Binnenland. Buitenland. STER-TABAK Stadsnieuws. Prouineienieuws. Uit de R.-K. Staatsparty. Ingezonden Mededeeling „In die pijp vanjou 9chuilt tooverkracht. Telkens als jij een piip rookt, voel ik mij opgewekt en vroolijk." „Dat ligt niet aan mijn pijp, maar aan de tabak,die ik rook. 't Is r Koop jij ook maar een pijp, stop die met Ster-tabak en jouw rooken brengt an deren onder de bekoring." Rond dit monument, zoo schittërend om de schoonheid van zijn kunst.... zoo interessant om zijn herinneringen aan het geloof en de pië j teit van het voorgeslacht zal dus in den loop van het volgend jaar een reeks feesten plaats hebben, ter herinnering aan het 15e eeuwfeest van 't Concilie van Ephese. Een zeer interessante bijzonderheid is, dat omstreeks dien tijd de res tauraties voltooid zullen zijn, die Pius XI begon nen is in deze Basiliek vooral in de omgeving van den triomfboog. Bij gelegenheid van deze restauraties heeft men zeer gewichtige archeologische ontdekkin gen gedaan waarvan men tot nu toe de volle waarde nog niet kan begrijpen, maar die, in ieder geval van zeer groot gewicht zijn. R.-K. STAATSPARTIJ EN R.-K.VOLKSPARTIJ Nu over de gevoerde onderhandelingen tus- schen de Besturen van de R.K. Staatspartij en de R.-K. Volkspartij nadere mededeelingen zijn bekend geworden meent 't Dagelijksch Bestuur der R.-K. Staatspartij ook zijnerzijds eenige in lichtingen over den stand dezer aangelegenheid te mogen verstrekken. De onderhandelingen tusschen beide Partijen zijn gevoerd door het Dagelijksch bestuur der R.-K. Staatspartij, daartoe gemachtigd door het Partijbestuur, eenerzijds, en door het Bestuur der R.-K. Volks partij anderzijds. Na de tweede bespreking is door het Dage lijksch Bestuur verslag uitgebracht aan het Partijbestuur, dat zijn goedkeuring hechtte aan dé voorgenomen regeling. Deze regeling bestaat uit de volgende pun ten: 1. De verzoening geschiede voor de R.-K. Volkspartij zoo eervol mogelijk. De onderhandelende personen achtten door de voorgestelde regeling dit punt nagekomen. 2. Aan den Partijraad der R.-K. Staatspartij zal door het Partijbestuur worden voorgesteld een Additioneel Artikel toe te voegen aan het Partij reglement, waarin wordt voorzien in de mogelijkheid van aanwijzing door het Bestuur der R.K. Volkspartij, bij de opheffing dier Partij van drie stemgerechtigden leden in den Partij raad voor den duur der loopende zittingspe riode. 3. De afdeelingen der R.K. Volkspartij kun nen worden omgevormd in studieclubs als be doeld in artikel 10 van het Partijreglement. 4. De zetels in de vertegenwoordigende licha men, thans bezet door leden der R.-K. Volks partij, zullen door die personen bezet blijven. 5. In verband met de getroffen regeling zitten d eleden der voormalige R.-K. Volkspartij in de openbare lichamen voortaan alsafgevaardigden der R.K. Staatspartij, en behooren zij mitsdien et worden opgenomen in de fracties der R.-K. Staatspartij met alle gevolgen van dien. Deze regeling is door beide Besturen aan vaard, en afspraak is, dat beide Besturen deze voorstellen zullen aanhangig maken en verde digen in de eigen Partijinstanties, welke daar over hebben te beslissen. De R.K. Volkspartij zal in den loop van de maand April een beslissing nemen, terwijl de R.