Bericht van Instel. Herveiling Stadsnieuws. Onderwijs. Landb en Veeteelt Gemengd Jfteuws. Marktberichten A dvortentiön. VERBLIJF op Dinsdag 22 April 1930, Uit het Binnenland. Uit het Buitenland. Bouwland, Weiland, Weg en Kreebgrond Maandag 38 April 1930, getracht was een Provincialen Bond op te rich ten en wel door de Koninklijke Nederlandsche Brandweervereniging, doch toenmaals was er niet voldoende medewerking. De ernstige brand die verleden jaar de hoofdstad der provincie heeft geteisterd, heeft ten gevolge gehad, dat spr. eenige heeren uitnoodigde om een voor- loopig comité te vormen en spr. brengt dit comité hulde voor het verrichte werk en voor de gevoerde propaganda. Van de 109 Zeeuwsche gemeenten hebben 83 zich bereid verklaard toe te treden, 21 hebben geweigerd en 5 moeten nog beslissen. Na vaststelling der ontwerp statuten, waarbij o.a. bepaald wordt, dat de vereeniging gevestigd is te Middelburg en een onderdeel vormt van de Kon. Nederl. Brandweer-vereeniging, werd tot voorzitter van het algemeen bestuur bij acclamatie gekozen de heer C. A. Hajenius, burgemeester van Goes. HONTENISSE. Gemeenteraad. In de Vrijdag jl. gehouden raadszitting werd den autobushouder Dorsse- laer uit Lamswaarde e'en subsidie van f 200 ter beschikking gesteld voor het onderhouden van een autobusdienst op Zondag van Kruis polder naar Lamswaarde, op Maandag van Kruispolder via Lamswaarde naar Hulst en op den eersten Donderdag van de maand van Kruispolder—Lamswaarde naar Sint-Nicolaas. Op, voorstel van den heer Ivens werd be paald, dat de autobus des Zondags plaats zal nemen aan de kerk. Op voorstel van B. en W. werden de electri- citëitstarieven als volgt verlaagd: voor licht van 42 op 40 cent, voor kracht van 20 tot 18 cent. Medegedeeld werd dat reeds besprekingen zijn gevoerd om té komen tot een vastrecht tarief. Aangenomen werd een voorstel van B. en W. tot hét aangaan eener geldleening van f 5000 voor uitbreiding van het net Hoek en Bosch e.a. alshiede een voorstel van B. en W. tot toe treding tot den Prov. Brandweerbond. Een voorstel tot wijziging der overeenkomst met het calamiteuse waterschap Walsoorden voor onderhoud en beheer der glooiing bij de havenwerken werd z.h.st. aangnomen. Beslotèn werd tot het richten van een ver zoek aan de Provinciale Staten om een in de vaart te brengen ferryboot op de lijn Yvalsoor- dën-Hansweert. Aan de omliggende gemeenten zal een verzoek tot adhaesie-betuiging gericht worden. Voorts besloot de Raad op voorstel van B. en W. tot verhooging var de presentiegelden der raadsleden van 200 tot 400 gulden. De Voorsteller van B. en W. tot wijziging der bouwverordening, der algemeene politieveror dening en der gemeente-begrooting 1929 wer den eveneens aangenomen. Vërzoeken om tegemoetkoming in de kosten van schoolbezoek van J. A. Kindt te Kruispol der en A. van DenderenLauret te Kruispolder werden ingewilligd. Een overeenkomstig ver zoek van F. Neve en andere bewoners van Kle- verhille werd afgewezen. Aangenomen werd een voorstel van B. en W. tot het in het leven roepen van een verordening op het begraafrecht. Een verzoek van de Coop. Vruchtenveiling te Terneuzen, tot verzetting van de zomervacantie werd voor kennisgeving aangenomen GRAAUW. Zuster Pharaïlde Naar gemeld wordt, is de volijverige wijkverpleegster, zuster Pharaïlda, overgeplaatst. Dit bericht zal door velen in de ze omgeving met groot leedwezen worden ont vangen. OOSTBURG. Het gerestaureerde beursgebouw. Men schrijft uit Oostburg aan de Midd. Crt.: „Ter nagedchtenis aan de gevluchte Hugeno ten, die in dit gebouw van 