8urgerl. Standen Loop der bevolking lijden veel. Zet van onder tusschen de takken wat fijne takjes, waaraan de erwten al dade lijk houvast krijgen. Hebt u wat radijs ge zaaid? Als ge om de 14 dagen iets uitstrooit, hebt ge maandenlang genot van deze smakelij ke vrucht, die vooral aan leverlijders en bij galziekten is aan te bevelen. Men kan ze over al tusschen zaaien: tusschen wortelen, sla, schorseneeren, enz. Zaai niet te dicht dan zijn ze niet zoo gauw goed en benadeelen de groen ten, waar ze tusschen staan. In de bakken gebruikt men veelal kortlof- broeiradijs, welke de vroegste is en 't minste loof maakt. De roode broeiradijs groeit wilder en is niet zoo voor de bakken geschikt. In den kouden grond zaaie men witte broeiradijs het eerst, later in den zomer kan men roode, of met wit ondereinde nemen. Is u in 't bezit van één of meer bakken, geef dan nu vooral acht, opdat ge het gieten niet verzuimt. En doe dit bij koud weer 's morgens, en niet 's avonds, want dan zou de bak 's nachts teveel afkoelen, terwijl na het gieten in den morgen de grond overdag weer verwarmd wordt. Deze regel geldt ook voor bloemen en planten, althans in dezen tijd, straks bij wari^ zomerweer komt het er minder op aan. Giet nooit te "^lel, te rijkelijk, maar geef den grond gelegenheid eens wat op te drogen. Beschikt ge over regenwater, dan is dit het beste; overigens is het zeer aan te ra den het gietwater voor hét gebruik 1 a 2 dagen te laten staan. Wij schrijven meestal voor bezitters van burgertuintjes, waaronder we verstaan tuinen, die men zelf bewerkt en waarvoor men de hulp van tuinman of bloemist niet inroept. In deze tuinen of tuintjes moet geplant worden, wat de minste zorg behoeft en toch genoegen geeft.. Onder de bloemheesters heeft men tegenwoor dig prachtige soorten, die alle aanbeveling ver dienen. Zoowel in 't voorjaar, als des zomers geven ze de schoonste bloemen. Zijn ze een maal geplant, dan vereischen ze verder geen zorg meer dan het snoeien in 't voorjaar. Het moet al hard vriezen, wanneer de heesters daar onder lijden. In 't voorjaar is het de beste tijd, om ze te planten. Bij droogte moeten ze wat begoten worden. Voor het aanschaffen raadple ge men de catalogi van boomkweekers. De tijd, om bloemen onder glas te zaaien, is nage noeg voorbij. Men kan de soorten, die buiten op hun bestemming gezaaid worden, thans daar in den grond maken, als Floxdrumondi, Reseda, Violieren, Scabiosa, enz., kortom: de soorten, welke voor snijbloemen geschikt zijn. De grond van de bedden moet diep worden omgespit en bemest worden met verganen paarden- of koemest. Het zaad wordt eenigs- zins in den grond geharkt, naar gelang het fijn of grof is. De grond wordt een weinig vastge plakt om het uitdroogen tegen te gaan. Bij droog weer is 't goed, den grond dagelijks nat te houden, tot de plantjes voor den dag ko men. Deze mogen niet te dicht bij elkaar staan, waarom een weinig uitdunnen goed is. Een enkel woord over de knolbegonia's, waarvan men de bollen gedurende den winter droog heeft bewaard. Thans moeten ze tot ontwik keling komen, wil men er van den zomer genot van hebben. Het best is om de bollen onver wijld in de aarde op een goed warmen bak of onder in een warmen bak te leggen. Liggen ze te koud, dan duurt het te lang eer ze uitloopen en ze loopen gevaar van verrotten. Zoodra de bollen goed uitgeloopen zijn, moeten ze weer in een bak uitgeplant worden, wat verder van elkaar, 't Liefst niet in potten, omdat ze dan te veel optrekken. Wanneer de bollen groot worden, kunnen ze na het uitloopen doorge sneden en op die wijze vermenigvuldigd worden Hebt ge uw gazon of grasveld, dat ge mooi wilt houden, reeds afgeharkt. Dit moet ge beuren als het gras begint te groeien, opdat er geen gele plekken ontstaan. Steentjes wor den aldus ook verwijderd, die