Binnenland. Buitenland. Stadsnieuws. Deze plechtige zegen werd tot' nog slechts tweemaal gegeven, na de Pauskeuze, en na de plechtigheid in &>l. Pieter bij gelegenheid van de onderleekenuig van het verdrag van Late- ranen. Tnans zou de H. Vader dezen zegen geven „in* den plecntigen vorm", zooals tot. neden sinds lö/U nog nooit is geschied. Ter be- voegder piaatse konden wij echter geen defini tieve bevestiging van de waarheid dezer ge ruchten krijgen, maar ze werden ook niet be slist tegengesproken, zoodat wij het wel waar schijnlijk achten, dat de H. Vader met Paschen in de midden-loggia zijn zegen zal spreiden over de hoofden der duizenden en tienduizen den, die Hem op het breede Sint Pietersplein dankbaar zullen toejuichen. Zijn zegen zal uit gedragen worden over alle landen der behoefti ge wereld tot aan het uiteinde der aarde. De benoeming van den Kardinaal-Legaat voor het a.s. Eucharistisch Congres te Carthago is dezer dagen te verwachten. Als de meest ernstige candidaten worden genoemd Kardi naal Gasparri, de vorige Pauselijke Staatsse cretaris, Kardinaal Ceretti, die den H. Vader in Sydney vertegenwoordigde, en Kardinaal Lepicier, die reeds eerder met gewichtige zen dingen werd belast. Deze laatste zou vooral in aanmerking komen, daar het Congres op Fransch-Koloniaal grondgebfüd gehouden wordt en het meerendeel der bezoekers wel Franschen zullen zijn. Ook verschillende andere Kardinalen, o.a. Sincero en Ceretti zullen aan het congres deel nemen. In sommige Romeinsche bladen werd het bericht verspreid dat een spoedige voortzetting te wachten zou zijn van het Vaticaansche Con cilie dat in 1870 bij het uitbreken van den Fransch-Duitschen oorlog plotseling werd ge schorst, en dat nooit hervat werd omdat de Paus als gevangene in het Vaticaan vertoefde. Nu doen wederom allerlei geruchten de ronde dat de H. Vader bij het sluiten van het verleng de jubeljaar, dat in Juni zou plaats hebben, een nieuwe Encycliek zal uitgeven waarin een hervatting van het Vaticaansch Concilie in het vooruitzicht zou worden gesteld. Wat er van zij, iedere deskundige weet dat het houden van een dergelijke algemeene kerkvergadering een langdurige voorbereiding vereischt, zoodat een bijeenroeping eerst tegen 1923 of 1933 zou kun nen plaats hebben. De vergaderingen zullen eventueel in den Sint Pieter gehouden worden. In verband met het groot aantal bezoekers, men spreekt van 1500 bisschoppen en prelaten, zou alleen de absis van de Basiliek of het priesterkoor van Sint Petrus' Stoel daarvoor geschikt zijn. Bij de ambtsaanvaarding van den nieuwen Aartspriester van Sint Pieter heeft Kardinaal Pacelli een belangrijke toespraak gehcuden waaraan wij het volgende ontleenen. In dit plechtige uur, nu ik omringd door het doorluchtig kapittel van dezen eerbiedwaardi- gen tempel Gods en de jeugdige levieten van het Pauselijk Romeinsche Seminarie, op wie wij onze hoop voor de toekomst gevestigd heb ben, in tegenwoordigheid van de leden van het diplomatieke corps, prelaten en andere door luchtige gasten, mijn ambt als aartspriester der Vaticaansche Basiliek ga aanvaarden, rij zen mijn eerste gedachten dankbaar omhoog naar den verheven troon van Christus plaats- bekleeder, wiens vaderlijke liefde en goedheid mij onlangs zonder eenige verdiensten van mijnen kant £<an zijne zijde riep en die zich nu weer gewaarcligde om mij deze hooge waar digheid te verleenen. Hoe inniger de banden zijn die mijn bescheiden persoon met den ver heven opperpriester verbinden, hoe intiemer ik mag deelnemen van zijn arbeid en zorgen voor het heil der zielen, des te meer wordt ik mij iederen nieuwen dag weer bewust met welk een vaste, moedige hand de Paus Sint Petrus' scheepje stuurt te midden van de woeste gol ven onwankelbaar in zijn geloof sterk in zijn hoop, in een diep gewortelde liefde, en des te inniger bid ik den Heer dat Hij hem moge