16891803 hunne godsdienstoefeningen hebben gehouden (A la mémoire des réfugiés hugenots, qui dans ce batiment même célébraient leur culte 1689— 1803") Deze woorden staan in hardsteen gehouwen in den voorgevel van het thans gerestaureerde beursgebouw te Oostburg; het jaartal alleen reeds zegt het, waartoe het gebouw toenmaals diende, door groote vermindering van het aan tal Fransch- of Waalsch-Hervormden die meest onder de Ned. Hervormden versmolten, trok men naar een kleiner gebouw en werd het eer- te verkocht aan de Roomschen om voor hen tot bedehuis te dienen; deze namen toe in aan tal, hun kerk werd te klein, een nieuwe werd gebouwd en in Augustus 1886 werd de gemeente eigenares van het perceel dat tot graanbeurs werd ingericht. De mobilisatie bracht de mili tairen in en de boeren uit de beurs en deze zijn er nooit meer in terug gekomen, in weerwil van de talrijke en jarenlange pogingen, daartoe aangewend en thans gaat men er Apollo ver eeren. Na weken lang van wachten, gevolg van diverse omstandigheden, is eindelijk alles ge reed gekomen en werd Donderdag het geheel gerestaureerde beursgebouw in gebruik gesteld als concert-, tooneel-, bioscoop- en gehoor zaal. Hoewel de met boomsche klinker in stren ge lijnen opgetrokken voorgevel met zijn stom pe torentje nog doet terugdenken aan de oude bestemming, maakt het geheel met in het mid den een sterke 6 vlams Silba buitenlamp, gere geld door een Elberfelder uurwerk, een degelij- ken indruk. Reeds aanstonds bij het binnentre den staan we in een vrij ruime vestibule, geflankeerd aan de eene zijde door een vestiai re met ruim 60 kapstokken en met boorden, aan de andere zijde door het loket waar naast aan de zaalzijde een buffet. Bij het binnenko men van de zaal treft ons het werkelijk aange name interieur door zijn eenvoud en goede kleurencombinatie; in de zaal zijn 250 zitplaat sen met nette klapstoelen in mahoniekleur, op de galerij (boven den ingang, zijn klap- banken, plaats biedende aan 81 personen) Hier bevindt zich ook de brandvrije bioscoop-cabine Het nog al flinke tooneel had wellicht iets breeder mogen zijn, doch er moest gewoekerd worden met de beschikbare ruimte. Onder het tooneel, dat van de zaal is gescheiden door een brandvrijen muur met ijzeren tooneelscherm, is een ruime kleedkamer. Van hieruit onder de voorzijde van het tooneel is ook gezorgd voor plaats voor het orkest bij eventueele opvoering van operette's. Achter het tooneel is nog een kleedkamer, die tevens gebruikt kan worden voor de vergaderingen van het bestuur der N. V., die het gebouw zal exploiteeren.' 't Geheel maakt een prettigen indruk en is met de het vorige jaar in de nabijheid geplaat ste muziektent een aanwinst voor de gemeente. Aan de openingsplechtigheid werkten mede. de muziek vereeniging „Harmonie", de vereeni ging voor Vocale en Instrumentale Muziek (Po- lyphonia), alles onder leiding van Cor. Schijve Een voordracht met lichtbeelden over Zeeuwsch Vlaanderen werd gehouden door den heer E. P. van der Werff. ZUIDZANDE Botsing. De knecht van den voerman Q. al hier reed met zijn wagen tegen de machine van de tram Nieuwvliet. De wagen werd zwaar geschadigd. Niemand werd gekwetst, BIERVLIET. Van het dak gevallen. Vrijdagmorgen viel de timmerman Ed. M. die met zijn zoon werkzaam heden verrichtte op het dak van de landbouw- schüur van den heer H. v. d. V., van enkele me ters hoogte naar beneden en kwam op den dorschvloer terecht. Met hevige pijnen werd hij opgenomen en naar zijn woning vervoerd. Volksfeesten Vrijdagavond is alhier een ver gadering gehouden met het doel tegen Hemel vaartsdag een volksfeest te organiseeren. Er werd een Commissie benoemd om de plannen verder uit te werken. Lijk aangespoeld. Alhier is aangespoeld het lijk van de schippersvrouw van de Belgische tanklichter Kura, die door de aanvaring met het Duitsche s.s. Aller is verdronken. CADZAND. Emmabloem. De Emmabloemcollecte heeft alhier f 14.70 opgebracht. R.