-K. Staatspartij de zaak zal behandelen in de Partijraadsvergadering van 23 Mei a.s. Het desbetreffende voorstel zal eventueel worden geplaatst op de Partijraads-agenda, welke be gin Mei wordt verzonden. Vacantiekaarten Naar Het Volk verneemt, zullen de Nederl. Spoorwegen ook dit jaar vacantiekaarten ver krijgbaar stellen tegen le klas f 9, 2e klasse f7 en 3e klasse f 5. De vacantiekaarten zullen verkrijgbaar zijn met Paschen van 18 tot en met 23 April, met Pinksteren van 6 tot en met 11 Juni en in het tijdvak van 1 Juli tot en met 15 September. De Vrijheidsbond. De heer A. van der Weijde heeft, naar het Vad. meldt, bedankt als lid van het hoofdbe stuur van den Vrijheidsbond. Het ligt in het voornemen, het hoofdbestuur met 6 nieuwe leden uit te breiden. CHINEESCHE ROOVERS. 50 kinderen ontvoerd. In Centraal-China heeft een rooversbende van 500 man 3 dorpen overvallen. Zij plunder den de huizen en staken deze in brand. Er zijn 3 politieagenten gedood, terwijl 50 kinderen ontvoerd zijn. De roovers wisten te ontkomen. Vlaamsch dienstweigeraar gestraft. De Brusselsche correspondent van de Msb. meldt: E enjong Antwerpenaar, Joris de Leeuw, die als soldaat is ingelijfd te Namen, heeft om principieele redenen, geweigerd aan de in de Pransche taal gegeven bevelen van zijn over sten te gehoorzamen. De soldaat, die pas 3 April jl. was ingelijfd en den zelfden dag zijn dienst weigerde is in de militaire gevangenis van Namen opgesloten. De Antwerpsche frontafgevaardigde Herman Vos, heeftzich tot den minister van Qefensle gewend met de vraag, welke in deze zijn hou ding zal zijn. Amerika's kosten in den wereldoorlog. Volgens cijfers van het departement van de schatkist, aan den vooravond van den verjaar dag der oorlogsverklaring bekend gemaakt, heeft de wereldoorlog aan de V. S. naar schat ting 51,4UU millioen dollars gekost. Tot 30 Juni van verleden jaar is er 6.748 mil lioen betaald aan interest voor de oorlogs kos ten. De j aarlij ksche kosten voor de landsverdedi ging beloopen 66 pCt. van alle staatsuitgaven. Korte Berichten. De Russische godsdienstbestrijders zijn een intensieve campagne begonnen tegen de viering van het Paascheest. Het bestuur der St. Vincentiusvereeni- ging alhier maakt erkentelijk melding van de ontvangst van 12 flesschen lever traan alsmede van zeer goed bruikbare manskleeding. Het beveelt zich vooral in dezen schoonmaaktijd dringend aan voor ailerlei kleedingstukken vooral ook voor nog in goeden staat verkeerende schoenen Secretaris-magazijnmeester: H. Bock- stael, Schulpenpad. Surnumerair. Naar wij vernemen zal met in gang van 25 dezer voor den tijd van 3 maan den de heer H. J. Dijkhuis uit 's-Gravenhage als Surnumerair op het kantoor van den Rijks ontvanger werkzaam zijn. Werkloozen. Ter arbeidsbeurze waren inge schreven op 8 April: 15 Fabrieksarbeiders. 1 losse arbeider. De verbinding met Oostelijk Zeeuwsch-Vlaan deren. Men schrijft: Nu bekend is geworden, dat de Nederl. Spoor wegen plannen overwegen om het station Vlake aan de lijn RoosendaalVlissingen op te heffen en dat te KruiningenIerseke be langrijk uit te breiden, is het wel tijd om eens na te gaan wat de gevolgen kunnen zijn voor het verkeer met Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen voor wat betreft de WesterSchelde, langs de lijn HansweertWalsoorden. Thans verlaat men voor dien bootdienst den trein te Vlake om met décauvilletram eerst langs de Oostzijde tot den Schorebrug te rij den en na deze brug gepasseerd te zijn, langs de Westzijde tot de aanlegplaats der Provin ciale booten op Walzoorden en Ter Neuzen. Met deze tramroute zijn ook gediend de dor pen Schore en Hansweert (deel van Kruinin gen), die beide ten Westen van het kanaal liggen. De