B E RICH T. Mo. 3605 Vrijdag 18 April 1930 44ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Eerste Blad. PASCHEN BuitenL Overzicht fmx Binnenland. HEERENBAAI) VERSCHIJNT ELKEN MAANDAG., WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND - POSTBFÏENIMG Nd. 524 19. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. In verband met het Hoogfeest van Paschen zal Maandag a.s. De Zeeuwsche Koerier niet verschijnen.1 Het eerstvolgend nummer verschijnt Woensdag, 23 i April. reooi* - Vraagt Uur Winkelier 'n pakje D*E 00 i DE ZEEUWSCHE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maauden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling Advertentiën 20 cent pet.regel, bij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING IT8TEKEND GESCHIKT VOOR PUBLIOITEIT ctoor FRiEDRICH JVIUCKERMANN S.J. .Wanneer ae paascnmokKen beieren over het ianu, dan moesten nemei en aarde samen klin- Ken in een juichend alleluja. Zoo is 't in ge- ïuKkige en welgeordende tijden. De vreugde van t geloot, die alle begrip te boven gaat, stemt dan samen met de kleine ievensvreugden Lente en vacantie. Paascheieren en uitstapjes, 't zijn alle gebeurtenissen, die 't feest van 't heilige mysterie omranken met een blijden au- Doch thans is dit alles veranderd. Wij kun nen onze gedachten niet afkeeren van de cata- strophen, die alzijdig ons omringen, die onop houdelijk ons toekomen uit alle werelddeelen: van den hongersnood in China, van de over stroomingen in Noord-Frankrijk, van de bran den in Japan, de godsdienstvervolging in Rus land, van de bedroevende houding in veie lan den van Europa. De wereld, die de genade der verlossing van zich wijst, lijdt om haar onver- lostheid, aan haar smartelijke gebondenheid. Spreekt het getal van hen, die dag aan dag aan hun ondragelijk leven een einde maken, reeds geen vreeselijke taal? En toch zingt over de lan den het Paaschlied der klokken; toch wordt het evangelie jubelend gezongen van Christus, die is opgestaan toch wenschen de geloovi- gen elkander: een zalig Paschen. En dit is ook goed zoo! De christen immers zoekt de hoogste levens waarden in zijn godsdienst. Deze waarden zijn in de woeiing der tijden niet geschokt. Geen cycloon, geen brand of aardbeving, geen oor log of nood brengt hem aan 't wankelen. Hij weet, dat zijn Verlosser leeft, daarom bemoe digt hem zoo het woord van den Verrezene: de vrede zij met u. De Paaschdag doet alle droef heid en leed vergeten. Hij schenkt ons de lente met bloemenpracht en gulden zonneschijn. Op dien dag beleven we meer dan anders de eeuwige opstanding van Christus in de wereld geschiedenis. Er heeft zich in dezen tijd immers een gebeurtenis voltrokken, welke latere ge slachten beroeren zal. Het Vaticaan heeft zich verzoend met de macht, die het tot dusver in slavenketenen geboeid hield. Herinnere men zich slechts de droefheid, welke over het chris tenvolk kwam, toen de metropool der christen heid den opvolger van Petrus ontroofd werd. Jaar in, jaar uit kwamen uit alle werelddeelen de protesten om dit onrecht te verzoenen en algeheel te herstellen. Thans heeft de Voorzie nigheid Petrus boeien geslaakt. De vijand van toen heeft gecapituleerd. In één land ter we reld heeft de Kerk haar volle vrijheid weer her kregen. De leider van het land, waarin eens een Garribaldi en Manzini den scepter zwaaiden, heeft verklaardItalië is e enkatholiek land Wij zien deze gebeurtenissen in het licht des geloofs en weten dat Christus bij Zijne Kerk is en dat Hij de harten der Koningen nog bestiert als de stroomen in 't gebergte. Men vergète niet dat de christenen van he den onder veel moeilijker omstandigheden wer ken dan weleer. Hetgeen vroeger in tijden van eenheid en harmonie als het natuurlijke be schouwd werd, moet thans met bijna heldhafti gen moed gewrocht worden. Millioenen gewa gen van geloofstwijfel en ondragelijken ziele - nood doch tezelfder tijd zijn er millioenen die zich sterk voelen in de kracht van het ge loof, die in den vrede met God en het diepe geluk der religie een voldoende belooning vin den voor