-K. Bouwvereeniging. Abusievelijk werd in het verslag van de jongste vergadering der R.- K. Bouwvereeniging vermeld, dat de heer W. Lammens gekozen werd in de vacature M. van Goethem. Dit moet zijn „in de vacature, ont staan door het bedanken van den heer A. v. Leemput. Werkloozen. Ter arbeidsbeurze werden op 16 April de volgende werkloozen ingeschreven: 23 fabrieksarbeiders. 1 Letterzetter. Stenografie. Bij de vorigen week te Goes gehouden exa mens vanwege de Federatie van Nederl. Steno- Leeraren „Systeem I Pitman" slaagden o.a. Voor diploma machineschrijven de dames M. de Doelder en B. Muller te Ter Neuzen. Voor hetzelfde diploma met aanteekening 40 woorden per minuut slaagde de heer K. de Feijter te Ter Neuzen terwijl de aanteeke ning" "50 woorden per minuut" met lóf behaalde de heer C. Griep te Axel. De crisis in Land en tuinbouw. Naar wij vernemen is in voorbereiding de in stelling van een Staatscommissie om te over wegen, welke maatregelen getroffen kunnen worden met het oog op den oogenblikkelijken toestand van land en tuinbouw. Angst over een slecht rapport. Dinsdagavond omstreeks elf uur werd in de Wagenstraat te 's-Gravenhage de aandacht van een agent getrokken door een jongen, die daar al eenigen tijd liep te slenteren. De poli tieman hield den jongen aan en vroeg hem, wat hij op zulk een laat uur in de Wagenstraat uitvoerde. De jongen vertelde de 12-jarige F. G. uit Rot terdam te zijn. Uit vrees voor straf over een slecht rapport was hij Dinsdagmiddag na school tijd van Rotterdam naar hier geloopen met het plan, verder de wijde wereld in te trekken. De agent nam den jongen hierop mee naar het politiebureau, vanwaar men telefonisch de Rotterdamsche politie verwittigde, bij wie de on geruste ouders van den jongen reeds een ver zoek tot opsporing hadden gedaan. Woensdagmorgen is de jongen onder politie- geleide naar Rotterdam gebracht en aan zijn ouders overgegeven. Een lieve schoonzoon, De wed. R., wonende aan 't Dr. Ackensplein te Kerckrade, kreeg dezer dagen bezoek van haar schoonzoon M., die den heelen dag op stap was geweest en onder den invloed van drank verkeerde. Al aanstonds kreeg hij twist met zijn vrouw schoonmoeder woont met schoonzoon in hetzelfde pand en sloeg in ei gen kamer den boel kort en klein. Ook de meu beltjes van schoonmama werden een prooi van de vernielzucht van M. Plotseling greep schoon zoon e enschop en sloeg daarmede naar schoon moeder, die heel dicht bij hem stond. Ware niet op het critieke moment een andere schoonzoon in de kamer gekomen, die den slag wist te pa- reeren, zoodat de schop in den vloer bleef ste ken, dan ware de vrouw wellicht zeer ernstig ge wond. De gewaarschuwde politie heeft aan den familietwist een einde gemaakt en den strijd- lustigen schoonzoon geverbaliseerd wegens po ging tot zware mishandeling. Een vischlading van suim f. 10.000 Dezer dagen keerde de IJmuider stoomtrawler „Corrie" met eene groote vischlading van de Noordzee in de Visschershaven te IJmuiden terug. De opbrengst dezer lading bedroeg in den afslag aldaar niet minder dan f 10.221, al dus een schitterende besomming voor een reis van ongeveer een week. Aangelokt door zulk een mooi resultaat, zullen ongetwijfeld