Provincienieuws. Kerknieuws. Rechtszaken. Posterijen Gemengd JTtenws. Laatste berichten De nieuwe Aartsbisschop. Rijkspostspaarbank. Uit hef Binnenland. U t het Buitenland. als volgt: Hoogvogel M. Meuleman Selzaete zijvogels M. Kalle Westdorpe. Kallen: C. Guineau West- dorpe en B. v. Hijfte Selzaete. Er namen 28 schutters deel. Vacantiecursus Geografen Voor den 13en vacantiecursus voor geografen 2326 April 1930, onder leiding van Dr. J. F. Steenhuis, Haarlem en Dr. H. Uittien, Deven ter, luidt het programma: 23 April: Van Rotterdam naar Goes (spoor), 16,13 van Goes naar Hoedekenskerke (tram), 18,41 van Hoedenskerke naar Ter Neuzen (boot), 19,20; aankomst 19'50. Logies in de hotels Pays-Bas, Rotterdam, Centraal en Har- tog Soesman; warm avondmaal in Pays-Bas. 24 April: Om 7 uur (wegens het getij) wan deling van Ter Neuzen Oostwaarts langs de Hönte tot Griete (Margarethapolder)om 9 uur terug door het binnenland, per autobus. Wandeling door de stad, tegelfabriek van de N.V. De Hoop, havens, enz. Om 11,30 koffie maaltijd in Pays Bas. Om 12,58 per tram naar Philippine; bezichtiging van de mosselhaven kanaal, enz. Om 13,30 wandeling van Philippine door het polderland, naar Sluiskil. Om 17,11 per spoor van Sluiskil naar Hulst; aankomst 17,42. Logies, ook 25 April, in het hotel Graan- beurs en bij particulieren. Diner in Graanbeurs 18,30; 20,00 u. lezing aldaar, van Dr. Steenhuis (met lichtbeelden). 25 April: Per autobus, om 9 uur naar Kem- seke (steenbakkerij van tertiair); van daar over Clinge naar Nieuw-Namen (tertiair; mu seum). Van daar naar Hulst terug; aankomst pl.m. 15 uur. Bezichtiging van de stad (de kerk, het raadhuis met kleine tentoonstelling van oude kaarten enz. Diner in de Graanbeurs, 18 uur. Om 20 uur lezing van den voorzitter over Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen (met lichtbeelden) 26 April: Per autobus, om 7 uur naar Sas van Gent; bezoek aan de Spiegelglasfabriek, enz. Vandaar Zuidwaarts naar Selzaete en vandaar langs den diluvialen rand over Koewacht en Sint Jansteen terug naar Hulst; aankomst pl.m 13,30. Warme lunch. Om 15 u. per tram naar Walsoorden; boot naar Hansweert; tram naar Vlake; 17,00 u. per spoor van daar naar Rot terdam. Bootdiensten VlissingenBreskens, Men schrijft aan het Handelsblad: Het bestuur der V. V. V. te Breskens heeft aan de Prov. Staten van Zeeland het verzoek gericht de tegenwoordige tarieven van het ver voer per provinciale boot op de lijn Vlissingen- Beskens, die abnormaal hoog zijn, te verlagen. Dat de Prov. Staten nog niet tot verlaging konden besluiten, wordt betreurd, omdat hier door van een krachtige ontwikkeling van het vreemdelingenverkeer en van 'n geregeld con tact tusschen de bewoners dier centra geen sprake kan wezen. Weliswaar worden aan dui zenden vreemdelingen voor 'n ééndaagsch be zoek aan de Middelburgsche markt en 'n sight seeing over Walcheren, alle mogelijke facili teiten verleend, doch het onderlinge verkeer tusschen genoemde centra wordt niet bevor derd. Daardoor worden de Zeeuwsch-Vlamin- gen gedwongen hun vrije dagen in het naburige België door te brengen dat gemakkelijker te be reiken valt en waarheen de reis veel goedkoo- per is. Speelde tot voor kort het aanmerkelijke prijsverschil der diverse koopwaren in België en in de steden Vlissingen, Middelburg en Goes een groote rol, dit laatste heeft thans opge houden te bestaan. Men koopt nu goedkoopcr in genoemde steden dan in de nabijheid der rijksgrens gelegen Belgische plaatsen. Vergaderingen Polders en Waterschappen In de op 7 April jl. daartoe door de Rege- lings Commissie, ten huize van den Heer L. J. Brand, Hotel „Bonte Hert" te Hulst, gehouden vergadering is besloten, de jaarlijksche Alge- meene Vergaderingen van de polders en water schappen dit jaar te houden op: Maandag 5 Mei, Commissie Havenfort. Zaterdag,. 