be waren en behoeden opdat Hij niet overgeleverd worde in de handen zijner vijanden. Dan her innerde de nieuwe Aartspriester zich zijn ver eerden leermeester kardinaal Rampolla en zijn bewonderenswaardigen voorganger kardinaal Merry del Val die zoo plotseling uit het leven werd weggeroepen. Met huivering en heiligen eerbied aanvaard de de kardinaal zijn verheven ambt ln dit rijke heiligdom. De schaduw van het nieuwe rust op dezen wonderbaren tempel Gods. Zooals het avond rood hangt over de Alpentoppen, zoo rust er een wijding van een bovenaardsche wereld op de muren die rond Sint Petrus' graf staan op getrokken. Deze geweldige steen en mamier massa, deze heerlijke bogen, deze pijlers die ten hemel streven, het onvergelijkelijke bouw werk van Michel Angelo's koepel, 't is allemaal als een magnificat van een overwinnend ge loof, een reusachtig Credo opgericht op de plaats waar het geloof en de liefde van Sint Petrus in een heiligen marteldood hun beves tiging en vervulling vonden. Verlangend heb ben de volkeren uitgezien naar het oogenblik waarop zij mochten nederknielen bij de Con- fessio Petri. Van hier uit zijn de Evangeliepredikers uit gegaan om aan de volkeren de leer des heils te gaan verkondigen. Daarheen zijn ze terugge keerd om bij Christus' plaatsbekleeder vreug devol te brengen de zware garven van den rij ken oogst, van hetgeen zij in tranen hadden uitgezaaid. Hier komen de Bisschoppen der ge- heele wereld om genade, sterkte en standvastig De stad Frankfurt a.d. Main herdacht 9 April jl. het 600-jarig jubileum der eerste handels- messe met een historischen optocht. De oude Frankfurter schutterij in den stoet. heid in het vervullen van hun herderlijk ambt, waar Engelenschouders voor terugdeinzen. Hier kwamen koningen en keizers knielen en Petrus huldigen in naam hunner volkeren. Onder den bovenaardschen majesteit van dezen godstem pel hebben de pelgrims uit alle natiën, rassen en standen hun strijd en onderlinge twisten vergeten en zijn zij zich bewust geworden dat zij voor God en zijn H. Kerk allemaal broeders zijn. Na nog in korte woorden te hebben gespro ken over de verhevenheid van het lijden van de kerk, besloot de Kardinaal zijn redevoering met de woorden van den Apostel Petrus: Maar weest verblijd als deelgenoot aan Christus lij den, opdat gij u ook bij de openbaring zijner heerlijkheid juichende moogt verblijden. Grondgebruik en veestapel. Naar wij vernemen, ligt het ln de bedoeling van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw in het tijdvak van 20 Mei tot 20 Juni e.k. een algemeene telling van het grond gebruik en van den veestapel te doen houden, ongeveer op dezelfde wijze als in de jaren 1910 en 1921 heeft plaats gevonden. De Minister verwacht, dat evenals bij vorige keeren op vrij eenvoudige wijze waardevolle gegevens zullen worden verkregen, die voor de behartiging van de belangen van den Neder- landschen landbouw onmisbaar zijn. De plaat selijke leiding van de telling zal wederom bij de burgemeesters berusten. Ned. R.-K. Tooneelbond. De Ned. R.-K. Tooneelbond richt een uit- noodiging aan alle R.-K. Tooneelclubs( zoowel gemengde als enkel dames- of heeren-clubs) tot bijwoning van de massale propaganda-ver- gadering, op Maandag 21 April a.s. (2e Paasch- dag) te Rotterdam. De propaganda-rede zal worden gehouden door den heer Anton Sweers, uit Amsterdam, leider en regisseur van het R.