binnen kort weer eenige van de opgelegde schepen zee kiezen. Geneesheer door een auto gegrepen. Op de Heulschebrug te Wateringen is Don derdag dr. Switsar uit Wateringen, door een luxe-auto overreden. Dr. Switsar werd zeer ernstig, vooral aan het hoofd gewond, en is in bewusteloozen toestand naar zijn woning vervoerd, waar hij Donder dagavond laat nog buiten kennis was. Vermoedelijk heeft dr. Switsar, die een wei nig doof is, de signalen van den autobestuurder niet gehoord, daar hij vlak voor den auto den weg overstak. Zijn toestand is zorgwekkend. Pander-zweefvliegtuig neergestort Zaterdagavond omstreeks 5 uur is boven c»e duinen, 5 K.M. benoorden Noordwijk aan Zee een Pander-zweefvliegtuig neergestort. Het toe stel werd ernstig beschadigd. De bestuurder, de heer Pander, liep vrij ernstige inwendige kneu zingen op en is pe auto naar Den Haag over gebracht. Gasontploffing. Donderdagavond is te Twisk een ernstig onge luk gebeurd. Dhr. L. Smit, smid te Medemblik, was bezig een electrische pomp te plaatsen. Aanvankelijk wilde dit niet lukken, maar tegen den avond was hij toch zoover, dat de pomp in werking kon worden gesteld. Nadat deze 'n poosje had gewerkt, wilde de heer Smit zich overtuigen of het reservoir niet lekte. Daarvoor maakte hij zeer onvoorzichtig gebruik van een brandende lucifer. Het knalgas, dat zich in- tusschen ontwikkeld had, ontplofte, waardoor het toestel uit elkaar sprong, en de heer S. eenige meters de lucht in werd geslingerd. Zeer ernstig gewond en bewusteloos werd hij opge nomen. Een geneesheer, die spoedig ter plaatse was, kon geen* hulp meer verleenen. Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, is de heer Smit een uur later overleden. Het slachtoffer was gehuwd en vader van één kind. Noodlottig gevolg van een onzinnige grap. Tengevolge van een noodlottige weddenschap is te San Sebastian een jongeman om het le ven gekomen. Hij wedde in een herberg, dat hij tien rauwe eieren met schaal en al zou kunnen verorberen. Zijn vrienden gingen de wedden schap met hem aan en de jongeman at inder daad tien eieren op, waarbij hij een liter wijn dronk. Hij kreeg onmiddellijk na afloop hevige maagpijn en bezweek eenige minuten later. Zangers tribune ingestort. In de zaal van het philharmonie-orkest te Lodz (Polen) heeft Zondag een ernstig ongeluk plaats gehad. Op het oogenblik, dat het koor het podium betrad, stortte dit plotseling in en het geheele koor, dat bijna uitsluitend uit vrouwen bestond viel mede naar beneden. Twaalf personen werden min of meer ernstig gewond. Uit het onderzoek is gebleken, dat de palen, waarop het podium rustte, grootendeels vermolmd waren. Staad door vuur ingesloten. Buchanan, een stad can 8000 inwoners in Noord-Amerika, is letterlijk door vuur ingeslo ten. Voor eenige dagen brak op een afstand van ongeveer 15 mijlen van Buchanan een bosch- brand uit, die tot dusverre niet kon worden ge- bluscht, integendeel voortdurend verder om zich heen greep. In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft de brand zulk een omvang aangenomen, dat Buchanan volkomen door het brandend bosch is ingesloten. Een Marokkaansche Landru. In Marakesch in Fransch Marokka is een irflandsch tirailleur gearresteerd, die niet min der dan zeven inlandsche vrouwen vermoord heeft. Ter dood veroordeeld. Uit Regensburg wordt gemeld: De werklooze 31-jarige fabrieksarbeider Franz Bierschneider uit Kelheim-Winzer is door de jury-rechtbank te Regensburg wegens moord op zijn stiefzuster ter dood veroordeeld. Hij had het meisje tweemaal in den Donau geworpen en toen zij ook na