kans schijnt te bestaan, dat deze tram, die dit jaar juist 25 jaar in deze ver binding, al is zij dan ook maar kort (een klein kwartier rijdens) op lofwaardige wijze heeft voorzien, zal moeten verdwijnen, omdat reeds geruchten de ronde doen, dat de N. S. van plan is autobussen van de A.T.O. op het station Kruiningen te laten rijden. Men vergeet o.i. daarbij, dat de tram ruim 100 personen te ge lijk kan vervoeren en ook een bagagewagen heeft, waarbij soms plotseling zich voordoende groote vrachten worden vervoerd. Betwijfeld wordt daarom of de A.T.O. ten allen tijde in het vaak drukke verkeer zal kunnen voorzien. Waar er bovendien aan gedacht wordt den wég direct van Kruiningen naar de Oostzijde van de buitenhaven te Hansweert te maken, zou dit voor de gemeente Schore en ook voor Hans weert een achteruitgang beteekenen. Wat de bootdienst betreft, is reeds meerma len de wenschelijkheid besproken om ook op de lijn HansweertWalzoorden een motor veerboot in de vaart te brengen van het type als reeds enkele jaren vaart tusschen Vlissin gen en Breskens. (Door de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaande ren werd daartoe het vorig jaar tot den Mi nister van Waterstaat het verzoek gericht.) Voor zulk een motorveerboot moeten ook daar voor geschikte aanlegplaatsen worden gemaakt Te Walzoorden, waar de boot thans aan een steiger aankomt, zal het maken van een haven niet achterwege kunnen blijven en moeten daarvoor reeds voorbesprekingen hebben plaats gehad, zooals wij van die zijde vernamen. Maar ook te Hansweert zal een groote verandering moeten plaats hebben, daar de buitenhaven met de drukke scheepvaart voor het kanaal door Zuid-Beveland, niet geschikt is om er een goede aanlegplaats voor een motorveerboot te maken. O.i. zou een goede oplossing te krijgen zijn door het uitbaggeren van de haven van de voormalige werf Zeeland, die vlak naast de buitenhaven en wel ten Westen daarvan ligt en die de boot bij ieder tij gelegenheid zou geven in- of uit te varen, wat voor een op vaste tijden varenden dienst zeker noodig is. Een lang gewenschte verkeersverbetering Men schrijft uit Clinge aan de Msb.: Van den grooten weg WalsoordenHulst KaspellebrugBelgische grens en verder naar Sint Nikolaas is het gedeelte HulstKapelle- brug-grens, sminds jaren in een deplorabelen toestand; de totaal versleten keibestrating zou zelfs nog dagteekenen uit den tijd van Napo leon Automobilisten, karrevoerders, fietsers etc, nemen dan ook den omweg over Sint-Jan- tseen, wat hen echter maar gedeeltelijk helpt, wijl zij het laatste stuk van genoemd wegvak toch nog moeten berijden. Gelukkig komt thans in dezen toestand, die als het ware schreit oi'n verbetering, een gun stige wending. Beleidvol gevoerde onderhande lingen van het gemeentebestuur van Clinge, over welks gebied genoemd weggedeelte voor 't allergrootste gedeelte loopt, met den Rijkswa terstaat hebben er toe geleid, dat spoedig de vernieuwing van het eerste wegvak; Belgische grens tot aan de samenvalling van den weg St. Jansteen met Kapellebrug, zal worden aanbe steed. De volgende vakken zullen successievelijk door den Rijkswaterstaat onderhanden worden genomen, zoodat binnen niet al te langen tijd een moderne verkeersweg Hulst met de Bel gische grens zal verbinden. TER NEUZEN. