aldus ongeveer de inleider, L. Driessen. Wij mogen hieraan toevoegen, dat ook voor leeken de kennismaking met dit voortreffelijk geschrift niet anders dan zeer heilzaam kan zijn. Roomsche Liturgie De schrijver van bovengenoemd boekje, de redemptoristenpater H. H. F. Blanken kondigt zijn pennevrucht aan met de mededeeling, dat dit boekje in de allereerste plaats bedoelt te zijn een handleiding voor de oudere leerlingen onzer R.-K. scholen, meer bijzonder voor hen, die zich voorbereiden op het R.-K. Mulo-exa men. Daartoe dient ook een vragenlijst die los wordt bijgevoegd. Ik vetrouw evenwel, aldus de schrijver, dat het ook nog zijn nut zal stichten in onze Roomsche gezinnen, waar het een meer meeleven met onze Moeder de H. Kerk in haren eeredienst hoopt te brengen. Onbegrepen im mers gaat nog teveel van de overschoone plech tigheid der Kerk voorbij niet" alleen aan onze kinderen, maar ook aan vele ouderen, terwijl tijd en lust velen ontbreken om een groote en uitgebreide verklaring der Roomsche liturgie door te werken. Dat laatste bezwaar wordt inderdaad in dit dit eenvoudig-aandoende nog geen 100 bladzij den tellende, geïllustreerde boekje door den des kündigen schrijver op zeer gelukkige wijze on dervangen. Het leidt den lezer op bevattelijke wijze in de liturgie in en leert hem denn uit- wendigen Roomschen Eeredienst beter be grijpen en meer waardeeren. Lezing en herlezing van dit hoogst nuttig werkje kan niet anders dan tot verdieping van den godsdienstlgen geest bijdragen. Het moge een overvloedige verspreiding vin den onder ons Roomsche volk. Uitgeefster is de firma J. J. Romen Zonen Roermond. De prijs bedraagt slechts 90 cent. Aanrijding te Naarden. Woensdagochtend zijn op den Amsterdam- sche-straatweg onder Naarden tengevolge van een aanrijding een militaire auto en een fiets rijder te water geraakt. In den auto zaten, be halve de bestuurder, kapitein M., de beide twee de-luitenants E. en L. en de sergeant H. allen waren gedetacheerd voor diploma-rijden bij de militaire motorbrigade. Toen de auto uit de richting Muiderberg te Naarden kwam, wilde de kapitein een wagen passeeren. Op hetzelfde oogenblik naderde van tegengestelde, zijde een ander voertuig. Het ge volg van deze verkeers-complicatie was, dat de wielrijder H. P. werd aangereden en in de vaart terecht kwam. De kapitein concentreerde zijn aandacht zoozeer op den drenkeling, dat het stuur hem uit de handen gleed en de auto te water geraakte. Alle drenkelingen konden zich redden. De auto is 's middags door een kraanwagen van den Militairen Motordienst uit het water gehaald. Ernstig ongeluk een chocoladefabriek. Woensdag had op de chocoladefabriek „West Frisia" te Enkhuizen een ernstig ongeluk plaats Bij het neerlaten van eenige zakken cacao- boonen, viel één der 200 pond zware zakken uit de lus, bovenop den 32-jarigen arbeider Burggraaff. Ernstig gekneusd werd hij in het ziekenhuis opgenomen. Kranige redding. De zes-jarige C. te E. geraakte nabij de stee- nen brug in de Hessenstraat te Amersfoort spe lenderwijs te water. De vier en vijftigjarige C. J. Tessen aarzelde geen oogenblik en sprong gekleed te water, ofschoon hij in geen dertig jaar had gezwommen en het water ter plaatse zeer diep is. Hij slaagde er in den jongen, die op het punt van verdrinken was, aan wal te brengen. Dr. Breedveld paste hem mqt goed gevolg kunstmatige ademhaling toe, waarna de kleine naar de ouderlijke woning werd over gebracht. Lysol gedronken. In een onbewaakt oogenblik heeft een ander half jarig kindje R. W., van den Honingerdijk te Rotterdam uit een flesch lysol gedronken. Het kind is in zeer zorgwekkenden toestand in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen,. Mijnbrand. In