de offers, die zij brengen moeten, telken dage. Wellicht is hun getal wel even groot als vroeger en zij getuigen dat er in onze dagen nog een Paschen der zielen wordt ge vierd! Steeds trachten we ons aardsche leed en ont reddering alleen te boven te komen met de krachten dezer aarde, doch daarin ligt juist de grootste vergissing van deze eeuw, dat zij de prima causa, den oneindigen God niet meer kent en daarom haar toevlucht alleen neemt tot de causae secundae, de orden der natuur, welke hij meent zoo grondig doorvorscht te hebben. En toch deze tweede oorzaak ontleent haar kracht altijd weer aan de eerste en haar volkomen herstel zal zij slechts dan bereiken indien zij weer samensmelt in volledige harmo nie met de eerste! Weg daarom met alle ont moediging en vertwijfeling Alles vermogen wij in Christus, die dood en hel verwon. Weg met alle pessimistische stemmingen, die ons hinde ren bij ons werk in 't publieke leven. Ook het openbare leven en met de menschelijke samen leving zullen wij vernieuwen in Christus, in dien wij slechts het geloof hebben van hen, die bij Christus opstanding tegenwoordig waren. Niets bezaten zij wat hun succes kon waarbor gen, geld noch rijkdom en zelfs geen ontwik keling. Maar Christus bezaten zij en in het tee- ken van Hem veroverden zij de wereld. Christus bezitten ook wij. Verrezen is Hij voor ons en in ons. Wees daarom niet zoo angstig en bevreesd, gij kleingeloovigen. Sprak immers niet de Mee ster: „Vertrouwt, ik heb de wereld overwonnen. Vernieuwen wij ons in dit geloof onzer vade ren, en wij zullen verrijzen, ook als mensch verrijzen in de kracht van hen, die verrezen!. (Nadruk verboden) De respltaten van de vlootconferentie. Zij heeft de verstandhouding tusschen Frankrijk en Italië niet verbeterd. De opstandige Ghandi heeft een massa-beweging ontketend. Zijn arrestatie, alsmede krasse onderdrukkingsmaat regelen staan ieder oogenblik te wachten Regeeringsoverwinning in Duitschland dank zij het tactisch optreden van Rijkskanselier Brüning. Het is met de vlootconferentie gegaan, zooals de laatste weken meer en meer kwam vast te staan. Er is een accoord tot stand gekomen tusschen de drie grootste zeemogendheden En-» geland, de Vereenigde Staten en Japan. Frank rijk en Italië zijn er buiten blijven staan. Het accoord voorziet in een vlootbeperking tot 1936 en stelt in een clausule vast, dat de verdrags- sluitende mogendheden herziening kunne vra gen als een buiten het accoord staande partij stel Frankrijk of Duitschland tot een be langrijke versterking der vloot zou overgaan. Al nemen de groote persorganen een geluk kige reserve in acht, toch valt niet te ontken nen, dat de vlootconferentie een verkoeling in de toch al niet al te hartelijke betrekkingen tusschen Italië en Frankrijk heeft teweegge bracht. Het zelfbewust optreden van het Apen- nijnsche schiereiland onder het fascisme heeft Frankrijk steeds geprikkeld. Er is rond Nizza een stuk Italia irredenta, een stuk Italië dat een sterk Italia irredenta, een stuk Italië dat nog van de Fransche overheersching verlost moet worden, wordt beschouwd. Dan is er de hegemonie in de Middellandsche Zee, welke voor beide landen een steen des aanstoots is, terwijl er ook ten aanzien van Noord-Afrlka een heftige rivaliteit bestaat. Punten van wrij ving, zooals men ziet, welke voor de beide regee ringen een bron van zorg zijn. Ghandi's actie in Britsch-Indië ontwikkelt zich de laatste dagen tot een volksbeweging, waaraan de Indische regeering de handen vol begint te krijgen. Nu het dezen kant uitgaat komt de mogelijkheid der arrestatie van den leider meer en meer op den voorgrond. Zijn voornaamste medewerkers zijn geleidelijk opge borgen, maar het schijnt toch niet voldoende te zijn geweest om de beweging te keeren. Men heeft met die arrestatie gemeend de organisatie van het verzet in de war te sturen Dat is blijk baar slechts ten deele gelukt. De Indische re geering moet er dus wel over denken tot kras sere maatregelen over te gaan. 