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Op 5 April stonden als werkzoekenden (hetgeen niet al tijd beteekent dat zij werkloos zijn) bij de ar beidsbeurs ingeschreven.: Transport- en losse arbeiders 137; zeelieden 2; stokers 2; bakkersknecht 1; uitvoerder 1; nachtwaker 1; totaal 144. Waterschout. Bij Kon. besluit van 2 April is aan den heer C. Klaassen, op zijn verzoek, met ingang van 1 Juli 1930, eervol ontslag verleend uit het ambt van waterschout te Ter Neuzen SLUISKIL. .Ongeval. De werkman L. M., uit Willebroeck (B.), werkzaam op de Cie Néerlnadaise de l'Azöte, viel Maandag van een acht meter hooge stelling naar beneden, waarbij hij een beenfractuur onder de knie opliep. Op advies van dokter van Loy, die de eerste hulp ver leende, werd M. in de R.-K. Verpleging opge nomen. Deze val had voor M. ernstiger gevol gen kunnen hebben, doch bij toeval viel hij op een onder de stelling staanden anderen werk man, waardoor zijn val eenigszins gebroken werd. Woestrijder binnen de kom. Bijna dagelijks schijnen verschillende autobestuurders en mo torrijders, zich geen zier aan te trekken van de geplaatste borden voor de kom, waarop een snelheidsbeperking tot 20 K.M. voorkomt. Men houdt dikwijls zijn hart vast, als men ze voor bij ziet vliegen terwijl er schoolkinderen op den weg zijn. Zou onze politie dergelijke woeste rijders niet een „bonnetje" kunnen geven? Kolenaanvoer. In de maand Maart kwamen voor de cokesfabriek in lossing 4 stoom- en 10 Rijnschepen met een inhoud van plm. 25002 ton kolen. PHILIPPINE. Pluimvee en Konijnen. Onder voorzitterschap van den heer C. den Toom werd alhier een vergadering gehouden van afgevaardigden van Pluimvee- en Konijnenvereenigingen in Z. Vlaanderen. Een regelings-commissie werd benoemd die voortaan de verschillende tentoonstellingen zal organiseeren. Hierin hebben zitting de heeren J. Lauret te Zuidzande. J. Schelling te Oost burg, A. Faas te Biervliet, C. Klaasen te Terneu ezn en Ph. Kieriem, te Axel. AXEL. Ammoniak ontvreemd. Ten nadeele van den landbouwer de F. werd aan deze dagen een hoe veelheid ammoniak, welke in 'n wagenhuis op zijn erf was opgeslagen, ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. Nieuwe industrie Naar verluidt bestaan er bi. een Fransche Maatschappij plannen om onder Axel een fabriek te vestigen. Vechtpartij. Zaterdagavond werd zekeré van D., die in een café alhier ruzie zocht, door den caféhouder buiten de deur gezet, waarbij de ruziemaker kwam te vallen en met gebroken been werd opgenomen. ZUIDDORPE. Wit-Gele Kruis. In de vorige week Zondag gehouden jaarvergadering werd o.a. medege deeld, dat het totaal aantal leden thans 239 be draagt. Te Overslag zijn practisch alle gezin nen aangesloten. Van 1 Januari 1930 wordt zuster Berchmans bijgestaan door zuster Miletia. Door beide züs- sters werden in de parochie Zuiddorpe 44 pér- sonen aan huis verpleegd met een totaal van 1459 bezoeken. Aan de kliniek werden 65 per soon ontvangen, met 323 bezoeken. Het aantal uitgeleende voorwerpen bedraagt 68. De gemeen et Overslag is met 1 Januari in de verpleging opgenomen; in deze drie maanden werden 9 pa tiënten aan huis verpleegd met 80 bezoeken. De totale ontvangsten over het boekjaar 1929 bedroegen f 683,01; de uitgaven f 502,42; batig saldo f 180,59 Bezit 1 Januari 1929 f 152.94, zoö dat op 1 Januari 1930 in kas was f 333,53. Mevr. Lyppens Otten en de heer P. L. van Damme werden als bestuursleden herkozen. Het het oog op de uitbreiding der vereeniging tot Overslag deed het bestuur het voorstel het bestuur met twee leden uit te breiden. Gekozen werden de heeren C. de Nijs en G. Boddaert, beiden van Overslag. HULST. Wit-Gele