de Oheimmijn bij Kattowitz brak een brand uit, die zich zoo snel verspreidde, dat het ongeveer 150 man sterke personeel onder den grond werd afgesloten en door het sluiten van de veiligheidskleppen tegen den rook en de vlammen moest beschermd worden. Het blusschingswerk van de brandweren, die in grooten getale op de plaats des onheils ont boden waren, werd bemoeilijkt doordat heeld* omgeving in rook gehuld was. Niet minder dan 13 slangen werden voor het blusschen van den brand gebruikt. De waterleiding zette de levering van water aan particulieren eenigen tijd stop, om genoeg water voor Ket blusschingswerk te kunnen aan voeren. De brandweer had drie volle uren noo- dig, om den brand meester te worden. De mijn arbeiders werden langs de schachten omhoog gehaald. De schade, die tot nog toe niet te overzien is, is volgens schatting der mijndirectie ont zettend groot. Gezin vergiftigd door het eten van pasteitjes. Zeven leden van de familie Bower te Aldrig- de bij Walsall (Staffordshire) zijn in het zie kenhuis opgenomen, daar zij na het gebruik van een pasteitje onwel waren geworden. Drie van hen zijn intusschen overleden, ter wijl de toestand van een vierde kritiek is. De ouders en een der zoons, die weinig of niets gebruikt hadden, hebben geen last on dervonden. Als door een wonder aan den dood ontsnapt. Twee officieren van de Royal Air Force Per cy en Wrake zijn Zondag als door een wonder aan den dood ontsnapt, toen hun machines op een hoogte van 3000 voet met groote snelheid tegen elkaar bosten. Beide piloten konden veilig met een valscherm dalen en kwamen terecht in een akker. Percy was blijkbaar ongedeerd. Wra ke had echter beide armen gebroken en enstige wonden aan zijn gezicht opgeloopen bij zijn po gingen zich uit zijn machine te werken. Brand tijdens een kinder-bioscoopvoorstelling. In het Fransche Bioscooptheater, te Woburn, (Noor-Amerika) zou een kindervoorstelling plaats hebben, waarvoor driehonderd jongens en meisjes aanwezig waren. Plotseling ontdekte een 17-jarige suppoost dat het doek in brand geraakte, zoodat ernstig ge vaar voor het-geheele theater bestond. De jon gen behield zijn tegenwoordigheid van geest en beval den kleinen, die begonnen te huilen en te schreeuwen rustig te blijven en in groepen uti het theater te gaan. Hij verhinderde een paniek en allen hadden het theater verlaten, voordat het vuur naar de zaal oversloeg. Nette kasteel-huurders. Een geschiedenis, die veel van een detective roman weg heeft, wordt op het oogenblik door de justitie van Evreux onderzocht. Een 50-jarige koopman had eenige maanden geleden een groot kasteel gehuurd, in de buurt van Evreux, en bewoonde dat met zijn stief zoon. Geleidelijk verkocht' hij de kostbaarste stuk ken van het meubilair en zou dit winstgevend bedrijf wellicht in lengte van dagen hebben voortgezet, indien niet de tuinman de eigenares gewaarschuwd had die te Parijs woonde. Beide huurders werden daarop gearresteerd. In de gevangenis heeft thans de stiefzoon opzienbarende mededeelingen over verschillen de in het kasteel gepleegde misdreven gedaan. Zijn stiefvader en hij waren doorgedrongen in cien grafkelder der familie, waar zij de lijkkis ten hadden geopend en de lijken van kostbaar heden beroofd, welke te Parijs werden verkocht Uit een boek, dat zich in de bibliotheek be vond, hadden zij gemeend te kunnen opmaken, dat in den grond bij het kasteel een schat ver borgen was. Zij groeven daaroih lange gangen, om zich van den onderaardschen schat in het bezit te stellen, zij vonden echter niets. Nadat zij op een van hun nachtelijke tochten door den tuinman en diens vrouw waren ver rast, wilden zij zich van deze 2 getuigen ont doen en trachtten