17 Mei, Melo, Willem Hendrik en Klein Kieldrecht. Dinsdag, 20 Mei, Canisvliet. Woensdag, 21 Mei, Absdale Riet- en Wulfsdijk Donderdag, 22 Mei, Willem III. Zaterdag, 24 Mei. Koningin Emma. Vrijdag, 30 Mei, St. Jansteen en Wildelanden. Zaterdag 31 Mei, Van Alstein. Woensdag, 4 Juni, Beoosten en Bewestenblij. Donderdag, 5 Juni Groot en Klein Ferdinan- dus. Donderdag, 12 Juni,, Ser Paulus. Zaterdag, 21 Juni, Clinge. Dinsdag, 24 Juni, Cathrina. Woensdag, 25 Juni, Groot- en Nieuw Kiel drecht. Zaterdag, 28 Juni, Stoppeldijk. Dinsdag, 1 Juli, Lamswaarde e.a. Donderdag, 3 Juli, Oude Graauw en Langen- dam. Woensdag, 9 Juli, Havik en Hulsternieuwland SLUISKIL. R.-K. Fabrieksarbeidersbond. In de Zaterdag gehouden ledenvergadering dezer afdeeling werd besloten in de maand Mei een bedevaart te houden naar Maria's genadeoord te Oost- acker (B.) Ook de vrouwen der leden zullen hieraan deelnemen. Voor deelname kan men zich van nu af reeds opgeven bij den secre taris der afdeeling Ch. v. Hecke. Plaatsing doopvont. De reeds lang verwachtte doopvont zal deze week in een hiervoor expres gebouwd doopkapelletje geplaatst worden. Kruiswijding. Het mooie granieten kruisbeeld onlangs geplaatst op ons R.-K. Kerkhof zal Vrijdag namiddag (Goede Vrijdag) bij goed weer plechtig worden gewijd. Studenten bezoek Vrijdagmiddag bezochten een 20-tal studenten op studiereis de Cokesfa- briek en Amoniakfabriek. In de cantine gebruik ten zij de thee. Opgepast. Door de politie wordt thans weder om scherp toezicht gehouden of er 's avonds een goede reflector aanwezig is op de rijwielen Dit ondervond Zaterdag de vrouw van O. uit de Zandstraat, die een bekeuring opliep, wijl haar rijwiel niet van een bovengenoemde re flector voorzien was. Rare kostgangers. De familie C. houdt voor bijverdienste ook een paar kostgangers (Po lakken) er op na. Deze werden Zaterdagavond handgemeen, met het gevolg, dat de gansche familie de straat op moest vluchten. Met zulke kostgangers is men niet bepaald gelukkig. Ongeval. Vrijdag viel de werkman G. de. Z. uit Selzaete op de l'Azote van vier meter hoogte en kreeg hierdoor een gapende vleeschwond in de rug. Voorloopig op de fabriek verbonden werd de Z. naar de R.K. Verpleging overge bracht, waar dokter van Loy hem verder be handelde. Opbrengst bloempjesdag. De gehouden bloem pjesdag voor de stichting „Moederheil" bracht hier op f 15,88. Plan tot wegsverbetering. Naar verluidt zou de gemeente het plan hebben, de gevaarlijke bocht aan de Kerkstraat, zoodanig te verande ren, dat de weg hier plm. 6 Meter breedte zou krijgen. Vooral in den laatsten tijd, kwamen bij het huis van den heer B. verschillende aan rijdingen voor. Trottoir. Het ligt in de bedoeling langs den Kanaalweg Zuid en Noord, alle afrasteringen voor de huizen te doen verdwijnen en eertijds hier een trottoir aan te leggen. Bereids moeten opmetingen gedaan zijn. PHILIPPINE. 