bij het maaien hinderlijk zijn. Vang de mollen weg, die cle hoopen opwerpen en kale plekken doen ont staan. Het wegvangen gaat het best, als de jonge mollen beginnen te werken. den muur was vastgehecht en waarin eenig oud speelgoed van Regina bewaard werd. Sinds hij was beginnen te zoeken en dit was nog niet lang had hij zich in het hoofd gezet, dat zijn papieren althans voor een gedeelte in dat kast je verborgen waren, maar hij wachtte zich wel er iets van te laten blijken, uit vrees dat een ander ze eruit mocht halen. Nu achtte Christiaan het oogenblik gekomen hij was immers alleen; hij schoof de tafel te- g^n den muur, zette er een stoel op en klauter de op de hoogte. Met bevende hand opende hij de deurtjes, en woelde alles dooreen.Eensklaps slattkte hij een kreeet van blijdschap. Hij had een elastieken bal gevonden die in een stuk pa pier gewikkeld was. In een oogwenk had hij het papier er af ge daan, en er zijn blikken ingeslagen. Het was gekreukt, bemorst, gescheurd, maar trots alle vlekken en scheuren herkende Chris tiaan dat blad. Folio 217 was nog duidelijk zicht baar, De zinnelooze streek het met de hand op zijn knie glad, en begon met gretigheid te lezen Naarmate hij vorderde, helderde zijn gelaat op; zijn oogen verloren zich niet meer in het ledi ge, maar vestigden zich op een bepaald punt: hij bezag de op den kant geschetste figuren en vergeleek ze met die, welke hij in den laatsten tijd op het papier gebracht had. Een levendige vreugde speelde op zijn gelaatstrekken. Doch, die uitdrukking van blijdschap maakte weldra plaats voor een hevigen angst: de angst van het kind, dat vreest beknord te zullen worden. IJlings zette de krankzinnige stoel en tafel op hun plaats, en tegelijk verrukt en be waar men letterlijk op honderden millionnairs kan neerzien: de hoek van Wall Sreet en Broad Street, het finan- cieele centrum van New-York, waar o.a. de effectenbeurs staat. TER NEUZEN. (Nadruk verboden). Geboorten. 6 April. Adalbert Julius Carolus, zoon van Cornelius Josephus Witteveen en Hedwig Elisabeth Brenninkmeijer. 8. Reinier Adriaan, zoon van Reinier Visser en van Anna Harms. 10. Anthonie Jan, zoon van Anthonie Pieter Faas en Jacomina Pieternella Sara Wil- lemsen. Overlijden. 5 April. Petrus Hippolijte Gielliet (van Koewacht), 61 jaar zoon van Pieter Fran- ciscus en van Anna Cathrina van de Vijver, 7. Een als levenloos aangegeven kind van Fran cois Marinus Moens en Maria Hamelink. 9. Maria Hamelink, 24 jaar echtgenoote van Fran cois Marinus Moens. 11. Cornelia de Koeijzer 51 jaar, echtg. van Aarnout de Bruijne. RETRANCHEMENT. Geboorten. 17 Februari. Piter Izaak, zoon van C. I. Winne en M. S. de Smidt. 2 Maart. Izaak Jannis, zoon van Dierikx en E. P. Simpe laar. Overlijden. 17 Januari. Janneke Cambier, 70 jaar., weduwe van Jac. de Voldere. 25 Februari Levinus Scheerens, 66 jaar echtg. van S. Goos- sen. 4 Maart, (te Oostburg) Abraham Koster, 29 jaar, ongehuwd. 16 Johanna Sara Bouck- haert, 97 jaar, wed. van J. van Hoorn. 17. Jacob de Koene, 82 j., wedn. van M. de Vuijst. IJZENDIJKE Geboorten. 2 Maart. Marcella Stephana, d. van J. F. Riteco en M. L. Hamelijnck. 16. Cor nells Joseph, z. van J. C. Florimond en C. L. Asperslagh. 19. Cornelia, d. van S. W. Tailie en M. van de Wege. 31. Catharina Theuntje, d. van F. Hooglander en P. A. Raamsdonk. Overlijden. 3 Maart Aug. J. van der Weijde, 62 j., wedn. van L. F. C. van Renterghem. 