hen te vergiftigen, hetgeen echter mislukte. Eeh kind van den stiefvader, dat dezen in den weg stond, werd vergiftigd en begraven Op grond van deze mededeelingen heeft de jus titie thans opgraving van het lijk gelast. Drie personen in e enauto verbrand Bij Creswell (Derbishyre) is een ernstig onge luk gebeurd. Een auto met drie inzittenden bot ste tegen een telegraafpaal en geraakte in brand. De inzittenden kwamen in de vlammen <ftn. Pas een uur later werden overblijfselen van den auto ontdekt en werden de verkoolde lijken aangetroffen. Bij het omvallen van de telegraafpaal braken de draden, zoodat de telegrafische verbinding tot ver in den omtrek gestoord was. Dubbel spoorwegongeluk bij Lyon. In de buurt van Lyon heeft een dubbel spoor wegongeluk plaats gehad. Een goederentrein ontspoorde dicht voor Andancette en werd voor een groot gedeelte vernield. De sneltrein van Lyon, die hetzelfde traject passeerde, wist nog op het laatste oogenblik, kort voor de plaats van het ongeluk te stoppen Enkele minuten later kwam op hetzelfde spoor de Parijsche sneltrein aan, die niet meer tijdig kon stoppen en op den stilstaanden snel trein inreed. De locomotief en 3 bagagewagens ontspoor den en 15 reizigers werden min of meer ernstig gewond. TOT 1 MEI GRATIS. Spreekt Uw kennissen over De Maasbode. Proefnummers gedurende acht dagen kosteloos Niet verkeerd begrijpen. Gelezen in het „Dagblad van Noord-Brabant": Bredasche Paaschveetentoonstelling De kampioenprijzen Kampioen Dikbillen, A. J. A. Verschrage,, Notaris, Breda, Jac. J. Matthijsen, Westland, Steenbergen. Blijkbaar zijn hier ongelukkiglijk de woorden „verguld zilveren" medaille beschikbaar gesteld doorin de copie weggevallen. Eerlijk verdiend. Nog een kleine Jan kwam uit de school, trotsch met een nieuw boek onder z'n arm. Dat is 'n prijs, moeder, zei hij fier. 'n Prijs! Waarvoor vent? Voor natuurlijke historie. De onderwijzer vroeg, hoeveel pooten een struisvogel heft, en ik zei d r i e. Maar een struis heeft toch maar twee pooten Dat weet is nou ook, moeder, maar de rest van de klas zei vie r, en toen was ik er 't dichtste bij. Hoe de baby heeten zou. Ik heb een naam gekozen voor onze baby, zei de gelukkige jonge moeder, „wij zullen haar Euphrosia noemen". De vader kon maar weinig verwondering heb ben voor deze zonderlinge keuze, maar hij was zoo diplomatiek om z'n bezwaren niet naar vo ren te brengen. „Prachtig" zei hij qausi verrasst, het eerste meisje, dat ik leerde kennen, heette ook zoo, en die naam zal prettige herinneringen bij mij wekken. Volgde een korte stilte, en toen zeide de jon ge vrouw gedecideerd: „wij zullen haar maai Elisabeth noemen, naar mijn moeder. Afdoende. Jan, factotum in een groot zakenhuis wordt in het privé-kantoor bij zijn chef geroepen. Jan zegt de chef, jij hebt altijd nogal origi- neele ideëen. Luister eens, de volgende maand viert onze firma een zakenjubilé, en ik zou graag iets bijzonders doen. Maar vóór alles: 't mag niet veel kosten, en 't moet toch het per soneel genoegen doen. Ook moet het in de stad bekend worden." Na een oogenblik nadenken zei Jan: Weet u wat, ik heb een voorstel. Op den jubileumdag hangt U zich op, dat kost nie veel, het perso neel zal er zeker pleizier van belevenn, en het wordt ook in heel de stad bekend. 't Was niet zoo bedoeld. Een man ging over de Maasbrug met een kwartje in de hand. In een oogenblik van ver strooidheid opende hij zijn hand, en liet het kwartje vallen, dat weg rolde over de brugbe- dekking en door e enreet in het water viel. De man keek triest over de leuning het ver loren kwartje na, en zuchtte. „Verzuipen wilde ik je, maartoch niet zóó.

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 7