10-jarig bestaan „Phimos". .Naar wij vene- men hoopt de coöperatieve Verkoopsvereeniging van mosselen „Phimos" alhier, op Donderdag a.s. haar 10-jarig bestaan te herdenken. He tligt in de bedoeling om deze herdenking een feestelijk cachet te geven. HOEK. Been gebroken. Alhier had mej. C. D. het on geluk, zoodanig te vallen, dat zij een been brak .CLINGE. Festival ,Het bestuur der fanfare heeft beslo ten, deel te nemen aan het Internationaal mu ziekfeest te Meerdonck op Zondag 25 Mei. OSSENISSE. Gouden bruiloft. Op Zondag 11 Mei a.s. hopen Gilles Rotier en Cecilia Hemelaar op het Zee dorp alhier den dag te herdenken, waarop zij zich voor 50 jaren in den echt vereenigden. ST. JANSTEEN. Kerkdieven. Naar gemeld wordt, is alhier vo rige week eenig geld uit de offerblokken ge stolen. IJZENDIJKE Opbrengst Emma-bloempje. De gehouden Emma-bloem-collecte in den kring IJzendijke, Hoofdplaat, Biervliet met Driewegen en Pyra- Waterladkerkje en IJzendijke) heeft in totaal f 247 opgebracht. GROEDE. Buurtcommissie Deze week zijn in de buurt- commissie en de Commissies voor de volksspe len ter gelegenheid van het 90-jarig bestaan der Muziekvereeniging. Benoemingen. Z. D. H. de Bisschop van Breda heeft be noemd of herbenoemd tot Kerkmeester de vol gende heeren: Te Lamswaarde Al. de Waal, Em. Fassaert; te Hoofdplaat R. Pateer, C. Thomaes; te West dorpe Aug. de Munck; te Zuiddorpe P. van Damme, R. van Waes; te Boschkapelle Jos. Truyman, Al. Mangnus; te Sluis A. Albregts, H. Aernoudts; te Terhole L. Colsen, P. Nijskens: te Groede Ach. Geeraert, Ph. de Letter. Tot geestelijk adviseur van den R.-K. Werklieden- vereenigingen te Axel den Zeereerw. heer Pas toor J. Buysrogge. Z. D. H. de Bisschop van Breda heeft be vestigd de benoeming tot Armmeester van de volgende heeren:: te Lamswaarde P. Joossen, Ph. v. Jole, L. v. Damme, P. Bogaert, Jos. Staal; te Hoofdplaat F. Dierickx; te Westdorpe Fl. Staal, P. Apers; te Boschkapelle P. de Roeck, P. Ongenae; te Sluis Ch. van Damme, H. Ghijsels; te Terhole J. van Huff el; te Honteiysse P. Lemsen, Al. de Nijs, Fl. Verdurmen; te Groede Cam. Verschoore; te Hulst (Liefdeh.) C. Burm, L. Wauters, E. Lockefeer. Rechtbank te Middelburg. In de zitting van 8 April werden o.a. de vol gende personen gedagvaard: G. v. d. Z., 32 jaar, circusknecht, Weststelling werf wegens overtreding rijwielbelastingwet (rijwielbelastingplaatje) op 2 Augustus jl. te Hontenisse. Eisch en uitspraak f 7,50 of 3 d. h. A. C. A. E., 43 jaar, chauffeur, Ter Neuzen wegens overtreding van de Wegenbelastingwet te Ter Neuzen op 3 Mei 1929. Eisch en uitspraak f 7,50 of 3 d. h. Fl. M. V., 23 j., zonder beroep te St. Jansteen wegens vervoer van 2,9 K.K. Melissuiker, zonder document te St. Jansteen op 18 Maart 1929. F. M. V., voornemd, wegens vervoer van 7,5 K.G. Melissuiker, zonder document te St. Jan steen op 26 April 1929. F. M. V., voornoemd, wegens vervoer van 2 K.G. Melissuiker,'zonder document te St. Jan steen op 10 Mei 1929. Eisch en uitspraak in iedere zaak f 50 boete of een week gevangenisstraf en verbeurdver klaring. P. J. D., 18 j., landbouwersknecht, zonder vaste woonplaats wegens verboden invoer van vier flesschen cognac te IJzendijde op 8 Maart 1929. Eisch f 40 boete en verbeurdverklaring, uit spraak f 40 of 10 d. h. A. v. D., 41 j., vlasbewerker Hulst, wegens verboden invoer van 40 K.G. Melissuiker te Clinge op 19 Juni 1929, 2e weigering van visi tatie. Eisch 2 maal f 25 en verbeurdverklaring. Uitspraak 2 maal f 25 of 2 maal 5 d. h. C. de J., 22 j., stuurman te Schore wegens verboden invoer van 60 K.G. keukenstroop, 2 K.G. Melissuiker en 3 K.G. basterdsuiker, aan boord van het schip Alida Adriana op 10 Aug. 1929, en wegens belemmering van de kom miezen om die goederen te inventariseeren, door een gedeelte van de suiker in het water te werpen. Eisch 2 maal f 50 en verberudverklaring. Uit spraak 2 maal f 25 of 2 maal 5 d. h. A. F. F., chipper op het schip „Goverdina", op het kanaal bij