16. J. Clarijs, 5 maanden, z. van J. A. Clarijs en A. L. Dellaert. NIEUWVLIET. Gedurende de maanden Januari, Februari en Maart zijn in deze gemeente de navolgende personen ingekomen: J. Quaars van Groede, A. P. van der Lijcke van Cadzand, A. Basting van Middelburg, J. I. kommerd over den gevonden schat, waarvan het bezit hem zoozeer ontroerde, zocht zijn blik een plaats, waar hij dien zou kunnen verber gen. Meubelen stonden er niet veel in het ver trek, men opende ze dikwijls het blad papier zou in het oog vallenAls men het eens ver scheurde het verkochtMen had de ove rige wel te gelde gemaaktDit moest hij uit de handen van Rosa redden. Hoewel de waanzinnige geen haat of gram schap jegens zijn vrouw aan den dag legde, koe sterde hij evenwel een geheimen wrok tegen haar om het leed, dat zij hem berokkend had. Hij zag altijd bevend naar haar en de zachtheid waarmee Rosa hem behandelde, was niet in staat hem het onbestemde gevoel te ontnemen dat zij de oorzaak was geweest van een onher stelbare ramp. 't Was, als kromde Christiaan zich in zijn onmacht onder de leiding zijner vrouw, om te gelegener ure zijn wrok aan haar te koelen. Na tevergeefs een veilige bergplaats gezocht te hebben, viel Christiaan een zwart houten lijst met een bolglas in het oog. Die lijst bevatte den bruidskrans van Rosa, op een blauw fluweelen grond bevestigd. Riep het zien van dien krans een flauwe her innering in het verwarde brein van den krank zinnige wakker?Met een zekeren eerbied nam hij de schilderij beet, -en legde ze voorzich tig met de voorzijde op de tafel. Nu boog hij eenige dunne nageltjes zonder koppen om, die een stuk zwaar karton tegen de achterzijde be vestigden, lichtte het karton op, legde het ge vonden vel papier tusschen dit en den lap flu- Dubois van Voorburg, J. Ekkenbus en Janna J. Riekwel van Groede, J. P. de Lijzer van Bres- kens, A. Houg van Aardenburg, A. Adriaansen van Cadzand, M. Versluijs en gezin van Zuid- zande. Vertrokken zijn: J. J. Hoste naar Renswoude, J. Adriaansen naar Cadzand. SCHOONDIJKE. Gedurende de maand Maart zijn alhier de navolgende personen ingakomen: J. Buize van Groede, A. de le Lijs van Oost burg, W. de Kraker van Vlissingen, Joh. du Mez van Groede, H. M. de Kramer van Bier vliet, J. van Hulle van Aardenburg, J. de Groote van Vlissingen. Vertrokken zijn: J. Casteleijn naar Groede, B. J. Verherbrugge naar IJzendijke, A. Lauret naar Ter Neuzen, D. A. Filibert naar Groede, H. Odink naar 's-Gravenhage, R. de Bruijckere naar Aarden burg. TER NEUZEN Inde afgeloopen week hebben zich in deze ge meente gevestigd.: F. C. Jouhet opzichter, Q 193q, Sluiskil,, van Frankrijk. A. C. van Boven, varensgezel, Donze-Vis- sersstraat 64, van België ambtshalve. I. K. Betts, zonder, Heerengracht 11-12 van Utrecht. L. Oppeneer, fabrieksarbeider, Kerkhoflaan 15. van Eindhoven. P. J. Dees, chauffeur, 2e De Feijterstraat 2, van Lommei (B.) F. van Hoeve, zonder P. 26 van Axel. G. Steenbergen, betonwerker, Kanaalweg 106 Sluiskil van Nijmegen. J. van Tatenhove, chauffeur, Tholensstraat 141 van Axel. L. de Putter, koopman, 0.5 van Zaamslag. A. Florusse, stoker, Steenkamplaan 89,* van Gent (B.) I. Meijer, broodbakkersknecht. Burg. Geillstr. 40 van Winkel. weel, boog de nageltjes weer recht en hing de lijst weer zorgvuldig op haar plaats. Langen tijd bleef hij verrukt op de lijst sta ren, en barstte eensklaps in een geweldigen, woesten schaterlach uit. Daar hoort hij iemand de trap opklimmen en den sleutel in het slot knarsen. Hij snelt naar zijn gewone plaats bij het venster, neemt zijn timmermanspotlood in de hand en begint lang zaam figuren te teekenen, terwijl hij tersluiks zijn vrouw begroette. De zinnelooze had een groote overwinning be haald, een gedeelte van zijn ontroofden schat weergevonden. Hij moest dat voor haar ge heim houden; Rosa immers was zijn vijandin. Dien dag was hij echter geheel anders dan gewoonlijk. Hij stond herhaalde keer enop, liep de kamer op en neer, van tijd tot tijd naar de lijst loerend, die zijn schat verborg, en toen het dien avond voor Regina tijd werd om te gaan slapen, nam hij het kind op zijn schoot, liefkoosde het herhaaldelijk, en neuriede losse gedeelten van liedjes, om haar in slaap te