-K. Amsterdamsen Tooneelgezelschap Autobus door sneltrein gegrepen. In de omgeving der stad Albuquerque (Nieuw Mexico) werd een volbezette autobus op een onbewaakten overweg door een uit Santa Fé komenden sneltrein gegrepen. Vijftien personen werden gedood, elf meer of minder zwaar gewond. Hittegolf in Amerika. Door een hittegolf is de temperatuur in een paar uren tot 32 gr. Celsius gestegen. Het was de warmste dag die Chicago ooit om dezen tijd van het jaar te registreeren heeft gehad. Uit Milwaukee en andere steden van den staat Wisconsin werd eveneens een tempera tuur van 32 graden gemeld, en uit Cedar Rapids (Iowa) een van 40 graden Celsius. Soldatenbioscoop in Frankrijk. In Frankrijk zullen bij alle regimenten bij zondere bioscoopen voor de soldaten in gebruik worden genomen. De eerste pogingen, om van den film gebruik te maken bij de opleiding der recruten dateeren reeds van 1927. Vertoond zullen worden tooneelen uit den wereldoorlog om de rol te laten zien, welke de verschillende wapenen in den modernen oorlog vervullen. Verder worden den recruten de verschillende handgrepen bij het exerceeren, de bediening der wapenen, het optreden van den invidueelen soldaat tegen vliegtuig- en gasaanvallen ge toond. De kosten per regiment worden op 72.000 francs per jaar geraamd. Duitscher te Moskou ter dood gebracht. Naar uit Moskou gemeld wordt, ls het dood vonnis tegen den Duitschen leeraar Dimitri Schulz Woensdag te Moskou voltrokken. Hij werd door soldaten van den Gepoe gefusilleerd Scliuz was er van beschuldigd, een anti- sovjefcgroep te hebben georganiseerd. Hij had een verzoek om gratie tot Kalinin gericht, doch dit was afgewezen. 1 miïlioen gulden voor rattenverdelging. De openbare gezondheidsdienst te Buenos Ayres is van plan, in de eerstvolgende maan den een som van meer dan een millioen gulden te besteden aan een uitgebreide jacht op ratten Het doel hiervan is de builenpest, die aldaar 'en in andere Argentijnsche havensteden heerscht, ut te roeien. Vergiftigde levensmiddelen genuttigd. Na afloop van een feestmaaltijd in een hotel in het Westend van Londen, waaraan ongeveer 20 personen aanzaten, grooten- deels vooraanstaande figuren uit politieke en handelskringen, werden de meeste personen, die aan het diner hadden deelgenomen, ziek onder vergiftigingsverschijnselen. Er wordt een onderzoek ingesteld, of mis schien één der genuttigde spijzen de oorzaak der vergiftiging kan zijn. De ongehoorzaamheids-actie in Engelsch-Indië In Britsch-Indië zouden gisteren massa be toogingen plaats hebben van de aanhangers van Gandhi tegen het Britsche Zoutmonopolie Verwacht wordt, dat de regeering haar politiek ten opzichte van de verzet-actie deze week wij zigen zal en tot arrestatie van Gandhi zal over gaan. Het a.s. Eucharistisch Congres. Z. H. de Paus heeft tot Zijn legaat bij het aanstaand Eucharistisch Congres te Carthago Z.Em. Kardinaal Lépicier benoemd. DE UITVAART VAN KONINGIN VICTORIA VAN ZWEDEN. Indrukwekkende plechtigheden. Het Zweedsche Tel.-agentschap meldt d.d. 12 dezer uit Stockholm De rivier, de Norrström, zoo vaak het tooneel van blijde gebeurtenissen, was heden opnieuw het middelpunt der belangstelling, doch om een zeer droeve reden: Zwedens koning bracht het stoffelijk overschot zijner overleden gade naar haar land terug. Reeds vroeg in den ochtend waren alle open bare gebouwen, banken en magazijnen te Stock holm gesloten. Om één uur (Zweedsche tijd) kwam het ko ninklijk eskader, bestaande uit de kruisers „Gustaaf V", en de „Drottning Victoria", die het stoffelijk overschot der koningin bevatte, geëscorteerd door torpedojagers uit Swine- Münde in de Norrström aan, waat het voor anker ging. De lijkkist wérd van de „Drottning Victoria'' in de koninklijke sloep, de „Vasaorden", over gebracht, terwijl saluutschoten werden gelost. Om half drie (Zw. tijd.) stapte de koning, de kroonprins, die het eskader tot aan de mon ding der rivier was tegemoet gevaren, en prins Willem, de tweede zöon des konings, in de koninklijke sloep over, die door matrozen naar het eiland Skeppsholmen, het marinestation van Stockholm, werd geroeid. Hier waren detachementen van de konink- klijke marine opgesteld en wachtten de leden van het koninklijk huis en een aantal buiten- landsche vertegenwoordigers benevens tal van Zweedsche vooraanstaande persoonlijkheden, o.w. de