Sas van Gent bij visitatie is door de kommiezen aan boord bevonden dat de zegels waren waren verbroken, waardoor een gedeelte der lading kon worden opengelegd. Eisch: f 50 en verbeurdverklaring. Uitspraak f 50 of 10 d. h. L. A. M. U., 39 j., koopman te Overslag we gens verboden nederlage van 125 doozen roode pillen te Overslag op 16 September 1929. Eisch f 2ftft en verbeurdverklaring. Uitspraak f 200 of 10 d. h. De verdediger, mr. P. C. Adriaanse vroeg bij eventueele veroordeeling een lichtere straf. Opgave betreffende het postkantoor Sas van Gent der maand Maart 1930. Aan bovengenoemd kantoor werd, in den loop der maand, op spaarbankboekjes ingelegd f11,826,99 en terugbetaald f 4,730,77. Der halve meer ingelegd dan terugbetaald f 7,096,22. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 21. Door tusschenkomst van dit kantoor werd ter directie op staatsschuldboekjes ingeschre ven nominaal f 2200 en afgeschreven f o. Derhalve meer in- dan afgeschreven f 2200. Opgave betreffende het hulppostkantoor Westdorpe der maand Maart 1930. Aan bovengenoemd kantoor werd, in den loop der maand, op spaarbankboekjes ingelegd f 1432,50 en terugbetaald f270,45. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f1162,05. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboek jes bedroeg 2. Opgave betreffende het hulppostkantoor Philippine der maand Maart 1930. Aan bovengenoemd kantoor werd, in den loop der maand, op spaarbankboekjes ingelegd f3135,04 en terugbetaald f 2210,82. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 924,82. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 2. Opgave betreffende het postkantoor Neuzen der maand Maart 1930. Aan bovenge noemd kantoor werd in den loop der maand op spaarbankboekjes ingelegd f22,511,03 en terugbetaald f 14,470,32. Derhalve meer inge legd dan terugbetaald f8,040,71. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 23. Door tusschenkomst van dit kantoor werd ter directie op staatsschuldboekjes ingeschreven nominaal f 2650 en afgeschreven fDerhalve meer in- dan afgeschreven f 2650. Het aantal nieuw uitgegeven staats schuldboekjes bedroeg 1. Tot aankoop van Nationale Schuld ten be hoeve van inleggers werden uitgevoerd 1 order tot een nominaal bedrag van f250. De „Kura" drijvend. Het Zondag jl. bij Walsoorden gezonken Bel gische schip „Kura" is Donderdagmiddag door W. A. van der Taks sleepdienst te Rotterdam met behulp van drie bokken recht getrokken en drijvende gemaakt. Het lijk van de vrouw van den schipper, die door de aanvaring van de „Kura" met het Duitsche stoomschip Aller" verdronken is, is niet gevonden. Vermoedelijk is het afgedreven. De „Kura" zal naar Antwerpen worden ge sleept. Gevecht op het dak. Woensdag was een jonge man S. W., in de Newtonstraat te Den Haag, op het dak van zijn woning bezig met zijn duiventil, toen hij een buurman, J. O., over de daken naar zich toe zag komen. J. O. viel hem aan en begon bo ven op het dak een worstelpartij, waarbij de beide vechtenden groot gevaar liepen naar be neden te storten. Gelukkig kwam de vader van W. eraan te pas, die de beide vechtenden scheid de. waarna de aanvaller weer naar zijn eigen woning terugklom. De politie onderzoekt de zaak. Het geschil liep over het vangen van el kanders duiven. Mislukte aanval. Woensdagavond te ongeveer zeven uur stond de heer J. B., expediteur te 's-Gravenhage, op den hoek van de Mauritskade en de Parkstr. op de tram te wachten, toen plotseling een ont slagen knecht op hem af kwam in dreigende houding met de woorden: „nou ga je d'r an, nou