sus sen, wat hem dan ook spoedig gelukte; maar nu wilde hij het meisje nog niet temped leggen en het kostte Rosa veel moeite hem "er toe te bewegen. Den volgenden dag was Christiaan weer even somber en in zichzelven gekeerd als altijd. Door de bemoeiingen van den schilder was Regina naar een school gezonden, en de lieve linge van het geheele onderwijzend personeel geworden; de dames schoolopzieneressen had den altijd een liefkoozing voor haar over, en een dezer dames, mevrouw, Gamburg, nam haar Vertrokken A. J. Schelfaut, maréchausseé, Pierssenspol- derstraat 61, Sluiskil naar Apeldoorn. J. M. de Smet, dienstbode, Veldstraat 4, Sluis kil naar Sas van Gent. W. Dekker, verloskundige, Markt 25 naar Krimpen a.d. Lek. C. M. de Mul, dienstbode, N. Kerkstraat 18 Sluiskil naar Philippine. H. J. Hamerlinck, zonder, Heerengracht 6 naar Melle (B.) ambtshalve. K. Detische, dienstbode, Noordstraat 69-71 naar Essen (D.) ambtshalve. J. P. de Jonge, dienstbode, Scheldekade 29, naar Zaamslag. F .Verhelst, landbouwersknecht, P 103, naar Hoek. H. Kok, betonwerker, Noordstraat 91, naar Rotterdam. A. de Bock, officier Leget deh Heils, Donze- Visserstraat> 61 naar Nijverdal. F. ter Burg, opzichter, Pierssenspolderstraat 18, Sluiskil naar Axel. RETRANCHEMENT. Ingekomen personen in deze gemeente ge durende de maand Maart. A. I. Hubregtsen van Biervliet, J. M. van Hoorn van Sluis, J. S. van Houte van Zuidzande A. Jansen van Biervliet, Pr. M. Stokkerman van Oostburg, A. Koster van Eindhoven, A. C. Hoogerheide van Voorburg, J. de Koene van Aardenburg, A. H. Riemens en A. N. de Hullu van Cadzand, J. Standaert van Sluis, J. Stéur- rijs van Vlissingen. Vertrokken zijn: S. de Smidt-Wisse naar Oostburg, J. Heijboer naar Velsen, Jac. van Grol naar Axel, J. Buijsse naar Oosterland, A. de Ridder naar Bergen-op-Zoöm, H. van Cruijnin- gen naar Cadzand, I. van Grol en gezin naar Cadzand, S. Basting-de Hullu naar Zuidzande, P. Leenhouts naar Emmen, S. la Gasse naar Den Haag. IJZENDIJKE. Ingekomen personen gedurende de maand Maart in deze gemeente. Th. de Paepe van Watervliet, E. Verbuijt en M. Sijnesael van Biervliet, C. Buck en gezin van Eeckeren, P. Dankaert en gezin van St. Kruis, A. de Meijer van Biervliet, B. Verher- zelfs onder haar bijzondere bescherming. Mevrouw Gamburg was een goedhartige da me, die veel van kinderen hield. Zij had een eenigen zoon, de trots van haar en haar echt genoot die uit zucht om vreemde landen te zien zich als kajuitsjongen had laten aanmonsteren op een koopvaardijschip, dat een reis zou doen van Nantes naar Calcutta en terug. Hij werd weldra de lieveling van den kapitein, die beha gen schiep in den schranderen knaap en hem in zijn vrije uren zelf onderricht gaf in de stuur manskunst. Zoo dikwijls hij van een verre zee reis terugkeerde, legde hij een examen af, want hij wilde dienst nemen bij de marine, zoodra hij de noodige kundigheden bezat, om op een spoedige bevordering te kunnen rekenen. Mevrouw Gamburg beminde in alle kinderen haar kind. Haar bezoek aan een school verwek te steeds groote vreugde onder de leerlingen; de goede dame bracht lekkernijen, prentjes mee en gaf nog wel eens een achtermiddagje vrijaf. Tijdens een van die bezoeken merkte zij Regina op. De lieftallige trekken van 't meisje namen de waardige dame echter minder voor haar in dan haar zedigheid, haar gehoorzaam^ heid en de gemaakte vorderingen. Zij deed on derzoek naar haar ouders, vernam op welke wijze Christiaan het verstand verloren had en was te meer gevoeliger over dat vreeselijk onge luk, hetwelk dat huisgezin had getroffen, om dat haar echtgenoot ook een uitvinder geweest was of ten minste daarvoor gehouden werd. Regina werd van stond af haar bescherme linge, haar pleegkind. (Wordt vervolgd)

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 6