de tweede maal weer boven water kwam, was hij haar nage sprongen, had haar net zoolang de keel dicht geknepen tot zij bewusteloos was en had haar daarna weer losgelaten, zoodat zij verdronk. Onbesuisd optreden van een officier. Na een beëediging van recruten te Temesvar, bemerkte een officier bij den afmarsch der re cruten, dat eenige voorbijgangers den in Roe menië gebruikelijken groet voor het vaandel niet brachten. Daarop sloeg hij met den sabel op hen in en wondde zes personen. Eeh delegatie onder leiding van den Duit- schen Bezirkrat Mayer heeft tegen dit optre den bij den gouverneur en den garnizoens commandant protest ingediend. Axel. Ter graanmarkt van Zaterdag waren de prijzen als volgt: tarwe f io, a 10,25 rogge f6 a 7,00 wintergerst f7,00 a f7,25, zomergerst f 7, a f 7,25 haver f 6 a 7,erwten f9, a 10, paardenboonen fo a O, dui- venboonen fo a bruineboonen fa lijnzaad f 14 a 16, groen vlas f 0,02 a 0,06, gebookt vlas f0,4 a f 10, gezwingeld vlas f0,40 a 0,50, aardappels f 1,80 a 2,10, stroo f20 a 22, boter f 1,65 a 1,75, eieren f 4,50 a5. Hulst, 14 April.Graanmarkt. Middenprijs per 100 kgr. Tarwe f 10 a 10,25, rogge f6 a 7,wintergerst f8 a 8,50, zomergerst f 6 a 6,25, haver f6 a 7,erwten f 9 a 10,,br. boonen f 12 a 13,lijnzaad f 17 a 19, karwij- zaad f a Boter per kgr. f O,a o, eieren per 26 stuks f 1,17. Veemarkt. Aan gevoerd 17 stuks rundvee, verkocht 8; 91 varkens, verkocht 44. Goes, 15 April. Boter f0,75, eieren f4, Aanvoer V.P.Z. 27500 stuks, f4,40 per 100 stuks. Rotterdam, 14 April. Veemarkt. Op de veemarkt van heden waren aangevoerd 5^8 vette runderen, 246 vette en graskalveren, 14I schapen en lammeren, 1266 varkens. Prijzen voor vette koeien eerste kwaliteit f 1,00 a 1,14, tweede f0,89 a i,99» derde i 0,74 a 0.88ossen eerste kwaliteit i 0,89 a 1,03, tweede f0,79 a °>%9> derde f0,75 a 0,78; kalveren eerste kwaliteit f1,62 a 1,73, tweede f 1,38 a 1,58, derde f 1,16 a 1,35 schapen eerste kwaliteit f 0,67 a 0,79, tweede f0,54 a 0,66, derde f0,46 a 0,53; lammeren f0,90 a I,varkens eerste kwaliteit fo,68 a 0,70, tweede f 0,66 a 0,68, derde f 0,64 a 0,65; export f0,69 a 0.72. Vlas. Aangevoerd uitsluitend schoon van Groningsch 10000 kgr., prijzen f0,75 a 1.05, van Hollandsch geel 3300 kgr., prijzen f0,75 a 1,00, van blauw 8575 kgr., prijzen f0,75 a 1,10, dauw-rood 3100 kgr. f0,65 f0,73- Lijnzaad voer f 18 a 20, zaai fa blauw maanzaad f34 a 35, koolzaad fa karwijzaad f 36 a 39, Aardappelen. Zeeuwsche blauwe f 3,- a a 3,50, Zeeuwsche bonte f2,75 a 3,30, West- landsche zand f a poters f0,90 a 1,30, Z.- sche eigenheimers f0,90 a 1,10, blauwe f0,90 a 1,10, Brielsche kralen f 1,00 a 1,40. Bravo's fi,8o2,30. Binnenlandsche granen. Tarwe tamelijk aanbod, lager verkocht f10,5011. Bij uitzondering iets meer. Gerst (chevalier) f6,50 7,25 haver f78, erwten kleine groene f9,50 10,50, schokkers prijshoudend, bruine boonen iets hooger. De 8.08 98 H.A. (18 gem. 47 roeden) in aen Koningin-Emmapolder onder de gemeente Graauw, eigendom van Mevr. de Wed. AUG. DE BUCK— Heyman te Graauw, e.c. zijn in massa ingesteld op slechts f 12500, namiddags 3 uur, in het Hotel >Bonte Hert* bij den heer Brand te Hulst. 25 Notaris DDttXOLEYN. van het Woon- 6D Wirkolbnis met Garaoe, Erf OD Tcin op den hoek van de Burgemeester Frans van Waesberghestraat en Groote Zwanen- straat te Hulst, eigendom van den heer MOD. DE CLIPPELAAR, op namiddags half vier uur, in het Hotel >Bonte Hert* bij den heer Brand te Hulst. Staande thans op een waarde van f5100,21 Notaris DUM0LEYN.

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 3