zal ik je verzuipen in de Mauritskade! De heer B. wachtte de uitvoering der bedrei ging hiet af, doch trok een wapenstok en stel de zich hiermee te weer. In de worstelpartij die volgde, bleef hij overwinnaar en de aanval ler, de dri-en-dertigjarige M. M., ging aan den haal. Hij is later door de politie aangehouden en in bewaring gesteld. De heer B. had echter geen vergunning voor het dragen van een wapenstok, zoodat de po litie ook tegen hem proces-verbaal heeft opge maakt wegens overtreding van de wapenwet, met inbeslagneming van het wapen. Een wethouder en een raadslid handgemeen. In de Woensdag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Beerta (Groningen) zijn het communistische lid Van der Veen en de so ciaal democratische wethouder Strobos hand gemeen geworden. Om erger te Voorkomen sloot de voorzitter de vergadering Bij het uit eengaan werd de internationale gezongen. Een „Fort Chabrol" te Lier De Brusselsche correspondent van De Maas bode meldt: Heel het stadje Lier was Zondag in opschud ding gebracht door een nieuw „Fort Chabrol"- geval. Tegen een uur in den nacht waren de bewoners van het Leuvenplein wakker gewor- schrikt door herhaalde revolverschoten. Deze kwamen uit het huis van den heer Vn Immer- seel, dien men doodelijk gewond neer vond lig gen. De bedrijver van deze misdaad, was een ze kere Peeters, huurder van het slachtoffer, die reeds eerder voor zwakzinnigheid was opge sloten. De gek barricadeerde zich onmiddellijk in een kamer, en schoot van het raam uit op de po- litie-agenten die inmiddels ter plaatse waren aangekomen. Deze toestand duurde voort tot 10 uur 's mor gens, tot hulp uit Brussel kwam opdagen, nl enkele gendarmen, gewapend met traanver- wekkende bommen, die na een gat in de muur gebroken te hebben, er in slaagden, den gek hiermee angst aan te jagen, die toen spoedig gearresteerd en in een dwangbuis gestopt werd. De toestand van het slachtoffer van Immer- seel, schijnt hopeloos te zijn. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). ZUID-FRANKRIJK IN NOOD. Een beroep op het Nederlandsclie volk. Een ontzettende ramp heeft de bewoners van Zuid-Franttijk getroffen, een ramp, waarvan wij ons vooral in Nederland zoo goed den om vang en de gevolgen voor den geest kunnen halen, wanneer wij denken aan onzen eigen watersnood in 1926. Uit persberichten en fotopagina's der dag bladen heeft men kunnen zien, hoe honderden zijn omgekomen, tienduizenden have en goed geheel rebben verloren. Veertien departementen zijn ten deele ver woest en men mag zonder overdrijving zeggen, dat Europa sedert den wereldoorlog geen ramp van zoodanigen omvang gekend heeft. Voor de streken, die getroffen zijn, is de verwoesting totaal; in vele dorpen is geen huis gespaard; halve steden zijn ingestort! Bij de leniging van dezen nood mag Neder land zich niet onbetuigd laten. Er heeft zich te Amsterdam een comité gevormd, dat de binnenkomende gelden in overleg met de Fran- sche Regeering zal aanwenden. Zij hebbenzich ervan overtuigd, dat de hulp op den hoogsten prijs zal worden gesteld, maar deze moet spoe dig gegeven worden. Bis dat, qui cito dat! Alle giften zijn welkom. Niet wat gij geeft, maar dat gij geeft is van belang. Namens het Uitvoerend Comité: J. M. TELDERS voorzitter. Prof. Dr. J. J. SALVERDA DE GRAVE, vice- voorzitter. M. LAM Jr., penningmeester (Sarphati- straat 55, Amsterdam) Giro 57259. NAAR GEMELD WORDT IS BENOEMD TOT AARTSBISSCHOP VAN UTRECHT MGR. J. H. G. JANSEN, VICARIS KAP. VAN HET AARTS BISDOM.

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 3