premier en de leden der regeering op de aankomst van het lijk. Er waren o.a. de volgende vorstelijke per soonlijkheden verschenen: de koning en kroon prins van Noorwegen, de koning en koningin van Denemarken, de president van Finland, groothertogin Hilda van Baden, prins Adelbert van Pruisen, de prins van Hohenzollern-Sig- maringen, prins Victor von Wied, prins Gustaaf en prinses Thyra van Denemarken; voorts alle leden van het diplomatieke corps en vertegen woordigers van de verschillende niet aanwezige regeeringshoofden. Terwijl de kist door tien hooggeplaatste marl ne-officieren aan wal werd gedragen speelde de koninklijke marinekapel treurmuziek. De kist werd vervolgens in een door zes paarden getrok ken lijkwagen geplaatst, waarna de stoet zich in beweging zette. De klokken van alle kerken in de hoofdstad begonnen te luiden, tot de stoet aan de Riddarholmskerk, het Zweedsche Pantheon, was aangekomen, waar een groot aantal Zweedsche koningen en koninginnen in grafkapellen rond de kerk zijn bijgezet. Koning Gustaaf en alle andere mannelijke deelnemers aan de plechtigheid volgden den lijkwagen te voet. De stoet werd geopend en gesloten door adel borsten, detachementen, cavalerie en artillerie. Nadat de kist in het koor der kerk was ge plaatst, nam de uitvaartplechtigheid een aan vang. Den opperceremoniemeester naderde de ca- tafalk en zette de koninklijke kroon, welke op het deksel der kist stond, naast de kroon, die tusschen kroonjuweel^n lag. Na deze ceremonie begon de Aartsbisschop van Upsala, geassisteerd door drie hofgeeste- lijken, den lijkdienst. Na afloop speelde het orkest van de konink lijke opera de ouverture van „Parsifal", ter ver vulling van den wensch der overledene, die een groot bewonderaarster van Wagner was. Officieren droegen vervolgens de kist naar den grafkelder van de dynastie der Bernadol- te's waar zij werd geplaatst naast het stoffelijk overschot van de drie voorgaande Zweedsche koningen en hun gemalinnen. Onderwijl zong het koor e engezang, dat in 1876 werd gecom poneerd door den schoonvader der overledene koning Oscar II, bij het overlijden van zijn moeder, koningin Josephine. Hiermede was de plechtigheid ten einde. Des ochtends om 4 uur hadden alle vestin gen en marinestations van Zweden 42 saluut schoten gelost. Korte Berichten. De verzet-actie in Britsch-Indië moet, vol gens sommige berichten, een verontrustende uitbreiding genomen hebben. Gevonden. Heden is door den heer D. Jansen Tramstraat 403, in de Poel een rijwielplaatje gevonden. Terug te bekomen bij den vinder. Overgeplaatst Met ingang van 14 April is de maréchaussée J. Willems overgeplaatst van Sas van Gent naar Veghel. Met ingang van 15 April is overgeplaatst van Hulst naar Sas van Gent de maréchaussée Slabbekoorn. R.-K. Bouwvereeniging In een Zaterdagavond onder leiding van den heer M. van Goethem gehouden vergadering van leden der R. K. Bouwvereeniging „Volksbelang" alhier werd bö sloten, de werkzaamheden voorloopig op te schorten tot de functionarissen voor voorzitter en secretaris zullen zijn aangewezen. De heer W. Lammens werd tot bestuurslid gekozen ter voorziening in de vacature, ont staan door het bedanken van den heer M. v. Goethem. Verschillende mededeelingen werden gedaan omtrent reeds door het bestuur ver richtte voorloopige werkzaamheden. R.-K. Kring. Bij de Zaterdag gehouden weke- lijksche schieting was weer door een goeie gever die voor de schutterij van den Kring veel voelt, een kistje sigaren cadeau gegeven. De hoogvo gel en zijvogel werd geschoten door M. Houte pen, 2e zijvogel door Schatteman. Beide Kallen door Ch. Vergauwen. Als bijzonderheid mag worden gemeld, dat laatstgenoemde nog 14 kleine vogels van de prang mikte. Prijsschieting. Bij de gisteren gehouden prijs schieting bij P. de Roeck alhier was de uitslag

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 2