Kruis. In de vorige week gehouden jaarvergadering van Het Wit-GeleKruis weid o.a. medegedeeld, dat de jaarrekening sloot met een voordeelig saldo van f 231,20. De be zittingen bedragen momenteel f 1696,69. De heeren B. Truffino en H. Verwilghen werden als bestuurleden herkozen. In de plaats van Mevrouw Pohlmann, zitten de namens de St. Elisabethvereeniging, den heer A. J. Cammaert, als vertegenwoordiger van de onder de gemeente St. Jansteen wonende leden den heer B. Temmerman, zittende namens de Werkliedenvereniging en den heer C. L. de Cock-de Silva als afgevaardigde van het R.-K. Armbestuur, die ontslag hadden genomen, wer den tot bestuurleden gekozen resp, Mevr. Seij- dlitz, de heer Eug, P. Fassaert en de heer J. H. Baert terwijl in de vacature Temmerman nog niet werd voorzien, daar van de Werklieden vereniging nog geen voordracht was ontvan gen. Na bespreking van de Waterleidingkwestie nam de vergadering de volgende motie aan: „De afdeeling ^ulst van het Wit-Gele Kruis in jaarvergadering bijeen, spreekt niet alleen „de wenschelijkheid maar ook de noodzake lijkheid uit van de spoedige tot standkoming „van een Waterleiding in het belang van de „Volksgezondheid. „Zij besluit deze motie ter kennis te bren- „gen van de plaatselijke Overheid en de pers „en gaat over tot de orde van den dag". Besloten werd, dat in het algemeen de ver- plegingartikelen kosteloos in bruikleen zullen worden gegeven en slechts bij uitzondering hiervoor eene vergoeding zal worden gevraagd. Nog werd besloten, om te zien naar een eigen lokaal, zulks zooveel mogelijk in samenwerking betracht met de R.-K. Zeeuwsch-Vlaamsche vereeniging tot bestrijding van de tuberculose. Besloten werd, om er naar te streven, meer gediplomeerde bakers te krijgen en om kinder- hygiëne te doen doceeren. De voorzitter bracht verslag uit van de in Ter Neuzen gehouden vergadering, waarin be sloten is een provincialen bond op te richten. De vergadering vereenigde zich hiermede. Be sloten werd tot dien bond toete treden. Verplaatst. Bij beschikking van den Minister van Financiën is de ontvanger der registratie en domeinen H. de Groot verplaatst van het kantoor alhier naar het kantoor Gouda. Gezondheidscommissie. Door den Commissa ris der Koningin is aan den heer J. van 't West einde eervol ontslag verleend als lid-voorzitter van de gezondheidscommissie, zetel Hulst en aan den heer W. J. Mazzola als lid dier com missie. Naar gemeld wordt, is aan den heer L. Col- sen, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid der gezondheidscommissie in den kring Hulst. „De Batavieren" Bij de gehouden Koning- schieting behaalde de heer B. Neefs den Ko ningstitel. KOEWACHT. Jaarmarkt. Woensdag jl. werd alhier de jaar markt gehouden. De aanvoer van vee was ma tig. De prijzen werden alsvolgt .toegekend Voor het meest in waarde zijnde werkpaard (ruin) van 3 tot 6 jaar, aan A. de Cluwe, alhier Voor het meest in waarde zijnde werkpaard (merrie) van 3 tot 6 jaar, aan A. van Damme alhier. Voor het schoonste veulen nog zijne melk tanden hebbende, aan H. Bonte alhier. Voor het schoonste veulen, geboren in 1929, onverschillig van welk geslacht, aan Fr. Kips alhier. Voor de schoonste baatgevende af kalfdragen de koe, le prijs aan H. Bonte, 2e prijs aan Fer. Kips, beiden alhier. Voor de schoonste vier of tweetandsche vaars le prijs aan Fr. Suy 2e prijs aan A. Inghels, beiden alhier. Voor den vetsten os aan H. Bonte en E Die-

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 2