't Is maar de vraag of die krasse maatregelen niet tot ge volg zullen hebben, dat allerwegen de opstands vaan wordt uitgestoken, en, zoo het al gelukt ze weer neer te halen, zal zulks toch niet zon der bloedvergieten gaan. De Duitsche regeering zit na een aantal stem mingen die haar leven aan een zijden draad deden hangen, thans vast in het zadel. Die Ingezonden Modedeeling ECHTE FRIESCHE - 20 - 50 ct. per ons De begrafenis van koningin Victoria van Zweden te Stockholm. De lijkstoet weg naar de kerk, waar het stoffelijk overschot werd bijgezet. op stemmingen betroffen noodzakelijke financieele voorzieningen en maatregelen ter verbetering van de crisistoestanden in den landbouw. Door van deze maatregelen en voorzieningen één on afscheidelijk geheel te maken wist rijkskanse lier Brüning een meerderheid achter zich te stellen, zoodat hij thans de handen heeft vrij ge kregen voor den dringendnoodigen Duitschen heropbouw. De Katholieke kanselier heeft zich een handig tacticus getoond. GROOTERE TREINSNELHEID Op sommige baanvakken wordt 100 K.M. per uur toegestaan. Wij lezen in de „Spoor en Tramwegen": In het eerste lid van art. 68 van het Alge meen Reglement voor den Dienst op de Spoor wegen is de grootst toegestane snelheid voor personentreinen vastgesteld op negentig kilo meter in het uur. Hetzelfde art van dit regle ment bevat echter de bepaling, dat voor perso nentreinen, samengesteld uit daartoe bijzonder aangewezen rijtuigen en bagagewagens, loopen c:e op spoorwegen, daarvoor door den Raad van Toezicht*) goedgekeurd door dien raad groo- tere snelheden dan van negentig kilometer in 't uur kunnen worden toegestaan. Van deze bevoegdheid is thans doord e direc tie der Nederlandsche Spoorwegen (art 107bis A.R.D. draagt deze bevoegdheid over op de di rectie) gebruik gemaakt en zij heeft bepaald, dat personentreinen, samengesteld uit 4-assige hoofdspoorrijtuigen en 4-assige hoofdspoorba gagewagens op de ondergenoemde baanvakken me eene snelheid van honderd kilometer in het uur vervoerd mogen worden. Amsterdam C,S.—Rotterdam D.P. A'dam W.P.Utrecht—grens bij Zevenaar UtrechtGouda. UtrechtEindhovenAmersfoort. Amsterdam C.S.—Amersfoort. Deventer—grens bij Oldenzaal. UtrechtAmersfoort. AmersfoortZwolle (alleen opgaand spoor) ZwolleGroningen Hieraan is nog de bepaling toegevoegd, dat in bogen met een straal kleiner dan 1000 M. en grooter dan 750 meter, de snelheid niet meer dan negentig kilometer in het uur mag bedra gen. Deze wijziging van de grootst toegestane snel heid zal binnenkortworden ingevoerd. Het is niet de bedoeling hiervan voorloopig gebruik te maken bij het inleggen van treinen, maar wel om eventueele vertragingen te kunne Inrijden. Tegenwoordig door den inspecteur-gene raal der Spoor- en Tramwegen. De Rijkssubsidie voor de bestrijding der tuberculose De Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid stelt ter zake van het verleenen van Rijks subsidie voor de bestrijding der tuberculose de navolgende voorwaarde.: De veenigingen voor wijkverpleging, die ten behoeve van de T. B. C.-bestrijding werkzaam zijn en daarvoor subsidie ontvangen, zijn, wan neer in de gemeente of gedeelte van de gemeen te waar zij werkzaam zijn, een door den inspec teur goedgekeurd consultatiebureau voor zui gelingen of kleuters bestaat, dat uitgaat, hetzij van de Provinciale Vereeniging voor de Hy giëne van het Kind, hetzij van de genoemde vereeniging zelf, verplicht de by haar in dienst zijnde wy kverpleegsters-huisbezoekster huisbe zoek ten behoeve van de kinderbescherming te laten verrichten, voor zoover dit door den In specteur van de Volksgezondheid ih overleg met den medicus die het consultatiebureau leidt, noodzakelijk wordt geacht. In zeer bijzondere omstandigheden kan door den inspecteur van deze bepaling ontheffing worden verleend. Het reizend tuberculose museum. Woensdagmiddag had te 's-Gravenhage de of ficieele opening plaats van het Tuberculosemu- seum. Zooals men weet, is dit Tuberculose-musé- um een der propagandamiddelen van de cen trale vereeniging voor tuberculose-bestrijding.

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 1